Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva Sankt-Peterburqa səfəri çərçivəsində Primorski inzibati rayonundakı uşaq evi-məktəbdə olub. Qonağı Primorski rayonu administrasiyası başçısının birinci müavini Vladimir Omelnitski və məktəbin direktoru Lyubov Katayeva qarşılayıblar.
İngilis dili təmayüllü uşaq evi-məktəbdə tərbiyə alanlar akt salonunda maraqlı konsert proqramı ilə çıxış ediblər. Konsertdə Azərbaycan və rus rəqsləri, Azərbaycan bəstəkarlarının mahnıları, müxtəlif kompozisiyalar ifa edilib. Leyla Əliyeva məktəbin şagirdləri qarşısında çıxışında Fondun çoxtərəfli fəaliyyətindən danışıb. O bildirib ki, təhsilə və məktəblərə kömək Fondun fəaliyyətinin üstün istiqamətlərindən biridir. Son illərdə Fondun təşəbbüsü ilə Azərbaycanda 300-ə yaxın məktəbin tikildiyini və yenidən qurulduğunu deyən Leyla Əliyeva dövlət xətti ilə 1500 yeni məktəbin inşa olunduğunu da söyləyib: “Bilik böyük qüvvə və cəmiyyətin gələcəyidir, insanların firavanlığının və uğurlarının rəhnidir”.
Leyla Əliyeva məktəblilərin ölkəmizdə idmanın, təhsilin, rus dilinin inkişafı və demoqrafik vəziyyət barədə suallarına cavab verib. O, gənclərə hansı ixtisası məsləhət görməsi haqda suala cavabında media sahəsinin adını çəkib və bu sahənin çox perspektivli və maraqlı olduğunu vurğylayıb.
Sonra Leyla Əliyeva məktəbin sinif otaqları və kabinələri ilə tanış olub, uşaqlarla söhbət edib, məktəbə böyük bir televizor, musiqi mərkəzi və başqa hədiyyələr bağışlayıb. Görüşün sonunda xatirə şəkli çəkilib.
Vladimir Omelnitski Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbərinə rusiyalı uşaqlara diqqətinə görə təşəkkür edərək bildirib ki, bu səfər gələcək dostluğun və əməkdaşlığın təməli olacaq: “Uşaq diplomatiyası ən güclü diplomatiyadır və biz ümid edirik ki, Azərbaycanla daha yaxından tanış olacağıq”.
Məktəbin direktoru Lyubov Katayeva xeyriyyəçiliyinə və yetim uşaqlara qayğısına görə qonağa təşəkkürünü bildirib.

Глава представительства Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации Лейла Алиева в ходе своей поездки в Санкт-Петербург посетила детский дом-школу в Приморском административном районе. Гостью встретили первый заместитель главы администрации Приморского района Владимир Омельницкий и директор школы Любовь Катаева.
Воспитанники детского дома-школы с английским уклоном продемонстрировали в актовом зале интересную концертную программу. Были исполнены азербайджанские и русские танцы, песни азербайджанских композиторов и другие композиции. Выступая перед учениками школы, Лейла Алиева рассказала о многогранной деятельности Фонда, о том, что одним из ее приоритетных направлений является содействие образованию и помощь школам. Она отметила, что за последние годы по инициативе Фонда построено и реконструировано около 300 школ, По линии государства построено 1500 новых школ. «Знание – это большая сила и будущее общества, защита благополучия и успеха людей», – сказала она.
Лейла Алиева ответила на вопросы школьников, касающихся развития спорта, образования, русского языка и демографической ситуации в нашей стране. Она особо подчеркнула, что азербайджанские дети также стремятся к знаниям и учебе. Отвечая на вопрос о том, какую специальность она бы посоветовала избрать молодым, гостья сказала, что предложила бы медиасферу, так как это очень перспективно и интересно.
Затем Лейла Алиева ознакомилась с классами и комнатами, пообщалась с детьми, преподнесла в дар школе большой телевизор, музыкальный центр и другие подарки. В заключение была сделана фотография на память.
Представитель администрации Приморского района Санкт-Петербурга Владимир Омельницкий поблагодарил главу российского представительства Фонда Гейдара Алиева за внимание к российским детям, отметив, что эта поездка положит начало дальнейшей дружбе и сотрудничеству. «Самая сильная дипломатия – это детская дипломатия, и мы надеемся, что поближе познакомимся с Азербайджаном», – сказал он. Директор школы Любовь Катаева также искренне поблагодарила гостью за благотворительность и заботу о детях-сиротах.