Fevralın 28-də Moskvanın “Yunost” mehmanxanasında Xocalı soyqırımının 21-ci ildönümünə həsr olunmuş anma tədbiri keçirilib. Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Fondun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva iştirak edib.
“Yunost” mehmanxanasının foyesində Bakının Nizami rayonundakı 1 nömrəli, Suraxanı rayonundakı 2 nömrəli və Xətai rayonundakı 3 nömrəli uşaq evlərində tərbiyə alan, Heydər Əliyev Fondunun keçirdiyi “Uşaqlar və müharibə” rəsm sərgisində iştirak etmiş uşaqların rəsmləri sərgilənib.
Tədbirdə “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində Rusiyada həyata keçirilən aksiyalar barədə film nümayiş etdirildi.
Leyla Əliyeva artıq 21 ildir Qarabağ münaqişəsinin ən qanlı və dəhşətli səhifələrindən birinin qurbanlarının xatirəsini yad etmək üçün toplaşdıqlarını xatırladıb: “İyirmi bir il əvvəl fevralın 26-na keçən gecə erməni silahlıları Azərbaycanın Xocalı şəhərinə soxularaq 613 dinc insanı, 63 uşağı, 106 qadını və 70 qocanı qətlə yetirmişlər. Bu 613 günahsız, vəhşicəsinə qətlə yetirilmiş insan heç zaman unudulmayacaq və qəlblərimizdə daim yaşayacaq. 1992-ci ilin həmin fevral gecəsi baş verən dəhşətli hadisələrə dünya ictimaiyyəti tərəfindən hüquqi və mənəvi qiymət verilməlidir”.
“Dünya Xocalı barədə bilməlidir ki, bu cür qətllər və cinayətlər heç yerdə təkrar olunmasın” – deyən Leyla Əliyeva məhz buna görə 2008-ci il mayın 8-də “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyasının keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürdüklərini qeyd edib: “Kampaniyanın məqsədi bu faciə barədə dünya ictimaiyyətinə məlumat verməkdir. Kampaniya çərçivəsində artıq 700 mindən çox imza toplanıb”. Leyla Əliyeva bildirib ki, Heydər Əliyev Fondu bir neçə ildir Avropanın, Asiyanın, Afrikanın, Şimali və Cənubi Amerikanın 70-dən çox ölkəsində bu faciəyə həsr olunmuş tədbirlər keçirir. Tədbirlər çərçivəsində müxtəlif ölkələrin parlamentləri və dövlət qurumları qarşısında etiraz aksiyaları, piketlər, habelə seminarlar, konfranslar təşkil olunur, kitablar nəşr edilir, filmlər çəkilir. “Xocalıya ədalət” kampaniyası sayəsində Xocalı faciəsi bir sıra beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən tanınıb.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti artıq Pakistan, Meksika, Çexiya, Kolumbiya, Bosniya və Herseqovina parlamentlərinin Xocalı faciəsini soyqırımı və Azərbaycana qarşı cinayət aktı kimi tanıdıqlarını xatırladıb: “Bundan əlavə, ABŞ-ın 7 ştatı bu soyqırımını tanımışdır. Biz bu istiqamətdə işimizi davam etdirəcəyik, hələ çox işlər görəcəyik və mən inanıram ki, tezliklə dünyanın bir çox ölkəsi bu soyqırımını tanıyacaq, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi öz ədalətli həllini tapacaq. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa ediləcək və bütün qaçqınlar və məcburi köçkünlər doğma torpaqlarına, evlərinə qayıdacaqlar”.
Leyla Əliyeva tədbirin Ermənistan ilə Azərbaycan arasında uzun müddətdir davam edən münaqişənin həlli məsələsinə mühüm təsir göstərən Rusiyanın paytaxtında keçirildiyinə diqqət çəkib. “İstərdim ki, dünyanın bütün ölkələrinin vətəndaşları kimi, Rusiya vətəndaşları da bu dəhşətli faciə haqqında həqiqəti bilsinlər. Əlbəttə, bizim bu gün gördüyümüz işlər həlak olmuş insanların həyatını qaytara, sağ qalmış xocalıların yarasını sağalda bilməz. Biz həmin qadınları, uşaqları və qocaları heç zaman unutmayacağıq”, - deyə o, qeyd edib.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu isə bildirib ki, Xocalı faciəsindən sonra Azərbaycan bu problemi dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmağa çalışsa da, yalnız son bir neçə ildə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin məqsədyönlü siyasəti, Heydər Əliyev Fondunun və böyük dünya aksiyasına çevrilmiş “Xocalıya ədalət” kampaniyasının təşəbbüskarı Leyla Əliyevanın səyləri sayəsində dünya üzünü Azərbaycan tərəfə çevirməyə başlayıb: “Bu, göstərir ki, artıq dünyada insanlar həqiqəti yalandan ayırmağa başlamışlar. Biz və gələcək nəsillər bu cür faciələrin dünyanın heç bir yerində təkrar olunmaması naminə Xocalını unutmamalıyıq”.
Sonra Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin prezidenti Məmməd Əliyev, 1991-1992-сi illərdə Füzuli rayonunun hərbi komendantı olmuş, qəhrəmanlığına və vətəndaş mövqeyinə görə Azərbaycan Milli Məclisinin fəxri medalına layiq görülmüş istefada olan general-leytenant Aleksandr Volox, “Xocalıya ədalət” kampaniyasının əlaqələndiricisi Nicat Məmmədli çıxış edərək Xocalı faciəsinin dünya tarixində ən qanlı soyqırımı olduğunu vurğulayıb, bu faciənin səbəbkarları barədə həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışıblar.
Tədbirdə Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri, siyasətçilər, Moskvada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin əməkdaşları, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin, Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin, Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının təmsilçiləri iştirak ediblər.

В фойе гостиницы «Юность» демонстрировались рисунки воспитанников детских домов номер 1 Низаминского района, номер 2 Сураханского района и номер 3 Хатаинского района Баку, участвовавших в организованной Фондом Гейдара Алиева художественной выставке «Дети и война».
Собравшиеся в зале, на стенах которого были развешаны фотографии, запечатлевшие Ходжалинскую трагедию, почтили память жертв геноцида минутой молчания. Затем был показан фильм об акциях, проведенных в России в рамках кампании «Справедливость к Ходжалы».
Выступившая на мероприятии Лейла Алиева сказала: Мы уже 21 год собираемся для того, чтобы почтить память жертв Ходжалинского геноцида, одной из самых кровавых и ужасных страниц карабахского конфликта. Двадцать один год назад в ночь с 25 на 26 февраля вооруженные армянские боевики, вторгшись в город Ходжалы, убили 613 мирных жителей, в том числе 63 детей, 106 женщин и 70 стариков. Эти 613 зверски убитых ни в чем не повинных людей никогда не будут забыты и вечно будут жить в наших сердцах. Мировая общественность должна дать правовую и нравственную оценку ужасным событиям, произошедшим в февральскую ночь 1992 года.
«Мир должен знать о Ходжалы, чтобы подобные убийства и преступления никогда не повторились. Именно поэтому 8 мая 2008 года мы выступили с инициативой проведения международной кампании «Справедливость к Ходжалы». Цель кампании заключается в информировании мировой общественности об этой трагедии. В рамках кампании уже собрано более 700 тысяч подписей», - сказала Лейла Алиева. Она подчеркнула, что уже несколько лет Фонд Гейдара Алиева проводит в более 70 странах Европы, Азии, Африки, Северной и Южной Америки мероприятия, посвященные трагедии. В рамках мероприятий перед зданиями парламентов и государственных структур различных стран проводятся акции протеста, пикеты, а также организуются семинары и конференции, издаются книги, снимаются фильмы. Благодаря кампании «Справедливость к Ходжалы» Ходжалинская трагедия была признана рядом международных организаций.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева сказала: «В настоящее время парламенты Пакистана, Мексики, Чехии, Колумбии, Боснии и Герцеговины признали Ходжалинскую трагедию как геноцид и акт преступления против Азербайджана. Кроме того, этот геноцид признали 7 штатов США. Мы продолжим работу в этом направлении, будем еще много работать, и я верю, что скоро этот геноцид признают многие страны мира, армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт найдет свое справедливое решение. Будет восстановлена территориальная целостность Азербайджана, и все беженцы и вынужденные переселенцы вернутся на родные земли, в свои дома».
Подчеркнув, что мероприятие проводится в столице России, оказывающей важное влияние на вопрос урегулирования конфликта, продолжающегося в течение длительного периода, Лейла ханум Алиева сказала: «Я бы хотела, чтобы как граждане всех стран мира, так и граждане России узнали правду об этой страшной трагедии. Конечно, проводимая нами сегодня работа не может вернуть к жизни погибших людей, вылечить раны оставшихся в живых ходжалинцев. Но мы никогда не забудем тех женщин, детей и стариков».
В своем выступлении посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу отметил, что после Ходжалинской трагедии Азербайджан стремился довести эту проблему до мировой общественности. Только за последние несколько лет благодаря целенаправленной политике Президента Азербайджана Ильхама Алиева, Фонда Гейдара Алиева и инициатора ставшей большой мировой акцией кампании «Справедливость к Ходжалы!» Лейлы ханум Алиевой мир начал поворачиваться лицом к Азербайджану. Посол сказал: «Это показывает, что люди в мире уже начали отличать правду от лжи. Мы и будущие поколения не должны забывать Ходжалы во имя того, чтобы подобные трагедии не повторялись нигде в мире».
Выступившие затем президент Всероссийского азербайджанского конгресса Мамед Алиев, бывший в 1991-1992 годах военным комендантом Физулинского района, удостоенный за героизм и гражданскую позицию почетной медали Милли Меджлиса Азербайджана, генерал-лейтенант в отставке Александр Волох, координатор кампании «Справедливость к Ходжалы!» Ниджат Мамедли подчеркнули, что Ходжалинская трагедия является одним из самых кровавых геноцидов в мировой истории, рассказали о работе, проводимой по доведению до мировой общественности правды о виновниках трагедии.