“Qızların təhsilinə dəstək” layihəsinin II Məzun Günü keçirilib
İyunun 24-də Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə “Qızların təhsilinə dəstək” layihəsinin II Məzun Günü keçirilib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxışında qızların təhsilinin cəmiyyətin inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayaraq bildirib ki, layihə artıq davamlı təşəbbüsə çevrilib və bu il proqram üzrə 66 qız məzun adını qazanıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova qeyd edib ki, son beş ildə layihənin müxtəlif proqramlarından 593 nəfər yararlanıb. O, layihənin yüzlərlə qadın və qız üçün yeni imkanlar yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Nicat Məmmədli isə bildirib ki, Fondun həyata keçirdiyi müxtəlif təqaüd və inkişaf proqramları üzrə ümumilikdə 489 iştirakçı dəstək alıb. Onun sözlərinə görə, proqramlar gənc qızların təhsil və karyera imkanlarının genişlənməsinə xidmət edir.
Tədbirdə layihənin builki məzunları təbrik edilib, onlara gül dəstələri təqdim olunub. Daha sonra bədii proqram nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, “Qızların təhsilinə dəstək” layihəsi qızların ali təhsilə çıxışının genişləndirilməsi və onların gələcək inkişafının dəstəklənməsi məqsədilə həyata keçirilir.

The Second Graduation Day of the “Support for Girls’ Education” project was held on June 24, co-organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs of Azerbaijan, the Ministry of Science and Education, and the Education Development Fund.
Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, participated in the event.
Addressing the event, Emin Amrullayev, Azerbaijan’s Minister of Science and Education, emphasized that girls’ education plays an important role in the development of society. He noted that the project has already become a sustainable initiative and that 66 girls graduated from the program this year.
Bahar Muradova, Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, underlined that 593 people have benefited from the project’s various programs over the past five years. She noted that the project has created new opportunities for hundreds of women and girls.
Nijat Mammadli, Chairman of the Board of the Education Development Fund, emphasized that a total of 489 participants had received support through various scholarship and development programs implemented by the Fund. According to him, these programs help expand educational and career opportunities for young girls.
During the event, this year’s graduates were congratulated and presented with bouquets of flowers. The ceremony continued with an artistic program.
The “Support for Girls’ Education” project aims to expand girls’ access to higher education and support their future development.