IDEA uşaqlar üçün “Şən bəbirlər” adlı ekoloji müsabiqə elan edir
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təsisçisi və rəhbəri olduğu IDEA İctimai Birliyi uşaqlar üçün “Şən bəbirlər” adlı ekoloji müsabiqə elan edir. Müsabiqə çərçivəsində azyaşlılar bəbiri və digər pişikkimiləri təsvir edən geyimlərdə çəkilmiş fotolarını IDEA İB-yə göndərə bilərlər.
Layihənin məqsədi uşaqlarda kiçik yaşlarından bəbirlərə, ümumilikdə isə fauna növlərinə sevginin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi, onların bu nadir canlı növünün həyat tərzi, məskunlaşdığı ərazilər ilə bağlı məlumatlandırılması, bəbirlərin qorunmasının vacibliyini diqqət mərkəzində saxlanılmasıdır.
Müsabiqənin qaydalarına əsasən, fotolar istənilən formatda, peşəkar kamera və ya telefonla çəkilə bilər. Təqdim olunan fotolar yalnız bu müsabiqə üçün çəkilməlidir. Bir müəllif müsabiqəyə maksimum 2 foto təqdim edə bilər. Uşaqlar heyvanların daha dolğun təsvirini yaratmaq üçün üzlərində boya ilə rəsmlər də çəkə bilərlər. Müsabiqə 15 yaşınadək uşaqlar üçün nəzərdə tutulub. Müsabiqənin tələblərinə cavab verməyən fotolar müsabiqədən kənarlaşdırılacaq.
Müsabiqənin münsiflər heyəti təqdim olunacaq fotolar arasından ən yaxşı və yaradıcı 3 qalib fotonu seçəcək. Qalib fotoların müəllifləri qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqlar.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən hər bir şəxs fotosunu 15 yanvar 2015-ci il tarixindən gec olmayaraq “Şən bəbirlər” başlığı altında [email protected] elektron poçt ünvanına göndərə bilərlər. Müəlliflər foto ilə birgə ad, soyad və əlaqə vasitələrini özündə əks etdirən sərbəst mətndə məlumatı da məktuba əlavə etməlidirlər.

IDEA объявляет экологический конкурс для детей под названием «Веселые леопарды»
Общественное объединение IDEA под учредительством и руководством вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой организовывает экологический конкурс для детей под названием «Веселые леопарды». В рамках конкурса малыши могут прислать в ОО IDEA свои фотографии, снятые в костюме леопарда и других кошачих.
Целью проекта является формирование и развитие у детей с малого возраста любви к леопардам и, в общем смысле, к видам фауны, их информирование об образе жизни, о территориях обитания этого редкого вида животного, привлечение их внимания к важности охраны леопардов.
Согласно правилам конкурса, фотографии могут быть различного формата, снятые профессиональной камерой или телефоном. Представленные фотографии должны быть сняты только для этого конкурса. Один автор может представить на конкурс максимум 2 фотографии. Дети, для более полного изображения образа животных, могут разрисовать красками лица.  В конкурсе могут участвовать дети до 15 лет. Фотографии, не отвечающие требованиям конкурса, будут отклонены.
Члены жюри конкурса среди представленных фотографий выберут в качестве победителей 3 самые лучшие и творческие работы. Авторы  победивших фотографий будут награждены ценными призами.
Каждый, кто пожелает участвовать в конкурсе, может отправить свою фотографию под заголовком «Веселые леопарды» на адрес электронной почты [email protected] не позднее 15 января 2015 года. Авторы вместе с фотографией должны приложить к письму также имя, фамилию и информацию свободным текстом, отражающую контактные данные для связи.