Görüşdə Leyla Əliyeva artıq üçüncü dəfə Bakıda Beynəlxalq Humanitar Forumun keçirildiyini xatırladaraq, Azərbaycan paytaxtının bu tədbirin təşkili üçün ən uyğun məkan olduğunu bildirib. “Azərbaycanda tolerantlıq həyat tərzidir”, - deyən Leyla Əliyeva ölkəmizdə mühüm beynəlxalq tədbirlərin artıq ənənə halı aldığını söyləyib. Leyla Əliyeva Azərbaycanla Rusiya arasında dostluq əlaqələrinin böyük tarixə malik olduğunu, Heydər Əliyev Fondunun xaricdəki ilk nümayəndəliyinin məhz Rusiyada açıldığını vurğulayıb.
Görüşdə iki ölkə arasında mövcud əlaqələrin inkişafına Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin, “Baku” jurnalının, Azərbaycanda isə rus dili və ədəbiyyatına xüsusi diqqət və qayğı göstərilməsinin, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının töhfə verdiyi qeyd olunub.
Bakının çox gözəl, təmiz, memarlıq cəhətdən maraqlı şəhər olduğunu bildirən rusiyalı qonaqlar Azərbaycanın regionlarına da səfər edəcəklərini bildiriblər.
Görüşdə Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan IDEA kampaniyasının fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib. Rusiyalı media təmsilçiləri Azərbaycanda azad və peşəkar kütləvi informasiya vasitələrinin olduğunu vurğulayıblar.

Напомнив на встрече то, что международный гуманитарный форум проводится в Баку уже в третий раз, Лейла Алиева отметила, что столица Азербайджана является самым подходящим местом для организации этого мероприятия. «Толерантность в Азербайджане – это образ жизни», - сказала Лейла Алиева, отметив, что проведение в нашей стране значимых международных мероприятий уже стало традицией. Лейла Алиева подчеркнула, что дружественные связи Азербайджана и России имеют долгую историю, и что первое зарубежное представительство Фонда Гейдара Алиева открылось именно в России.
На встрече был отмечен вклад в развитие существующих между двумя странами связей, вносимый в России Объединением азербайджанской молодежи, журналом «Баку», а в Азербайджане – особым вниманием и заботой о русском языке и литературе, а также Бакинским филиалом Московского государственного университета имени Ломоносова.
Российские гости, отметив красоту, чистоту и архитектурную привлекательность Баку, сообщили, что собираются также посетить и регионы Азербайджана.
На встрече была высоко оценена деятельность созданной по инициативе Лейлы Алиевой кампании IDEA. Представители российских медиа подчеркнули наличие в Азербайджане независимых и профессиональных СМИ.