Layihə üçün xüsusi hazırlanan “Yaşıl avtobus”ların Azərbaycanın rayon və şəhərlərinə yolasalma mərasimi keçirilib. Layihə ərzində kampaniya təmsilçiləri Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin şagirdləri üçün maarifləndirici seminarlar keçəcəklər.
Mərasimdə bildirilib ki, layihə çərçivəsində ölkənin 20-ə yaxın regionunda ekoloji təlimlər keçiriləcək. Layihəyə 4 minə yaxın şagird qatılacaq. Layihənin keçirilməsində əsas məqsəd isə şagirdlərdə yaşıl düşüncənin formalaşdırılması olacaq. Növbəti 5 həftə ərzində isə komandalar respublikanın digər regionlarına da səfər edəcəklər.
Layihə çərçivəsində təlimçi kimi orta məktəb şagirdləri ilə çalışacaq könüllülər iştirak edəcək. Ekoloji seminarlar sentyabr - oktyabr aylarında ardıcıl olaraq 20 şəhərdə baş tutacaq.
İDEA Kampaniyası 12 iyul 2011-ci il tarixində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən başladılıb.

24 сентября в Баку состоялась церемония отправки специально подготовленных «зеленых автобусов» в города и районы Азербайджана. В рамках проекта будут организованы просветительские семинары для школьников в различных регионах страны.
На церемонии отмечалось, что в рамках проекта примерно в 20 регионах страны будут организованы экологические тренинги. На проекте примут участие около 4 тысяч школьников. Основная цель проекта – просветить школьников с экологической точки зрения, усилить их теоретические знания в данной области, обеспечить дружественный подход к природе в будущей деятельности, а также устойчиво развивать команду «зеленых добровольцев».