Sentyabrın 25-də Bakının Xəzər rayonunun Buzovna qəsəbəsində 289 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçası binasının yenidənqurmadan sonra açılışı olub. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Xəzər rayonundan Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
Mehriban Əliyeva bağça binasının yenidənqurmadan əvvəlki vəziyyətini əks etdirən fotostendə baxdı.
1976-cı ildən fəaliyyət göstərən bağça “2011-2013-cü illərdə Bakı şəhərinin və onun ətraf qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair” Dövlət Proqramına uyğun olaraq yenidən qurulub. Yenidənqurma işləri nəticəsində burada uşaqlar üçün yüksək şərait yaradılıb.
Birinci xanım körpələr evi-uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanış oldu. Bildirildi ki, burada 2 yaşdan 6 yaşadək olan 120 uşağın təlim-tərbiyəsi ilə peşəkar mütəxəssislər məşğul olacaq. İkimərtəbəli bağçada 6 qrup var.
Mehriban Əliyeva Buzovnadakı bağçaların sayı və oradakı vəziyyətlə maraqlandı. Məlumat verildi ki, qəsəbədəki altı bağçadan dördü artıq əsaslı təmir olunub və yenidən qurulub.
Daha sonra Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva Buzovna qəsəbəsində 246 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının yeni binasının açılış mərasimində iştirak ediblər.
Bağçanın 1985-ci ildə tikilmiş əvvəlki binası son illər yararsız vəziyyətə düşmüşdü. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə bu binanın yerində yeni körpələr evi-uşaq bağçası inşa edilib. İndi 246 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasındakı şərait ən müasir tələblərə cavab verir.
Bağçada Azərbaycan bölməsi ilə yanaşı, rus bölməsi də fəaliyyət göstərəcək. Burada ümumilikdə 220 uşağın təlim-tərbiyəsi ilə peşəkar heyət məşğul olacaq. On bir qrup üzrə fəaliyyət göstərəcək bağçada uşaqların hərtərəfli və sağlam böyümələri üçün lazımi şərait yaradılıb, o, bütün zəruri avadanlıqlarla, oyuncaqlarla təchiz edilib. Bağçaya Heydər Əliyev Fondu tərəfindən də inventarlar hədiyyə olunub. Həyətyanı sahə abadlaşdırılıb, 4 min 500 kvadratmetr sahədə yaşıllaşdırma işləri aparılıb, oyun meydançaları və köşklər qurulub.
Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva Xəzər rayonunun Türkan qəsəbəsindəki 214 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının açılışında da iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə bu il inşa olunan bağçanın ümumi sahəsi təqribən 6 min kvadratmetr, tikintialtı sahə isə 3800 kvadratmetrdir. Bağçanın ətrafında abadlaşdırma işləri görülüb, yaşıllıq salınıb. Uşaqlar üçün futbol meydançası və istirahət guşələri yaradılıb, müxtəlif attraksionlar quraşdırılıb.
İkimərtəbəli binada balacaların təlim-tərbiyəsi və məktəbəqədər hazırlığı üçün zəruri şərait yaradılıb. 200 yerlik bağçada 10 qrup fəaliyyət göstərəcək. Bunlardan ikisi kiçik yaş qrupu, ikisi orta yaş qrupu üçündür. Üç böyük yaş və üç məktəbə hazırlıq qruplarında da yüksək şərait yaradılıb. Bütün tədris otaqları əyani vəsaitlərlə təchiz olunub. Bağçada on yataq otağı var. Musiqi zalı da zəruri avadanlıqlarla təchiz olunub. Bundan əlavə, balacaların psixoloji hazırlığı məqsədi ilə binada oyun zalları, yüksək səviyyədə yemək otaqları yaradılıb. Bağçada balacaların fiziki sağlamlığının təşkili məqsədi ilə yüksək standartlara uyğun hovuz tikilib.
Daha sonra Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva Türkan qəsəbəsində yeni poliklinikanın açılış mərasimində iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə bu il tikilən poliklinikanın inşası yüksək keyfiyyətlə həyata keçirilib. Poliklinikanın ərazisində yaşıllıq salınıb, işıqlandırma sistemi quraşdırılıb. İkimərtəbəli binada 36 kabinet var. Poliklinika ən müasir tibbi avadanlıqlarla təchiz edilib, müasir standartlara uyğun olaraq rentgen, stomatoloq, ginekoloq, cərrah, USM, kardioloq, oftalmoloq kabinetləri qurulub. Burada müasir standartlara uyğun laboratoriya da fəaliyyət göstərəcək.
Xəzər rayonunun Binə qəsəbəsində 285 nömrəli körpələr-evi uşaq bağçası üçün tikilmiş yeni binanın da açılışı olub. Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
1985-ci ildə tikililmiş bina 2013-cü ilin martında sökülüb və Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə onun yerində yenisi inşa olunub.
Mehriban Əliyeva bağçanın əvvəlki və indiki görünüşünü əks etdirən fotostendlə tanış oldu.
Bağçanın foyesində ümummilli lider Heydər Əliyevin və onun adını daşıyan Fondun uşaqlara diqqət və qayğısı istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs edən fotoguşə yaradılıb.
Birinci xanım bağçanın yeməkxanası ilə tanış oldu.
İki yüz iyirmi yerlik körpələr evi-uşaq bağçasında Azərbaycan və rus qrupları fəaliyyət göstərəcək.
Mehriban Əliyeva uşaqların istirahəti üçün yaradılan şəraitlə də tanış oldu. Bildirildi ki, bağçada musiqi və idman zalları fəaliyyət göstərir. Birinci xanım idman zalında yaradılmış şəraitlə tanış oldu.
Mehriban Əliyevaya uşaq bağçası-körpələr evinin ətrafında aparılan abadlıq işləri barədə də məlumat verildi.

Inauguration of Nursery-kindergarten №289 in Buzovna settlement of Baku’s Khazar district took place after reconstruction, September 25. Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, MP from Khazar district Mehriban Aliyeva and the Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva attended the inauguration.
Mehriban Aliyeva viewed photos reflecting the kindergarten’s condition before the reconstruction.
Functioning since 1976, the kindergarten has been reconstructed in accordance with the State Program “On Social and Economic Development of Baku city and surrounding settlements in 2011-2013”. High level conditions have been created here for children as a result of the reconstruction works.
The First Lady familiarized herself with the conditions created at the kindergarten. She was informed that professionals will work here to deal with the education of 120 children from 2 to 6 years old. There are 6 groups in this two-storied kindergarten.
Mehriban Aliyeva inquired about the number of kindergartens in Buzovna and their current condition. She was informed that four out of the six kindergartens in the settlement have been basically repaired and reconstructed.
Then Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva attended the inauguration of a new building of Kindergarten №246 in Buzovna settlement.
Constructed in 1985, the previous building of the kindergarten had fallen into disrepair. Following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative, a new building has been constructed in place of the old one. Now the conditions created at Kindergarten №246 conform to the highest standards.
A Russian section will function at the kindergarten in addition to the Azerbaijani section. Here, a professional team will be engaged in the education of 220 children. Necessary conditions have been created at the kindergarten to operate with eleven groups in order to ensure that children grow up healthily and receive all-round education, and it has been provided with necessary equipment and toys. The kindergarten has been presented furniture by the Heydar Aliyev Foundation. The yard has been improved, trees and shrubs planted and a 4500 sq.m. area, play grounds and pavilions built.
Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva then attended the inauguration of Nursery-kindergarten №214 in Turkan settlement of Khazar district.
Constructed following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative, the kindergarten’s total area is about 6 thousand square metres, the area under construction 3800 sq.m. Improvement works have been done around the kindergarten, trees and shrubs planted. Football pitch and recreation corners have been created for children, various amusement facilities installed.
Necessary conditions have been created at the two-storied building for kindergarten to ensure children’s preschool education. 10 groups will function in the kindergarten designed for 200 children. Two of them are for a low-age group and two for a middle-age group. High level conditions have been created also for three elder and three preschool education groups. All education rooms have been provided with visual aids. The kindergarten has ten bedrooms. The music room has been provided with necessary equipment. In addition, play rooms for children’s psychological training, as well as high level dining rooms have been created. A swimming pool meeting the highest standards has been built at the kindergarten to ensure that children grow in sound health.
Then Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva attended the inauguration of a new out-patient clinic in Turkan settlement.
Construction of the out-patient clinic built following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative has been carried out with high quality. Trees and shrubs have been planted in the polyclinic’s territory and illumination system installed. There are 36 rooms in this two-storied building. The out-patient clinic has been provided with the most advanced medical equipment, X-ray, stomatologist, gynaecologist, surgery, USE, cardiological and ophthalmological rooms meeting up-to-date standards have been set up. A laboratory meeting modern standards also will function here.
Then inauguration of a new building constructed for Nursery-kindergarten №285 in Bina settlement of Khazar district took place. Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva attended the inauguration.
Built in 1985, the building was demolished in March 2013 and a new building constructed in it’s place following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative.
Mehriban Aliyeva viewed the stand reflecting the kindergarten’s previous and current views.
A photo-corner has been created in the foyer of the kindergarten reflecting the works aimed at care and attention shown by national leader Heydar Aliyev and the Foundation named after him towards children.
The First Lady acquainted herself with the kindergarten’s canteen.
Azerbaijani and Russian groups will function at this nursery-kindergarten designed for two hundred twenty children.
Then Mehriban Aliyeva acquainted herself with the conditions created for children’s rest. She was informed that a music and sport halls are functioning at the kindergarten. The First Lady viewed the conditions created in the sport hall.
Mehriban Aliyeva was given information about the improvement works created around the nursery-kindergarten.