Müasir dünyada baş verən antropogen proseslər nəticəsində planetimizdə yaranan qlobal ekoloji problemlərin sürətlə artması ekosistemlərin deqradasiyaya uğramasına, bitki və heyvanat növlərinin məhv olmasına səbəb olmaqdadır. Bioloji müxtəlifliyin belə sürətlə azalması təbiətin bütün komponentləri kimi quş növlərindən də yan keçmir.
IDEA Beynəlxalq Ətraf Mühit Kampaniyası köçəri quşların mühafizəsində ictimaiyyətin rolunu artırmaq və insanların təbiətə xüsusi qayğıkeş münasibətini formalaşdırmaq məqsədilə 2012-ci ilin may ayında Beynəlxalq Köçəri Quşlar Günü münasibətilə "Quşlar üçün sığınacaq dizaynı" adı altında müsabiqə elan edib.
Müsabiqəyə təqdim edilmiş 100-dən artıq işin qiymətləndirilməsi üçün xüsusi münsiflər heyəti təşkil edilib. Münsiflər heyəti 26 yaşlı Rusiya nümayəndəsi Tatyana Burdyuginanın həm ekoloji, həm də vizual cəhətdən fərqlənən işini qalib elan edib.
Qeyd edək ki, seçilmiş dizayna əsasən hazırlanacaq sığınacaqlar bahar fəslinin gəlməsi ilə əlaqədar olaraq Bakı, Vilnüs, Moskva və London şəhərlərində IDEA kampaniyasının səyyar könüllü qrupları tərəfindən müxtəlif park və yaşayış ərazilərində köçəri quşları təhlükəsiz sığınacaqlarla təmin etmək məqsədilə quraşdırılacaq.
IDEA kampaniyası Cənubi Qafqazda "Beynəlxalq Köçəri Quşlar Kampaniyası"nın yeganə tərəfdaşıdır və 2011-ci il iyulun 12-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən başladılıb.

The rapid growth of global environmental problems is a result of anthropogenic processes, and is leading to ecosystem degradation and the destruction of flora and fauna. The sharp decline in biodiversity has affected birds as well.
As it is known, the IDEA campaign (International Dialogue for Environmental Action), an initiative for international dialogue on protection of the environment, announced a `Birdhouse design` contest in May 2012 in observance of the World Migratory Bird Day to raise the public`s role in the protection of migratory birds and form caring attitude towards nature.
A special jury, created for assessment of over 100 presented works, named 26-year-old Tatyana Burdyugina from Russia the winner. Her work was different from both an environmental and design point of view.
Nests that will be manufactured according to the selected design will be installed in spring to provide safe haven for migratory birds in various parks and towns by volunteer groups of the IDEA campaign in Vilnius, Moscow, London and Baku.
The International Dialogue for Environmental Action is an international campaign that was launched by the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva on July 12, 2011.