Noyabrın 5-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-Prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Ümumrespublika Yaşıllaşdırma” marafonuna start verilib.
Marafonun əsas məqsədi yaşıllıq sahələrinin azalması ilə yarana biləcək təhlükələrin qarşısının alınması, ağac əkilməsini təşviq edərək, ətraf mühitin mühafizəsinə töhfə verilməsidir.
Layihəyə əsasən növbəti iki əkin mövsümündə (noyabr, həmçinin martın sonu-aprelin əvvəli) ağacların əkilməsi, mayın əvvəlində isə marafonun başa çatdırılması planlaşdırılır.
Marafon IDEA İctimai Birliyinin internet səhifəsində (www.ideacampaign.az) mütəmadi olaraq işıqlandırılacaq və onun gedişi zamanı müxtəlif şəhər və rayonlarda əkilən ağacların sayı, ünvanı, şəkilləri və digər məlumatlar saytda yerləşdiriləcək.
Layihədə Azərbaycanın 76 rayon və şəhər icra hakimiyyətinin iştirakı, ölkə ərazisində ümumilikdə bir milyondan artıq ağacın əkilməsi nəzərdə tutulur.

The “Green Marathon”, initiated by Mrs. Leyla Aliyeva, Vice-President of Heydar Aliyev Foundation, and founder and head of IDEA Public Union, was launched on November 5, 2014.
The main purpose of the marathon is to eradicate the threats caused by the decrease of green areas, and to contribute to the protection of environment by promoting tree planting.
According to the project, trees will be planted during the next two planting seasons (in November and late March – early April), and the Marathon will finish at the beginning of May.
The Marathon will be constantly highlighted on the web-site of IDEA Public Union (www.ideacampaign.org), and the number of planted trees in different cities and regions, as well their addresses, photos and other information will be posted on this web-site.
Executive authorities of 76 regions and cities of the Republic of Azerbaijan are expected to participate in the project and an estimated more than a million trees will be planted in the course of this marathon.