Dekabrın 20-də Rusiya Federasiyasının Həştərxan şəhərində, Müqəddəs Vladimir kilsəsinin qarşısındakı meydanda Knyaz Vladimirin abidəsinin təntənəli açılış mərasimi olub.
Əvvəlcə Leyla Əliyeva, Azərbaycan nümayəndə heyətinin təmsilçiləri və Həştərxan vilayətinin rəhbərləri xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin Həştərxandakı abidəsini ziyarət etdilər.
Həştərxan vilayətinin qubernatoru Aleksandr Jilkin qeyd etdi ki, Knyaz Vladimirin abidəsi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ucaldılmışdır. Bu abidə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Həştərxanda həyata keçirilən ilk layihə deyildir. O demişdir: “Bu günə qədər Həştərxanda Heydər Əliyev parkı, məktəb, Rusiya-Azərbaycan dostluq körpüsü, uşaq şəhərciyi açılmışdır. Bütün bunlar Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluq münasibətlərinin təsdiqidir”.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə çıxış edərək III dərəcəli Müqəddəs Knyaginya Olqa ordeni ilə təltif olunduğuna görə Moskvanın və bütün Rusiyanın Patriarxı Kirillə təşəkkürünü bildirdi: “Bu, mənim üçün böyük şərəf və sevincdir. Bu gün Knyaz Vladimirin abidəsinin açılışı bizim üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycanda müxtəlif xalqların və dinlərin nümayəndələri həmişə sülh, dostluq və həmrəylik şəraitində yaşamışlar. Bizim ölkəmizdə tolerantlıq məqsəd deyil, həyat tərzidir. Heydər Əliyev Fondu da öz fəaliyyətində bu məsələyə xüsusi diqqət yetirir”. Çıxışında Azərbaycan ilə Həştərxan vilayəti arasında sıx dostluq münasibətlərinə toxunan Leyla Əliyeva dedi: “Həştərxanda çoxlu müştərək layihələr həyata keçirilmişdir. Bu gün də yeni uşaq bağçasının təməlqoyma mərasimi olacaqdır. Bundan əlavə, Həştərxanda Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin regional bölməsi fəaliyyət göstərir. Həştərxan bölməsi RAGB-nin ən fəal qurumlarından biridir”.
Sonra Knyaz Vladimirin abidəsi üzərinə müqəddəs su çiləndi və xeyir-dua verildi.
Xatırladaq ki, bu abidənin təməl daşı 2012-ci il sentyabrın 12-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın başçılıq etdiyi Azərbaycanın nüfuzlu nümayəndə heyətinin iştirakı ilə qoyulmuşdur. Tuncdan hazırlanmış və qranit postament üzərində ucaldılmış abidənin hündürlüyü dörd metrdir. Abidə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ucaldılmışdır. Memarlıq kompozisiyasının müəllifi Azərbaycanın Xalq Rəssamı, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının fəxri üzvü Natiq Əliyev, heykəlin müəllifləri həştərxanlı memar Aleksandr Fedorçenko və moskvalı heykəltəraş, Rusiyanın Xalq Rəssamı Andrey Kovalçukdur. Abidə Bakıda tökülmüş və Həştərxana çatdırılmışdır. Abidənin dörd tərəfində fəvvarələr qurulmuşdur.
Bu monumentin ucaldılması Rusiyada xristianlığın qəbul edilməsinin 1025 illiyinə və Həştərxanın təməlinin qoyulmasının 455 illiyinə həsr edilmişdir.

Inauguration of a monument erected to Prince Vladimir at the square before the Saint Vladimir Church in the Russian city of Astrakhan took place, December 20.
First Leyla Aliyeva, then representatives of the Azerbaijani delegation, and officials of Astrakhan region visited the monument erected to Azerbaijani people’s national leader Heydar Aliyev in Astrakhan.
Governor of the Astrakhan region Alexander Jilkin noted that the monument to Prince Vladimir was erected following the initiative of Azerbaijani President Ilham Aliyev, and with support from the Heydar Aliyev Foundation. This monument is not the first project implemented by the Heydar Aliyev Foundation in Astrakhan. He said: “To date, the Heydar Aliyev park, a school, the Russia-Azerbaijan friendship bridge, and a children’s park have been opened in Astrakhan city. All this testifies to the friendly relations between Russia and Azerbaijan.”
Addressing the ceremony, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva thanked Patriarch of Moscow and All Russia Cyril for decorating her with the Order of Saint Princess Olga of 3rd Grade: ”I’m honoured and delighted to have been decorated with this order. Today, inauguration of a monument to Prince Vladimir is of special significance for us. People of different nations and religions have always lived in piece, and in the environment of friendship and solidarity in Azerbaijan. Tolerance in our country is not a goal, it is a lifestyle. The Heydar Aliyev Foundation pays, in its activity, special attention to this issue.” Touching, in her speech, upon close friendly relations between Azerbaijan and Astrakhan, Leyla Aliyeva said: “Many joint projects have been implemented in Astrakhan. Today, we are going to lay the foundation of a new kindergarten. Moreover, a regional division of the Azerbaijani Youth Organization of Russia functions in Astrakhan. The Astrakhan division is one of the most active entities of AYOR.”
Then holy water was splashed on the monument to Prince Vladimir, and blessing given.
The foundation of this monument was laid on September 12, 2012, with participation of an influential delegation led by Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva. Made of bronze, with granite base, the monument is four meters high. The monument has been erected following Azerbaijani President Ilham Aliyev’s initiative, with support from the Heydar Aliyev Foundation. Author of the architectural composition is Azerbaijan’s People’s Artist, honoured member of the Russian Academy of Artists Natig Aliyev; the monument’s authors are Alexander Fedorchenko, an architect from Astrakhan, and Andrey Kovalchuk, a sculptor from Moscow, People’s Artist of Russia. The monument was cast in Baku and delivered to Astrakhan.
Fountains have been built all around the monument.
This monument has been erected on the occasion of the 1025th anniversary of Christianity in Russia, and the 455th anniversary of foundation of Astrakhan.