Görüşdə Leyla Əliyeva artıq üçüncü dəfə Bakıda Beynəlxalq Humanitar Forumun keçirildiyini xatırladaraq, Azərbaycan paytaxtının bu tədbirin təşkili üçün ən uyğun məkan olduğunu bildirib. “Azərbaycanda tolerantlıq həyat tərzidir”, - deyən Leyla Əliyeva ölkəmizdə mühüm beynəlxalq tədbirlərin artıq ənənə halı aldığını söyləyib. Leyla Əliyeva Azərbaycanla Rusiya arasında dostluq əlaqələrinin böyük tarixə malik olduğunu, Heydər Əliyev Fondunun xaricdəki ilk nümayəndəliyinin məhz Rusiyada açıldığını vurğulayıb.
Görüşdə iki ölkə arasında mövcud əlaqələrin inkişafına Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin, “Baku” jurnalının, Azərbaycanda isə rus dili və ədəbiyyatına xüsusi diqqət və qayğı göstərilməsinin, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının töhfə verdiyi qeyd olunub.
Bakının çox gözəl, təmiz, memarlıq cəhətdən maraqlı şəhər olduğunu bildirən rusiyalı qonaqlar Azərbaycanın regionlarına da səfər edəcəklərini bildiriblər.
Görüşdə Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan IDEA kampaniyasının fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib. Rusiyalı media təmsilçiləri Azərbaycanda azad və peşəkar kütləvi informasiya vasitələrinin olduğunu vurğulayıblar.

Having mentioned at the meeting that this was the third time that Baku was hosting an International Humanitarian Forum, Leyla Aliyeva said the Azerbaijani capital was the most convenient venue to hold this event. Saying “Tolerance in Azerbaijan is a lifestyle”, Leyla Aliyeva noted that holding of significant international events in our country has become a tradition. Leyla Aliyeva empathized that friendly relations between Azerbaijan and Russia has great history, and the first representative office of the Heydar Aliyev Foundation had been opened just in Russia.
At the meeting was noted that the Azerbaijani Youth Organization of Russia, special care and attention shown towards the Russian language and literature in Azerbaijan  and the Baku Branch of the Lomonosov Moscow State University have contributed to the development of the relations between the two countries.
Noting that Baku was a very nice, clean and interesting city in terms of architecture, Russian guests said they will make trips also to regions of Azerbaijan.
At the meeting, the works done by IDEA campaign launched following Leyla Aliyeva’s initiative  was highly appreciated. Russian media representatives underlined that there were independent and professional mass media in Azerbaijan.