Noyabrın 22-də Parisdəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə dünya şöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin ölkəmizdə dini tolerantlığı əks etdirən “Azərbaycan - tolerantlıq məkanı” adlı foto sərgisi açılıb.
Sərgidə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak ediblər.
Azərbaycanın Fransadakı səfiri Elçin Əmirbəyov sərgidə nümayiş etdirilən fotoların müəllifi Reza Deqatinin Azərbaycanın, həmçinin Fransanın böyük dostu olduğunu bildirib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə çıxış edib. O, bildirib ki, müxtəlif dini və etnik mənsubiyyətə malik insanların Azərbaycanda əsrlər boyu dinc şəraitdə birgə yaşaması ölkəmizdə möhkəm və sağlam təməllər üzərində qurulmuş, qarşılıqlı hörmətə əsaslanan tolerant cəmiyyət modelinin özünəməxsus və unikal formasının yaranmasına səbəb olub.
Leyla Əliyeva multikulturalizmin, milli-dini azlıqlara hörmətin Azərbaycan xalqının milli xüsusiyyəti olduğunu söyləyib: “Bu gün ölkəmizdə mədəniyyətlərarası və dini tolerantlığı tərənnüm edən fotosərginin nümayişi Azərbaycan dövlətinin bu milli xüsusiyyətin qoruyub saxlanması, daha da inkişaf etdirilməsi və dünyada təbliği istiqamətindəki ardıcıl və davamlı siyasətinin bariz nümunəsidir”.
Fransa Senatının Qafqaz-Azərbaycan dostluq qrupunun üzvü Jan-Mari Bokel də Azərbaycandakı tolerantlıqdan söz açıb: “Bu gün multikulturalizmi siyasi dövriyyədən çıxarmağa çalışan bir sıra Avropa dövlətlərindən fərqli olaraq, dini və mədəni tolerantlığı dövlət siyasətinin mühüm elementinə çevirə bilmiş Azərbaycanı bu nailiyyətlərinə görə yalnız alqışlamaq olar”.
Senator bu yaxınlarda Azərbaycana səfər etdiyini, Gəncədə olduğunu xatırladıb. O, Azərbaycanda müxtəlif millətlərin nümayəndələrinin dostluq və mehriban şəraitdə yaşadığını, Azərbaycandakı tolerantlığın digər ölkələrə nümunə olduğunu söyləyib. Jan-Mari Bokel tolerantlığın insanlar arasında ünsiyyətin yaranmasındakı əhəmiyyətini vurğulayıb.
İSESKO-nun baş direktoru Dr. Əbduləziz Osman Əl-Tüveycri Azərbaycanın müstəqillik qazandıqdan sonra sürətlə inkişaf etdiyini, tarix boyu bu ölkədə formalaşmış mədəni və dini müxtəlifliyin unikal harmoniyasının yaranmasına nail olduğunu söyləyib: “Məhz bu cəhətdən Azərbaycan dünyanın bir çox ölkələrinə, xüsusilə də İslam coğrafiyasının dövlətlərinə nümunə ola bilər”.
Baş direktor Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də toxunub, ölkə ərazisinin işğalını müasir sivil dünya üçün dözülməz fakt adlandırıb.
Sərgidə nümayiş etdirilən fotoların müəllifi, Parisdə yaşayan dünyanın tanınmış fotoqraflarından biri, əslən azərbaycanlı olan Reza Deqati də Azərbaycanda rastlaşdığı dözümlülük mühitinin dünyada unikal modellərdən biri olduğunu vurğulayıb, Heydər Əliyev Fonduna bu təşəbbüsə göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Sərgidə Fransanın dövlət və hökumət rəsmiləri, UNESCO-nun baş direktoru, Parisin VII rayonunun meri, senatorlar, deputatlar, tanınmış incəsənət ustaları, fransız ictimaiyyətinin nümayəndələri, bu ölkədə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun əməkdaşlarından ibarət 500 qonaq iştirak edib.

22 ноября в Азербайджанском культурном центре в Париже по инициативе Фонда Гейдара Алиева открылась организованная Государственным комитетом по работе с религиозными структурами фото-выставка всемирно известного фотографа Резы Деггати «Азербайджан – пространство толерантности», отражающая религиозную толерантность в нашей стране.
В выставке приняли участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент фонда Лейла Алиева.
Посол Азербайджана во Франции Эльчин Амирбеков отметил, что автор представленных на выставке фото – Реза Деггати является большим другом Азербайджана и Франции.
На церемонии выступила вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева. Она отметила, что многовековое совместное и мирное сосуществование в Азербайджане людей с различным вероисповеданием и этнической принадлежностью способствовало созданию в нашей стране на крепкой и здоровой основе своеобразной и уникальной формы модели толерантного общества, основанной на взаимоуважении.
Лейла Алиева отметила, что мультикультурализм и уважение к национально-религиозным меньшинствам являются национальной чертой азербайджанского народа: «Сегодняшнее представление выставки, отражающей межкультурную и религиозную толерантность в нашей стране, является ярким примером последовательной и устойчивой политики Азербайджанского государства в деле сохранения, развития и пропаганды в мире этой национальной черты».
Член группы дружбы Кавказ-Азербайджан Сената Франции Жан-Мари Бокель также рассказал о толерантности в Азербайджане: «В отличие от ряда европейских государств, старающихся сегодня изъять мультикультурализм из политического оборота, Азербайджан, сумевший превратить религиозную и культурную толерантность в важный элемент государственной политики, можно лишь приветствовать за это достижение».
Сенатор напомнил о своем недавнем визите в Азербайджан, в частности в Гянджу. Он отметил, что мирное и дружественное сосуществование в Азербайджане представителей различных наций, терпимость в Азербайджане является примером для других стран. Жан-Мари Бокель подчеркнул значимость толерантности в возникновении диалога между людьми.
Гендиректор ИСЕСКО Абдульазиз Осман ат-Тувейджри отметил динамичное развитие Азербайджана после обретения им независимости, достижение в этой стране уникальной гармонии культурного и религиозного разнообразия, формировавшегося здесь на протяжении всей истории: «Именно с этой точки зрения Азербайджан может стать примером для многих стран, в особенности - исламских».
Гендиректор коснулся и нагорно-карабахского конфликта, назвав оккупацию части территорий Азербайджана нестерпимым фактом для цивилизованного мира.
Автор представленных на выставке фото, живущий в Париже всемирно известный фотограф азербайджанского происхождения Реза Деггати также подчеркнул, что атмосфера терпимости, с которой он ознакомился в Азербайджане, является одной из уникальных моделей в мире. Он выразил признательность Фонду Гейдара Алиева за поддержку этой инициативы.
В выставке приняли участие официальные лица государства и правительства Франции, гендиректор ЮНЕСКО, мэр 7-го района Парижа, сенаторы, депутаты, известные мастера искусства, представители французской общественности, а также 500 гостей из числа аккредитованных в этой стране сотрудников дипломатического корпуса.