Mayın 6-da Heydər Əliyev Mərkəzində tanınmış fransız rəssamı və heykəltəraşı Lorens Cenkellin fərdi sərgisi açılıb.
Açılış mərasimində çıxış edən Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov Mərkəzdə iki layihənin təqdimatının keçirildiyini bildirib.
Lorens Cenkellin sərgisi haqda danışan Anar Ələkbərov bir neçə ay davam edəcək sərginin çox maraqlı olacağını deyib. Onun sözlərinə görə, Mərkəzdə, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin birgə layihəsi olan “Qız Qalası” V Beynəlxalq incəsənət festivalının təqdimat mərasimi keçirilir. Artıq ənənəyə çevrilmiş festivalda bu il 26 ölkədən 28 rəssam təmsil olunur. Festival çərçivəsində xüsusi təqdimatlar olacaq və mayın 9-da festivalın bağlanış mərasimi keçiriləcək.
Lorens Cenkell isə sərgidə nümayiş olunan əsərləri haqqında danışıb. Onun sözlərinə görə, təqdim olunan konfet heykəllər bütün duyğu orqanlarını hərəkətə gətirən yeganə sənət nümunəsidir.
Sonra mərasim iştirakçıları sərgi ilə tanış olublar. Onlar əvvəlcə “Qız qalası” festivalında yer alan əsərlərə, daha sonra Lorens Cenkellin əsərlərinə baxıblar.
Müəllifin ümumilikdə 27 əsərinin təqdim edildiyi sərgidə müxtəlif ölkələrin bayraqlarının konfet şəklində heykəlləri təqdim olunur. Onların arasında Azərbaycan bayrağının heykəli də var.
Ziyarətçilər Almaniya, ABŞ, Argentina, Böyük Britaniya, Braziliya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Rusiya, Türkiyə, İsveçrə, Fransa, Macarıstan, Kanada, Səudiyyə Ərəbistanı, Koreya Respublikası, Hindistan, İtaliya, Yaponiya, Ukrayna, Polşa, Niderland, Estoniya, Latviya, Cənubi Afrika Respublikası, Çin və Avropa İttifaqının bayraqlarını fərqli formada görmək imkanı qazanıblar.

On May 6, a private exhibition of French artist and sculptor Laurence Jenkell opened at the Heydar Aliyev Center.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, and Arzu Aliyeva attended the inauguration of the exhibition.
Addressing the inauguration, Director of the Heydar Aliyev Center Anar Alakbarov said presentations of two projects took place at the Center at that time.
Talking about Laurence Jenkell’s exhibition, Anar Alakbarov noted that the exhibition, which will remain open for visitors for a few months, will be very interesting. According to him, along with this exhibition, presentation of the Maiden Tower 5th International Art Festival, a joint project by the Heydar Aliyev Foundation and the Icherisheher State History and Architecture Reserve Department, was held here. Having become already a tradition, this year the festival brought together 28 artists from 26 countries. Special presentations will be held within the framework of the festival, and closure ceremony of the festival will be held on May 9th.
Laurence Jenkell talked about the works being displayed at the exhibition. According to him, the candies-sculptures displayed are samples of art that drive all sense organs.
Then participants of the ceremony got acquainted with the exhibition. They first viewed the works being demonstrated at the Maiden Tower Festival, then the works by Laurence Jenkell.
At the exhibition with a total of 27 works, flags of various countries, including Azerbaijan, are presented in the form of a candy.
Visitors were given a chance to see the flags of Germany, USA, Argentina, the Great Britain, Brazil, United Arab Emirates, Russia, Turkey, Switzerland, France, Hungary, Canada, Saudi Arabia, the Korean Republic, India, Italy, Japan, Ukraine, Poland, Netherlands, Estonia, Latvia, the South African Republic, China and the European Union in a different form.