Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutundakı Azərbaycan klubunun prezidenti Leyla Əliyeva Moskva Dövlət Sosial-Humanitar İnstitutunun (MDSHİ) rektoru, soydaşımız Vaqif Bayramovun dəvəti ilə bu ali təhsil müəssisəsində olub
MDSHİ-nin rektorluğunda keçirilən görüşdən sonra gənclər hərəkatının lideri fiziki cəhətdən məhdud imkanlara malik tələbələrin təhsil aldıqları ali məktəblə tanış olub.[devider] O, ali məktəbin idman salonunda paralimpiyaçı qılıncoynadanlar və onların məşqçiləri ilə görüşüb. İdmançılar Azərbaycana səfərlərindən məmnunluqla danışıb, ölkəmizin qılıncoynatma üzrə yığma komandasının yaradılmasında və bir çox görkəmli idmançıların yetişdirilməsində iştiraklarından fəxrlə söhbət açıblar.
Rektor V.Bayramov Leyla Əliyevanı institutun tələbələrinin məişəti ilə tanış edib. Akt salonunda qonağın şərəfinə tələbələrin iştirakı ilə konsert proqramı təşkil olunub.
Leyla Əliyeva görüşdə çıxış edərək bildirib ki, MDSHİ-yə Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi kimi gəlib, ali məktəb və tələbələrlə tanışlıq onda böyük təəssürat oyadıb. Azərbaycanda da bu cür ali məktəbin açılmasına kömək edəcəyini vurğulayan Leyla Əliyeva mədəni, humanitar və sosial sahələrdə layihələrin həyata keçirilməsinin Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinin mühüm istiqaməti olduğunu söyləyib.
Lelya Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun adından ali məktəbə kitablar və digər hədiyyələr təqdim edib.
Qeyd edək ki, Moskva Dövlət Sosial-Humanitar İnstitutu Rusiyada dayaq-hərəkət aparatı pozulmuş gənclərin təhsil aldığı, habelə paralimpiya oyunları üçün idmançılar hazırlayan yeganə institutdur.

Президент Азербайджанского клуба МГИМО Лейла Алиева с гуманитарной миссией посетила Московский государственный социально-гуманитарный институт по приглашению ректора вуза, нашего соотечественника Вагифа Байрамова.
После встречи в ректорате МГСГИ лидер молодежного движения Лейла Алиева в сопровождении ректора ознакомилась с вузом, в котором обучаются студенты с ограниченными физическими возможностями. В спортзале вуза Л. Алиева встретилась с фехтовальщиками-паралимпийцами и их тренерами, которые рассказали о своих добрых впечатлениях от посещения Азербайджана. С особой гордостью было заявлено, что они участвовали в создании сборной Азербайджана по фехтованию и воспитали многих выдающихся спортсменов.
Ректор В. Байрамов также ознакомил Лейлу Алиеву с бытом студентов вуза.
В честь гостьи в актовом зале была организована культурно-концертная программа с участием студентов.
Выступая на встрече, Лейла Алиева сообщила, что посещает МГСГИ в качестве представителя Фонда Гейдара Алиева, подчеркнув, что знакомство с вузом и общение со студентами произвели на нее большое впечатление. Она заявила, что будет содействовать открытию подобного вуза в Азербайджане, отметив, что осуществление проектов в культурной, гуманитарной и социальной сферах и сотрудничество в этих областях является важнейшим направлением деятельности Фонда Гейдара Алиева.
Л. Алиева преподнесла институту книги и другие подарки от Фонда.
Московский государственный социально-гуманитарный институт является единственным в России высшим учебным заведением для молодежи с нарушениями опорно-двигательного аппарата. Это также единственный вуз, который готовит спортсменов для участия в паралимпийских играх.