Moda bayramına Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-nin sədri Leyla Əliyeva və Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu da qatılıblar.
Gecəyə gələnlər “MOD-Design” Mərkəzinin foyesində “Baku” jurnalının təqdimatı ilə “BAKU-Fashion” fotosərgisi, habelə məhəndiyə (bədəndə xına ilə rəsmlər) ustalarının işləri ilə tanış olublar. Böyük nümayiş zalında gecənin aparıcıları – RAGB-nin əlaqələndiricisi Natiq Əliyev və Yelena Tereşşenko gənc dizaynerlər Səbinə Abışova, Ülviyə Şabanova, Elnurə Bədəlova, Tamilla Baysaqurova, Ayna Maqomaliyeva, Vəfa Rəhmanova, Natalya Litvinova, Xədicə və Luiza Arapxanovalar, Olqa Petrova, Svetlana Privalovanın ən son moda kolleksiyalarından danışıblar. Kolleksiyaların hazırlanmasında bu mövsümdə çox aktual olan ipək, şifon, krujeva və pambıq parçalardan istifadə olunub. Podiuma çıxan modellərin təqdimatında gündəlik həyat üçün rahat geyimlərlə yanaşı, qeyri-adi, avanqard üslubda ideyalar da maraq doğurub.
Tanınmış Rusiya dizayneri və stilisti Vladislav Lisovetsin rəhbərliyi ilə münsiflər heyətinin yekdil rəyinə əsasən azərbaycanlı dizayner Səbinə Abışovanın “Cəsarət” (Derzost) kolleksiyası birinci yerə layiq görülüb.
Leyla Əliyeva müsabiqənin diplomunu və “Baku” jurnalının hədiyyələrini Səbinə Abışovaya təqdim edib. Elnurə Bədəlova “Dəlib keçən” (“Naskvoz”) kolleksiyasına görə münsiflər heyətinin sədri Vladislav Lisovetsin xüsusi mükafatını alıb. Xədicə və Luiza Arapxanovaların “Möhtəşəm yüz il”, Ülviyə Şabanovanın “Kəpənək uçuşu”, Natalya Litvinovanın “Çayın üstündən uçarkən” kolleksiyaları münsiflər heyəti üzvlərinin ayrıca mükafatlarına layiq görülüblər.
Sonda dizaynerlər kolleksiyaları nümayiş etdirmiş modellərlə birlikdə podiuma çıxıblar.
Gecənin qonaqları arasında Rusiya və Azərbaycanın tanınmış ictimai xadimləri, məşhur stilistlər, Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin əməkdaşları, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin, Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin təmsilçiləri olub.

New fashion collections designed by young designers from Azerbaijan and Russia were presented at the event, which was organised by AYOR and the international glossy magazine BAKU. The event was attended by Leyla Aliyeva, the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, and Chair of AYOR; and by Mr Polad Bulbulogly, Azerbaijan’s Ambassador in Russia.
On arrival in the foyer of the MOD-Design centre, BAKU magazine introduced participants in the Baku-Fashion photo-exhibition, alongside the work of experts in henna tattoos. The presenters were AYOR coordinator Natig Aliyev and Elena Tereschenko, who presented a new collection of fashion from young designers: Sabina Abysheva, Ulviyya Shabanova, Elnura Badalova, Tamilly Baysagurovoy, Aina Magomalievoy, Vefy Rahmanova, Natalia Litvinova, Khadija and Louise Arapkhanov, Olga Petrova, Svetlana Privalova. The collection featured this season’s latest trends – silk, chiffon, lace, and of course, cotton weaves. The models on the catwalk presented casual wear alongside the unusual and avant-garde.
By the unanimous vote of the jury – which was headed by prominent Russian designer and stylist Vladislav Lisovets, first place went to a collection by Azerbaijani designer Sabine Abysheva, titled “Daring”. The Diploma and award from BAKU magazine was presented by the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Leyla Aliyeva.
A collection by Elnura Badalova, titled “Along”, won the special prize of jury chairperson Vladislav Lisovets. There were also special prizes awarded – to a collection by Hajiji and Luiza Arapkhanov called “The Wonderful Century”, to “Flight Of The Butterfly” by Ulvia Shabanova, and to “Flying Over The River” by Natalya Litvinova.
Both the models and designers took the podium at the end, to applause from the audience. The event was graced by the presence of distinguished personalities from Russia and Azerbaijan, among whom were staff of the Azerbaijan Embassy in Russia, staff of the Heydar Aliyev Foundation in Russia, and the All-Russian Azerbaijan Congress.