Dövlət Kreml Sarayında Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanı Rusiyanın birinci xanımı Svetlana Medvedeva qarşıladı.
Burada Azərbaycanın və Rusiyanın birinci xanımları “Karl Faberje və daş oyma ustaları. Rusiyanın əlvan dəfinəsi” adlı sərgiyə baxdılar. Ekspozisiyada görkəmli rus zərgərı Karl Faberjenin şah əsərləri nümayiş etdirilir. Bütün dünyada tanınan zərgər Karl Faberje 1846-cı ildə Sankt-Peterburqda zərgər ailəsində dünyaya gəlib, Faberje Zərgərlik Evi rus çar ailəsi üçün özünəməxsus tərzdə zinət əşyalarının istehsalı sayəsində məşhurlaşıb.
Mehriban Əliyeva və Svetlana Medvedeva sərgidə Faberje ilə eyni dövrdə yaşamış və imperator sarayı üçün zinət əşyaları hazırlamış zərgərlərin, ural sənətkarlarının işləri də tanış oldular. Ekspozisiyada İmperator, Yekaterinburq, Peterqof və Kolıvan fabriklərində istehsal edilən əsərlər də nümayiş etdirilir.
Azərbaycanın birinci xanımı burada xatirə kitabına ürək sözlərini yazdı.
Dövlət Kreml Sarayında “Azərbaycan gecəsi” çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun ən uğurlu layihələrindən olan “Azərbaycan” nəşrinin rus dilindəki versiyasının təqdimatı oldu. Oxuculara odlar yurdu Azərbaycan haqqında müfəssəl məlumat vermək məqsədilə ərsəyə gətirilən nəşrdə toplanan 1000-dən çox şəkil xalqımızın qədim tarixini, ənənələrini, mədəniyyətini, etnoqrafik xüsusiyyətlərini əks etdirməklə yanaşı, ölkəmizin keçmişini və bu gününü, müasir simasını da təcəssüm etdirir. Bu kitab oxucuda ölkəmiz haqqında əyani təsəvvür yaratmaq, onu tanımaq və sevmək baxımından çox böyük əhəmiyyətə malikdir. Kitabda paytaxt Bakı ilə bərabər, bütün bölgələr barədə şəkillər və materiallar əksini tapıb. Ölkəmizin qədim tarixinin, memarlığının, mədəniyyətinin bütün tərəfləri ilə əks olunduğu “Azərbaycan” nəşri ilə tanışlıq respublikamız və paytaxt Bakı haqqında dolğun təəssürat yaratmaqla, onun mədəniyyətlər və sivilizasiyaların qovuşuğunda yerləşməsindən xəbər verir.
Bu gecəyə Azərbaycan xalçalarının sərgisi də xüsusi ovqat gətirdi. Coğrafi mövqeyinə, naxış, kompozisiyasına, rəng həlli və texniki xüsusiyyətlərinə görə Azərbaycan xalçaçılıq məktəbinin bütün istiqamətlərinin təmsil olunduğu bu sərgidə 80-dən çox xalça nümunələri nümayiş etdirilir. Sərgidə yer alan Qarabağ xalçaçılıq məktəbinin nümunələri Qarabağın əzəli Azərbaycan torpağı olduğunu bir daha hamının diqqətinə çatdırır.
Bu gün Azərbaycanda xalçaçılıq məktəbi özünün inkişaf dövrünü yaşayır. Xalqımızın milli sərvəti olan bu sahənin inkişafı ilə bağlı ölkədə həyata keçirilən tədbirlər ilk növbədə bu qədim el sənətinin yaşadılmasına göstərilən diqqətdən irəli gəlir. Hazırda özünün yeni inkişaf mərhələsinə daxil olan xalçalarımız Azərbaycan mədəniyyətinin ən böyük hamisi olan Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi layihələrlə daha da zənginləşir.
Azərbaycan xalçalarının Dövlət Kreml Sarayında nümayişi böyük maraqla qarşılandı. Xalqımızın milli kimliyinin, soydaşlarımızın arzu və istəklərinin əks olunduğu bu xalçalar hər bir azərbaycanlının qəlb döyüntüsünü Moskva auditoriyasına uğurla çatdırdı.
Sonra Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyini yenidən bərpa etməsinin 20-ci ildönümünə həsr olunan “Azərbaycan gecəsi” adlı təntənəli mərasim başladı. Mərasimi açan Rusiyanın tanınmış teleaparıcısı Vladimir Molçanov bu tədbirin əhəmiyyətini qeyd etdi. O, “Eurovision-2011” müsabiqəsində Azərbaycan təmsilçiləri Eldar Qasımov və Nigar Camalın möhtəşəm qələbəsi münasibətilə təbriklərini çatdırdı.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış etdi. Tədbirə gələnləri salamlayan Mehriban Əliyeva Azərbaycan gecəsində iştirak etdiyinə görə Rusiya Prezidentinin xanımı Svetlana Medvedevaya xüsusi minnətdarlığını bildirdi. Azərbaycanın birinci xanımı “Eurovision-2011” mahnı yarışmasında ölkəmizi təmsil edən Eldar Qasımov və Nigar Camal cütlüyünə səs verənlərə təşəkkürünü çatdırdı. Vurğualdı ki, bu günlərdə Azərbaycanda hamı bu qələbə, gənclərimiz və ölkəmiz ilə fəxr edir. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti müsabiqədə səsvermə zamanı Azərbaycana ilk 12 balı verən Rusiyaya təşəkkürünü bildirdi. Azərbaycan dövlətçiliyinin qədim tarixindən danışan Mehriban Əliyeva ölkəmizin həmişə Şərqlə Qərbi, Şimalla Cənubu birləşdirdiyini vurğuladı, Azərbaycanda həmişə bütün xaqların sülh şəraitində yaşadıqlarını xatırlatdı.
Mehriban Əliyeva Azərbaycanın müsəlman Şərqində ilk parlament respublikası olduğunu, burada ilk opera və baletin yarandığını bildirdi, qazanılan uğurları qeyd etdi. Sovet dövründə neft sahəsinin inkişafı, faşizm üzərində Qələbənin qazanılmasında Azərbaycanın rolu barədə danışan Mehriban Əliyeva dedi ki, biz ölkəmizin əldə etdiyi nailiyyətlərlə fəxr edirik.
Azərbaycanın birinci xanımı Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinə toxundu, bu gün ölkəmizdə orta və ali təhsilin ana dili ilə yanaşı, rus dilində də tədris olunduğunu, Bakı Slavyan Universitetinin, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin filialının, Rus Dram Teatrının fəaliyyət göstərdiyini bildirdi.
Azərbaycanın birinci xanımı ötən il Bakıda Azərbaycan-Rusiya humanitar forumunun keçirildiyini, bu il Rusiya ilə birgə beynəlxalq humanitar forumun təşkil olunacağını diqqətə çatdırdı.
“Mədəni müxtəliflik qədim mədəniyyət və tarixə malik Azərbaycan xalqı üçün ənənəvidir”, - deyən Mehriban Əliyeva müstəqil dövlət kimi ölkəmizin 20 il mövcud olduğunu və bu qısa vaxtda böyük uğurların qazanıldığını vurğuladı. Azərbaycanın iqtisadi sahədə əldə etdiyi nailiyyətlər haqqında danışan Heydər Əliyev Fondunun prezidenti ölkəmizin irimiqyaslı layihələr həyata keçirdiyini, dövlət siyasətinin sosialyönümlü olduğunu, 900 min yeni iş yerinin yaradıldığını, yoxsulluğun səviyyəsinin azaldıldığını, ölkədə yeni təhsil və səhiyyə ocaqlarının inşa edildiyini, parkların, teatrların yaradıldığını və yenidən qurulduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, yalnız bu il Bakıda beşulduzlu altı otelin açılması planlaşdırılır.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi barədə məlumat verən Azərbaycanın birinci xanımı vurğuladı ki, ölkəmiz bu məsələnin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həll olunacağına və ərazi bütövlüyümüzün bərpa ediləcəyinə ümid edir. “Bu gün bizim vizit kartımız – zəngin mədəni irsimizdir”, - deyən Mehriban Əliyeva hamını Azərbaycana dəvət etdi. “Sizi görmək biz azərbaycanlılara həmişə xoş olacaq”.

Solemn ceremony ‘Azerbaijan Evening’ was held in Moscow on the 20th anniversary of the restoration of Azerbaijan’s independence, 17 May. Organized in the State Kremlin Palace by the Azerbaijan Embassy to Russia at the initiative of Heydar Aliyev Foundation, the event was attended by Mehriban Aliyeva, Azerbaijan’s First Lady, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP, and Svetlana Medvedeva, the First Lady of Russia.
First Lady of Russia Svetlana Medvedeva met Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva in the State Kremlin Palace.
The first ladies saw exhibition ‘Carl Faberge and Masters of Stone Carving. Gemstone Treasure of Russia’, where they saw masterpieces by Carl Faberge. The world-famous jeweler Faberge was born in St Petersburg in 1846. Faberge Jewelry House got popularity thanks to original jewels made for the family of the Russian czar.
M.Aliyeva and S.Medvedeva viewed works by Faberge’s eminent contemporaries making jewels for the Imperial Yard, also works by Ural handicraftsmen, the works created at the Emperor, Yekaterinburg, Petergof and Kolyvan lapidary factories.
The First Lady of Azerbaijan signed the guest book.
Presentation of book ‘Azerbaijan’ in Russian language took place in frame of the ‘Azerbaijan Evening’. The publication, one of the most successful projects of Heydar Aliyev Foundation, includes over 1000 pictures providing detailed information on Azerbaijan`s history, culture, traditions, ethnographic characteristics and present day.
The ceremony was continued by the exhibition of over 80 Azerbaijan carpets, including carpets of Garabagh, the historical land of Azerbaijan. The carpet-weaving school is rapidly developing in Azerbaijan. Heydar Aliyev Foundation, the greatest protector of the Azerbaijani culture, implements projects to contribute to this development.
Then, solemn ceremony ‘Azerbaijan Evening’ dedicated to the 20th anniversary of the restoration of Azerbaijan’s independence started. Renowned Russian TV host Vladimir Molchanov mentioned the importance of the event, congratulated Eurovision-2011 winners Eldar Gasymov and Nigar Jamal, the representatives of Azerbaijan.
Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva addressed the event. ‘First, let me welcome you at the evening of Azerbaijan and express my gratitude for being with us. I would like to thank spouse of the Russian President Svetlana Medvedeva for participation in the evening. Taking the advantage of this tribune, I would like to voice a deep gratitude to all those who voted for the Azerbaijani duet at the Eurovision Song Contest. Nowadays, we all in Azerbaijan experience feelings that are too deep for words. This is a feeling of pride of this victory, our youth and our country. I am sure Russian people have experienced similar feelings a few years ago, when Russia won the same glorious victory in this contest. Many thanks to Russia for the first 12 points’, Mrs Aliyeva said.
‘The history of Azerbaijani statehood has very ancient roots’, she said, adding ‘People speaking different languages and professing different faiths lived in peace and harmony in Azerbaijan’.
M.Aliyeva noted the first democratic parliamentary republic in the Muslim East was proclaimed in Azerbaijan, first opera and ballet in the Muslim world were created here, mentioned achievements in the oil industry in Soviet Union, Azerbaijan’s unique contribution to the victory over fascism.
Touching upon Russia-Azerbaijan relations, the First Lady of Azerbaijan said Azerbaijan still keeps education process in the Russian language in the secondary and higher education institutions. The Russian Drama Theatre, Slavic University and the Baku branch of M.V.Lomonosov Moscow State University operate in the country.
‘A joint Russian-Azerbaijani humanitarian forum was organized in Azerbaijan last year. An international humanitarian forum is expected to be organized together with Russia this year’, Mehriban Aliyeva said.
M.Aliyeva stressed that cultural diversity is traditional for the Azerbaijani people that possesses an ancient history and rich culture. She noted Azerbaijan has been existing on the world map as an independent country only for 20 years. ‘We have made great achievements during this short period of time. The pace of Azerbaijan’s economic development is officially recognized as a record. The country has successfully implemented large-scale projects, policy pursued in Azerbaijan has a pronounced social character, 900,000 new jobs have been opened, poverty ratio was reduced, the country constructs new health centers and hospitals, restores theaters, museums and parks. Suffice it to say that it is expected to open six five-star hotels in Baku in 2011’, she underlined.
Informing of the Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict, Mehriban Aliyeva stressed Azerbaijan hopes that the conflict will soon be solved in the framework of the international law and territorial integrity of our country will be restored. ‘Today, our rich cultural heritage is the country’s hallmark’, Mrs Aliyeva underlined, inviting everyone to Azerbaijan. ‘Azerbaijanis are always glad to see you’, said Mehriban Aliyeva. She wished the Russian people peace and prosperity.
The event continued with a concert of the Azerbaijani musicians. The Uzeyir Hajibeyli Azerbaijan State Symphonic Band conducted by People’s Artist Rauf Abdullayev performed an overture from Koroghlu opera by Uzeyir Hajibeyli.
The concert also featured ‘Sen Gelmez Oldun’ song played by Shirzad Fataliyev in balaban to the accompaniment of the orchestra, performance by mugham singer Tayyar Bayramov, parts from ‘Arshin Mal Alan’ musical comedy by U.Hajibeyli, ‘Waltz’ by Gara Garayev, ‘Kuchelere Su Sepmishem’ folk song, performance by ‘Azerbaijani Rhythms’ drummers band of Natig Shirinov, ‘Novruz’ jazz composition by Isfar Sarabsky, ‘Garabagh Shikestesi’ by mugham singer Mirpasha Shukurov.
Following the concert, the first ladies of Azerbaijan and Russia had a meeting.
After the solemn ceremony, guests were presented the samples of the Azerbaijani cuisine.
In the meeting with First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, participants expressed gratitude for the high-level ceremony.