Leyla Əliyeva müsahibəsində Fondun fəaliyyəti, həmçinin RAGT-ın oktyabrın 12-də Rusiya paytaxtında keçiriləcək konfransı haqda danışıb.
Müxbir: Leyla xanım, burada – Bakıda bizə görüşmək üçün gözəl imkan yaratdığınıza görə Sizə təşəkkürümü bildirirəm. Artıq bir sutkadan artıqdır ki, buradayıq və hər tərəfdə azərbaycanlıların və bakılıların mehribanlığını, səmimiliyini, qonaqpərvərliyini hiss edirik. Bu, yalnız ruslara qarşı belədir? Ümumiyyətlə, bu, nə ilə bağlıdır?
LEYLA ƏLİYEVA: Təşəkkür edirəm. Sizdən bunu eşitmək çox xoşdur. Əlbəttə ki, bu, hamıya qarşı olan münasibətdir. Çünki azərbaycanlılar çox qonaqpərvər insanlardır. Biz qonaqpərvər xalqıq. Bu, bizim qanımızdadır. Həmişə qonaq görməyə şadıq. Bizim üçün qonaq qəribə bir yenilik deyil. Azərbaycan həmişə öz tolerantlığı ilə tanınıb. Burada qədimdən müxtəlif millətlərin, din və mədəniyyətlərin nümayəndələri böyük bir ailə kimi yaşayıb. Bu gün də Azərbaycanda çoxlu sayda millətlərin nümayəndələri yaşayır. Küçələrdə müxtəlif dillərdə danışıqlar eşitmək mümkündür. Məscid, katolik və pravoslav kilsələri, həmçinin yəhudi sinaqoqu yanaşı fəaliyyət göstərir. Bütün insanlar bir böyük ailə kimi sülh və birlik şəraitində yaşayır. Fikrimcə, bu, xüsusilə müasir dünyada çox qiymətlidir.
Rusiyaya gəlincə, bizi onunla tarix və mədəniyyət birləşdirir. Bizim çoxlu oxşar cəhətlərimiz var. Azərbaycanın orta məktəblərində hələ də rus dilinin tədrisi tam həcmdə saxlanılıb. Bizdə Rus Dram Teatrı, Slavyan Dövlət Universiteti, Rusiya Mədəniyyət Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Bir sözlə, bizim oxşar cəhətlərimiz çoxdur və biz hər zaman Rusiyadan gəlmiş qonaqları görməkdən məmnunuq.
Müxbir: Təşəkkür edirəm, Leyla xanım. Siz Heydər Əliyev Fondunun Moskvadakı nümayəndəliyinə rəhbərlik edirsiniz və Fondun fəaliyyətinin məqsədlərindən biri də mədəniyyət mübadiləsi və Azərbaycandakı dəyərlərin təbliğidir. Rusiyadan turistlər cəlb etmək alınırmı?
LEYLA ƏLİYEVA: Bilirsiniz, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyi 5 il əvvəl açılıb və bu, Fondun xaricdə açılmış ilk nümayəndəliklərindən biri idi. Ötən dövr ərzində biz bir çox mədəniyyət layihələri reallaşdırmışıq. Eyni zamanda biz daim tələbə mübadiləsi həyata keçiririk. Hər yay Rusiyadan Azərbaycana, Azərbaycandan isə Rusiyaya 20-30 nəfər dəvət edirik. Ölkəmizlə daha yaxından tanış ola bilmələri üçün professorları, müəllimləri dəvət edirik. Rusiyada isə daim müxtəlif mədəniyyət tədbirləri, bayramlar keçiririk. Bu yaxınlarda Rusiyada Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasında Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılışı olub. Bu müddət ərzində bir çox maraqlı tədbirlər təşkil olunub, Fond tərəfindən çox mühüm layihələr reallaşdırılıb. Elə bu günlərdə Fond Həştərxanda Azərbaycanla Rusiya arasında Dostluq körpüsünü, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun dəstəyilə tikilmiş məktəbin açılışını edib.
Müxbir: Təhsil sahəsində fəaliyyətiniz daha geniş söhbətin mövzudur. Rusiyada Azərbaycandan Heydər Əliyev Fondunun proqramı vasitəsilə çoxlu sayda – minlərlə tələbə təhsil alır.
LEYLA ƏLİYEVA: Bu, dövlət proqramıdır. Fonda gəlincə, o, cəmiyyətin həyatının müxtəlif sahələrini əhatə edir. Təhsil isə bu vacib sahələrdən biridir. Fondun xəttilə Azərbaycanda 400-dək məktəb tikilib və təmir olunub. Onların hər biri ən müasir texnologiyalarla təchiz olunub, kompüter sinifləri yaradılıb. Fond dərsliklər nəşr etdirir, məktəbliləri təhsil almağa göndərir. Ən başlıcası isə odur ki, Heydər Əliyev Fondu orta məktəbləri yalnız Azərbaycanda inşa etmir. Pakistanda, Rumıniyada, Rusiyada, Gürcüstanda, Misirdə də təhsil ocaqları inşa olunub. Sonuncu belə məktəb Həştərxanda açılıb. Düşünürəm ki, bu istiqamətdə fəaliyyətimizi bundan sonra da davam etdirəcəyik.
Müxbir: Fondun bunda marağı nədir? Axı, aydındır ki, bu məktəblərdə təhsil alanlar yalnız Azərbaycan diasporunun nümayəndələri olmayacaqlar?
LEYLA ƏLİYEVA: 2004-cü ildə yaradılmış Fond bizim ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin adını daşıyır. Və əsas məqsəd də Heydər Əliyevin başladığı xeyirxah işləri davam etdirməkdir.
Biz ən müxtəlif sahələri, həmçinin xeyriyyəçilik və səhiyyəni də əhatə edirik. Səhiyyə sahəsində Fond tərəfindən Azərbaycanda regionun ən böyük Talassemiya Mərkəzi tikilib. Eyni zamanda, diabetdən əziyyət çəkən uşaqlar pulsuz vaksinlərlə təmin olunur. Əlillər üçün mərkəz, uşaqlar üçün internatlar inşa olunur. Yəni, fəaliyyətimizin çox geniş sahəni əhatə etdiyi göz qarşısındadır. Əlbəttə ki, elm sahəsini və mədəniyyət tədbirlərini də qeyd etməmək olmaz. Məsələn, ötən il biz bir çox ölkələrdə, o cümlədən Rusiyada Azərbaycanın müstəqilliyinin 20-ci ildönümünü qeyd etdik. Konsertlər, sərgilər təşkil olundu. Ən vacibi isə odur ki, bu müddət ərzində Fond Azərbaycanda əhalinin demək olar ki, bütün təbəqələrinin dəstəyini qazanmağı bacarıb. Özü də yalnız Azəbaycanda yox.
Müxbir: Əminəm ki, Sizə həmyaşıdlarınızla işləmək daha rahatdır. Bu, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatı – RAGT-dır. Bu təşkilatı yaratmaq zərurəti nədən yarandı və fikrinizcə, bu gün o, Azərbaycan-Rusiya münasibətlərindəki xoş ab-havaya hansı tövhələri verir?
LEYLA ƏLİYEVA: RAGT da təxminən 5 il əvvəl yaradılıb və düzü, mən onun bu qədər fəal, uğurlu təşkilat olacağını gözləmirdim. RAGT Rusiyanın Azərbaycanlı Gənglər Təşkilatıdır. Amma bu, eyni zamanda həm də sevgi - xalqların, insanların qarşılıqlı sevgisi deməkdir. Həqiqətən də, azərbaycanlı gəncləri bir araya gətirmək, onların Rusiya cəmiyyətinə inteqrasiyasına və Azərbaycan mədəniyyətini Rusiyada layiqincə təmsil etməsinə köməklik göstərmək mümkün oldu. Bu gün demək olar ki, bütün universitetlərdə azərbaycanlı gənclər klubları var. Maraqlıdır, bundan başqa ölkələr də nümunə götürüb və onlar da öz gənclər klublarını açmağa başlayıblar. Onlar da bununla öz ölkələrini, öz mədəniyyətlərini təmsil edirlər. Gənclik arasında çox sıx əlaqə yaranıb. Biz mütəmadi olaraq Rusiyadan Azərbaycana 30-40 tələbə göndəririk.
İndi RAGT-in dördüncü konfransına hazırlaşırıq. O, oktyabrın 12-də Moskvada keçiriləcək.
Layihələrimiz çoxdur. Məsələn, müntəzəm olaraq təmənnasız qanvermə kampaniyalarında iştirak edirik. Düzü, mən düşünürdüm ki, bunun üçün bizim gəncləri azacıq hərəkətə gətirmək lazım olacaq. Amma əksinə, onlar özləri təşəbbüslərlə çıxış edir: uşaq evlərinə gedir, uşaqlara, tələbələrə köməklik göstərirlər. Bu yaxınlarda həkim fəallarımız universitetlərdə QİÇS, narkotik, siqaretin ziyanına dair aksiyalar təşkil ediblər. Yəni, onlar müxtəlif ali məktəblərə baş çəkir, orada mühazirələr oxuyur, kitabçalar paylayırdılar. Onlar müntəzəm olaraq uşaq evlərində bayramlar təşkil edir, uşaqlara köməklik göstərirlər. Bu, çox vacibdir. Çünki gənclər daha fəaldır və onların gücü daha çoxdur. Onlar anlayırlar ki, çox iş görə bilərlər.
Müxbir: Siz daha bir təşkilatın - Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Təşəbbüsü – IDEA-nın da əsasını qoymusunuz. Sizi ekoloji təşkitlat yaratmağa nə sövq etdi?
LEYLA ƏLİYEVA: IDEA artıq bir ildir ki, fəaliyyətdədir və onun əsas məqsədi əlbəttə ki, ətraf mühitin mühafizəsi, planetimizin üzləşdiyi ekoloji təhlükə haqda gənclərin məlumatlandırılmasıdır. Çoxları bu haqda düşünmür. IDEA-nı fərqləndirən cəhət bizim bu problemə çox kreativ yanaşmamızın olmasıdır. Biz müxtəlif müsabiqələr keçiririk. Sonuncu bu cür aksiyamız yox olma təhlükəsilə üzləşmiş ceyran maketlərinin yaradılması oldu. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan rəssamlar maketləri ekoloji mövzuda rəngləməli idilər və bununla biz ətraf mühitin, heyvanların mühafizəsinə ehtiyacın olduğuna diqqət çəkirik. Fikrimcə, bu, çox vacibdir.
Yeri gəlmişkən, bu yaxınlarda Həştərxanda olduğum vaxt məktəblərdə kiçik qu quşunun qorunması mövzusunda müsabiqənin təşkili məsələsini müzakirə etmişik. Eyni zamanda, bir müddət əvvəl “Yer kürəsi uşaqların gözü ilə” mövzusunda fotomüsabiqəyə başlamışıq. Artıq müsabiqədə dünyanın müxtəlif ölkələrindən 2 mindən artıq məktəbli iştirak edir.
Müxbir: Ətraf mühitin qorunması ilə yanaşı, Siz azərbaycanlı və rusiyalı yeniyetmələrin qarşılıqlı inteqrasiyası üçün vasitə də yaradırsınız.
LEYLA ƏLİYEVA: Bəli, əlbəttə. Bu, həm mədəniyyətdir, həm də incəsənət. Çünki biz hər şeyə kreativ yanaşma tapmağa çalışırıq, hər şey, bir növ, yaradıcılıqla bağlıdır. İstərsə foto olsun, istərsə incəsənət, şer, poema. Eyni zamanda, bütün bunlar gənclərə özlərini ifadə etmək imkanı verir.
Müxbir: Ekologiya, müsiqi, təhsil, həmçinin, jurnalın da dərc olunduğunu bilirəm. Sizin üçün “mümkün deyil” anlayışı mövcuddurmu?
LEYLA ƏLİYEVA: Mənim fikrimcə, “Xeyir”. Çünki nə vaxt ki, “Bacarmıram” deyirlər, bu, əslində “Lazımi qədər istəmirəm” deməkdir. Yəni, bir şeyi kifayət qədər istəyirsənsə, istədiyinə inanırsansa, çox iş görmək mümkündür. Vacib olanı isə gördüyün işin həqiqətən faydalı olmasıdır. Dərəcəsindən asılı olmayaraq, müsbət nəticəni, işinin fayda verdiyini gördükdə daha çox iş görmək istəyirsən.
Müxbir: Leyla xanım, Siz gənc, enerjili, və açıq deyim ki, çox gözəl Şərq qadınısınız. Amma bütün bu tədbirlər həddindən artıq çox vaxt tələb edir. Üstəlik Sizin övladlarınız da var. Onlara da vaxt ayırmalısınız. Bütün bunları necə çatdırırsınız?
LEYLA ƏLİYEVA: Bəli, mənim iki övladım var. Bu yaxınlarda onların 4 yaşı olacaq. Mənim üçün övladlarım və ailəm hər şeydən vacibdir. Mən övladlarıma valideynlərimin mənə verdiklərini vermək istəyirəm. İstəyirəm ki, onlar daim məhəbbət və qayğı içində böyüsünlər. Bu, ən vacibidir. Dünyanın müxtəlif ölkələrinə saysız-hesabsız səfərlər etməli oluram. Bu zaman övladlarımı da özümlə aparıram. Ona görə də darıxmıram. Vaxtı isə tapmaq mümkündür. Əsas odur ki, hamı sağlam olsun.
Müxbir: Bizə yalnız maraqlı söhbətə görə Sizə minnətdarlıq etmək qalır. Azərbaycanda deyildiyi kimi, “Çox sağ olun”.

Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva gave an interview to Russia-24 TV channel and told of the Foundation`s operations and cooperation with the Russian Federation. Interview
- Thank you for a good opportunity to meet you and talk to you here in Baku. We have been here more than a day and can observe hospitality, friendliness of Azerbaijanis and bakuvites. This relationship concerns only Russians or it is something else?
- Thank you very much. It is good that you say so. Of course, this attitude concerns everybody because Azerbaijanis are very hospitable. We are hospitable people cause it is in our blood. We are always happy to meet guests. Azerbaijan has always been known for its tolerance, and from time immemorial, it was home to various nationalities, religions, cultures as one big family. Representatives of many nations live in Azerbaijan today and one can hear people speaking different languages. There is also a Muslim mosque, Catholic church, Orthodox church, Jewish synagogue, and all people live in peace and harmony. In my opinion, it is very important, in particular, in today`s world. As to Russia, we have many things in common and connected with history, culture. Azerbaijan fully preserved Russian language learning in schools. There are a Russian theater of drama, Baku Slavonic University, Russian Cultural Center. We are always glad to see guests from Russia.
- Thank you very much. You are a head of the branch of the Heydar Aliyev Foundation in Moscow and one of the Foundation`s goals include the cultural exchange and promotion of the values existing in Azerbaijan. Do you manage to attract tourists from Russia.
- You know, the office of the Heydar Aliyev Foundation in Russia opened five years ago and it is one of the Foundation`s branches in the world, which opened exactly in Russia. Indeed, we have implemented many cultural projects during this period. We regularly organize student exchange and invite 20-30 people from Russian to Azerbaijan and from Azerbaijan to Russia. We invite professors, teachers so that they could just get familiar with our country. We regularly conduct various cultural events, holidays in Russia. We have recently opened the Azerbaijani Cultural Center in Russia. During this period. we have held many interesting events. We have many good projects. Three weeks ago, Azerbaijan-Russia friendship bridge was inaugurated in Astrakhan. A school was also built with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
- Education is ne of the key priorities for the Foundation. There are nearly thousand Azerbaijani students abroad.
- Yes, it is a state program. With respect to the Foundation, it spans various spheres of life. But, education is one of the important topics, and the Foundation has built and renovated about 400 schools. Each school has its own computer classroom equipped with the latest technologies. The Foundation publishes textbooks and sends schoolchildren to study. The most important thing, it builds schools in not only Azerbaijan but also Pakistan, Romania, Russia, Georgia, Egypt. It means a very broad scope. For instance, a school has been recently opened in Astrakhan. I think we will keep on working in this direction.
- What are the Foundation`s interests? It is obvious not only representatives of the Azerbaijani Diaspora will be studying in these schools.
- The foundation was founded in 2004 and bears the name of the national leader Heydar Aliyev and its major goal is to continue good deeds started by Heydar Aliyev. Therefore, it is a charity as well just like in healthcare. The Foundation built the region`s biggest Thalassemia Center in Azerbaijan. All children under 14 with diabetes get free vaccines. It builds centers for disabled people, boarding schools for children without care. Very broad scope of activity. There are science, cultural events as well. Last year, we celebrated 20th anniversary of Azerbaijans regaining its independence in different countries of the world including Russia. We organized concerts, exhibitions. It means a very comprehensive activity. The most important thing is that the Foundation managed to win support, trust of virtually all groups of population in Azerbaijan and not only in Azerbaijan.
- But I am sure that you tend to work with people of your age. It is the Azerbaijani Youth Organization in Russia. What was the reason behind establishment of such an organization? What contribution does it makes to the favorable climate in the Azerbaijan-Russia relationship?
- AYOR was established five years ago. I did not expected how successful and active this organization would be. AYOR is the Azerbaijani youth organization of Russia and at the same time it means "love" (abbreviation of AYOR in Russian, AMOR). Love of people, love of ideas, and indeed, we managed to united Azerbaijani youth, help them integrate into the Russian society and worthily represent Azerbaijani culture in Russia. Now, Azerbaijani youth clubs exist in virtually all universities. What is interesting is that other countries followed our example and began to open their youth clubs, which represent their countries, cultures. There is quite an interesting communication among youth. We regularly invite about 30-40 students from Russia to Azerbaijan. Until 12 October, we are going to conduct the fourth AYOR in Moscow. Therefore, there are many projects. More concretely, we regularly participate in "Blood has no nation" project - blood donation campaign. I thought our youth needs some push but it appeared that they are very active themselves. Yes, they visit orphanages every month, build, help their children and assist students. Our doctor-activists have recently gave lectures in universities on the harm of drugs, tobacco and AIDs. It means that they visited various institutions of higher education, delivered lectures and distributed brochures. They regularly organize holidays in orphanages and help children. It is very important because youth has much strength, and of course, they must understand they can do much.
- You also founded the organization called International Dialogue for Environmental Action - IDEA. What prompted you to create the environmental organization?
- IDEA has turned one. The main goal is of course to safeguard environment and inform youth about threats to our planet. Because many do not know, many do not think about it. What is difference of IDEA? We found a creative approach to this problem. We try to conduct some contests. The latest thing we did we created gazelle models. Many gazelles are facing the threat of extinction.
Artists from all around the world had to paint it and thereby, we attract attention to protection of environment, animals. In my opinion, it is very vital. When I recently was in Astrakhan, we discussed that we are going to conduct contests on protection of the white swan among schoolchildren. We have recently begun a photo contest on "Earth through eyes of children". About 2 thousand participants from various countries of the world already participate in the contest. They take pictures.
- I understand rightly that apart from the goal of protection of environment, we create kind of an instrument of mutual integration of Azerbaijani and Russian teenagers.
- Yes, of course, it is art and culture. Therefore, we want to find a creative approach to everything and everything includes art: photography, paintings, poems, verses. Simultaneously, it provides an opportunity for self-expression of youth.
- Environment, music, education, magazine, which I know you publish. Does the word "impossible" exist for you?
- No, in my judgment, no, because when anyone says I cannot it means I want it insufficiently. If one wants something very eagerly, believes in what he wants, it is possible to do many things. The main thing is that what you do brings benefits, and when you see positive results it brings benefits, you want to do much more.
- You are young, not to conceal, very beautiful oriental woman. All these events require much time. You have children. They need attention as well. How do you afford time?
- Yes, I have two children. They will turn four soon. Of course, family and children are the main thing for me because I want to give my children as much as my parents gave me. I want them grow in love and care. It is the main thing. I have to travel extensively all around the world. I take children with me that is why I am not missing. It is possible to afford time. The main thing is health for everyone.
- Unfortunately, the airtime is not infinite. I want to thank you for this interesting conversation. As Azerbaijanis say, chokh sag olun.