Martın 23-də Britaniya parlamentinin Lordlar Palatasında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın IDEA beynəlxalq ətraf mühit kampaniyasını təqdim etməsinin şərəfinə Lordlar Palatasının üzvü Məhəmməd Şeyx tərəfindən rəsmi ziyafət təşkil olunub.
Britaniyanın EcoMuslim ekoloji qurumunun və Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə IDEA kampaniyasının təqdimat mərasimi keçirilib. Tədbiri Britaniyanın EcoMuslim ekoloji təşkilatının icraçı direktoru Ömər Faruk açıb. Müasir Azərbaycanın inkişafının mühüm istiqamətlərini və son illərdə ölkədə həyata keçirilən ətraf mühit təşəbbüslərini diqqətə çatdıran Ömər Faruk, IDEA kampaniyasının əsas fəaliyyət istiqamətləri və bu təşəbbüsün Cənubi Qafqaz ölkələri üçün aktuallığını vurğulayıb.
Lord Məhəmməd Şeyx da təqdimatın əhəmiyyətini vurğulayıb, son illərdə Azərbaycanın regional və qlobal siyasətdə rolunun artdığını və yerinin möhkəmləndiyini bildirib. Ölkənin ən yeni tarixinə toxunan lord Məhəmməd Şeyx, Azərbaycanın fəal iştirakı ilə həyata keçirilən geoiqtisadi, nəqliyyat və enerji layihələri haqqında geniş məlumat verib. Sonra lord Azərbaycanın müasir inkişafı, ölkədə son illərdə reallaşdırılan iqtisadi və siyasi təşəbbüslər barədə danışıb.
Ətraf mühitin qorunması ilə bağlı problemlərdən və Lordlar Palatasında dəstəklənən təşəbbüslərdən danışan Məhəmməd Şeyx IDEA kampaniyası çərçivəsində həyata keçirilən tədbirləri də qeyd edib.
Daha sonra IDEA kampaniyasının təşəbbüskarı Leyla Əliyeva çıxış edib. O, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən ətraf mühit layihələri haqqında ətraflı məlumat verib, kampaniya çərçivəsində planlaşdırılan yeni layihələr və Azərbaycan gənclərini “Rio+20” konfransına səfərbər etmək üçün BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə birgə aparılan əməkdaşlıq barədə danışıb.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti IDEA-nın orta məktəblərdəki könüllülərinin fəaliyyətinə toxunaraq deyib: “Biz inanırıq ki, ekoloji maarifləndirmə uşaqlıq illərindən izah və tədris edilməlidir. Təbiətə sevgi və onun mühafizəsinin əhəmiyyəti ibtidai və orta məktəblərin siniflərində mənimsənilməlidir. Gənclər ekoloji harmoniyanın önəmini anlamalı, təbiətin həyatı necə mühafizə etdiyini öyrənməli və öz gündəlik fəaliyyətlərinin ətraf mühit üzərindəki təsirini uşaq yaşlarından dərk etməlidirlər. Müəllimlər uşaqlara davamlı yaşam üçün önəmli olan bilik, bacarıq və dəyərləri bütün yaş çağlarında aşılaya bilmək imkanına malikdirlər. Mənim kampaniyamın da əsas fəaliyyət istiqaməti insanların ətraf mühitlə iç-içə yaşam üçün düzgün davranış və hərəkətlərini təmin etməkdə erkən təhsilin rolunu önə çəkməkdir”.
Leyla Əliyeva deyib ki, Cənubi Qafqaz dünyanın bioloji və aqro müxtəlifliklərlə zəngin regionlarından biridir: “Bu regionda subtropik meşələrə, Böyük Qafqazın buzlaq və qarla örtülmüş zirvələrinə, aran zonasında çöl və yarımsəhralara rast gəlmək mümkündür. Cənubi Qafqazda demək olar ki, hər növ iqlim qurşağı mövcuddur. Məsələn, 11 iqlim qurşağından Azərbaycanda 9-na rast gəlmək mümkündür. Qafqaz regionu iqlim dəyişikliyinin təsirlərinə çox həssasdır və bu da istənilən iqtisadi fəaliyyətin planlaşdırılması zamanı nəzərə alınmalıdır. İqlim dəyişikliyinin mənfi nəticələri kənd təsərrüfatından tutmuş turizmə qədər bütün sahələrə, xüsusilə də su sektoruna öz təsirini göstərə bilər. Sovet İttifaqının süqutundan sonra Cənubi Qafqazda kəskin ekoloji, səhiyyə və iqtisadi təhlükələr yarada biləcək bir sıra ətraf mühit problemləri üzə çıxmışdır. Qeyri-qanuni ovçuluq, otlaq sahələrinin və meşələrin məhvi və nəzarətsiz urbanizasiya nəticəsində regionun bioloji müxtəlifliyi təhlükə altında qalmışdır. Regionun bütün dövlətləri Bioloji Müxtəliflik haqda Konvensiyanı və digər müvafiq beynəlxalq müqavilələri ratifikasiya etmiş, bununla da, təbiətin qorunması üçün müəyyən öhdəliklər götürmüşlər. Lakin regiondakı mövcud dondurulmuş və fəal münaqişələr ekosistemə çox mənfi təsir etmişdir. Azərbaycanın işğal olunmuş rayonlarında meşələrin qəsdən yandırılması vəhşi flora və faunanı təhlükə altında qoymuşdur. Qafqaz bəbiri kimi nadir heyvanlar tükənmə riski ilə üzləşmişdir. Cənubi Qafqazın hər üç ölkəsində bir sıra ekoloji təhlükələr ciddi ekoloji tənəzzülün müşahidə olunduğu ərazilərdə öz əksini tapır. İnsanlara qarşı ekoloji təhlükələrin mənbələri təkcə meşə qırılmaları, təbii sərvətlərin düzgün istifadə edilməməsi, su çirklənməsi və təbii fəlakətlərdə deyil, həmçinin sənaye istehsalı, nüvə və radioaktiv tullantılarda da özünü büruzə verir. Ermənistanın Metsamor şəhəri yaxınlığında Atom Elektrik Stansiyasının ərazisində yeni nüvə blokunun tikilməsi regionun ətraf mühit təhlükəsizliyinə zərbədir. Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionu ölkələri arasında UNECE-nin Su Konvensiyasını ratifikasiya etmiş yeganə dövlətdir. Transsərhəd su ehtiyatları ilə bağlı problemlərin həllində əməkdaşlıq istəyinin olmaması yeraltı və yerüstü sərvətlərin çirklənməsinə, çay sularının azalmasına və su çatışmazlığına səbəb olmuşdur. Regionun üzləşdiyi bütün bu ekoloji təhlükələrin fonunda, cəmiyyətin gənc üzvləri arasında əməkdaşlıq ətraf mühitin qorunmasının mühüm elementinə çevrilir. Bu təhlükələr bir daha sübut edir ki, ətraf mühit çağırışları beynəlxalq ekoloji idarəetmənin daha da möhkəmləndirilməsi yolu ilə həll edilməlidir”.
Ölkəmiz barədə geniş məlumat verən Leyla Əliyeva deyib: “Mən Şərqdə ilk parlamentli demokratiya qurmuş, 1918-ci ildə qadınlara kişilərlə bərabər siyasi hüquqlar verən və qabaqcıl Qərb dəyərlərini mənimsəmiş ilk müsəlman ölkəsində doğulmaqdan çox qürur duyuram. Azərbaycan Şərq dünyasında ilk operanın, ilk musiqili komediyanın, ilk Qərb üslublu teatrın və ilk baletin vətənidir. Burada həm də müsəlman dünyasında ilk dəfə olaraq qadınlar üçün orta məktəb tikilmişdir. Mənim vətənim “ilklər” diyarıdır və hər zaman dözümlülüyü, dini və mədəni müxtəlifliyi, adət ənənələri ilə tanınmışdır. Azərbaycan kəsişmələr məkanıdır: Avropa və Asiya, Şərq və Qərb”.
Rəsmi ziyafətin sonunda Leyla Əliyeva Azərbaycan nümayəndə heyəti adından lord Məhəmməd Şeyxə ölkəmizi təcəssüm etdirən xatirə hədiyyələri təqdim edib.
Tədbirdə Britaniya parlamentinin üzvləri, bu ölkədə akkreditə olunmuş diplomatik korpusların nümayəndələri, müxtəlif ekoloji təşkilatların təmsilçiləri, eləcə də Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırov, Prezident Administrasiyasının siyasi təhlil və informasiya təminatı şöbəsinin müdiri Elnur Aslanov, Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfiri Fəxrəddin Qurbanov, Dövlət Neft Şirkətinin ekoloji məsələlər üzrə vitse-prezidenti Rəfiqə Hüseynzadə də iştirak ediblər.

Mohamed Sheikh, a member of the UK House Of Lords, hosted an official reception in the Lords on the occasion of the presentation of international environment campaign IDEA (International Dialogue on Environmental Action) by Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Mrs Leyla Aliyeva, on March 23rd.
The presentation ceremony was organized by the UK`s EcoMuslim Organization and the Azerbaijani Embassy in the UK.
In his opening remarks, Founder-Director of the EcoMuslim Organization, Omar Faruk, stressed the main directions of Azerbaijan`s development and recent environmental initiatives in the country, and spoke of the importance of IDEA's activity for South Caucasian nations.
Speaking at the event, Lord Sheikh noted the importance of the event and highlighted the increasing role of Azerbaijan in regional and global policy. He briefed attendees on bringing many geo-economic, transport and energy projects to fruition in the country, and discussed Azerbaijan’s developmental, economic and political initiatives which have been achieved in the country over the past years.
Speaking of the environment problems and initiatives supported by the House of Lords, Lord Sheikh also underscored importance of activities as part of the IDEA Environment Campaign.
Addressing the event, IDEA initiator Leyla Aliyeva briefed the participants on environmental projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation and its cooperation with UNDP to mobilize Azerbaijani youth for Rio+20 conference.
The Vice-President of Heydar Aliyev Foundation also touched on IDEA volunteers` activity in secondary schools. She added that kids should learn about environmental education from childhood. They ought to know about the protection of environment in elementary and secondary schools. Young people should understand the importance of environmental harmony, learn how nature preserves life and understand the effect of their daily actions on the environment. Teachers can give children of all ages the knowledge, skills and values important for sustainable life. The main objective of the campaign is to highlight the role of primary education in ensuring the correct behavior to live in harmony with the environment.
Mrs Leyla Aliyeva stated that the South Caucasus is a region with rich environmental biodiversity. This region has subtropical forests, summits in the Great Caucasus Mountains covered with glaciers & snow, and steppes & semi- deserts in the lowlands.
Almost all known climatic zone types exist in the South Caucasus. For instance, Azerbaijan has 9 out of the 11 recognised climatic zones.
Mrs Aliyeva said that the Caucasus region is very sensitive to climate change, and this should be taken into account in planning all economic projects. Negative consequences of climate change may impact all spheres - from agriculture to tourism, and in particular in the water sector.
After the collapse of the Soviet Union a number of environmental problems likely to create environmental, health and economic threats, occurred in this region. Illegal hunting, destruction of pastures and forests and uncontrolled urbanization put the biological diversity in the region at risk. All the South Caucasus states have ratified the Convention on Biological Diversity, and other relevant international documents and undertaken obligations to protect the environment.
But active and suspended conflicts in the region have had negative impacts on the ecosystem. Setting fire to forests in the occupied lands of Azerbaijan has created danger for wild flora and fauna. Unique animals such as Caucasian leopard have faced a risk of danger.
A number of ecological dangers in three countries of South Caucasus are reflected in the areas characterized with a serious ecological decline. Sources of ecological dangers to people are seen not only in forest destructions, incorrect use of natural resources, water pollution and natural disasters, but also in industrial production, and nuclear and radioactive waste.
Construction of a new energy block at the Armenian nuclear power plant (NPP) in Metsamor is a major blow to environmental security in the region. Azerbaijan is the only South Caucasus country that has ratified the UNECE Water Convention. Lack of intent to cooperate on the settlement of problems in the field of trans-frontier water resources has caused pollution of subsoil and surface riches, reduction of river waters and water shortage.
Cooperation among young members of society becomes a vital element for protection of environment in the light of the environmental threats faced by the region. These threats prove that environmental challenges must be resolved by strengthening international environmental management.
Giving detailed information about her country, Mrs Leyla Aliyeva also spoke of Azerbaijan`s history. She said: “I am proud to be born in the first Muslim country which established the first parliamentary Republic in the East, granted women equal political rights with men in 1918 and accepted progressive Western values. Azerbaijan is the home to the first opera, first musical comedy, first theatre in Western style and first ballet in the Eastern world. Also, the first secondary school for women in the Muslim world was built here. My country is the land of the “firsts” and has always been known for tolerance, religious and cultural diversity, traditions. Azerbaijan is the land of interconnections - Europe and Asia, East and West.”
Following the official reception Leyla Aliyeva handed over traditional gifts embodying Azerbaijan to Lord Sheikh on behalf of the Azerbaijani delegation.
The event was attended by members of the British parliament, representatives of diplomatic corps accredited in this country, representatives of ecologic organizations, Azerbaijani Minister of Ecology and Natural Resources Huseyngulu Bagirov, Head of the Political Analysis and Information Provision Department at the Azerbaijani Presidential Administration Elnur Aslanov, SOCAR Vice-President for Environmental Issues Rafiga Huseynzade, Azerbaijan`s Ambassador to UK Fakhraddin Gurbanov and others.