Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyası (IDEA-International Dialogue for Environmental Action) gənclərin ali məktəbdə qazandıqları nəzəri bilikləri təcrübədə tətbiqinə şərait yaratmaq, araşdırma qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək və onları peşəkar iş mühiti ilə tanış etmək məqsədi ilə təcrübə proqramının yeni mövsümünə başlayır.
Proqramda iştirak edən gənclər 5 iş günü, 4 saatlıq iş rejimində çalışmaqla müxtəlif ekoloji layihələrin hazırlanmasında, ekoloji tədbirlərin və aksiyaların keçirilməsində iştirak edəcək, təcrübə rəhbərlərinin nəzarəti altında müxtəlif ofis daxili işləri həyata keçirəcəklər.
Təcrübə proqramına 18-30 yaş arası olan, ekologiya, biologiya, coğrafiya, davamlı inkişaf, jurnalistika, ictimaiyyətlə əlaqələr, beynəlxalq münasibətlər, tərcüməçilik (Azərbaycan-ingilis, rus-ingilis) ixtisaslarından biri üzrə təhsil alan, Azərbaycan dilində mükəmməl danışa bilən, ingilis dilində sərbəst işləmək üçün bazaya malik olan (upper-intermediate level) gənclər qoşula bilərlər.
Təcrübə proqramına qoşulmaq üçün müraciət edən gənclərin seçimi başa çatdıqdan sonra onlara bir həftəlik təlimlər keçirilir. Təlimlər zamanı təcrübəçilərə kampaniyanın strukturu, iş sistemi və təcrübəçilərin məsuliyyətləri haqqında ətraflı məlumat verilir, ofis daxili qaydalar izah olunur.
Gənclər əsasən üç fəaliyyət istiqaməti üzrə təcrübə keçmək imkanına malik olacaqlar. Ətraf mühit və digər təbiət elmləri üzrə təhsil alan gənclər ekoloji layihələrin işlənib hazırlanması, ekoloji tədbirlərin təşkili və sair, jurnalistika, ictimaiyyətlə əlaqələr və beynəlxalq münasibətlər üzrə təhsil alan gənclər məqalələrin yazılması, mətbuat üçün açıqlamaların hazırlanması, rəsmi yazışmaların aparılması və sair, tərcüməçilik ixtisası üzrə təhsilini başa vurmuş və ya davam etdirən gənclər isə mətnlərin, mətbuat üçün açıqlamaların, məqalələrin və sairin tərcümələrini həyata keçirəcəklər.
Proqram sentyabrın 15-dən başlayacaq və 4 ay davam edəcək. Proqramı müvəffəqiyyətlə başa vuran gənclər müvafiq sertifikatlar əldə edəcəklər.
Proqramda iştirak etmək istəyən gənclər sentyabrın 5-dən gec olmayaraq CV və 300 sözdən çox olmayan mətni əhatə edən həvəs məktubunu “IDEA internship programme” adı altında [email protected] elektron poçt ünvanına göndərməlidirlər.
IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Kampaniyası 2011-ci il iyul ayının 12-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən başladılıb.

Кампания Международный диалог по охране окружающей среды IDEA (International Dialogue for Environmental Action) начинает новый сезон опытной программы с целью создания условий для практического применения теоретических знаний, полученных молодежью в вузах, развития их исследовательских способностей и ознакомления с профессиональной деловой средой.
Молодые люди, учавствующие в программе, в 4-часовом рабочем режиме в течение пяти рабочих дней примут участие в подготовке различных экологических проектов, экологических мероприятиях и акциях, проведут внутриофисную работу под наблюдением руководителей практики.
К опытной программе могут присоединиться молодые люди в возрасте 18-30 лет, получающие образование по специальностям экология, биология, география, устойчивое развитие, журналистика, связи с общественностью, международные отношения, перевод (азербайджанский-английский, русский-английский), в совершенстве владеющие азербайджанским языком, обладающие базой для самостоятельной работы на английском языке (upper-intermediate level).
По завершении отбора молодых людей, обратившихся для участия в опытной программе, для них будут проведены недельные тренинги. В ходе тренингов практикантам будет предоставлена информация о структуре кампании, системе ее работы и ответственности практикантов, разъяснены внутриофисные правила.
Молодые люди получат возможность пройти практику, в основном, по трем направлениям деятельности. Молодежь, получающая образование по специальностям, связанным с окружающей средой и другими естественными науками, будет заниматься подготовкой экологических проектов, организацией экологических мероприятий и т.д. Обучающиеся по специальностям журналистика, связи с общественностью, международные отношения, будут писать статьи, готовить сообщения для прессы, вести официальную переписку. А молодые люди, обучающиеся или завершившие обучение по специальности перевод, будут заниматься переводами текстов, сообщений для прессы, статей и других публикаций.
Программа стартует 15 сентября и продлится 4 месяца. Участники, успешно завершившие программу, получат соответствующие сертификаты.
Молодые люди, желающие принять участие в программе, должны не позднее 5 сентября отправить CV и письмо-пожелание с текстом, состоящим не более чем из 300 слов под названием «IDEA internship programme», на адрес электронной почты [email protected].