İyulun 4-də Fransanın Kann şəhərində “Azərbaycan Kannda” mədəniyyət günlərinə start verilib. Heydər Əliyev Fondunun və ölkəmizin Fransadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan mədəniyyət günlərinin rəsmi açılışında Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak ediblər.
Azərbaycan mədəniyyətinin Kannda tanıdılması ilə bağlı işlər şəhərin müxtəlif yerlərində ölkəmizin təbliğinə həsr olunan posterlərin və banerlərin vurulması ilə başlayıb.
İlk tədbir - 4-cü beynəlxalq “Qız Qalası” sərgisinin açılışı La Kruazetdə olub. Mehriban Əliyeva və Kann şəhərinin meri deputat Bernar Broşan, o cümlədən BMT baş katibinin müavini, UNİTAD-ın rəhbəri Filip Dust-Blazi açılış mərasimində iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Kann şəhərinin meri Bernar Broşan Azərbaycan mədəniyyətinin bu şəhərdə nümayiş etdirilməsindən məmnun olduğunu bildirib və tədbirlərdə iştirak etmək üçün Kanna gəlmiş Mehriban Əliyevanı salamlayıb. O, növbəti günlərdə də tədbirlərin uğurla keçəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva qonaqları salamlayaraq Kann şəhərində başlayan Azərbaycan mədəniyyəti günlərində ölkəmizin qədim tarixi, zəngin mədəniyyəti və adət-ənənələrimizin təqdim olunacağını bildirib. Leyla Əliyeva mədəniyyət günlərinə Qız Qalası sərgisi ilə start verildiyini diqqətə çatdırıb.
“Bu, Bakıda, İçərişəhərdə beş il əvvəl başlanmış “Qız Qalası” beynəlxalq sərgisidir. Şəhərimizin rəmzi olan “Qız Qalası” maketinin üzərində rəsmlərini çəkmək üçün dünyanın 50 ölkəsindən rəssamlar bu sərgidə iştirak etmişdirlər. Bu tarixi abidədir və eramızın 9-cu əsrinə təsadüf edir. Eyni zamanda siz burada ceyran heykəlini görürsünüz. Bu, İDEA – Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyasının fəaliyyət istiqamətlərindən biridir. Onun məqsədi ceyran kimi nəsli kəsilmək təhlükəsində olan növlərə diqqəti yönəltməkdir”, - deyə Leyla Əliyeva bildirib.
Heydər Əliyev Fondunun ölkəmizin bəşəri dəyərə malik abidəsi və UNESCO-nun dünya mədəni irs siyahısına daxil etdiyi Qız Qalasının qlobal miqyasda təbliğinə həsr edilən bu layihəsi ilk dəfə 2010-cu ildə Bakıda baş tutub və ardıcıl olaraq 3 il tamaşaçıların görüşünə gəlib. İlk dəfə Azərbaycandan kənarda keçirilən 4-cü beynəlxalq festivalda indiyə qədər dünyanın müxtəlif ölkələrindən 40-dan çox rəssam iştirak edib. “Qız Qalası” sərgi-festivalının əsas meyarı tarixi abidənin maketi üzərində müxtəlif ideyaların canlandırılmasıdır. Yerli və xarici rəssamlar öz milli üslublarında qalanın maketini bəzəyərək fərqli mədəniyyət və adət-ənənələrin sintezini və qarşılıqlı mübadiləsini əks etdirirlər. Ona görə də sərginin konseptual xəyal sərhədləri olduqca geniş və əhatəlidir.
Sərginin diqqət çəkən məqamlarından biri də Qız Qalasının Kannda tanıdılmasına yeni tematik komponentin əlavə olunmasıdır. Ətraf mühitin qorunmasına xüsusi diqqət yetirən Heydər Əliyev Fondu Qafqazda nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə üzləşən ceyranların maketlərinin bəzədilməsi ilə bağlı həyata keçirdiyi layihəni Kannda da nümayiş etdirib. Ümumilikdə isə sərgidə 26 rəssamın Qız Qalası, 17 rəssamın isə ceyran kompozisiyaları tamaşaçılara təqdim olunub.
Günün ikinci yarısında Kannda hər il beynəlxalq kino festivalının keçirildiyi Festivallar sarayında “Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycanın mədəni dəyərləri” sərgisinin açılışı olub.
Mehriban Əliyevanın və Kann şəhərinin meri Bernar Broşanın iştirak etdiyi sərgidə ölkəmizin qədim və zəngin tarixinə, mədəniyyətinə dair eksponatlar nümayiş etdirilib. Festivallar sarayının sərgi salonunda təşkil edilən ekspozisiyada Azərbaycan xalçaçılıq məktəbinin bütün istiqamətləri, yaşı yüz illərlə ölçülən xalça və xalça məmulatlarının geniş çeşidi təqdim olunub.
Sərgidə milli geyimlərimiz, qədim misgərlik nümunələrimiz, milli musiqi alətlərimiz, Heydər Əliyev Fondunun ölkəmizin və onun mədəniyyətinin təbliğinə xidmət edən kitab, buklet və digər müxtəlif nəşrləri də nümayiş etdirilib. Sərginin “Hisslər” adlanan bölməsində tanınmış fırça ustalarımız müasir Azərbaycan incəsənətinin nümunələrini təqdim ediblər.
Kann şəhərinin meri Bernar Broşan bildirib ki, bu sərgi Azərbaycanın dünyəvi dövlət və zəngin mədəniyyətə malik olduğunu bir daha təsdiqləyir. Onun sözlərinə görə, sərginin Kann şəhərində açılması Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycana böyük maraq yaradıb.
Axşam Kannda Azərbaycan mədəniyyət günlərinin rəsmi açılışı münasibətilə ziyafət verilib.
Daha sonra hər il Kann şəhərində keçirilən beynəlxalq pirotexnika festivalının rəsmi açılışı olub. Budəfəki festivalın rəsmi açılışını Azərbaycan edib. Bu münasibətlə təşkil olunmuş atəşfəşanlıq Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səslənməsi ilə başlayıb. Mərasimdə Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri səsləndirilib. Atəşfəşanlıq Müslim Maqomayevin “Azərbaycan” mahnısı ilə başa çatıb.

The days of culture entitled “Azerbaijan in Cannes” was launched in the French city of Cannes, July 4th. Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and the Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva attended the inauguration of the Days of Culture, which took place with organizational support from the Heydar Aliyev Foundation and our country’s Embassy in France.
Works on introducing Azerbaijan’s culture in Cannes started with installation of banners and posters popularizing our country in various places of Cannes.
The first event – inauguration of the 4th International “Maiden Tower” Festival – took place in La Croisette. Mehriban Aliyeva, mayor of the city of Cannes, deputy, Bernard Brochan, deputy UN Director General, head of UNITAD Philippe Douste-Blazy were present at the inauguration ceremony.
Delivering a speech at the event, mayor of the city of Cannes Bernard Brochan said he was pleased with demonstration of the Azerbaijani culture in this city, and welcomed Mehriban  Aliyeva, who arrived in Cannes to participate in the events. He expressed confidence that the events  to be held in the following days will have success.
Greeting the guests, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva said our country’s old history, rich culture and traditions will be presented during the Days of Azerbaijani Culture launched in the city of Cannes. Leyla Aliyeva noted that the days of culture started with the exhibition of Maiden Tower.
“This is the “Maiden Tower” international exhibition, which five years ago started in Baku. Artists from 50 countries of the world have participated in this exhibition to paint pictures on these “Maiden Tower” mock-ups. It is a historical monument and dates back to the 9th century A.D. You see here also a statue of a gazelle. This is one of the directions of IDEA’s – International Dialogue for Environmental Action - activity. Its objective is to focus attention on endangered species” - said Leyla Aliyeva.
This project of the Heydar Aliyev Foundation devoted to the popularization of the Maiden Tower, a monument of global significance, which has been entered by UNESCO on the List of World Cultural Heritage, first time took place in 2010 in Baku, and during 3 consecutive years it was presented to the audience. With the 4th festival being held beyond the borders of Azerbaijan, over 40 artists from around the world have taken part in this festival. The primary factor of the “Maiden Tower” exhibition-festival is picturing various ideas on mock-ups of this historical monument. Decorating mock-ups of the tower in their national styles, local and foreign artists reflected the synthesis of different cultures and traditions, and mutual exchange thereof. Therefore, the exhibition’s conceptual thinking borders are extremely broad and comprehensive.
One of the features of the exhibition that draws attention is that a new component has been added to the promotion of the Maiden Tower in Cannes. Showing special attention to protection of the environment, the Heydar Aliyev Foundation has demonstrated in Cannes the project it had held by decorating mock-ups of gazelles facing the peril of extinction. In general, Maiden Tower compositions of 26 artists and gazelle compositions of 17 artists are presented to visitors.
In the second part of the day, the inauguration of the project “Cultural Values of Azerbaijan – the Pearl of the Caucasus” took place at the Palace of Festivals, where each year an international movie festival is held in Cannes.
In an exhibition attended by Mehriban Aliyeva and mayor of Cannes Bernard Brochan, exhibits related to our country’s old and rich history and culture are displayed. All directions of the Azerbaijani carpet-making school, wide variety of hundred years old carpets and carpet products have been presented in an exposition arranged in the exhibition hall of the Palace of Festivals.
Our national garments, samples of ancient coppersmith art, national music instruments, books, booklets and other various publications of the Heydar Aliyev Foundation serving the popularization of our country and its culture are also displayed at the exhibition. In the section of the exhibition called “Emotions”, well-known artists have presented samples of the contemporary Azerbaijani art.
Mehriban Aliyeva delivered a speech at the ceremony.
Mayor of the city of Cannes Bernard Brochan said this exhibition once more proves that Azerbaijan was a secular state with rich culture. According to him, the inauguration of the exhibition in Cannes has aroused much interest towards Azerbaijan – the pearl of the Caucasus.
At the evening, a dinner was given on the occasion of the inauguration of the Days of Azerbaijani Culture in Cannes.
Then the official inauguration of the international pyrotechnics festival, wich is held annually in Cannes, took place. Official opening of this festival was made by Azerbaijan. The fireworks organized on this occasion started with sounding of the state anthem of Azerbaijan. Works by Azerbaijani composers were performed at the ceremony. The fireworks finished with Muslim Magomayev’s “Azerbaijan” song.