Leyla Əliyeva xüsusi Beynəlxalq Şərəf mükafatı ilə təltif olunub
Aprelin 6-7-də Bakıda “Ətraf mühitin mühafizəsi” VI Beynəlxalq layihə olimpiadası (“İnepo-Avrasiya”) keçirilib. Olimpiada Təhsil, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti, “Çağ” Öyrətim İşlətmələri Şirkəti və “İnepo-Avrasiya” Ekologiya İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı və İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin informasiya dəstəyi ilə təşkil olunub.
Olimpiadanın keçirilməsində məqsəd ekoloji problemlərin həlli və ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində gənc nəsli məlumatlandırmaq, məktəblilərdə ətraf mühitə qarşı həssas münasibət formalaşdırmaq, ekoloji şüuru inkişaf etdirmək, onları ekoloji məsələlərin həlli istiqamətində müxtəlif layihələrə cəlb etmək, təbii, mədəni, tarixi və sosial-estetik dəyərlərin qorunması ruhunu aşılamaq olub.
“Ətraf mühitin mühafizəsi” Beynəlxalq layihə olimpiadası ilk dəfə 2007-ci ildə 17 ölkədən olan məktəblilərin iştirakı ilə keçirib və sonrakı illərdə ənənə halını alıb. Bu il dünyanın 42 ölkəsindən  400-dək məktəbli olimpiadada iştirak etmək hüququ qazanıb. Xarici ölkələrdən olimpiadaya təqdim edilən 350 layihədən 130-u, Azərbaycandan isə 294 layihədən 60-ı münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib. Olimpiadada bu il təmsil olunan ölkələr Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, İndoneziya, Litva, Tailand, Laos, Pakistan, Qazaxıstan, Malayziya, Böyük Britaniya, Rusiya, Polşa, Ukrayna, Türkmənistan, Rumıniya, Əfqanıstan, Albaniya, Banqladeş, Belarus, Bosniya və Herseqovina, İran, Qırğızıstan, Makedoniya, Myanma, Nigeriya, Slovakiya, Tacikistan, Vyetnam, Yəmən, Somali, Anqola, Bolqarıstan, Zambiya, Niger, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti, Misir, Monqolustan, Mozambik, Çexiya və Belçika olub. Builki olimpiadada Azərbaycan üzrə 4 qızıl, 12 gümüş və 17 bürünc medal qazanılıb.
Olimpiada təşkilatçıları və münsiflər heyəti bu il qaliblərin təklifi ilə təsis edilmiş “Ekoloji mühitin qorunmasına görə” Xüsusi Beynəlxalq Şərəf Mükafatını Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti və Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Təşəbbüsünün təsisçisi Leyla Əliyevaya təqdim ediblər.

Лейла Алиева удостоена Специальной международной награды Почета «За охрану экологической среды»
6-7 апреля в Баку состоялась IV Международная проектная олимпиада "Охрана окружающей среды" ("Inepo-Avrasiya").
Олимпиада состоялась при организационной поддержке министерств образования, экологии и природных ресурсов, Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики, образовательной компании "Чаг" и Экологического общественного объединения и при информационной поддержке Общественной телерадиовещательной компании.
Целью проведения олимпиады было информирование молодого поколения о путях решения экологических проблем и охране окружающей среды, формирование у школьников чуткого отношения к окружающей среде, развитие экологического сознания, активизация участия молодежи в различных экологических проектах, воспитание ее в духе социально-эстетических ценностей.
Международная проектная олимпиада "Охрана окружающей среды" впервые была проведена в 2007 году с участием школьников из 17 стран и в последующие годы обрела традиционный характер. В этом году право участия на олимпиаде завоевали около 400 учеников из 42 стран. Члены жюри оценили 130 из 350 проектов, представленных на олимпиаду из зарубежных стран, и 60 из 294 проектов, представленных из Азербайджана. На нынешней олимпиаде участвовали Азербайджан, Турция, Грузия, Индонезия, Литва, Таиланд, Лаос, Пакистан, Казахстан, Малайзия, Великобритания, Россия, Польша, Украина, Туркменистан, Румыния, Афганистан, Албания, Бангладеш, Беларусь, Босния и Герцеговина, Иран, Кыргызстан, Македония, Мьянма, Нигерия, Словакия, Таджикистан, Вьетнам, Йемен, Сомали, Ангола, Болгария, Замбия, Нигер, Турецкая Республика Северного Кипра, Египет, Монголия, Мозамбик, Чехия и Бельгия. В этом году азербайджанскими школьниками завоеваны 4 золотые, 12 серебряных и 17 бронзовых медалей.
Организаторы и жюри олимпиады вручили учрежденную в этом году по предложению победителей Специальную международную награду Почета "За охрану экологической среды" вице-президенту Фонда Гейдара Алиева и учредителю Международной инициативы "Диалог по охране окружающей среды" Лейле Алиевой.