Moskvada “Heydər Əliyev Haqqında teleqraf mətni ilə” kitabının təqdimatı keçirilib
Moskvada Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin dəstəyi ilə “İnterfaks” informasiya agentliyi tərəfindən nəşr edilmiş “Heydər Əliyev haqqında teleqraf mətni ilə” kitabının təqdimatı keçirilib. Təqdimat mərasimində Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva, Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, RF Ticarət-Sənaye Palatasının (TSP) prezidenti Yevgeni Primakov, Azərbaycan Prezidentinin İcra Aparatının sektor müdiri Fuad Axundov iştirak ediblər.
Kitabda “İnterfaks” agentliyinin xəbər lentləri materialları əsasında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1990-2003-cü illərdəki çıxışları və bəyanatları toplanıb.
RF TSP prezidenti Yevgeni Primakov giriş sözündə “təkcə Azərbaycan miqyasında deyil, həm də dünya miqyasında böyük insan, dahi siyasi xadim və şəxsiyyət olan Heydər Əliyevin irsinin öyrənilməsi üçün mühüm tarixi sənəd” adlandırdığı bu kitabın nəşrinə yardımçı olmuş Heydər Əliyev Fonduna və şəxsən onun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevaya təşəkkür edib.
Yevgeni Primakov dahi şəxsiyyətlə görüşləri barədə xatirələrini bölüşüb. O bildirib ki, Heydər Əliyev “çox geniş əhatəli, zəngin dünyagörüşünə malik, dərin təfəkkürlü bir insan” idi. Heydər Əliyev müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin qurulması və inkişafı üçün çox böyük səy göstərməklə yanaşı, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üçün də mümkün olan hər şeyi edirdi. Y.Primakov əmindir ki, Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərində hakimiyyət sükanı Heydər Əliyevin əlində olsaydı, o, qan tökülməsinə və münaqişənin hərbi mərhələyə çatmasına yol verməzdi: “Böyük sürətlə inkişaf etməkdə olan müasir Azərbaycanın indi malik olduğu dəyərlər Heydər Əliyevin gərgin dövləti əməyinin bəhrəsidir. Müasir Azərbaycanın həyatın bütün sahələrində qazandığı böyük uğurlar onunla bağlıdır ki, ölkənin indiki Prezidenti İlham Əliyev Heydər Əliyevin xəttini inamla davam etdirir. Respublikada görülən işlər buna sübutdur. Bütün bunlar onu göstərir ki, İlham Əliyevin siyasəti Azərbaycanı daha böyük tərəqqiyə doğru aparır”.
Azərbaycanın RF-dəki səfiri Polad Bülbüloğlu isə vaxtilə böyük siyasətdən uzaqlaşmağa məcbur edilmiş Heydər Əliyevin Vətənin çağırışına cavab olaraq yenidən geri döndüyünü, Azərbaycan xalqını, Azərbaycan dövlətçiliyini xilas etdiyini xatırladıb. P.Bülbüloğlu bildirib ki, Heydər Əliyev özünün çox böyük nüfuzu və intellekti sayəsində 1990-cı illərin əvvəllərində respublikada başlanmaqda olan vətəndaş müharibəsini və Ermənistan-Azərbaycan münaqişə zonasında hərbi əməliyyatları dayandırmağa müvəffəq olub: “O, suveren Azərbaycanın lideri ola bildi, bu, hər kəsin işi deyil”.
Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva ondan ötrü doğma olan bu insan haqqında səmimi sözlərə görə tədbirin iştirakçılarına və təşkilatçılarına təşəkkür edib, “İnterfaks” agentliyinin baş direktoru Mixail Komissara xüsusi minnətdarlığını bildirib. Leyla Əliyeva deyib ki, o, görkəmli dövlət xadimi və siyasi xadim Heydər Əliyev haqqında hələ çox kitabların yazılacağına əmindir: “Çünki onun həyat və fəaliyyəti tarixçilər və politoloqlar üçün təkcə nümunə deyil, həm də öyrənilməli mövzudur. “Heydər Əliyev haqqında teleqraf mətni ilə” kitabının xüsusi dəyəri və maraqlı olması onunla bağlıdır ki, bu kitabda məşhur siyasətçinin və görkəmli insanın ən dramatik dövrlərindən biri -1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş qanlı hadisələrlə əlaqədar dövrü təsvir edilir. O vaxt Heydər Əliyev öz xalqı ilə həmrəy olaraq, “İnterfaks” agentliyinə gəlmiş və tarixi bəyanatla çıxış etmişdir. Agentliyə təzyiq göstərilməsinə baxmayaraq, həmin bəyanat yayılmışdır. O dövr üçün bu, cəsarətli addım idi, xüsusən ona görə ki, sovet rəhbərliyi bu agentliyi bağlamağa və söz azadlığını boğmağa çalışırdı. Jurnalistlər riskə gedərək, bəyanatın tam mətnini dərc etmişlər. Heydər Əliyev “İnterfaks” jurnalistlərinin cəsarətini və prinsipiallığını çox yüksək qiymətləndirmişdi”.
“İnterfaks” agentliyi baş direktorunun birinci müavini Vyaçeslav Terexov Heydər Əliyevlə görüşlərindən, onunla ünsiyyətindən aldığı təəssüratları bölüşüb, bu görkəmli siyasətçinin və dövlət xadiminin şəxsiyyətinin nadirliyini vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidentinin İcra Aparatının sektor müdiri Fuad Axundov isə Heydər Əliyevin Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə xüsusi əhəmiyyət verdiyini xatırladıb: “Ölkələrimiz arasında münasibətlərin müərəkkəbləşdiyi dövrdə müdrik siyasi xadimin uzaqgörənliyi bu münasibətləri yeganə düzgün yola – dostluq, qardaşlıq və mehriban qonşuluq yoluna çıxarmağa imkan verdi və bunun nəticələri indi görünür və hiss edilir”.
Leyla Əliyeva jurnalistlərin suallarına cavab verərkən Heydər Əliyev haqqında kitab yazmaq niyyətində olduğunu bildirib. Bu kitabda o, öz təkcə böyük siyasətçi deyil, həm də insanları sevən, onlara qarşı diqqət və qayğı göstərən dahi babası haqqında, onun ailə üzvləri üçün dayaq olmağı bacarması haqqında söhbət açmağa çalışacaq.
“Görkəmli adamların həyatı” seriyasında nəşr edilmiş “Heydər Əliyev” kitabının həmmüəllifi Viktor Andrianov Leyla Əliyevaya və onun şəxsində Heydər Əliyev Fonduna həmin seriyadan olan “İlham Əliyev” kitabının siqnal nüsxəsini bağışlayıb. Bu kitab Hüseynbala Mirələmovla birlikdə yazılıb. Ümumrusiya Azərbaycan Konqresi adından Leyla Əliyevaya Heydər Əliyevin rəssam Əsgər Məmmədov tərəfindən çəkilmiş portreti təqdim edilib.

В Москве состоялась презентация книги «О Гейдаре Алиеве телеграфным текстом», изданной информационным агентством «Интерфакс» при содействии представительства Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации. В церемонии приняли участие глава представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ Лейла Алиева, посол Азербайджана в России Полад Бюльбюль оглы, президент Торгово-Промышленной палаты РФ Евгений Примаков, завсектором Аппарата Президента Азербайджана Фуад Ахундов.
В книге собраны выступления и заявления общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева по материалам новостных лент агентства «Интерфакс» в период с 1990 по 2003 годы.
Во вступительном слове президент ТПП РФ Евгений Примаков поблагодарил Фонд Гейдара Алиева и лично главу его российского представительства Лейлу Алиеву за содействие в издании книги, которую он назвал «важным историческим документом для изучения наследия великого человека, гениального политического деятеля и фигуры не только азербайджанского, но и мирового масштаба – Гейдара Алиева».
Поделившись с аудиторией своими воспоминаниями о встречах с Гейдаром Алиевым, Евгений Примаков особо отметил, что «это был широко мыслящий человек со всеобъемлющим, богатым мировоззрением». По его словам, Гейдар Алиев не только прилагал титанические усилия в деле строительства и развития государственности современного Азербайджана, но и делал все возможное, чтобы разрешить армяно-азербайджанский конфликт. По убеждению Примакова, будь Гейдар Алиев у руля власти в первые годы независимости Азербайджана, он не допустил бы кровопролития и военной фазы конфликта. «То, чем ныне обладает развивающийся впечатляющими темпами современный Азербайджан, является плодом кропотливого государственного труда Гейдара Алиева. И большие успехи современного Азербайджана во всех сферах жизнедеятельности страны связаны с тем, что нынешний президент страны Ильхам Алиев верно продолжает курс Гейдара Алиева, что видно по делам, которые осуществляются в республике. Все это свидетельствует о том, что политика Ильхама Алиева ведет Азербайджан к еще большему прогрессу», –сказал Евгений Примаков.
Посол Азербайджана в РФ Полад Бюльбюль оглы отметил примечательный исторический факт: в свое время Гейдар Алиев, вынужденный уйти из большой политики, вновь вернулся по зову Родины и спас азербайджанский народ и Азербайджанскую государственность. П. Бюльбюль оглы подчеркнул, что, благодаря своему огромному авторитету и интеллекту, Гейдар Алиев сумел остановить гражданскую войну, разгоравшуюся в республике в начале 90-х годов, и военные действия в зоне армяно-азербайджанского конфликта. «Он сумел стать лидером суверенного Азербайджана, и это дано не каждому», – сказал посол.
Глава представительства Фонда Гейдара Алиева в России Лейла Алиева поблагодарила участников и организаторов мероприятия за теплые слова, высказанные в адрес родного для нее человека. Особую признательность она выразила генеральному директору агентства «Интерфакс» Михаилу Комиссару. Лейла Алиева выразила убежденность, что книг о Гейдаре Алиеве, выдающемся государственном и политическом деятеле, будет написано еще много, так как его жизнь и деятельность являются не только примером, но и предметом изучения историков и политологов. Она отметила, что книга «О Гейдаре Алиеве телеграфным текстом» особо ценна и интересна тем, что в ней описывается один из драматических периодов жизни известного политика и выдающегося человека, связанный с кровавыми событиями 20 января 1990 года в Баку. Проявив тогда солидарность со своим народом, Гейдар Алиев пришел в «Интерфакс» и выступил с историческим заявлением, полный текст которого, несмотря на давление, агентство все же распространило. «Это был смелый шаг для того времени, особенно потому, что советское руководство пыталось закрыть агентство и задушить свободу слова. Журналисты пошли на риск и опубликовали все заявление. Гейдар Алиев очень высоко оценил смелость и принципиальность журналистов «Интерфакса», – сказала Лейла Алиева.
Первый заместитель гендиректора «Интерфакс» Вячеслав Терехов поделился своими впечатлениями от встреч и общения с Гейдаром Алиевым, подчеркнув уникальность личности выдающегося политика и государственного деятеля.
Завсектором Аппарата Президента Азербайджана Фуад Ахундов отметил, что Гейдар Алиев придавал особое значение азербайджано-российским отношениям. «Дальновидность мудрого политического деятеля в период сложных отношений между нашими странами позволила ему вывести эти отношения на единственно правильный путь дружбы, братства и добрососедства, и результаты этого видны и ощутимы сегодня», – подчеркнул он.
Отвечая на вопросы журналистов, Лейла Алиева сообщила о намерении написать собственную книгу о Гейдаре Алиеве, где она постарается рассказать о своем великом деде не только как о гениальном политике, но и как о человека – внимательном, заботливом и любящем, об его умении быть опорой для членов семьи.
Виктор Андрианов, соавтор книги «Гейдар Алиев», изданной в серии «Жизнь замечательных людей», подарил Лейле Алиевой и в ее лице Фонду Гейдара Алиева сигнальный экземпляр книги из той же серии «Ильхам Алиев». Она написана в соавторстве с Гусейнбалой Мираламовым. От имени Всероссийского азербайджанского конгресса Лейле Алиевой был преподнесен портрет Гейдара Алиева работы художника Аскера Мамедова.