“Qızların təhsilinə dəstək” layihəsinin II Məzun Günü keçirilib
İyunun 24-də Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə “Qızların təhsilinə dəstək” layihəsinin II Məzun Günü keçirilib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxışında qızların təhsilinin cəmiyyətin inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayaraq bildirib ki, layihə artıq davamlı təşəbbüsə çevrilib və bu il proqram üzrə 66 qız məzun adını qazanıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova qeyd edib ki, son beş ildə layihənin müxtəlif proqramlarından 593 nəfər yararlanıb. O, layihənin yüzlərlə qadın və qız üçün yeni imkanlar yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Nicat Məmmədli isə bildirib ki, Fondun həyata keçirdiyi müxtəlif təqaüd və inkişaf proqramları üzrə ümumilikdə 489 iştirakçı dəstək alıb. Onun sözlərinə görə, proqramlar gənc qızların təhsil və karyera imkanlarının genişlənməsinə xidmət edir.
Tədbirdə layihənin builki məzunları təbrik edilib, onlara gül dəstələri təqdim olunub. Daha sonra bədii proqram nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, “Qızların təhsilinə dəstək” layihəsi qızların ali təhsilə çıxışının genişləndirilməsi və onların gələcək inkişafının dəstəklənməsi məqsədilə həyata keçirilir.

24 июня при совместной организации Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей, Министерства науки и образования и Фонда развития образования состоялся II День выпуска проекта «Поддержка образования девочек».
B мероприятии приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Выступивший министр науки и образования Эмин Амруллаев подчеркнул, что образование девочек играет важную роль в развитии общества и сказал, что проект уже превратился в устойчивую инициативу, и в этом году звание выпускника по программе получили 66 девочек.
Председатель Госкомитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова отметила, что за последние пять лет различными программами проекта воспользовались 593 человека. Она довела до внимания, что проект создал новые возможности для сотен женщин и девочек.
Председатель правления Фонда развития образования Ниджат Мамедли сообщил, что в общей сложности поддержку получили 489 участников различных стипендиальных программ и программ развития, реализуемых Фондом. По его словам, программы служат расширению образовательных и карьерных возможностей молодых девушек.
На мероприятии поздравили выпускников проекта этого года, им были вручены цветы. Затем была продемонстрирована художественная программа.
Отметим, что проект «Поддержка образования девочек» реализуется с целью расширения доступа девочек к высшему образованию и поддержки их дальнейшего развития.