Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva BMT Radiosunun Rus Xidmətinə eksklüziv müsahibəsində Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və Rusiyada fəaliyyəti barədə danışıb.
BMT Radiosu qeyd edir ki, Baş Məclisin nümayəndələri bu yaxınlarda ölkələr, təşkilatlar və ayrı-ayrı şəxslər arasında qlobal tərəfdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. BMT-də belə hesab edirlər ki, əməkdaşlığın möhkəmlənməsi dünya birliyinin inkişaf sahəsində məqsədlərə birgə nail olmasına kömək edəcək.
Tərəfdaşlığın necə səmərə verdiyini nümayiş etdirən nümunələrdən biri 2004-cü ildə yaradılmış Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətidir. Bu Fond Azərbaycanla yanaşı, Rusiya və bir sıra başqa ölkələrdə də fəaliyyət göstərir.
BMT RADİOSU: Siz Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidentisiniz və çoxsaylı sosial layihələrdə iştirak edirsiniz. Sizi ictimai fəaliyyətlə məşğul olmağa sövq edən nə olmuşdur?
LEYLA ƏLİYEVA: Heydər Əliyev Fondu 2004-cü ildə yaradılmışdır. Onun işi həyatın bütün sahələrini – təhsil, mədəniyyət, elm, xeyriyyəçilik, səhiyyə məsələlərini, indi isə həm də ekologiyanı əhatə edir.
Şəxsən mənə gəldikdə, bu Fond mənim ictimai fəaliyyətə öz töhfəmi vermək üçün böyük imkan deməkdir. Hesab edirəm ki, Azərbaycan gənclərinin hər bir nümayəndəsi bu işə müəyyən dərəcədə öz töhfəsini vermək istəyir. Əlbəttə, əgər fayda verə biləcək bir iş görməyə imkan varsa, mən həmin imkandan məmnuniyyətlə istifadə edirəm.
BMT RADİOSU: Fondun əsas layihələri barədə danışaydınız... Şəxsən Siz hansı layihələrlə fəxr edirsiniz?
LEYLA ƏLİYEVA: Layihələr çoxdur. Fond çoxsaylı mədəni tədbirlər, sərgilər, mühazirələr təşkil edir. Mənim sevimli layihələrimdən biri “Bakıya uçuş” sərgisidir. Bu sərgidə Azərbaycandan olan 21 müasir rəssam iştirak edir. Sərgi iki il bundan əvvəl Londonda start götürmüş, sonra Parisə, Romaya, Vyanaya, Moskvaya uçmuş və Bakıda başa çatmışdır. Bu sərgi müasir Azərbaycan incəsənətini ilk dəfə dünya tamaşaçılarına çatdırmağa imkan verdi. Sərgiyə müsbət münasibəti görmək çox xoş idi.
Fondun səhiyyə və uşaqlarla iş sahəsində gördüyü bütün tədbirlər mənim üçün çox vacibdir. Hazırda talassemiya layihəsi məni daha çox narahat edir. Fond regionda ən böyük talassemiya mərkəzi tikmişdir. Təəssüf ki, bu xəstəlik Azərbaycanda da mövcuddur. Bununla əlaqədar yaxşı xəbər odur ki, yaxın vaxtlarda bu xəstəliklə bağlı dövlət proqramı hazırlanmışdır.
Çox vaxt elə olur ki, Fond müəyyən layihə üzərində işə başlayır, sonra dövlət də həmin fəaliyyətə qoşulur və nəticədə dövlət proqramı yaranır. Məsələn, Fond “Yenilənən Azərbaycana yeni məktəb” proqramını başlamış, bu layihə çərçivəsində təxminən 400 məktəb tikilmiş və ya təmir edilmişdir. Dövlət bu proqramı davam etdirdi və Azərbaycanda 3 minə yaxın məktəb təmir edildi.
Fond Azərbaycandan başqa Türkiyədə, Gürcüstanda, Rumıniyada, Misirdə, zəlzələdən zərər çəkmiş Pakistanda da məktəblər tikmişdir, bu yaxınlarda Rusiyanın Ulyanovsk şəhərində məktəb istifadəyə verilmişdir.
BMT RADİOSU: Fond bir sıra ölkələrdə, o cümlədən Rusiyada işləyir. Bu yaxınlarda Siz Volqoqrad, Həştərxan vilayətlərinin həyatında fəal iştirakınıza görə medallar almısınız. Bu mükafatların nəyə görə alınması və Rusiyanın daha hansı regionları ilə işləməyiniz barədə ətraflı söhbət edə bilərdinizmi?
LEYLA ƏLİYEVA: Müqəddəs Knyagina Olqa ordeni almaq mənim üçün böyük şərəfdir. Həştərxanda iki dəfə olmuşam. Bu şəhərdə layihələrimiz çoxdur – orada park salmışıq, bir məktəb binasını rekonstruksiya etmişik. Azərbaycan ilə Rusiya arasında Dostluq Körpüsü açmışıq. Bu yaxınlarda Müqəddəs Mələksima knyaz Vladimirə abidə ucaltmışıq. Oradakı məbədə də qayğı göstəririk.
Əlbəttə, Rusiyanın Həştərxan vilayəti Azərbaycana yaxındır. Bizim ortaq cəhətlərimiz çoxdur. Hesab edirəm ki, ölkələrimiz arasında dostluğun möhkəmlənməsinə yönəlmiş tədbirlər daha çox keçirilməlidir. Ölkələrimizi bir-birinə bağlayan mehriban qonşuluq münasibətləri çoxillik tarixə malikdir. Bu adi insani münasibətlər əsasında çox şey qurulur.
Bir də, əlbəttə, mədəni mübadilə. Azərbaycanda rus ədəbiyyatını, rus mədəniyyətini, rus dilini yaxşı bilirlər. Azərbaycan bəlkə də yeganə MDB ölkəsidir ki, məktəblərdə rus dilinin öyrənilməsi praktiki olaraq əvvəlki həcmdə qalmışdır. Bizdə Bakı Slavyan Universiteti, Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrı, Rus Mədəniyyət Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Bu yaxınlarda Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı açılmışdır. Bu həm də ona görə çox qiymətlidir ki, mənim fikrimcə, rus dili dünyada ən zəngin dillərdən biridir. Buna görə də rus dilinin qorunub saxlanması çox vacibdir.
BMT RADİOSU: Siz Fondun Rusiyadakı fəaliyyətini xatırlatdınız. Bu il Fond öz yubileyini -10 yaşını bayram edir. Səhiyyə barədə danışmalı olsaq məlumdur ki, Siz Heydər Əliyev Fondu xətti ilə HİV-in profilaktikası məsələləri ilə çox fəal məşğul olursunuz. Fondun mövcud olduğu müddətdə bu istiqamətdə hansı nəticələrə nail ola bilmisiniz?
LEYLA ƏLİYEVA: Bəli, bu, müasir dünyada ən vacib məsələlərdən biridir. Mənim fikrimcə, ilk növbədə maariflənmə imkanı təmin edilməlidir. İnsanlar bu barədə məlumat almalıdırlar, Onlar bunu bilməli və bu barədə düşünməlidirlər.
Heydər Əliyev Fondu “Uşaq göy qurşağı” layihəsini həyata keçirmiş, bununla əlaqədar HİV infeksiyası barədə uşaqlar üçün mühazirələr oxunmuşdur. Bizim Fond “B” hepatiti və HİV ilə bağlı müayinələr aparan Vişnevskaya-Rostropoviç Fondunu da dəstəkləyir. QİÇS sahəsində Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi –RAGB çox fəal iş aparır. Fəallarımız müxtəlif universitetlərdə mühazirələr oxuyurlar, Rusiyanın müxtəlif regionlarında bu mövzuda konfranslar da təşkil etmişik.
Biz hər il “Qanın milləti yoxdur” aksiyası keçiririk, həmin aksiya çərçivəsində azərbaycanlı gənclər Rusiyada təmənnasız olaraq qan verirlər. Bizim “Sağlam olmağını yəqin et, xəstəliyə “yox” de” şüarı altında layihəmiz də olmuşdur. Həmin gün hər bir insan pulsuz müayinə oluna bilər.
BMT RADİOSU: İlin əvvəlində Siz Nayrobidə olmusunuz. BMT Baş katibinin müavini, BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının (UNEP) rəhbəri Axim Ştayner ilə görüşmüsünüz. Səfərinizin yekunları və prinsip etibarilə nə haqda razılığa gəlməyiniz barədə bir qədər ətraflı danışa bilərdinizmi?
LEYLA ƏLİYEVA: Bu, mənim Afrikaya ilk səfərim idi. İDEA (International Dialogue for Environmental Action) kampaniyası yaranan vaxtdan artıq üç ildir ki, ekologiya ilə məşğul oluram. Bu kampaniyanın əsas məqsədi ətraf mühitin qorunmasıdır. Kampaniya regionumuzda gənclərlə işə istiqamətlənmişdir. Biz bütün layihələrimizə kreativ yanaşmağa çalışırıq.
Artıq çoxsaylı layihələr həyata keçirmişik. Azərbaycanda üç milyon ağac əkilməsi bizim əsas layihələr sırasına aid edilə bilər. Bu, ölkəmizdə üç milyon gənc yaşamasının rəmzidir.
Daha bir layihəmiz quşlar üçün yuvalar qurulması ilə bağlıdır. Əvvəlcə Qız Qalasında - Azərbaycanın rəmzi sayılan bu abidədə quş yuvaları vardı. Qız Qalasında yenidənqurma işləri başlananda anladıq ki, quşlar salamat qala bilməyəcəklər. Buna görə də biz həmin qalanın lap qarşısında, üzərində quş yuvaları qurulmuş bir art-obyekt ucaltdıq və quşlar həmin yuvalara köçdülər. Bizim ideyalarımız çoxdur. Əsas istiqamətlərdən biri – nəsli kəsilmək təhlükəsi olan heyvanların müdafiəsidir.
May ayında pişikkimilər fəsiləsinin qorunmasına həsr edilmiş böyük bir konfrans keçiriləcəkdir. Azərbaycanda Qafqaz bəbiri yaşayır. Bu heyvanın nəslinin kəsilməsi təhlükəsi var. Çətinlik onunla bağlıdır ki, bu heyvanı böyüdüb ətraf mühitə buraxsaq, o, salamat qalmayacaq. Buna görə biz indi bütün dünyadan ekspertləri dəvət edirik ki, bu problemin həlli barədə düşünsünlər. Biz zubrun və Qafqaz bəbirinin qorunması istiqamətində Rusiyanın Vəhşi Təbiət Fondu ilə fəal iş aparırıq.
Keniya səfəri ilə bağlı unudulmaz təəssüratlarım var. Bu səfərdən sonra başa düşürsən ki, hər yerin təbiəti qiymətlidir. Azərbaycana qayıdandan sonra başa düşürsən ki, bizdə hər şey tamam başqadır. Dünyadakı 11 iqlim qurşağının 9-u bizim ölkəmizdə var. İnsanların kifayət qədər bilikli, savadlı olması, bunun nə dərəcədə qiymətli olduğunu başa düşmələri çox vacibdir.
BMT RADİOSU: Məlumdur ki, Azərbaycanda ətraf mühitə hətta məktəblər səviyyəsində böyük diqqət yetirilir.
LEYLA ƏLİYEVA: Bəli, bu, həqiqətən belədir. İDEA layihəsi çərçivəsində universitetlərdə və məktəblərdə ekoloji siniflər yaradılmışdır. İndi biz tələbələr üçün dərslik üzərində işləyirik. Bir də ki, bu məsələ hər bir uşaq üçün maraqlıdır. Bəli, biz çox problemlər haqqında fikirləşirik, lakin bu, harada yaşamasından asılı olmayaraq hər bir insana aiddir. Bizim hətta belə bir şüarımız var: “Bir planet – bir gələcək”.
BMT RADİOSU: Siz ictimai fəaliyyətinizlə yanaşı, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinə - RAGB-yə rəhbərlik edirsiniz. Yaxın vaxtlarda Siz Reza Deqatinin tolerantlığa həsr edilmiş sərgisini açmışdınız. Fikrinizcə, Azərbaycan və Rusiya xalqları arasında tolerantlıq məsələlərinin daha yaxşı başa düşülməsi üçün daha hansı addımları atmaq olar?
LEYLA ƏLİYEVA: Bu sərgi çox uğurlu oldu. O, Yəhudi muzeyində və tolerantlıq mərkəzində təşkil edilmişdi. Tolerantlıq bizim üçün qürur mənbəyi deyil, bu, bizim həyat tərzimizdir, normadır, ona görə ki, burada tarixən müxtəlif xalqları, müxtəlif dinləri təmsil edən insanlar yaşayır.
Bizdə atəşpərəstlik, zərdüştilik olmuşdu. Xristianlıq Azərbaycana IV əsrdə, islam VIII əsrdə gəlmişdir, iudaizm iki min illik tarixə malikdir. Bu gün Azərbaycanda məscidlər, sinaqoqlar, kilsələr, atəşpərəst məbədləri vardır. Onlar hamısı bir-birinin yaxınlığında yerləşir. Bizdə müxtəlif dillərdə danışırlar. Azərbaycanda 21 qeyri-müsəlman dini icma vardır.
Bu, çox vacib və qiymətlidir. Təəssüf ki, müasir dünyada fikir ayrılıqları, münaqişələr bəzən məhz bir-birini qəbul etmək və anlamaq arzusunun olmaması üzündən yaranır. Buna görə də hesab edirəm ki, Azərbaycan müəyyən mənada model rolu oynaya bilər. Əlbəttə, belə bir tədbirin Rusiyada keçirilməsi çox önəmli idi, ona görə ki, bizim ümumi cəhətlərimiz çoxdur, Rusiyada 100-ə yaxın müxtəlif xalqların və dinlərin nümayəndələri yaşayır, bunu qoruyub saxlamaq çox vacibdir.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева в эксклюзивном интервью Русской службе Радио ООН рассказала о деятельности Фонда Гейдара Алиева в Азербайджане и в России.
Как отмечает Радио ООН, недавно делегаты Генеральной Ассамблеи обсудили вопросы глобального партнерства между странами, организациями, частными лицами. В ООН считают, что укрепление сотрудничества поможет мировому сообществу совместно добиться целей в области развития.
Одним из примеров того, какую пользу несет партнерство, является деятельность созданного в 2004 году Фонда Гейдара Алиева. Он работает не только в Азербайджане, но и в России и в ряде других стран.
РАДИО ООН: Вы являетесь вице-президентом Фонда Гейдара Алиева и участвуете во многих социальных проектах. Что подвигло Вас начать заниматься общественной деятельностью?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Фонд Гейдара Алиева был создан в 2004 году. Его работа охватывает все сферы жизни – образование, культуру, науку, благотворительность, здравоохранение, теперь уже и экологию.
Что касается меня самой – это большая возможность внести свой вклад в общественную деятельность. Я считаю, что каждому представителю азербайджанской молодежи хочется в какой-то степени внести свой вклад в это. Конечно, если есть возможность что-то сделать, что может принести пользу, то я с удовольствием этим воспользуюсь.
РАДИО ООН: Расскажите об основных проектах Фонда. Какими проектами гордитесь лично Вы?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Проектов очень много. Фонд проводит много культурных мероприятий, выставок, лекций. Один из моих любимых проектов – выставка «Полет в Баку». В ней участвует 21 современный художник из Азербайджана. Два года назад она стартовала в Лондоне, потом полетела в Париж, Рим, Вену, Москву, и закончилась в Баку. Выставка позволила современному азербайджанскому искусству впервые выйти на мировую публику. Было очень приятно видеть позитивную реакцию на нее.
Для меня очень важно все то, что Фонд делает в области здравоохранения и работы с детьми. На данный момент больше всего меня волнует проект по талассемии. Фонд построил самый большой, наверное, центр талассемии в регионе. К сожалению, эта болезнь существует в Азербайджане. Хорошие новости в том, что недавно появилась государственная программа по этой болезни.
Часто так бывало, что Фонд начинал какой-либо проект, а потом государство присоединялось к этой деятельности, и появлялась государственная программа. Например, Фонд начал программу «Новому Азербайджану – новую школу». В рамках проекта было построено, отремонтировано около 400 школ. Государство продолжило эту программу, и в Азербайджане было отремонтировано около 3 тысяч школ.
Фонд строил школы не только в Азербайджане, в Турции, Грузии, Румынии, Египте, Пакистане после землетрясения, в России – в Ульяновске недавно открывали школу.
РАДИО ООН: Фонд работает во многих странах, в т.ч. и в России. Недавно Вы получили медали за активное участие в жизни Волгоградской области, Астраханской области. Можете ли Вы подробнее рассказать, за что были получены эти награды, и с какими регионами России Вы еще работаете?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Для меня большая честь получить Орден Святой княгини Ольги. В Астрахани я бывала два раза. У нас там много проектов – мы открывали парк, реконструировали школу, открыли Мост дружбы между Азербайджаном и Россией. Недавно мы установили памятник Святому Равноапостольному князю Владимиру. Также мы заботимся о храме, который там находится.
Конечно, российская Астрахань находится близко к Азербайджану. У нас много общего. Я считаю, что очень важно проводить больше мероприятий, которые нацелены на укрепление дружбы между нашими странами. Наши страны связывают долгие годы истории, добрососедства. И вот на этих обычных человеческих отношениях строится очень многое.
Ну и конечно культурный обмен. В Азербайджане хорошо знают русскую литературу, культуру, язык. Наша страна, наверное, единственная из стран СНГ, где практически в полном объеме сохранилось изучение русского языка в школах. Действуют Бакинский Славянский университет, Русский драматический театр, Русский культурный центр. Недавно открылся филиал МГУ. Это очень ценно потому, что, на мой взгляд, русский язык – один из самых богатых языков в мире. Поэтому очень важно сохранять его знание.
РАДИО ООН: Вы упомянули участие Фонда в России. В этом году Фонд отпразднует 10 лет – это юбилейная дата. Если говорить о здравоохранении, то известно, что Вы очень активно занимаетесь вопросами профилактики ВИЧ по линии Фонда Гейдара Алиева. Каких результатов в этом направлении удалось уже добиться за время существования Фонда?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Да, эта тема одна из самых важных сегодня в мире. На мой взгляд, первое, что нужно сделать – это обеспечить возможность получать образование. Люди должны получать информацию об этом, они должны знать об этом и они должны об этом задумываться.
Фонд Гейдара Алиева проводил проект «Детская радуга», когда для всех детей проводили лекции о ВИЧ-инфекции. Также Фонд поддерживает Фонд Вишневской-Ростроповича, который проводит обследования на гепатит В и на ВИЧ. В области СПИДа очень активно работает Азербайджанское молодежное объединение России - АМОР, которое находится в России. Наши активисты проводят лекции в различных университетах, в различных регионах России и мы также организовывали конференцию на эту тему.
Ежегодно мы проводим акцию «У крови нет нации», когда азербайджанская молодежь безвозмездно сдает кровь в России. Был еще проект «Убедись, что ты здоров, скажи болезни нет». В этот день любой человек мог получить бесплатное обследование.
РАДИО ООН: В начале года Вы побывали в Найроби, где встретились с заместителем Генерального секретаря ООН, руководителем Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) Ахимом Штайнером. Вы можете подробнее рассказать об итогах Вашего визита и о чем, в принципе, вы договорились?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Это был мой первый визит в Африку. Я экологией уже занимаюсь года три, после того как появилась IDEA (International Dialogue for Environmental Action). Это кампания, главная цель которой – защита окружающей среды. Кампания направлена на работу с молодежью в нашем регионе. Мы пытаемся привносить креативный подход во все наши проекты.
Проектов уже реализовано множество. Если говорить о главных, то это посадка трех миллионов деревьев в Азербайджане, что символизирует три миллиона молодых людей, проживающих в стране.
Еще один проект – строительство гнезд для птиц. До этого у птиц были гнезда в Девичьей башне, которая является символом Азербайджана. Когда началась реконструкция здания, мы поняли, что птицы не смогут выжить, поэтому прямо напротив мы построили арт-объект с гнездами, куда птицы могли переселиться. Идей у нас очень много. Одно из главных направлений – это защита животных, находящихся под риском исчезновения.
В мае пройдет одна из самых больших конференций по защите кошачьего вида. В Азербайджане проживает кавказский леопард. Это животное находится под риском исчезновения. Опасность в том, что ты не можешь его вырастить и отпустить в окружающую среду, он не выживет. Поэтому мы сейчас приглашаем экспертов со всего мира, которые будут думать о решении этой проблемы. Mы активно работаем с Фондом дикой природы в России по защите зубра и кавказского леопарда.
Что касается Кении, это были незабываемые впечатления. После этого ты понимаешь, что любая природа ценна. Вернувшись в Азербайджан, понимаешь, что у нас все другое. У нас 9 из 11 климатических зон. Очень важно, чтобы у людей было достаточно знаний, образования, и они понимали, насколько это ценно.
РАДИО ООН: Известно, что в Азербайджане, даже на уровне школ уделяют большое внимание окружающей среде.
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Да, уделяют, действительно. IDEA построила пару экологических классов в университетах и школах. Теперь мы работаем над учебником для студентов. Потом, это такая вещь, которая интересна любому ребенку. Да мы задумываемся над многими проблемами, но это касается любого человека, не имеет значения, где он проживает. У нас даже есть слоган «Одна планета – одно будущее».
РАДИО ООН: Помимо Вашей общественной деятельности, Вы возглавляете Азербайджанское молодежное объединение России -АМОР. Недавно Вы открывали выставку Реза Дегати, посвященную толерантности. Какие, по Вашему мнению, еще можно сделать шаги для лучшего понимания вопросов толерантности между азербайджанским и российским народами?
ЛЕЙЛА АЛИЕВА: Эта выставка прошла очень успешно. Она проходила в Еврейском музее и центре толерантности. Для нас толерантность не является вещью, которой мы гордимся, это образ жизни, это норма. Потому что здесь исторически проживают люди различных народов, религий.
У нас было огнепоклонничество, зороастризм, христианство пришло в Азербайджан в IV веке, мусульманство – в VIII веке, история иудаизма появилась две тысячи лет назад. Сегодня в Азербайджане можно увидеть мечети, синагоги, церкви, храмы огнепоклонников. Все находятся близко друг от друга. Можно услышать речь на различных языках. У нас существует 21 религиозная немусульманская община в Азербайджане.
Это очень важно и ценно. К сожалению, сегодня в мире иногда возникают разногласия, конфликты именно из-за нежелания воспринимать и понимать друг друга. Поэтому, я считаю, что Азербайджан, в какой-то степени, может служить некой моделью. И, конечно, было очень важно провести такое мероприятие в России, потому что у нас много общего, в России проживают около 100 различных народов и представителей религий, очень ценно это сохранять.