Leyla Əliyeva müsahibəsində Fondun fəaliyyəti, həmçinin RAGT-ın oktyabrın 12-də Rusiya paytaxtında keçiriləcək konfransı haqda danışıb.
Müxbir: Leyla xanım, burada – Bakıda bizə görüşmək üçün gözəl imkan yaratdığınıza görə Sizə təşəkkürümü bildirirəm. Artıq bir sutkadan artıqdır ki, buradayıq və hər tərəfdə azərbaycanlıların və bakılıların mehribanlığını, səmimiliyini, qonaqpərvərliyini hiss edirik. Bu, yalnız ruslara qarşı belədir? Ümumiyyətlə, bu, nə ilə bağlıdır?
LEYLA ƏLİYEVA: Təşəkkür edirəm. Sizdən bunu eşitmək çox xoşdur. Əlbəttə ki, bu, hamıya qarşı olan münasibətdir. Çünki azərbaycanlılar çox qonaqpərvər insanlardır. Biz qonaqpərvər xalqıq. Bu, bizim qanımızdadır. Həmişə qonaq görməyə şadıq. Bizim üçün qonaq qəribə bir yenilik deyil. Azərbaycan həmişə öz tolerantlığı ilə tanınıb. Burada qədimdən müxtəlif millətlərin, din və mədəniyyətlərin nümayəndələri böyük bir ailə kimi yaşayıb. Bu gün də Azərbaycanda çoxlu sayda millətlərin nümayəndələri yaşayır. Küçələrdə müxtəlif dillərdə danışıqlar eşitmək mümkündür. Məscid, katolik və pravoslav kilsələri, həmçinin yəhudi sinaqoqu yanaşı fəaliyyət göstərir. Bütün insanlar bir böyük ailə kimi sülh və birlik şəraitində yaşayır. Fikrimcə, bu, xüsusilə müasir dünyada çox qiymətlidir.
Rusiyaya gəlincə, bizi onunla tarix və mədəniyyət birləşdirir. Bizim çoxlu oxşar cəhətlərimiz var. Azərbaycanın orta məktəblərində hələ də rus dilinin tədrisi tam həcmdə saxlanılıb. Bizdə Rus Dram Teatrı, Slavyan Dövlət Universiteti, Rusiya Mədəniyyət Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Bir sözlə, bizim oxşar cəhətlərimiz çoxdur və biz hər zaman Rusiyadan gəlmiş qonaqları görməkdən məmnunuq.
Müxbir: Təşəkkür edirəm, Leyla xanım. Siz Heydər Əliyev Fondunun Moskvadakı nümayəndəliyinə rəhbərlik edirsiniz və Fondun fəaliyyətinin məqsədlərindən biri də mədəniyyət mübadiləsi və Azərbaycandakı dəyərlərin təbliğidir. Rusiyadan turistlər cəlb etmək alınırmı?
LEYLA ƏLİYEVA: Bilirsiniz, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyi 5 il əvvəl açılıb və bu, Fondun xaricdə açılmış ilk nümayəndəliklərindən biri idi. Ötən dövr ərzində biz bir çox mədəniyyət layihələri reallaşdırmışıq. Eyni zamanda biz daim tələbə mübadiləsi həyata keçiririk. Hər yay Rusiyadan Azərbaycana, Azərbaycandan isə Rusiyaya 20-30 nəfər dəvət edirik. Ölkəmizlə daha yaxından tanış ola bilmələri üçün professorları, müəllimləri dəvət edirik. Rusiyada isə daim müxtəlif mədəniyyət tədbirləri, bayramlar keçiririk. Bu yaxınlarda Rusiyada Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasında Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılışı olub. Bu müddət ərzində bir çox maraqlı tədbirlər təşkil olunub, Fond tərəfindən çox mühüm layihələr reallaşdırılıb. Elə bu günlərdə Fond Həştərxanda Azərbaycanla Rusiya arasında Dostluq körpüsünü, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun dəstəyilə tikilmiş məktəbin açılışını edib.
Müxbir: Təhsil sahəsində fəaliyyətiniz daha geniş söhbətin mövzudur. Rusiyada Azərbaycandan Heydər Əliyev Fondunun proqramı vasitəsilə çoxlu sayda – minlərlə tələbə təhsil alır.
LEYLA ƏLİYEVA: Bu, dövlət proqramıdır. Fonda gəlincə, o, cəmiyyətin həyatının müxtəlif sahələrini əhatə edir. Təhsil isə bu vacib sahələrdən biridir. Fondun xəttilə Azərbaycanda 400-dək məktəb tikilib və təmir olunub. Onların hər biri ən müasir texnologiyalarla təchiz olunub, kompüter sinifləri yaradılıb. Fond dərsliklər nəşr etdirir, məktəbliləri təhsil almağa göndərir. Ən başlıcası isə odur ki, Heydər Əliyev Fondu orta məktəbləri yalnız Azərbaycanda inşa etmir. Pakistanda, Rumıniyada, Rusiyada, Gürcüstanda, Misirdə də təhsil ocaqları inşa olunub. Sonuncu belə məktəb Həştərxanda açılıb. Düşünürəm ki, bu istiqamətdə fəaliyyətimizi bundan sonra da davam etdirəcəyik.
Müxbir: Fondun bunda marağı nədir? Axı, aydındır ki, bu məktəblərdə təhsil alanlar yalnız Azərbaycan diasporunun nümayəndələri olmayacaqlar?
LEYLA ƏLİYEVA: 2004-cü ildə yaradılmış Fond bizim ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin adını daşıyır. Və əsas məqsəd də Heydər Əliyevin başladığı xeyirxah işləri davam etdirməkdir.
Biz ən müxtəlif sahələri, həmçinin xeyriyyəçilik və səhiyyəni də əhatə edirik. Səhiyyə sahəsində Fond tərəfindən Azərbaycanda regionun ən böyük Talassemiya Mərkəzi tikilib. Eyni zamanda, diabetdən əziyyət çəkən uşaqlar pulsuz vaksinlərlə təmin olunur. Əlillər üçün mərkəz, uşaqlar üçün internatlar inşa olunur. Yəni, fəaliyyətimizin çox geniş sahəni əhatə etdiyi göz qarşısındadır. Əlbəttə ki, elm sahəsini və mədəniyyət tədbirlərini də qeyd etməmək olmaz. Məsələn, ötən il biz bir çox ölkələrdə, o cümlədən Rusiyada Azərbaycanın müstəqilliyinin 20-ci ildönümünü qeyd etdik. Konsertlər, sərgilər təşkil olundu. Ən vacibi isə odur ki, bu müddət ərzində Fond Azərbaycanda əhalinin demək olar ki, bütün təbəqələrinin dəstəyini qazanmağı bacarıb. Özü də yalnız Azəbaycanda yox.
Müxbir: Əminəm ki, Sizə həmyaşıdlarınızla işləmək daha rahatdır. Bu, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatı – RAGT-dır. Bu təşkilatı yaratmaq zərurəti nədən yarandı və fikrinizcə, bu gün o, Azərbaycan-Rusiya münasibətlərindəki xoş ab-havaya hansı tövhələri verir?
LEYLA ƏLİYEVA: RAGT da təxminən 5 il əvvəl yaradılıb və düzü, mən onun bu qədər fəal, uğurlu təşkilat olacağını gözləmirdim. RAGT Rusiyanın Azərbaycanlı Gənglər Təşkilatıdır. Amma bu, eyni zamanda həm də sevgi - xalqların, insanların qarşılıqlı sevgisi deməkdir. Həqiqətən də, azərbaycanlı gəncləri bir araya gətirmək, onların Rusiya cəmiyyətinə inteqrasiyasına və Azərbaycan mədəniyyətini Rusiyada layiqincə təmsil etməsinə köməklik göstərmək mümkün oldu. Bu gün demək olar ki, bütün universitetlərdə azərbaycanlı gənclər klubları var. Maraqlıdır, bundan başqa ölkələr də nümunə götürüb və onlar da öz gənclər klublarını açmağa başlayıblar. Onlar da bununla öz ölkələrini, öz mədəniyyətlərini təmsil edirlər. Gənclik arasında çox sıx əlaqə yaranıb. Biz mütəmadi olaraq Rusiyadan Azərbaycana 30-40 tələbə göndəririk.
İndi RAGT-in dördüncü konfransına hazırlaşırıq. O, oktyabrın 12-də Moskvada keçiriləcək.
Layihələrimiz çoxdur. Məsələn, müntəzəm olaraq təmənnasız qanvermə kampaniyalarında iştirak edirik. Düzü, mən düşünürdüm ki, bunun üçün bizim gəncləri azacıq hərəkətə gətirmək lazım olacaq. Amma əksinə, onlar özləri təşəbbüslərlə çıxış edir: uşaq evlərinə gedir, uşaqlara, tələbələrə köməklik göstərirlər. Bu yaxınlarda həkim fəallarımız universitetlərdə QİÇS, narkotik, siqaretin ziyanına dair aksiyalar təşkil ediblər. Yəni, onlar müxtəlif ali məktəblərə baş çəkir, orada mühazirələr oxuyur, kitabçalar paylayırdılar. Onlar müntəzəm olaraq uşaq evlərində bayramlar təşkil edir, uşaqlara köməklik göstərirlər. Bu, çox vacibdir. Çünki gənclər daha fəaldır və onların gücü daha çoxdur. Onlar anlayırlar ki, çox iş görə bilərlər.
Müxbir: Siz daha bir təşkilatın - Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Təşəbbüsü – IDEA-nın da əsasını qoymusunuz. Sizi ekoloji təşkitlat yaratmağa nə sövq etdi?
LEYLA ƏLİYEVA: IDEA artıq bir ildir ki, fəaliyyətdədir və onun əsas məqsədi əlbəttə ki, ətraf mühitin mühafizəsi, planetimizin üzləşdiyi ekoloji təhlükə haqda gənclərin məlumatlandırılmasıdır. Çoxları bu haqda düşünmür. IDEA-nı fərqləndirən cəhət bizim bu problemə çox kreativ yanaşmamızın olmasıdır. Biz müxtəlif müsabiqələr keçiririk. Sonuncu bu cür aksiyamız yox olma təhlükəsilə üzləşmiş ceyran maketlərinin yaradılması oldu. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan rəssamlar maketləri ekoloji mövzuda rəngləməli idilər və bununla biz ətraf mühitin, heyvanların mühafizəsinə ehtiyacın olduğuna diqqət çəkirik. Fikrimcə, bu, çox vacibdir.
Yeri gəlmişkən, bu yaxınlarda Həştərxanda olduğum vaxt məktəblərdə kiçik qu quşunun qorunması mövzusunda müsabiqənin təşkili məsələsini müzakirə etmişik. Eyni zamanda, bir müddət əvvəl “Yer kürəsi uşaqların gözü ilə” mövzusunda fotomüsabiqəyə başlamışıq. Artıq müsabiqədə dünyanın müxtəlif ölkələrindən 2 mindən artıq məktəbli iştirak edir.
Müxbir: Ətraf mühitin qorunması ilə yanaşı, Siz azərbaycanlı və rusiyalı yeniyetmələrin qarşılıqlı inteqrasiyası üçün vasitə də yaradırsınız.
LEYLA ƏLİYEVA: Bəli, əlbəttə. Bu, həm mədəniyyətdir, həm də incəsənət. Çünki biz hər şeyə kreativ yanaşma tapmağa çalışırıq, hər şey, bir növ, yaradıcılıqla bağlıdır. İstərsə foto olsun, istərsə incəsənət, şer, poema. Eyni zamanda, bütün bunlar gənclərə özlərini ifadə etmək imkanı verir.
Müxbir: Ekologiya, müsiqi, təhsil, həmçinin, jurnalın da dərc olunduğunu bilirəm. Sizin üçün “mümkün deyil” anlayışı mövcuddurmu?
LEYLA ƏLİYEVA: Mənim fikrimcə, “Xeyir”. Çünki nə vaxt ki, “Bacarmıram” deyirlər, bu, əslində “Lazımi qədər istəmirəm” deməkdir. Yəni, bir şeyi kifayət qədər istəyirsənsə, istədiyinə inanırsansa, çox iş görmək mümkündür. Vacib olanı isə gördüyün işin həqiqətən faydalı olmasıdır. Dərəcəsindən asılı olmayaraq, müsbət nəticəni, işinin fayda verdiyini gördükdə daha çox iş görmək istəyirsən.
Müxbir: Leyla xanım, Siz gənc, enerjili, və açıq deyim ki, çox gözəl Şərq qadınısınız. Amma bütün bu tədbirlər həddindən artıq çox vaxt tələb edir. Üstəlik Sizin övladlarınız da var. Onlara da vaxt ayırmalısınız. Bütün bunları necə çatdırırsınız?
LEYLA ƏLİYEVA: Bəli, mənim iki övladım var. Bu yaxınlarda onların 4 yaşı olacaq. Mənim üçün övladlarım və ailəm hər şeydən vacibdir. Mən övladlarıma valideynlərimin mənə verdiklərini vermək istəyirəm. İstəyirəm ki, onlar daim məhəbbət və qayğı içində böyüsünlər. Bu, ən vacibidir. Dünyanın müxtəlif ölkələrinə saysız-hesabsız səfərlər etməli oluram. Bu zaman övladlarımı da özümlə aparıram. Ona görə də darıxmıram. Vaxtı isə tapmaq mümkündür. Əsas odur ki, hamı sağlam olsun.
Müxbir: Bizə yalnız maraqlı söhbətə görə Sizə minnətdarlıq etmək qalır. Azərbaycanda deyildiyi kimi, “Çox sağ olun”.

В интервью Лейла Алиева рассказала о работе Фонда, а также о предстоящей конференции АМОР, которая пройдет в столице России 12 октября.
корреспондент: Лейла ханум. Я благодарю вас за эту прекрасную возможность встретиться здесь в Баку. Мы здесь уже больше суток, и наблюдаем повсеместно радушие, дружелюбие и гостеприимство азербайджанцев и бакинцев. Это только к русским так? Вообще с чем это связано?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Спасибо большое. Очень приятно, что вы так говорите. Конечно же, это отношение ко всем. Потому что азербайджанцы - очень гостеприимные люди. Мы гостеприимный народ. Это у нас в крови. Мы всегда рады видеть гостей. Для нас гость - это ни что-то новое и странное. Азербайджан всегда славился своей толерантностью. Здесь испокон веков проживали представители различных национальностей, религий и культур - как одна большая семья. И сегодня в Азербайджане проживает очень много национальностей. На улицах можно услышать разную речь. Бок о бок существуют мусульманская мечеть, католическая и православная церкви, а также еврейская синагога. И все люди живут в мире и согласии как одна большая семья. На мой взгляд это очень ценно, особенно в сегодняшнем мире.
Что касается России, то нас с ней связывают история и культура. У нас очень много общего. В Азербайджане в школах до сих пор в полном объеме сохранилось изучение русского языка. Также действует Русский драматический театр, Славянский государственный университет, Русский культурный центр. У нас очень много общего и мы всегда рады видеть гостей из России.
корреспондент: Спасибо большое Лейла ханум. Вы возглавляете отделение Фонда Гейдара Алиева в Москве, и одна из целей деятельности Фонда, в том числе, в культурном обмене и пропаганде ценностей которые есть в Азербайджане. Удается ли привлечь туристов из России?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Вы знаете, представительство Фонда Гейдара Алиева в РФ было открыто 5 лет назад, и это одно из первых представительств в мире - и открылось оно именно в России. За это время мы провели очень много культурных проектов. Также мы постоянно устраиваем обмен студентами. Каждое лето приглашаем по 20-30 человек из России в Азербайджан, из Азербайджана в Россию. Приглашаем профессоров, учителей педагогов, с тем, чтобы они смогли ближе познакомиться с нашей страной. А в России на постоянной основе проводим различные культурные мероприятия, праздники. Недавно открыли Азербайджанский культурный центр библиотеки иностранной литературы в России. За это время организовано много интересных мероприятий. Поэтому по Фонду, у нас реализовано очень много хороших проектов. Недавно Фондом был открыт Мост дружбы между Азербайджаном и Россией в Астрахани, а также школа, которая была построена при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
корреспондент: Образование у вас - это вообще большая статья. Очень много - просто тысячи студентов из Азербайджана учатся в России и по программе Фонда Гейдара Алиева.
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Это государственная программа. Ну а, что касается Фонда, он вообще охватывает различные сферы жизни общества, ну а образование - это одна из важных составляющих. По линии Фонда в Азербайджане было построено и отремонтировано около 400 школ, каждая из которых имеет свой компьютерный класс, оснащена самыми современными технологиями. Фонд печатает учебники, посылает школьников учиться, и что самое главное, Фонд Гейдара Алиева строит школы не только в Азербайджане. Образовательные учреждения построены в Пакистане, Румынии, России, Грузии, Египте. Последняя открылась в Астрахани, но я думаю, что мы будем и дальше продолжать работать в этом направлении.
корреспондент: А какой интерес Фонду? Понятно же, что в этих школах в итоге учатся не только представители азербайджанской диаспоры?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Фонд был создан в 2004 году именем нашего общенационального лидера Гейдара Алиева. Главная его цель - продолжить добрые дела, начатые Гейдаром Алиевым.
Мы охватываем самые разные области, в том числе благотворительность, здравоохранение. В области здравоохранения Фондом в Азербайджане был построен самый большой Центр талассемии в регионе. Также детям - больным диабетом, предоставляются бесплатные вакцины. Строится Центр для инвалидов, интернаты для детей. Налицо очень широкий масштаб деятельности. Ну конечно же нельзх не отметить сферу науки и культурные мероприятия. К примеру, в прошлом году мы отмечали 20-летие независимости Азербайджана в разных странах мира, в том числе и в России. Проводили концерты, выставки. И что самое главное, за это время, Фонд сумел завоевать поддержку практически всех слоев населения в Азербайджане, и не только.
корреспондент: Я уверен, что вам все-таки ближе работа с ровесниками. Это Азербайджанская молодежная организация России - АМОР. Для чего нужно было создавать такую организацию, и по вашему, насколько на сегодня она вносит вклад в тот благоприятный климат, который существует в отношениях между Азербайджаном и РФ?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: АМОР тоже была создана около пяти лет назад, я даже не ожидала, насколько активной и успешной будет эта организация. АМОР - это Азербайджанская молодежная организация России, но одновременно это означает любовь, любовь народов, взаимная любовь людей. И действительно, получилось, объединить азербайджанскую молодежь, помочь ей интегрироваться в российское общество, и достойно представлять азербайджанскую культуру в России. На сегодня практически во всех университетах существуют азербайджанские молодежные клубы. И что интересно, другие страны взяли пример, и то же начали открывать свои молодежные клубы. То же представляют свои страны, свою культуру. Налажено очень тесное общение между молодежью. Вот мы регулярно отправляем около 30-40 студентов из России в Азербайджан.
Сейчас мы собираемся провести нашу четвертую конференцию АМОР. Она состоится в Москве 12 октября.
У нас очень много проектов. Ну а если, рассказать более подробно, то мы на регулярной основе участвуем в кампании по безвозмездной сдаче крови.
Я полагала, что нашу молодежь надо подталкивать, но наоборот, они сами проявляют инициативы: ходят в детдома, помогают детям, студентам. Вот недавно, наши активисты-врачи устраивали в университетах акции на тему вреда СПИД-а, наркотиков, табака. Они ходили в различные ВУЗы и там читали лекции, раздавали брошюры.
Также регулярно устраиваем праздники в детдомах, помогают детям. Это очень важно, потому, что молодежь - более активная, у нее много сил. И они понимают, что они могут много сделать.
корреспондент: Вы также основали организацию которая называется - Международный диалог для действий в защиту окружающей среды - İDEA. Что вас сподвигло на создание экологической организации?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: İDEA уже год, и главная цель - это конечно защищать окружающую среду, и информировать молодежь об экологической угрозе нашей планете. Многие об этом не думают. Что отличает İDEA - то, что у нас очень креативный подход к этой проблеме. Мы проводим различные конкурсы. Последнее, что мы сделали, создали макеты газелей, который находятся под угрозой исчезнования. Художники со всего мира должны были раскрасить макеты на экологическую тему, и этим мы привлекаем внимание к тому, что надо защищать окружающую среду, надо защищать животных. На мой взгляд это очень важно.
Кстати, недавно, когда я была в Астрахани, мы обсуждали вопрос организации в школах конкурса на тему защиты малого лебедя. Также недавно мы начали фотоконкурс на тему "Детский взгляд на землю". В конкурсе уже принимают участие более двух тысяч школьников с разных стран мира.
корреспондент: Кроме собственно цели защиты окружающей среды, вы также создаете инструмент взаимной интеграции азербайджанских и российскийх подростков.
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Да, конечно. Это и культура и искусство. Потому, что мы стараемся во всем найти очень креативный подход, во все привлечено искусство. Это и фотография и искусство, стихи, поэмы. Одновременно, это, что дает молодежи возможность выражаться.
корреспондент: Экология, музыка, образование, журнал, я знаю, издается. Для вас вообще слово "невозможное" существует?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: На мой взгляд "Нет". Потому, что когда говорят "Не могу", это означает: "Я недостаточно хочу". То есть если достаточно захотеть, если верить в то, что ты хочешь, то возможно сделать очень многое. И главное, чтобы, то, что ты делаешь действительно приносило пользу. Когда видишь позитивный результат, каким бы он ни был, если он приносит пользу, то хочется сделать что-то большее.
корреспондент: Лейла ханум. Вот вы - молодая, энергичная, не буду скрывать очень красивая восточная женщина. Но все эти мероприятия требуют огромного количества времени. А у вас еще дети. Тоже им надо как-то уделять время. Как вы успеваете?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Да у меня двое детей. Им скоро исполнится по четыре года. Для меня дети и семья - это самое важное. Я хочу дать детем то, что дали мне мои родители, чтобы они всегда росли в любви, в заботе. Это самое важное. Очень много приходиться летать по всему миру, но я детей беру с собой. Поэтому не скучно. А время найти можно. Главное, чтобы все были здоровы.
корреспондент: Нам остается только поблагодарить за интересную беседу. Как говорят в Азербайджане: "Чох саг олун".