Aprelin 30-da Moskvada Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) təşkilatçılığı ilə bu ölkədə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı həkimlərin I Tibb Forumu keçirilib.
Azərbaycanın Səhiyyə, Gənclər və İdman nazirlikləri, İ.M.Seçenev adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə məqsəd Azərbaycan və Rusiya səhiyyəsinin bir çox sahələrinin nümayəndələri arasında sıx əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, habelə tibb sahəsində gənc mütəxəssislərin Azərbaycanda işlə təmin edilməsi proqramının gerçəkləşdirilməsinə yardım göstərməkdir.
RAGB-ın idarə heyətinin üzvü Emin Hacıyev tədbiri açaraq, Birliyin bu layihəsinin əhəmiyyətindən danışıb, forumun keçirilməsinə dəstəyə görə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-ın sədri Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Sonra Azərbaycanda səhiyyə sahəsinin inkişaf mərhələlərini əks etdirən film nümayiş etdirilib.
Azərbaycanın səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev forumda çıxış edərək ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkədə səhiyyənin inkişafına, tibb kadrlarının yetişdirilməsinə və səhiyyə sahəsində təhsilin keyfiyyətinə həmişə qayğı ilə yanaşdığını xatırladıb. Hazırda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev respublikada səhiyyənin inkişafı istiqamətində səmərəli siyasəti uğurla davam etdirir. Dövlətimizin başçısının imzaladığı “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” sayəsində minlərlə gənc xaricdə, o cümlədən ən nüfuzlu ali tibb təhsili ocaqlarında elmin sirlərinə yiyələnir. “Son 10 ildə Azərbaycanda səhiyyə sahəsinə ayrılan büdcə vəsaitinin həcmi 11 dəfə artıb, 500-dən çox tibb müəssisəsi tikilib və yenidən qurulub. Əksəriyyəti bölgələrdə yerləşən bu müəssisələrin hamısı ən müasir avadanlıqla təchiz edilib. Azərbaycanda dövlət tibb müəssisələrində əhaliyə tibbi xidmətlər pulsuz həyata keçirilir. Səhiyyənin inkişafı sahəsində dövlət proqramları tibbin ən mürəkkəb sahələrini əhatə edir. Ölkəmizdə böyrək çatışmazlığı kimi ağır xəstəliyin, dünya səhiyyəsi üçün aktual problem olan diabet xəstəliyinin müalicəsini dövlət öz üzərinə götürüb. Azərbaycanda 180 min diabet xəstəsi bütün zəruri preparatları pulsuz əldə edə bilir”, - deyə nazir qeyd edib.
Oqtay Şirəliyev bugünkü tədbirdə məqsədin Azərbaycan və Rusiya tibb müəssisələri arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi, ən başlıcası yüksək ixtisaslı tibb kadrlarının hazırlanması işinin inkişafı olduğunu söyləyib.
Azərbaycan və Rusiya səhiyyələri arasında uzun illər davam edən sıx əməkdaşlıq münasibətlərindən danışan Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu isə bu günlərdə İ.M.Seçenev adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetində görkəmli oftalmoloq alim, Rusiyanın səhiyyə dairələrində böyük nüfuza malik bir şəxsiyyət - Zərifə Əliyevanın yubileyinin keçirildiyini xatırladıb, ötən il Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya Moskvada İ.M.Seçenev adına Birinci Dövlət Tibb Universitetinin fəxri professoru adının verildiyini yada salıb.
Səfir bildirib ki, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə RAGB-ın belə bir əhəmiyyətli forum keçirməsi mühüm hadisədir. “Bu gün Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında inkişaf yolu ilə irəliləyir. Son illər Azərbaycan çox mühüm beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edir. Bu tədbirlərə dünyanın hər yerindən qonaqlar qatılır. Həmin tədbirlərin Rusiya təmsilçiləri ilə hər görüşlərimdə onlar öz təəssüratlarını bölüşür, Azərbaycanın inkişafını vurğulayırlar. Əlbəttə, bütün bu islahatlar səhiyyə sahəsində də əks olunur. Bakıda və bölgələrdə müasir tibb müəssisələri fəaliyyət göstərir. Ancaq ən başlıcası isə bu müəssisələrdə çalışan bilikli və istedadlı, bacarıqlı həkimlərdir”, - deyə diplomat qeyd edib.
N.N.Bloxin adına Uşaq Onkologiyası və Gemotologiya Mərkəzinin direktoru, Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının (RTEA) akademiki, Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin prezidenti Məmməd Əliyev, RTEA-nın müxbir üzvü, İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə prorektoru Pyotr Litvitski, RTEA-nın akademiki, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Tibbi-Elmi Təhsil Mərkəzinin direktoru Yuri Belenkov çıxışlarında Azərbaycanda səhiyyə sahəsində keçirilən islahatlardan danışıb, Rusiya və Azərbaycan səhiyyələri arasında qarşılıqlı əlaqələrin dərin köklərə malik olduğunu diqqətə çatdırıblar.
Yüzdən çox gənc həkimin və 50-dən çox qonağın qatıldığı forum işini “Səhiyyə sahəsində dövlət proqramları”, “Cərrahiyyə və stomatologiya”, “Kadr siyasəti və müasir tibb avadanlığı”, “Ana və uşaqların mühafizəsi” mövzularında bölmə iclaslarında davam etdirib.

30 апреля в Москве был проведен I Медицинский форум азербайджанских врачей, работающих в России, организованный Азербайджанской молодежной организацией России (АМОР).
Основная цель мероприятия, организованного министерствами здравоохранения, молодежи и спорта Азербайджана и Первым Московским государственным медицинским университетом имени И.М.Сеченова заключается в создании тесного сотрудничества между представителями многих сфер здравоохранения Азербайджана и России, а также оказании помощи в осуществлении программы по обеспечению молодых специалистов в медицинской сфере работой в Азербайджане.
Открывший мероприятие член правления АМОР Эмин Гаджиев рассказал о значении проекта, выразил признательность вице-президенту Фонда Гейдара Алиева, председателю АМОР Лейле ханум Алиевой за поддержку в организации форума.
Затем был показан фильм, отражающий этапы развития сферы здравоохранения в Азербайджане.
Выступивший на форуме министр здравоохранения Азербайджана Огтай Ширалиев отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда оказывал заботу развитию здравоохранения в стране, формированию медицинских кадров и качеству образования в сфере здравоохранения. В настоящее время Президент Азербайджана Ильхам Алиев успешно продолжает эффективную политику по развитию здравоохранения в республике. Благодаря принятой главой государства «Государственной программе по обучению азербайджанской молодежи за рубежом в 2007-2015 годах» тысячи представителей азербайджанской молодежи получают образование в престижных зарубежных вузах. Министр сказал: «За последние 10 лет объем бюджетных средств, выделенных на сферу здравоохранения в Азербайджане, увеличился в 11 раз, построены и реконструированы более 500 новых медицинских учреждений. Все эти учреждения, большая часть которых находится в регионах, оснащены самым современным оборудованием. В государственных медицинских учреждениях Азербайджана населению оказываются бесплатные медицинские услуги. Государственные программы в сфере развития здравоохранения охватывают самые сложные области медицины. В нашей стране такими тяжелыми заболеваниями как почечная недостаточность и сахарный диабет, являющийся актуальной проблемой здравоохранения мира, занимается государство.180 тысяч больных диабетом в Азербайджане бесплатно приобретают все необходимые препараты».
Огтай Ширалиев подчеркнул, что цель нынешнего мероприятия заключается в дальнейшем укреплении связей между медицинскими учреждениями Азербайджана и России и, самое главное, усовершенствовании работы по подготовке высококвалифицированных медицинских кадров.
Говоря о тесном многолетнем сотрудничестве между структурами здравоохранения двух стран, посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу отметил, что на днях в Первом Московском государственном медицинском университете имени И.М.Сеченова был проведен юбилей выдающегося ученого-офтальмолога, личности, имеющей большой авторитет в медицинских кругах России, - Зарифы ханум Алиевой, а в прошлом году первой леди Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой было присвоено звание почетного профессора этого престижного вуза. Все это свидетельствует о взаимном уважении и тесном сотрудничестве медицинских кругов двух стран. Посол подчеркнул важное значение нынешнего форума АМОР, проводимого во главе с вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой. Полад Бюльбюльоглу сказал: «Сегодня Азербайджан продвигается по пути развития во главе с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. В последние годы в Азербайджане проводятся очень важные международные мероприятия, в которых принимают участие гости из различных стран мира. Во время встреч с представителями России на этих мероприятиях они делятся со мной своими впечатлениями, подчеркивают развитие Азербайджана. Конечно, все эти реформы отражаются и в сфере здравоохранения. В Баку и регионах действуют современные медицинские учреждения. Однако самое главное – это работающие в этих учреждениях знающие, талантливые и умелые врачи».
Директор Центра детской онкологии и гематологии имени Н.Н.Блохина, академик Российской Академии Медицинских наук (РАМН), президент Всероссийского азербайджанского конгресса Мамед Алиев, член-корреспондент РАМН, проректор по международному сотрудничеству Первого Московского медицинского университета имени И.М.Сеченова Петр Литвицкий, академик РАМН, директор Медицинского научно-образовательного центра Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова Юрий Беленков в своих выступлениях говорили о реформах в сфере здравоохранения Азербайджана, отметили, что взаимные связи между структурами здравоохранения России и Азербайджана имеют глубокие корни.
Форум, в котором принимают участие более 100 молодых врачей и более 50 гостей, продолжил работу в заседаниях секций по темам «Государственные программы в сфере здравоохранения», «Хирургия и стоматология», «Кадровая политика и современное медицинское оборудование», «Защита матери и ребенка».