Oktyabrın 29-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Sankt-Peterburqun Qoroxovaya küçəsindəki 6 nömrəli binaya vurulmuş barelyefi qarşısında ulu öndərin xatirəsini yad edib. 1949-1950-ci illərdə Heydər Əliyev bu binada yerləşən SSRİ Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsinin ali məktəbində təhsil alıb.
Daha sonra Leyla Əliyeva Rus Muzeyinin mərmər sarayında Azərbaycanın Xalq Rəssamı Rasim Babayevin (1927-2007) sərgisinin açılış mərasiminə qatılıb.
Açılışdan əvvəl Leyla Əliyeva muzey rəhbərliyinin dəvəti ilə I Nikolayın nəvəsi, böyük knyaz Konstantin Romanovun Rus Muzeyindəki məzarını ziyarət edib.
Sərginin açılışında çıxış edən Leyla Əliyeva deyib: “Azərbaycan ilə Rusiyanı siyasi, iqtisadi və mədəni sahələrdə qədim və möhkəm dostluq telləri bağlayır. Azərbaycanda rus ədəbiyyatını, rus teatrını, rus kinosunu və əlbəttə, rus rəssamlıq sənətini çox sevirlər. Çox sevindirici haldır ki, Rusiyada da Azərbaycan incəsənətinə maraq göstərilir, bizim mədəniyyətimiz belə geniş və ləyaqətlə təmsil edilib. Rus Muzeyinin yaradılmasından təxminən 120 il keçir. Burada nadir sənət inciləri – Aleksandr İvanovun, Karl Brüllovun, Kazimir Maleviçin və Aleksandr Brodskinin əsərləri nümayiş etdirilir. Həmin əsərlərin bu muzeydə olması bu rəssamların nadir istedadına dəlalət edir. Bu gün biz sizə zəmanəmizin istedadlı və heyrət doğuran rəssamlarından birinin – Rasim Babayevin əsərlərini təqdim edirik. Rasim Babayevin işləri Rusiya, Fransa, ABŞ, Almaniya, Türkiyə və Finlandiyadakı qalereyalarda və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır. Rasim Babayevin sağlığında ona Fransaya köçmək və orada işləmək təklif edilib. Lakin o, bu təklifi qəbul etməyib, çünki Azərbaycandan uzaqlarda yarada bilməzdi. Onun ilham mənbəyi Azərbaycan xalçalarının naxışları, Şəki saraylarının vitrajları, habelə xalq nağılları və rəvayətlər idi. Məhz bu səbəbdən onun işləri bu qədər parlaq, səmimi və nağılvaridir. Bir il bundan əvvəl Moskvadakı Şərq Muzeyində Rasim Babayevin sərgisi təşkil edilmişdi. Həmin sərginin çox uğurlu olması bir daha göstərir ki, həqiqi sənət üçün dini və ya milli sərhədlər yoxdur. Həqiqi sənət zamanın və məkanın fövqündədir, hamı üçün əlyetərlidir. Əminəm ki, dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biri olan Sankt-Peterburqda açılan bu sərgi də böyük uğurla keçəcək və təsviri sənətin bütün həvəskarları üçün maraqlı olacaq”.
Leyla Əliyeva sərginin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib və Rus Muzeyini Bakıda sərgi keçirməyə dəvət edib.
Tədbirdə Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, Mərcani adına Elmi Və Mədəni Proqramların Dəstəklənməsi Və İnkişafı Fondunun prezidenti Rüstəm Süleymanov, Sankt-Peterburq hökumətinin xarici əlaqələr komitəsinin sədri Yevgeni Qriqoryev, Yerli özünüidarəetmə, millətlərarası və konfessiyalararası münasibətlər komitəsinin sədri Mixail Lebedinski də çıxış ediblər.
Sonra sərgi ilə tanışlıq olub. Noyabrın 24-dək davam edəcək ekspozisiyada rəssamın ailə toplusunda və Mərcani Fondunun kolleksiyasında saxlanan 80-ə yaxın rəngkarlıq və qrafika işləri nümayiş etdirilir.

29 октября вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева почтила память Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева у его барельефа, установленного в Санкт-Петербурге на доме номер 6 по улице Гороховой. В этом здании размещалась высшая школа Комитета государственной безопасности СССР, в которой в 1949-1950 годах учился Гейдар Алиев.
Затем Лейла Алиева приняла участие в открытии выставки народного художника Азербайджана Расима Бабаева (1927-2007) в Мраморном дворце Русского музея.
До начала открытия выставки Лейла Алиева по приглашению руководства музея посетила личные покои великого князя Константина Романова, внука Николая I в Русском музее.
Выступая на открытии выставки, Лейла Алиева Лейла Алиева сказала: «Азербайджан и Россию связывают давние и крепкие узы дружбы в политической, экономической и культурной сферах. В Азербайджане очень любят русскую литературу, русский театр, русское кино и конечно, русскую живопись. Очень радует, что и азербайджанское искусство интересно в России, и наша культура так широко и достойно представлена. Русскому музею насчитывается почти 120 лет, и в стенах этого музея представлены уникальные шедевры – полотна Александра Иванова, Карла Брюллова, Казимира Малевича и Александра Бродского. То, что они находятся в этом музее, уже говорит об уникальности и таланте этих художников. Сегодня мы представляем вам произведения одного из ярких и удивительных художников нашего времени – Расима Бабаева. Работы Расима Бабаева хранятся в галереях и частных коллекциях в России, во Франции, США, Германии, Турции и Финляндии. При жизни ему предлагали переехать и работать во Франции, но Расим Бабаев отказался, так как он не мог творить вдали от Азербайджана. Источником его вдохновения были узоры ковров, витражи шекинских дворцов, а также народные сказки и легенды. Именно поэтому его работы такие яркие, теплые и сказочные. Год назад в Музее Востока в Москве была организована выставка Расима Бабаева. Та выставка прошла с большим успехом, и это еще раз наглядно показывает, что настоящее искусство не имеет религиозных или национальных границ. Настоящее искусство существует вне времени и вне пространства, оно доступно всем. Я уверена, что сегодня в Санкт-Петербурге, в одном из самых красивых городов мира эта выставка тоже пройдет с большим успехом и будет интересна всем любителям живописи».
Лейла Алиева поблагодарила организаторов выставки и пригласила Русский музей провести выставку в Баку.
На мероприятии также выступили посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу, Президент Фонда поддержки и развития научных и культурных программ имени Марджани Рустам Сулейманов, председатель комитета по внешним связям правительства Санкт-Петербурга Евгений Григорьев, председатель комитета по местному самоуправлению, межнациональным и межконфессиональным отношениям Михаил Лебединский.
Затем последовало ознакомление с выставкой. В экспозиции, которая продлится до 24 ноября, представлены около 80 живописных и графических работ из собрания семьи художника и коллекции Фонда Марджани.