Layihə üçün xüsusi hazırlanan “Yaşıl avtobus”ların Azərbaycanın rayon və şəhərlərinə yolasalma mərasimi keçirilib. Layihə ərzində kampaniya təmsilçiləri Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin şagirdləri üçün maarifləndirici seminarlar keçəcəklər.
Mərasimdə bildirilib ki, layihə çərçivəsində ölkənin 20-ə yaxın regionunda ekoloji təlimlər keçiriləcək. Layihəyə 4 minə yaxın şagird qatılacaq. Layihənin keçirilməsində əsas məqsəd isə şagirdlərdə yaşıl düşüncənin formalaşdırılması olacaq. Növbəti 5 həftə ərzində isə komandalar respublikanın digər regionlarına da səfər edəcəklər.
Layihə çərçivəsində təlimçi kimi orta məktəb şagirdləri ilə çalışacaq könüllülər iştirak edəcək. Ekoloji seminarlar sentyabr - oktyabr aylarında ardıcıl olaraq 20 şəhərdə baş tutacaq.
İDEA Kampaniyası 12 iyul 2011-ci il tarixində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən başladılıb.

Special designed “green busses” were seen off to the regions and cities of Azerbaijan. The campaign representatives will conduct educational seminars for schoolchildren in different regions of Azerbaijan within the project.
The project envisages organization and conduction of ecological seminars in 20 regions. The project is to involve 4000 schoolchildren. The courses aimed at building volunteers’ leadership capacity and presentation/facilitation skills and increasing their knowledge on environmental issues as well as at improving “green volunteers” team of IDEA in the regions.
The IDEA campaign was started by Leyla Aliyeva, the vice-president of the Heydar Aliyev Foundation on July 12, 2011.