IDEA Qafqaz bəbirinin qorunması istiqamətində yeni layihəyə başlayıb
IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və “Panthera” təşkilatının sədri Tomas S.Kaplan tərəfindən imzalanan memoranduma əsasən, Azərbaycanda bəbirlərin yaşayış vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, nəsli kəsilməkdə olan bu populyasiyanın mühafizəsi ilə bağlı planın hazırlanması nəzərdə tutulur.
“Panthera” təşkilatı, həmçinin Azərbaycan alimlərinə Qafqaz bəbirinin qorunması istiqamətində tədqiqat və mühafizə metodologiyasının hazırlanmasına yardım göstərəcək.
“Biz çox şadıq ki, vəhşi pişikkimilərin qorunması üzrə dünyanın aparıcı təşkilatı olan “Panthera” ilə strateji əməkdaşlıq haqda müqavilə bağladıq. “Panthera” Azərbaycanın təbii irsinin simvollarından olan Qafqaz bəbirləri və onların ekosisteminin qorunması ilə əlaqədar həyata keçirdiyimiz proqramla bağlı təcrübəyə malikdir”, - deyə Leyla Əliyeva bildirib.
Tomas S.Kaplan isə Azərbaycanın bəbir populyasiyasının qorunması və sayının artırılması istiqamətində təşəbbüsünü dəstəklədiyini deyib: “Bu həftə dünya üzrə bəbirlərin qorunması ilə bağlı ilk proqrama - “Pardus” layihəsinə start verilib. Bu istiqamətdə IDEA ilə birgə fəaliyyətə başlamağımız da təqdirəlayiqdir”.
“Panthera” ilə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində təşkilat tərəfindən IDEA İctimai Birliyinə 20 müşahidə kamerası təqdim edilib. Onlardan Azərbaycan bəbirlərinin yaşayış yerlərinin və saylarının müəyyənləşdirilməsində istifadə ediləcək.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Təbiəti Mühafizə İttifaqının (İUCN) nəsli kəsilməkdə olan heyvan növlərinə aid etdiyi Qafqaz bəbirinin sayı Yaxın Şərq və Asiyada 1000-dən az, Qafqaz regionun cənub-qərb hissəsində, Azərbaycan ilə İran sərhədində isə 25-dəkdir.

IDEA совместно с организацией «Panthera» начало новый проект по защите кавказского леопарда
Согласно меморандуму, подписанному учредителем и руководителем Общественного объединения IDEA Лейлой Алиевой и председателем организации «Panthera» Томасом С.Капланом, предусматривается подготовка плана для оценки условий проживания леопардов в Азербайджане и охраны этой популяции, оказавшейся под угрозой вымирания.
Организация «Panthera» также будет оказывать поддержку азербайджанским ученым в разработке методологии исследования и охраны кавказского леопарда.
«Мы очень рады подписанию договора о стратегическом сотрудничестве с ведущей организацией мира по охране диких кошек «Panthera». Эта организация имеет опыт по осуществляемой нами программе охраны кавказских леопардов, являющихся одним из символов природного наследия Азербайджана, и их экосистемы», - сказала учредитель и руководитель IDEA Лейла Алиева.
Томас Каплан выразил поддержку инициативе Азербайджана по охране популяции леопардов и увеличению их численности. «На этой неделе стартовал проект «Pardus» - первая программа по охране леопардов по всему миру. Начало совместной деятельности с IDEA в этом направлении заслуживает одобрения», - сказал он.
Отметим, что первым шагом в рамках международного сотрудничества с «Panthera» стало предоставление Общественному объединению IDEA 20 камер наблюдения для установления мест проживания и количества леопардов в Азербайджане.
Число кавказских леопардов, отнесенных Международным союзом охраны природы (İUCN) к видам животных, находящихся на грани вымирания, на Ближнем Востоке и в Азии составляет менее одной тысячи, в юго-западной части Кавказского региона, на границе Азербайджана и Ирана - до 25 особей.