Dekabrın 20-də Rusiya Federasiyasının Həştərxan şəhərində, Müqəddəs Vladimir kilsəsinin qarşısındakı meydanda Knyaz Vladimirin abidəsinin təntənəli açılış mərasimi olub.
Əvvəlcə Leyla Əliyeva, Azərbaycan nümayəndə heyətinin təmsilçiləri və Həştərxan vilayətinin rəhbərləri xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin Həştərxandakı abidəsini ziyarət etdilər.
Həştərxan vilayətinin qubernatoru Aleksandr Jilkin qeyd etdi ki, Knyaz Vladimirin abidəsi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ucaldılmışdır. Bu abidə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Həştərxanda həyata keçirilən ilk layihə deyildir. O demişdir: “Bu günə qədər Həştərxanda Heydər Əliyev parkı, məktəb, Rusiya-Azərbaycan dostluq körpüsü, uşaq şəhərciyi açılmışdır. Bütün bunlar Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluq münasibətlərinin təsdiqidir”.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə çıxış edərək III dərəcəli Müqəddəs Knyaginya Olqa ordeni ilə təltif olunduğuna görə Moskvanın və bütün Rusiyanın Patriarxı Kirillə təşəkkürünü bildirdi: “Bu, mənim üçün böyük şərəf və sevincdir. Bu gün Knyaz Vladimirin abidəsinin açılışı bizim üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycanda müxtəlif xalqların və dinlərin nümayəndələri həmişə sülh, dostluq və həmrəylik şəraitində yaşamışlar. Bizim ölkəmizdə tolerantlıq məqsəd deyil, həyat tərzidir. Heydər Əliyev Fondu da öz fəaliyyətində bu məsələyə xüsusi diqqət yetirir”. Çıxışında Azərbaycan ilə Həştərxan vilayəti arasında sıx dostluq münasibətlərinə toxunan Leyla Əliyeva dedi: “Həştərxanda çoxlu müştərək layihələr həyata keçirilmişdir. Bu gün də yeni uşaq bağçasının təməlqoyma mərasimi olacaqdır. Bundan əlavə, Həştərxanda Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin regional bölməsi fəaliyyət göstərir. Həştərxan bölməsi RAGB-nin ən fəal qurumlarından biridir”.
Sonra Knyaz Vladimirin abidəsi üzərinə müqəddəs su çiləndi və xeyir-dua verildi.
Xatırladaq ki, bu abidənin təməl daşı 2012-ci il sentyabrın 12-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın başçılıq etdiyi Azərbaycanın nüfuzlu nümayəndə heyətinin iştirakı ilə qoyulmuşdur. Tuncdan hazırlanmış və qranit postament üzərində ucaldılmış abidənin hündürlüyü dörd metrdir. Abidə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ucaldılmışdır. Memarlıq kompozisiyasının müəllifi Azərbaycanın Xalq Rəssamı, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının fəxri üzvü Natiq Əliyev, heykəlin müəllifləri həştərxanlı memar Aleksandr Fedorçenko və moskvalı heykəltəraş, Rusiyanın Xalq Rəssamı Andrey Kovalçukdur. Abidə Bakıda tökülmüş və Həştərxana çatdırılmışdır. Abidənin dörd tərəfində fəvvarələr qurulmuşdur.
Bu monumentin ucaldılması Rusiyada xristianlığın qəbul edilməsinin 1025 illiyinə və Həştərxanın təməlinin qoyulmasının 455 illiyinə həsr edilmişdir.

20 декабря в городе Астрахань Российской Федерации на площади перед храмом Святого Владимира состоялось торжественное открытие памятника князю Владимиру.
Сначала Лейла Алиева, представители азербайджанской делегации и руководители Астраханской области посетили памятник общенациональному лидеру нашего народа Гейдару Алиеву в Астрахани.
Губернатор Астраханской области Александр Жилкин отметил, что памятник князю Владимиру воздвигнут по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева и при поддержке Фонда Гейдара Алиева. Это не первый проект, осуществленный фондом в Астрахани. Он сказал: «До сегодняшнего дня в Астрахани были открыты парк Гейдара Алиева, школа, мост дружбы России и Азербайджана, детский городок. Все это является подтверждением дружественных отношений между Россией и Азербайджаном».
Выступив на церемонии, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева поблагодарила Патриарха Московского и всея Руси Кирилла за награждение ее орденом святой княгини Ольги III степени: «Это для меня большая честь и радость. Открытие сегодня памятника князю Владимиру для нас имеет особое значение. В Азербайджане представители различных народов, религий всегда жили в условиях мира, дружбы и солидарности. Толерантность в нашей стране является не целью, а образом жизни. И Фонд Гейдара Алиева уделяет особое внимание этому вопросу в своей деятельности». Коснувшись тесных дружественных отношений, связывающих Азербайджан и Астраханскую область, Лейла Алиева отметила: «В Астрахани осуществлено много общих проектов, и сегодня ожидается закладка фундамента нового детского сада. Кроме того, в Астрахани действует региональное отделение Азербайджанского молодежного объединения России. Астраханское отделение является одной из самых активных структур АМОР».
Затем состоялось освящение памятника князю Владимиру.
Напомним, закладка камня на месте установления памятника состоялась 12 сентября 2012 года при участии представительной делегации из Азербайджана во главе с вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой. Памятник высотой 4 метра представляет собой ростовую фигуру из бронзы на гранитном постаменте. Он установлен по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева при поддержке Фонда Гейдара Алиева. Автором архитектурной композиции является народный художник Азербайджана, почетный член Российской Академии художеств профессор Натик Алиев, авторами скульптуры - астраханский архитектор Александр Федорченко и московский скульптор, народный художник России Андрей Ковальчук. Памятник был отлит в Баку и доставлен в Астрахань. По четырем сторонам от него построены фонтаны. Установка монумента приурочена к 1025-летию крещения Руси и 455-летию с основания Астрахани.