IDEA Qafqaz bəbirinin qorunması istiqamətində yeni layihəyə başlayıb
IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və “Panthera” təşkilatının sədri Tomas S.Kaplan tərəfindən imzalanan memoranduma əsasən, Azərbaycanda bəbirlərin yaşayış vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, nəsli kəsilməkdə olan bu populyasiyanın mühafizəsi ilə bağlı planın hazırlanması nəzərdə tutulur.
“Panthera” təşkilatı, həmçinin Azərbaycan alimlərinə Qafqaz bəbirinin qorunması istiqamətində tədqiqat və mühafizə metodologiyasının hazırlanmasına yardım göstərəcək.
“Biz çox şadıq ki, vəhşi pişikkimilərin qorunması üzrə dünyanın aparıcı təşkilatı olan “Panthera” ilə strateji əməkdaşlıq haqda müqavilə bağladıq. “Panthera” Azərbaycanın təbii irsinin simvollarından olan Qafqaz bəbirləri və onların ekosisteminin qorunması ilə əlaqədar həyata keçirdiyimiz proqramla bağlı təcrübəyə malikdir”, - deyə Leyla Əliyeva bildirib.
Tomas S.Kaplan isə Azərbaycanın bəbir populyasiyasının qorunması və sayının artırılması istiqamətində təşəbbüsünü dəstəklədiyini deyib: “Bu həftə dünya üzrə bəbirlərin qorunması ilə bağlı ilk proqrama - “Pardus” layihəsinə start verilib. Bu istiqamətdə IDEA ilə birgə fəaliyyətə başlamağımız da təqdirəlayiqdir”.
“Panthera” ilə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində təşkilat tərəfindən IDEA İctimai Birliyinə 20 müşahidə kamerası təqdim edilib. Onlardan Azərbaycan bəbirlərinin yaşayış yerlərinin və saylarının müəyyənləşdirilməsində istifadə ediləcək.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Təbiəti Mühafizə İttifaqının (İUCN) nəsli kəsilməkdə olan heyvan növlərinə aid etdiyi Qafqaz bəbirinin sayı Yaxın Şərq və Asiyada 1000-dən az, Qafqaz regionun cənub-qərb hissəsində, Azərbaycan ilə İran sərhədində isə 25-dəkdir.

Signed by Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and director of IDEA Leyla Aliyeva and Panthera chairman Thomas Kaplan, the memorandum will see the two organizations develop a plan for assessing the living conditions of leopards in Azerbaijan and protecting these species from extinction.
Under the memorandum, Panthera will also assist Azerbaijani scholars in developing Caucasian leopard research and protection methodology.
“We are very pleased that we have signed a strategic cooperation agreement with Panthera,” IDEA founder Leyla Aliyeva said.
She added that Panthera had experience in programs similar to the Caucasian leopard protection program.
Thomas Kaplan said they support Azerbaijan's initiative to protect leopard species and increase their population.
“Pardus project, which is the first program for the leopard protection worldwide, has started this week,” he said. “The beginning of the joint activity with IDEA in this direction is much appreciated.”
Providing IDEA with 20 surveillance cameras to determine the places of living and the number of leopards in Azerbaijan was the first step as part of the international cooperation with the Panthera organization.
The number of Caucasian leopards referred by the International Union for Conservation of Nature (IUCN) to the animal species on the verge of extinction, the Middle East and Asia is less than 1,000, while their number is around 25 in the south-western part of the Caucasus region, on the border between Azerbaijan and Iran.