Dekabrın 20-də Rusiyanın Volqoqrad şəhərində Azərbaycan-Rusiya dostluğunun rəmzi olan yeni park açılıb.
Mərasimdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının ictimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdiri Əli Həsənov, Volqoqrad vilayəti hökumətinin sədri Sergey Bajenov, Volqoqrad şəhərinin başçısı İrina Quseva və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılış mərasimində çıxış edərək səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirdi. Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin həyata keçirdiyi layihələrdən danışan Leyla Əliyeva vurğuladı ki, son bir neçə il ərzində Rusiyanın Ulyanovsk şəhərində məktəb binası tikilmiş, M. İ. Rudomino adına Ümumrusiya Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasında Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi açılmış, Leninqrad vilayətindəki “Nevskiy pitoçok” Beynəlmiləl xatirə xiyabanında 1941-1944-cü illərdə Leninqrad uğrunda döyüşlərdə həlak olmuş azərbaycanlı əsgərlərin xatirəsinə abidə ucaldılmışdır. Leyla Əliyeva Həştərxanda Fondun dəstəyi ilə park, məktəb binası, uşaq meydançasının tikildiyini, yeni uşaq bağçasının təməlinin qoyulduğunu xatırlatdı.
Azərbaycanda böyük rus mədəniyyətinə, ədəbiyyatına və tarixinə hörmətlə yanaşıldığını qeyd edən Leyla Əliyeva respublikamızın məktəblərində rus dilinin tədrisinin tam həcmdə saxlanıldığını, Rus Dram Teatrı, Rus Mədəniyyəti Mərkəzi, Bakı Slavyan Universiteti, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin filialının fəaliyyət göstərdiyini dedi. Leyla Əliyeva əmin olduğunu bildirdi ki, dostluq, etimad və qarşılıqlı anlaşmaya əsaslanan Azərbaycan-Rusiya münasibətləri bundan sonra da möhkəmlənəcək və inkişaf edəcəkdir.
Volqoqrad vilayəti hökuməti sədrinin birinci müavini Roland Xerianov çıxışında bildirdi ki, Azərbaycan inşaatçıları qısa müddətdə gözəl park salmışlar. Volqoqradlılar buna görə Heydər Əliyev Fonduna minnətdardırlar. O, bu parkın Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyini vurğuladı. O, Volqoqradda Bakı küçəsinin olduğunu, Böyük Vətən müharibəsi illərində azərbaycanlı əsgərlərin Stalinqrad döyüşlərində qəhrəmancasına vuruşduqlarını da xatırlatdı.
Volqoqrad şəhərinin başçısı İrina Quseva qeyd etdi ki, vilayətin hökuməti Bakıda Stalinqrad döyüşü qəhrəmanlarının şərəfinə abidə ucaltmaq niyyətindədir.
Rusiya Prezidenti İdarəsinin regionlararası və mədəni əlaqələr departamentinin müşaviri Valeri Maksimov qeyd etdi ki, Volqoqrad mərkəzi mədəniyyət və istirahət parkının ərazisi qısa müddətdə göz oxşayan mənzərəli, abad əraziyə çevrilmişdir. Burada şəhər sakinlərinin və qonaqların istirahəti üçün rahat infrastruktur yaradılmışdır.
Yeddi hektardan çox ərazidə salınmış parkda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin barelyefi, uşaq meydançası, yaşıl zona, “Buta” və “Çay” fəvvarələri, “Qız Qalası” abidəsi, “Bakı” kafesi, Nobel qardaşlarının fotostendi vardır. XIX əsrin sonlarında bu parkın yerində Nobel şəhərciyi olmuşdur. Böyük Vətən müharibəsi illərində isə Bakıdan Volqa çayı ilə gətirilən neft buradakı anbarlarda saxlanılırdı. Həmin Bakı neftindən hazırlanan yanacaq döyüş təyyarələrini və tanklarını hərəkətə gətirirdi.
Xatırladaq ki, parkın təməli 2013-cü il iyunun 5-də Volqoqradda “Rusiya-Azərbaycan: regionlararası dialoq – 2013” IV Beynəlxalq Forumun ilk günündə keçirilən təntənəli mərasimdə qoyulub.
Parkın açılış mərasimindən sonra Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti Volqoqrad hökumətimin binasında qubernator Sergey Bajenov ilə görüşdü.
Görüşdə Leyla Əliyeva vurğuladı ki, Azərbaycan ilə Volqoqrad arasında əlaqələr inkişaf etdiriləcək, yeni layihələr reallaşdırılacaqdır. Leyla Əliyeva Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin bu regionda yeni bölməsinin açılacağını diqqətə çatdırdı.
İkitərəfli görüşün nəticəsi olaraq Volqoqrad vilayəti ilə Azərbaycan arasında ticarət-iqtisadi, elmi-texniki, mədəni sahələrdə əməkdaşlıq haqqında saziş protokolu imzalandı.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Volqoqraddakı 3 nömrəli gimnaziyanın həyətində inşa olunmuş idman meydançasının açılış mərasimində iştirak etdi.

A new park symbolising the friendly relations between Azerbaijan and Russia was opened in the Russian city of Volgograd, December 20.
The inauguration ceremony was attended by Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, head of the Public and Political Affairs Department under the Administration of the Azerbaijani President Ali Hasanov, chairperson of the Volgograd Region’s Government Sergey Bojenov, head of Volgograd city Irina Guseva, and other officials.
Addressing the ceremony, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva thanked for a sincere reception. Talking of the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation’s Russian Representative Office, Leyla Aliyeva underlined that, during the last few years, a school building was built in the Russian city of Ulyanovsk, the Culture Centre of Azerbaijan opened at the M.I.Rudomino All-Russian State Foreign Literature Library, and a monument was erected at the “Nevski Pitochok” International Alley in the Leningrad Region in memory of the Azerbaijani soldiers perished in battles for Leningrad during 1941-1944. Leyla Aliyeva mentioned also that a park, a school building, and a playground were built, and the foundation of a new kindergarten was laid in Astrakhan, with support from the Heydar Aliyev Foundation.
Saying that great Russian culture, literature and history are treated with great respect in Azerbaijan, Leyla Aliyeva said teaching of the Russian language was maintained in its full volume in the country’s schools, and the Russian Drama Theatre, the Russian Culture Centre, the Baku Slavic University, and a branch of the M.V.Lomonosov Moscow State University operated in Baku. Leyla Aliyeva expressed confidence that the Azerbaijan-Russia relations based on friendship, trust and mutual understanding will be strengthened and developed further.
First deputy chairperson of the Volgograd Region Roland Kherianov said, in his speech, that Azerbaijani building workers have, in a short time, laid out a beautiful park in the city. Residents of Volgograd are thankful for this to the Heydar Aliyev Foundation. He said this park will serve to strengthening of the friendly ties between Russia and Azerbaijan. He mentioned also that there was the Baku street in Volgograd, and that Azerbaijani soldiers had heroically fought at Stalingrad battles during the years of the Great Patriotic War.
Head of Volgograd city Irina Guseva said the Regional Government is willing to erect a monument in Baku in memory of heroes of the Stalingrad battles.
Adviser to the Department of the Russian President’s Administration for Interregional and Cultural Relations Valery Maksimov said the territory of Volgograd’s central culture and recreation park has, in a short period of time, become a very picturesque, beautiful and flourishing area. A comfortable infrastructure has been created here for city residents and guests’ rest.
A park covering over seven hectares features a bas-relief of Azerbaijani people’s national leader Heydar Aliyev, a playground, green zone, “Buta” and “Chay” fountains, “Maiden Tower” monument, the Baku cafe, and a photo-stand of Nobel brothers. At the end of the 19th century, the Nobel township was here, in the place of the park. And during the Great Patriotic War, oil brought from Baku through the Volga River had been stored in reservoirs here. Fuel made of that Baku oil got battle aircrafts and tanks going.
It should be mentioned that the park’s foundation was laid on June 5, 2013, during the ceremony held on the first day of the 4th International Forum “Russia-Azerbaijan: Interregional Dialogue-2013”.
After the inauguration of the park, the delegation led by Leyla Aliyeva met with Governor Sergey Bojenov at the building of the Volgograd Government.
At the meeting, Leyla Aliyeva emphasized that relations between Azerbaijan and Volgograd will be developed, and new projects implemented. Leyla Aliyeva brought to attention that a new division of the Azerbaijani Youth Organization of Russia will be opened in this region.
As a result of the bilateral meeting, a cooperation agreement-protocol was signed between the Volgograd Region and Azerbaijan on trade, economic, scientific, technical and cultural spheres.
Within the framework of the visit, the Azerbaijani delegation took part in the inauguration of the new sports ground built with support from the Heydar Aliyev Foundation in the courtyard of Gymnasium No.3 in Volgograd.