Aprelin 9-da Heydər Əliyev Mərkəzində məşhur britaniyalı heykəltəraş Toni Kreqqin fərdi sərgisi açılıb.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sərgi ilə tanış olublar.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov Mərkəzin həyata keçirdiyi layihələrdən söhbət açdı, Azərbaycanda müasir incəsənətlə bağlı tədbirlərin keçirilməsinin önəmini vurğuladı. O, Müasir İncəsənət Muzeyinin fəaliyyətinin, “Fly to Baku” sərgisinin, “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanın həyata keçirdiyi layihələrin müasir incəsənətin təbliğində mühüm rola malik olduğunu söylədi.
Anar Ələkbərov Heydər Əliyev Mərkəzinin həyata keçirdiyi layihələrə göstərilən dəstəyə görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirdi.
Mərasimdə çıxış edən Toni Kreqq sərginin təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkür etdi. Kreqq sərgiyə dəvət aldığına görə şəxsən Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirdi.
Avqustun 31-dək davam edəcək ekspozisiyada müəllifin 28 əsəri nümayiş olunur.
Toni Kreqqin müxtəlif ölkələrdə 350-dən artıq fərdi sərgisi təşkil olunub. O, 1988-ci ildə müasir incəsənət sahəsində məşhur Törner mükafatına, 2007-ci ildə isə Yaponiyanın İmperator mükafatına layiq görülüb.

On April 9, a private exhibition of famous British sculptor Tony Cragg opened at the Heydar Aliyev Center.
Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva acquainted themselves with the exhibition.
Addressing the inauguration ceremony, Director of the Heydar Aliyev Center Anar Alakbarov talked about the projects implemented by the Center, and emphasized the significance of holding events associated with contemporary art. He underscored that the activity of the Museum of Modern Art, projects implemented by “Fly to Baku” exhibition and “YARAT!” Contemporary Art Space played a significant part in popularization of contemporary art.
Anar Alakbarov thanked Mehriban Aliyeva for the support provided to projects being implemented by the Heydar Aliyev Center.
Addressing the ceremony, Tony Cragg thanked everyone who had contributed to the organization of the exhibition. T. Cragg personally thanked Mehriban Aliyeva for the invitation to the exhibition.
Then the exhibition was declared open.
28 works of the author are displayed at the exposition, which will continue until August 28th.
Over 350 private exhibitions of Tony Cragg were organized in various countries. In 1988, he was awarded the famous Turner Prize, and in 2007, Imperial Prize of Japan.