Sentyabrın 25-də Bakının Xəzər rayonunun Buzovna qəsəbəsində 289 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçası binasının yenidənqurmadan sonra açılışı olub. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Xəzər rayonundan Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
Mehriban Əliyeva bağça binasının yenidənqurmadan əvvəlki vəziyyətini əks etdirən fotostendə baxdı.
1976-cı ildən fəaliyyət göstərən bağça “2011-2013-cü illərdə Bakı şəhərinin və onun ətraf qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair” Dövlət Proqramına uyğun olaraq yenidən qurulub. Yenidənqurma işləri nəticəsində burada uşaqlar üçün yüksək şərait yaradılıb.
Birinci xanım körpələr evi-uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanış oldu. Bildirildi ki, burada 2 yaşdan 6 yaşadək olan 120 uşağın təlim-tərbiyəsi ilə peşəkar mütəxəssislər məşğul olacaq. İkimərtəbəli bağçada 6 qrup var.
Mehriban Əliyeva Buzovnadakı bağçaların sayı və oradakı vəziyyətlə maraqlandı. Məlumat verildi ki, qəsəbədəki altı bağçadan dördü artıq əsaslı təmir olunub və yenidən qurulub.
Daha sonra Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva Buzovna qəsəbəsində 246 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının yeni binasının açılış mərasimində iştirak ediblər.
Bağçanın 1985-ci ildə tikilmiş əvvəlki binası son illər yararsız vəziyyətə düşmüşdü. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə bu binanın yerində yeni körpələr evi-uşaq bağçası inşa edilib. İndi 246 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasındakı şərait ən müasir tələblərə cavab verir.
Bağçada Azərbaycan bölməsi ilə yanaşı, rus bölməsi də fəaliyyət göstərəcək. Burada ümumilikdə 220 uşağın təlim-tərbiyəsi ilə peşəkar heyət məşğul olacaq. On bir qrup üzrə fəaliyyət göstərəcək bağçada uşaqların hərtərəfli və sağlam böyümələri üçün lazımi şərait yaradılıb, o, bütün zəruri avadanlıqlarla, oyuncaqlarla təchiz edilib. Bağçaya Heydər Əliyev Fondu tərəfindən də inventarlar hədiyyə olunub. Həyətyanı sahə abadlaşdırılıb, 4 min 500 kvadratmetr sahədə yaşıllaşdırma işləri aparılıb, oyun meydançaları və köşklər qurulub.
Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva Xəzər rayonunun Türkan qəsəbəsindəki 214 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının açılışında da iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə bu il inşa olunan bağçanın ümumi sahəsi təqribən 6 min kvadratmetr, tikintialtı sahə isə 3800 kvadratmetrdir. Bağçanın ətrafında abadlaşdırma işləri görülüb, yaşıllıq salınıb. Uşaqlar üçün futbol meydançası və istirahət guşələri yaradılıb, müxtəlif attraksionlar quraşdırılıb.
İkimərtəbəli binada balacaların təlim-tərbiyəsi və məktəbəqədər hazırlığı üçün zəruri şərait yaradılıb. 200 yerlik bağçada 10 qrup fəaliyyət göstərəcək. Bunlardan ikisi kiçik yaş qrupu, ikisi orta yaş qrupu üçündür. Üç böyük yaş və üç məktəbə hazırlıq qruplarında da yüksək şərait yaradılıb. Bütün tədris otaqları əyani vəsaitlərlə təchiz olunub. Bağçada on yataq otağı var. Musiqi zalı da zəruri avadanlıqlarla təchiz olunub. Bundan əlavə, balacaların psixoloji hazırlığı məqsədi ilə binada oyun zalları, yüksək səviyyədə yemək otaqları yaradılıb. Bağçada balacaların fiziki sağlamlığının təşkili məqsədi ilə yüksək standartlara uyğun hovuz tikilib.
Daha sonra Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva Türkan qəsəbəsində yeni poliklinikanın açılış mərasimində iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə bu il tikilən poliklinikanın inşası yüksək keyfiyyətlə həyata keçirilib. Poliklinikanın ərazisində yaşıllıq salınıb, işıqlandırma sistemi quraşdırılıb. İkimərtəbəli binada 36 kabinet var. Poliklinika ən müasir tibbi avadanlıqlarla təchiz edilib, müasir standartlara uyğun olaraq rentgen, stomatoloq, ginekoloq, cərrah, USM, kardioloq, oftalmoloq kabinetləri qurulub. Burada müasir standartlara uyğun laboratoriya da fəaliyyət göstərəcək.
Xəzər rayonunun Binə qəsəbəsində 285 nömrəli körpələr-evi uşaq bağçası üçün tikilmiş yeni binanın da açılışı olub. Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
1985-ci ildə tikililmiş bina 2013-cü ilin martında sökülüb və Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə onun yerində yenisi inşa olunub.
Mehriban Əliyeva bağçanın əvvəlki və indiki görünüşünü əks etdirən fotostendlə tanış oldu.
Bağçanın foyesində ümummilli lider Heydər Əliyevin və onun adını daşıyan Fondun uşaqlara diqqət və qayğısı istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs edən fotoguşə yaradılıb.
Birinci xanım bağçanın yeməkxanası ilə tanış oldu.
İki yüz iyirmi yerlik körpələr evi-uşaq bağçasında Azərbaycan və rus qrupları fəaliyyət göstərəcək.
Mehriban Əliyeva uşaqların istirahəti üçün yaradılan şəraitlə də tanış oldu. Bildirildi ki, bağçada musiqi və idman zalları fəaliyyət göstərir. Birinci xanım idman zalında yaradılmış şəraitlə tanış oldu.
Mehriban Əliyevaya uşaq bağçası-körpələr evinin ətrafında aparılan abadlıq işləri barədə də məlumat verildi.

25 сентября в поселке Бузовна Хазарского района Баку состоялось открытие после реконструкции здания яслей-детского сада №289. Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, депутат Милли Меджлиса от Хазарского района Мехрибан Алиева и вице-президент фонда Лейла Алиева приняли участие в церемонии открытия.
Мехрибан Алиева осмотрела фото-стенд, отражающий состояние здания детского сада до капитальной реконструкции.
Детский сад, функционирующий с 1976 года, реконструирован в соответствии с «Государственной программой по социально-экономическому развитию города Баку и его поселков в 2011-2013 годах». В результате реконструкции здесь созданы все условия для детей.
Первая леди ознакомилась с условиями, созданными в яслях-детском саду. Было сообщено, что здесь воспитанием 120 детей возрастом от 2 до 6 лет будут заниматься профессиональные специалисты. В двухэтажном детском саду имеется 6 групп.
Мехрибан Алиева поинтересовалась количеством детских садов в поселке Бузовна и их состоянием. Было сообщено, что четыре из шести детсадов поселка капитально отремонтированы и реконструированы.
Затем Мехрибан Алиева и Лейла Алиева приняли участие в церемонии открытия нового здания яслей-детского сада №246 в поселке Бузовна.
За последние годы построенное в 1985 году прежнее здание детсада пришло в непригодное состояние. По инициативе Фонда Гейдара Алиева на месте этого здания были построены новые ясли-детский сад. Сейчас условия в яслях-детском саду №246 отвечают самым современным требованиям.
В детском саду, наряду с азербайджанским, будет функционировать и русское отделение. Здесь воспитанием 220 детей будет заниматься профессиональный состав. В детском саду, в котором функционирует 11 групп, созданы необходимые условия для всестороннего и здорового развития детей, здание оснащено всем необходимым оборудованием и игрушками. Фонд Гейдара Алиева также подарил детскому саду инвентарь. Двор здания благоустроен, на территории в 4500 кв.м. проделаны работы по озеленению, сооружены площадки для игр и беседки.
Мехрибан Алиева и Лейла Алиева также приняли участие в церемонии открытия яслей-детского сада №214 в поселке Тюркан Хазарского района.
Площадь построенного в этом году по инициативе Фонда Гейдара Алиева детского сада равна приблизительно 6 тысячам кв.м., а участок стройки – 3800 кв.м. Вокруг здания проделаны работы по благоустройству и озеленению. Для детей созданы футбольная площадка и уголки отдыха, установлены различные аттракционы.
В двухэтажном здании созданы все необходимые условия для воспитания и дошкольной подготовки детей. В детском саду, рассчитанном на 200 мест, функционируют 10 групп. Две из них предназначены для младше-возрастной, еще две – для средне-возрастной группы. Необходимые условия также созданы в трех старше-возрастных группах и трех группах дошкольной подготовки. Все комнаты оснащены наглядными материалами. В детском саду есть 10 спальных комнат. Актовый зал также оснащен необходимым оборудованием. Кроме того, с целью психологической подготовки детей в здании созданы игровые комнаты. Столовые отвечают самым высоким требованиям. С целью поддержания физического здоровья детей в детском саду создан, соответствующий высоким стандартам бассейн.
Затем Мехрибан Алиева и Лейла Алиева приняли участие в церемонии открытия новой поликлиники в поселке Тюркан.
Строительство поликлиники было высококачественно осуществлено в этом году по инициативе Фонда Гейдара Алиева. На территории поликлиники проделаны работы по озеленению, установлена осветительная система. В двухэтажном здании имеется 36 кабинетов. Поликлиника оснащена самым современным оборудованием. Рентген-кабинет, кабинеты стоматологии, гинекологии, хирургии, УЗИ, кардиологии, офтальмологии обустроены согласно современным стандартам. Здесь также будет функционировать лаборатория, отвечающая современным стандартам.
В поселке Бина Хазарского района также состоялось открытие нового здания, построенного для яслей-детского сада №285. Мехрибан Алиева и Лейла Алиева приняли участие в церемонии открытия.
Здание, построенное в 1985 году, было демонтировано, и по инициативе Фонда Гейдара Алиева на его месте возведено новое.
Мехрибан Алиева ознакомилась с фото-стендом, отражающим прежнее и нынешнее состояния детского сада.
В фойе детского сада создан фото-уголок, рассказывающий о внимании и заботе общенационального лидера Гейдара Алиева и носящего его имя фонда о детях, работах, проделанных в этом направлении.
Первая леди ознакомилась со столовой детского сада.
В яслях-детском саду, рассчитанном на 220 мест, будут функционировать азербайджанские и русские группы.
Мехрибан Алиева ознакомилась и с условиями, созданными для отдыха детей. Было сообщено, что в детском саду функционируют актовый и спортивный залы. Первая леди ознакомилась с созданными в спортзале условиями.
Мехрибан Алиева также была проинформирована о работах по благоустройству, проделанных на территории вокруг яслей-детского сада.