IDEA uşaqlar üçün “Şən bəbirlər” adlı ekoloji müsabiqə elan edir
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təsisçisi və rəhbəri olduğu IDEA İctimai Birliyi uşaqlar üçün “Şən bəbirlər” adlı ekoloji müsabiqə elan edir. Müsabiqə çərçivəsində azyaşlılar bəbiri və digər pişikkimiləri təsvir edən geyimlərdə çəkilmiş fotolarını IDEA İB-yə göndərə bilərlər.
Layihənin məqsədi uşaqlarda kiçik yaşlarından bəbirlərə, ümumilikdə isə fauna növlərinə sevginin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi, onların bu nadir canlı növünün həyat tərzi, məskunlaşdığı ərazilər ilə bağlı məlumatlandırılması, bəbirlərin qorunmasının vacibliyini diqqət mərkəzində saxlanılmasıdır.
Müsabiqənin qaydalarına əsasən, fotolar istənilən formatda, peşəkar kamera və ya telefonla çəkilə bilər. Təqdim olunan fotolar yalnız bu müsabiqə üçün çəkilməlidir. Bir müəllif müsabiqəyə maksimum 2 foto təqdim edə bilər. Uşaqlar heyvanların daha dolğun təsvirini yaratmaq üçün üzlərində boya ilə rəsmlər də çəkə bilərlər. Müsabiqə 15 yaşınadək uşaqlar üçün nəzərdə tutulub. Müsabiqənin tələblərinə cavab verməyən fotolar müsabiqədən kənarlaşdırılacaq.
Müsabiqənin münsiflər heyəti təqdim olunacaq fotolar arasından ən yaxşı və yaradıcı 3 qalib fotonu seçəcək. Qalib fotoların müəllifləri qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqlar.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən hər bir şəxs fotosunu 15 yanvar 2015-ci il tarixindən gec olmayaraq “Şən bəbirlər” başlığı altında [email protected] elektron poçt ünvanına göndərə bilərlər. Müəlliflər foto ilə birgə ad, soyad və əlaqə vasitələrini özündə əks etdirən sərbəst mətndə məlumatı da məktuba əlavə etməlidirlər.

The environmental initiatives agency IDEA (International Dialogue for Environmental Action) - led by the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Mrs Leyla Aliyeva – is organising a children's environmental competition called “Happy Leopards”. As part of the competition, children can send photographs to the IDEA Foundation, in which they are dressed as leopards, or other 'big cats'.
The aim of the contest is to foster a love for leopards – and in fact, for all kinds of animals – in young children... to provide kids with information about the lives of these animals; about the areas where these rare animals have their natural habitats; and the need to care for their survival.
The rules of the contest permit photographs to be sent in any format – taken with a professional camera, or snapped on a mobile phone. Photographs should be be uniquely submitted to this contest only, and each photographer is limited to a maximum submission of two photographs. Children can use crayons or markers to heighten their animal-like appearance in the pictures. The contest is open to children of up to 15 years of age. Photographs which fall outside the rules for the contest won't be accepted.
The members of the jury will be looking for a total of three winning photographs, based on artistic and photographic merit. Valuable prizes are on offer to the winners.
Entrants for the competition should email a copy of their photograph to the organisers, using the message-subject “Happy Leopards”, at [email protected]. The closing date for entries is 15th January 2015. As well as attaching their photograph(s), entrants should also state their forename, surname, and age, and information giving their contact details.