Oktyabrın 7-də Bakının Nizami rayonunda Daun Sindromlu Şəxslərin Reabilitasiya Mərkəzinin açılışı olub. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa olunan mərkəz üçün ayrılan ərazinin ümumi sahəsi bir hektardır. Əsas və köməkçi binalarla birlikdə tikintinin ümumi sahəsi 7300 kvadratmetr təşkil edir.
Mehriban Əliyeva mərkəzdə yaradılmış şəraitlə tanış oldu.
Binanın yeməkxanasında daun sindromlu xəstələrin rahat qidalanması üçün hər cür şərait yaradılıb. Mərkəzdə psixologiya, məktəbəqədər hazırlıq, valideyn otaqları, biologiya və zoologiya kabinetləri yerləşir. Burada həmçinin, heykəltəraşlıq, əmək, xalçaçılıq, tikiş, rəsm dərnəkləri də fəaliyyət göstərəcək. Kompyuter, loqoped, riyaziyyat, astronomiya otaqları və digər yardımçı otaqlar da ən müasir avadanlıqla təchiz olunub.
Mərkəzin idman zalı və üzgüçülük hovuzuna da baxan birinci xanıma məlumat verildi ki, hovuz iki hissədən - üzgüçülük və müalicə hissələrindən ibarətdir. Ən müasir texniki avadanlıqla təchiz olunmuş kino və teatr zalları da daun sindromlu xəstələrin istifadəsinə verilib.
Mehriban Əliyeva mərkəzlə tanışlıqdan sonra Daun Sindromlu Şəxslərin Assosiasiyasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Dəcəllər” teatrının hazırladığı tamaşaya baxdı.
Mərkəzin ərazisində uşaq əyləncə meydançası, köşklər və açıq idman meydançası yaradılıb. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Mərkəzə avtobus hədiyyə olunub.

On October 7, inauguration of the Rehabilitation Centre for Children with Down Syndrome in Nizami district took place. Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, the Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva attended the inauguration.
Total area of the territory allocated, following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative, under construction of the Centre is one hectare. Total area of the development including main and ancillary buildings is 7300 hectares.
Mehriban Aliyeva acquainted herself with the conditions created at the Centre.
All necessary conditions have been created at the Centre’s canteen to ensure comfortable nourishment of children with Down Syndrome. There are rooms for a psychologist, preschool training, parents’ room, as well as biology and zoology rooms. Here will also function sculpture, working education, carpet-making, embroidery and painting circles. A computer room, speech therapist’s, mathematics, astronomy rooms and other ancillary rooms have been provided with the most advanced equipment.
Viewing the Centre’s sports hall and pool, the First Lady was informed that the pool consisted of two parts - swimming and treatment sections. Provided with state-of-the-art equipment, the cinema and theatre halls too have been commissioned for patients with Down Syndrome.
After familiarizing herself with the Centre, Mehriban Aliyeva saw a play prepared by “Dajallar” theatre functioning under the Association for Children with Down Syndrome.
A child playground, pavilions and an open sports ground have been created on the Centre’s territory. A bus was presented to the Centre by the Heydar Aliyev Foundation.