“Hər bir şəhərin öz yaddaşı var. Bu yaddaş həmin şəhərin küçələrində, köhnə və təzə binalarında, onu sevən insanların düşüncəsində və qəlbində yaşayır”, - deyə yazıda bildirilir.
Müəllif daha sonra yazır: “Şəhər hər şeyi öz yaddaşında saxlayır: ilk məhəbbətimizin tarixçəsi, ilk görüşlərin həyəcanı, dəniz qoxusu verən Bakı bulvarında uşaqlarımızın ayaq səsləri, İçərişəhəri yaratmış ecazkar sənətkarların duyğuları... hamısını sadalamaq mümkündürmü?!
Bu yaddaş dəniz kimidir, oraya şəxsi xatirələrin çayları və bulaqları axıb tökülür. Bu yaddaş artıq dünyasını dəyişmiş bakılıları da, hazırda şəhərimizdə yaşayanları da, hələ bu şəhərdə doğulacaq bəxtəvərləri də birləşdirir.
Bu yaddaş bir kitaba bənzəyir, onun səhifələrini Bakı sakinlərinin hər biri yazır. Yəqin ki, Bakı haqqında hər şeyi söyləmək cəhdi sonsuzluğu əhatə etmək arzusu kimidir. Lakin bəzi detalları açıqlamaq necə də maraqlıdır!
Bakının yaddaşında belə bir xatirə var ki, bu şəhər əsl Şərq gözəli kimi həmişə diqqət, məhəbbət və pərəstiş obyekti olmuşdur, indi də belədir. Bir vaxtlar “Təbəssüm üçün bir milyon” adı almış və hakimiyyət sahiblərinin qəzəbinə səbəb olmuş küçə bəlkə də ən parlaq şəkildə sübut edir ki, hətta sovet dövründə də bu şəhər öz gözəlliyi barədə düşünürdü.
Bu küçəni yaratmış Əliş Ləmbəranski şəxsən mənim nəzərimdə Bakının əfsanəvi meri, müəmmalı bir insan kimi həmişə əsrarəngiz olacaqdır. İri neftayırma zavodunun direktorunda bu qədər incə zövq, memarlıq duyumu və tükənməz enerji haradan idi?! Bu enerji ilk baxışda həll edilə bilməyəcək məsələlərin həllində ona kömək edirdi. Belə suallara yalnız bir cavab tapa bilirəm: insan sevəndə hər şey mümkündür, o cümlədən namümkün olmayan da. Axı məhəbbət elə şeyləri anlamağa, duymağa kömək edir ki, bunları yüz il də oxuyub öyrənmək mümkün deyildir. Əliş Cəmil oğlunun Bakıya vurğun olması isə hamıya məlumdur. Bu insan o qədər güclü hisslərə malik idi ki, həmin hisslər hətta hər hansı emosiyalarını göstərməyə adət etməyən məmurlara da sirayət edirdi...
Bütün dünyada tanınmış art-ekspert və kolleksiyaçı, bu yaxınlarda “Memories of Baku” (“Bakı haqqında xatirələr”) adlı çox maraqlı bir kitabı çapdan çıxmış Nikolas İlyin bir dəfə Bakıda olmuş, sonra dəfələrlə oraya qayıtmışdır. Onun başına gələn əhvalat əslində Bakının qonağı olan hər bir insanın başına gəlməlidir: o, aşiq olmuşdu. Onun kitabı da mənim fikrimcə, çox gözəl bir sevgi etirafıdır”.
“Baku” jurnalının növbəti nömrəsində son aylarda Azərbaycan paytaxtında baş vermiş əsas mədəni hadisələr barədə oxuculara məlumat verilir. “Hadisələr” rubrikasında Xalq Rəssamı Tahir Salahovun Heydər Əliyev Mərkəzində açılmış fərdi sərgisi və “Yarat!” Müasir İncəsənət Məkanının “Zavod” layihəsi, habelə isveçrəli gənc rəssam Olimpiya Skarrinin sərgisi, Reza Deqatinin BMT-nin Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında açılmış “Azərbaycan – tolerantlıq mərkəzidir” adlı fotosərgisi barədə məlumatlar yer alıb.
Jurnal idman həvəskarlarını da yaddan çıxarmayıb. Azərbaycan və Rusiya yığmaları arasında futbol matçı və Bakıda keçirilmiş birinci “Arena Polo” turniri Bakının idman həyatında əlamətdar hadisələr kimi təqdim edilib.
“Kəsişmələr” rubrikasında Britaniyanın “1927” teatrının “Heyvanlar və uşaqlar küçələri tutur” tamaşasının premyerası haqqında məqalənin müəllifi bu səhnə əsərinin ərsəyə gəlməsində mühüm rol oynamış hadisələr, qəhrəmanlar barədə söhbət açır.
Bu ilin may ayında Rusiyanın Malı Teatrının truppası Bakıda qastrolda olub, kollektivin orada göstərdiyi tamaşalar anşlaqla keçib. Rusiya Malı Teatrının bədii rəhbəri, SSRİ Xalq Artisti Yuri Solominlə müsahibə “Mövsümün başlanğıcı” adı ilə dərc edilib.
Eekspert və kolleksiyaçı, GCAM-ın aktivlərini idarə edən beynəlxalq şirkətin vitse-prezidenti Nikolas İlyin “Baku” jurnalına müsahibə verib.
Əfsanəvi bakılı Əliş Ləmbəranskiyə həsr edilmiş məqalə “SSRİ-də birinci mer” adlanır.
Rusiyanın Əməkdar İncəsənət Xadimi, Azərbaycanın Xalq Artisti Yuli Qusman özünün “Geriyə, gələcəyə” sərlövhəli məqaləsində Bakı və bakılılar haqqında yazır: “Mənim üçün bakılılıq soykökü hissidir, bu hisslərin təsiri altında şəhərim mənə güc verir, qanad verir, qəlbimdə nurlu, sevincli duyğular oyanır. Müxtəlif səbəblər üzündən planetin müxtəlif guşələrinə səpələnmiş biz bakılılar keçmişlə yaşamırıq. Biz Azərbaycanda baş verənlərin hamısını bilirik, üstəlik, vətənimizin nəbzini öz qəlbimizin döyüntüsü kimi hiss edirik”.
“Baku” jurnalının yeni nömrəsində oxucuları məşhur bəstəkarların ev-muzeylərindən bəhs edən “7 not və bütün həyat” layihəsi, Azərbaycanda ilk “Şahdağ” dağ-xizək kurortu haqqında məqalə, habelə “Dünyəvi xronika” rubrikasında Aida Mahmudovanın “Kiçik Qala” sərgi salonunda açılmış fərdi sərgisi barədə fotoreportaj da gözləyir.

Leyla Aliyeva: “Like a true Oriental beauty, Baku has always been the object of attention, love and adoration”
04/11/2013
“The city holds everything in its memory – the story of our first love, the heart-throb of our first date, the stomping of kids’ feet on the boulevards as they smell the sea’s salt tang, the feelings of those astounding master masons who first built the Maiden Tower...  you could never hope to number it all?”
It’s a memory as deep as an ocean, into which rivers and stream of personal memories have emptied. It unites us with those citizens of Baku who have already departed this world, and with those whose happy fate is to live here yet.
It’s a memory like a book, whose pages are written by everyone living here now. Any attempt to say the last word on Baku is inevitably an attempt to grasp the ungraspable. Yet even so, it’s fascination to savour these details.
Baku’s memory safeguards reminiscences of how this city – like a true Oriental beauty – always found itself at the centre of attention, of love, and adoration. The street which once was known as “A Million For A Smile” - and  earned the ire of the powers that be in the process – is a powerful reminder that even in the Soviet era Baku was a city that made people think about its beauty.
“For me personally Alish Lemberansky – the legendary Mayor of Baku, who created this street – will always remain an elusive figure. How did the boss of a large oil refinery come to possess the taste, architectural flair and limitless energy that helped him to solve what seemed to be insoluble problems? The only thing I can suggest is that when someone is in love – then anything is possible. Even the impossible is possible. Love is what can help us fathom and experience what a hundred years of lessons can never teach us.  And everyone knew that Alish Lemberansky was in love with Baku. His passionate feeling for the city was so intense that it even infected public officials who were unschooled in display their emotions publicly.
The world-famous art expert and collector Nicholas Ilyin has recently published a fascinating book entitled Memories Of Baku  - describing how he first came to our city, and went on to return many times.  And of course, as it inevitably happens with anyone who comes to Baku – he fell in love with the city. And this book of his, I would say, is a wonderful admission of his love for Baku”, says Leyla Aliyeva.
The latest issue of “Baku” magazine gives its readers details of the top cultural events going on in Azerbaijan’s capital this month. The Events section has details of a personal exhibition by People’s Artist Tair Salakhov, which will be opening in the Heydar Aliyev Centre.  There’s also news about the “Zavod” (“Factory”) project, the “Yarat!” contemporary arts venue, a new exhibtion by young Swiss artist Olympia Scarry, and a photo exhibtion by Resa Degati entitled “Azerbaijan, the centre of tolerance” which was first seen at the UN headquarters in New York. Sports fans will find plenty of interest in the magazine too – including coverage of the Azerbaijan-Russia football game, and the first of the “Arena Polo” events, that’s been hailed as one of the city’s brightest sporting fixtures.
In the Crossroads section, the author of a new play called “Children & Animals Take The Streets”, by the British theatre group “!927”, tells us about the events, happenings, influences, and heroes without whom his performances could never have happened.
In May this year the Maly Theatre from Russia undertook a sell-out tour to Azerbaijan. Under the title “The Season Begins”, the Artistic Director of the Maly Theatre – People’s Artist Of The USSR, Yuri Solomin – gives an interview about the event.
Nicholas Ilyin is a skilled art expert, connoisseur and collector – the Vice-President of international corporation GCAM. He gave an interview to Baku magazine, in which he wrote that “there are mythical cities, about which we’ve all heard. There are even well-worn terms such as “the Pearl of the Caspian”, and “the Land of Fire”.  Yet even so, many people in the West still don’t know the reasons this city is so famed, or so remarkable”.
“The first Mayor in the USSR” is the title of an article about Baku’s legendary mayor Alish Lemberansky.  “Baku was his reason for living, and he remains in people’s minds as a founder and builder” runs the article which appears in the “Baku Citizens” section of Baku Magazine.
Julii Gusman – People’s Artist of Azerbaijan and State-Decorated Artistic Figure – writes a heartfelt column in the magazine about his great love for Baku and its people, titled “Back To The Future”. “For me, the sense of Baku is a feeling of my roots, in the way that my native city energises me, gives me wings – when you feel a festive brightness in your very soul. Those of us from Baku who have – for numerous reasons – been scattered all over the globe, don’t live in the past. We know everything that’s going on in Azerbaijan – and we sense the pulse of our homeland’s life, in the same way we know our own heartbeat.”
The latest issue of Baku Magazine has an article titled “Seven Notes, And The Whole of Life” about the House Museums of famous Azerbaijanian composers. There’s also a piece about Shakhdag, the first ski resort in Azerbaijan – while in the “Celebrity News” section there’s a write-up of a personal exhibition by Aida Makhmudova in the  Kiçik Qala exhibition hall.