Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun əsas məqsədi humanitar və inteqrativ impulsların yaradılması ilə yanaşı, gələcəkdə beynəlxalq səviyyədə humanitar çağırışları aktuallaşdırmaqdan ibarətdir. Forumun vəzifəsi ideyalar, nəzəri və praktiki bilik mübadiləsi, konstruktiv debat və müzakirələr üçün nəzəri və tətbiqi platforma yaratmaqdır.
Dövlət başçısı Forumun açılışında çıxış etdi.
Rusiya Federasiyası Prezidentinin beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy Prezident Vladimir Putinin təbrik məktubunu oxudu.
UNESCO Baş Konfransının prezidenti, Macarıstanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi xanım Katalin Boqyan çıxış etdi.
UNESCO-nun baş direktoru xanım İrina Bokovanın Forumun iştirakçılarına video müraciəti təqdim olundu.
Sonra İSESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri çıxış etdi.
Daha sonra Azərbaycan haqqında film nümayiş olundu.
Açılış mərasimi başa çatdıqdan sonra Forumun iştirakçıları Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva ilə xatirə şəkli çəkdirdilər.
Tədbirin nəticəsi beynəlxalq təşkilatlara, dünya ölkələrinə və ayrılıqda hər bir şəxsə ünvanlanan tövsiyələr və müraciətlərdə təcəssüm olunur.
İkinci Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunda 70 ölkəni və 7 mötəbər beynəlxalq təşkilatı təmsil edən 694 nəfər iştirak edirlər. Onlardan 10 nəfəri sabiq dövlət başçısı, 11-i Nobel mükafatı laureatı, 5-i dünyanın nüfuzlu fəxri professoru (Emeritus professor), 10-u mötəbər beynəlxalq təşkilatları təmsil edən rəhbər vəzifəli şəxs, 55-i görkəmli ictimai və siyasi xadimdir.
İkigünlük Forum çərçivəsində qonaqlar üçün paytaxt Bakı və ölkənin regionları, Azərbaycan xalqının zəngin mədəni irsi və incəsənəti ilə tanış olmaq üçün geniş proqramlar təşkil olunacaq.

Baku International Humanitarian Forum is a high-profile global scientific and political platform for tackling the challenges facing humanity in the 21st century, holding dialogues, discussions and the exchange of views on a wide range of issues of humanitarian cooperation.
With its rich traditions of cooperation among different cultures, civilizations and religions, Azerbaijan is the ideal venue for holding such events.
The Forum`s participants include world-renowned statesmen, Nobel Prize’s winners in various fields of science, leaders of influential international organizations, and representatives of political, scientific and cultural elite of the world.
The initiators of the Forum are President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The 2nd Baku International Humanitarian Forum will be attended by 694 delegates from 70 countries and 7 influential international organizations, including 10 former presidents, 11 Nobel Prize winners, five emeritus professors, 10 senior officials at the world`s leading international organizations, and 55 prominent public and political figures.
The Azerbaijani President addressed the Forum`s opening ceremony.
The Russian President`s Special Envoy for International Cultural Cooperation Mikhail Shvydkoy read out President Vladimir Putin`s message of greetings.
This was followed by a speech of president of UNESCO General Conference, Hungary’s Ambassador to UNESCO Katalin Bogyay.
Director-General of UNESCO Irina Bokova addressed the event via a video call.
ISESCO Director General Abdulaziz bin Othman al Twaijri also made a speech.
The event then featured the demonstration of a film about Azerbaijan.
Following the opening ceremony, President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva posed for photographs together with the forum participants.