Vyanada, Londonda, Parisdə və olduğum bir çox digər şəhərlərdə, dünyanın ən gözəl mədəniyyət mərkəzlərində “Baku” jurnalını görürəm. Bu isə o deməkdir ki, Azərbaycanda mədəni diplomatiya var.
Bu sözləri Rusiyanın sənədli film rejissoru, Moskvadakı Multimedia Art Muzeyinin direktoru Olqa Sviblova “Azərbaycan. Ənənələr və müasirlik” fotosərgisinin açılışında səsləndirib.
Oktyabrın 27-də Multimedia Art Muzeyində “Baku” jurnalının dəstəyi ilə bu nəşrin köhnə dostu, fotoqraf, Azərbaycan gözəlliklərinin vurğunu Andrey Bronnikovun sərgisi açılıb.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu fotosərginin açılışında çıxış edərək, Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin təbliğinə görə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. Diplomat Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın baş redaktorluğu ilə çıxan “Baku” jurnalının çox populyar nəşr olduğunu qeyd edib. P.Bülbüloğlu deyib: “Şimalda böyümüş, lakin bu sərgi üzərində böyük məhəbbətlə çalışmış, Azərbaycanın ruhunu əks etdirən gözəl əsərlər yaratmış gənc rus fotoqrafına böyük uğurlar arzulamaq istəyirəm”.
Fotoqraf Andrey Bronnikov isə deyib: “Ümidvaram ki, siz bu gün mənim Azərbaycana olan heyranlığımın və məhəbbətimin tarixçəsini görəcəksininiz. Mən bir çox jurnallarla əməkdaşlıq etmişəm. “Baku” jurnalı ilə də xeyli vaxtdır əməkdaşlıq edirəm və mənim bu jurnal ilə münasibətlərimi başqalarından fərqləndirən cəhət – formatın inanılmaz qədər sərbəst olmasıdır; belə azadlıq digər nəşrlər üçün sadəcə əlçatmazdır. Mən 7 il əerzində dəfələrlə Azərbaycana səfər etmişəm, müxtəlif maraqlı yerlərdə - Lahıcda, Şəkidə, Lənkəranda, Şahdağda, Atəşgahda, Qobustanda və bu qədim diyarın inciləri sayılan digər yerlərdə olmuşam”.
Andrey Bronnikovun fotoşəkillərində Bakı, Qobustan, Şəki, Lahıc, Naxçıvan mənzərələri canlanır. Təbiət və insanlar, insan əllərinin və təbiətin yaratdığı əsərlər, qədim ənənələr və müasirlik. O, “Baku” jurnalının oxucularına bir növ öz Azərbaycanını təqdim edir. Ustadın məharəti gözəlliyi adət halını almış, adiləşmiş şeylərdə axtarmağında, sezməyindədir. Gördüklərini bölüşmək bacarığı isə fotoqrafın istedadından qaynaqlanır, və Andrey Bronnikov bütün bunları bacarır.
Noyabrın 3-dək davam edəcək “Azərbaycan. Ənənələr və müasirlik” sərgisinin açılış mərasimində Rusiyanın tanınmış siyasi və ictimai xadimləri, Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin əməkdaşları, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin və Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Andrey Bronnikov fotoqrafiya ilə 1995-ci ildən məşğuldur. Rusiyanın Birinci kanalının müxtəlif kinolayihələri üçün çəkilişlər aparıb. O, “Qızıl Dairə. Qədim Rus dövlətinin abidələri” (2012), ”Rus albomu” (2013), “Müəllif fotoqraqfiyası salonu - 2014” sərgilərinin iştirakçısıdır. Andrey təkcə fotorəssam deyil, həm də geoloq və səyyahdır. Moskva Dövlət Universitetinin geologiya fakültəsini bitirəndən sonra çoxlu sayda ekspedisiya təşkil edib. O, minlərlə çəkiliş aparıb, onun fotoşəkilləri Rusiya, Almaniya, Fransa, İngiltərə, İtaliya, Namibiya və Avstraliyanın muzey kolleksiyalarında saxlanılır.

Whenever I'm in Vienna, London, Paris, or any of the world's most wonderful cultural capitals that I visit, I see BAKU magazine. It's confirmation of the kind of cultural diplomacy which Azerbaijan maintains.
I was talking about exactly that to Olga Sbilova – the documentary film-maker, and Director of the Multimedia Art Museum in Moscow – when I met her there at the opening of the new “Azerbaijan – Traditional & Contemporary” exhibition.
The exhibition features work by photographer Andrei Bronnikov, a long-time friend of BAKU Magazine. Bronnikov has long been an admirer of the beauties of Azerbaijan, and they're the subject of his exhibition at Multimedia Art Museum in Moscow – which opened on 27th October, with the support of BAKU Magazine.
Mr Polad Bülbülolgu, the Azeri Ambassador to the Russian Federation, gave an opening address at the exhibition – in which he thanked the Honorable Mehriban Aliyeva, President of the Heydar Aliyev Foundation, for the financial support the Foundation has made in promoting Azerbaijan's art and culture. Mr Bülbülolgu noted that BAKU Magazine – whose Chief Editor is Mrs Leyla Aliyeva, the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation – enjoys great popularity. “I would especially like to thank this young Russian photo artist, and wish him the best of success. Although born in the north, he has found inspiration in the southern beauty of Azerbaijan for this wonderful photo exhibition, in which he has succeeded in depicting the real soul of Azerbaijan”, the Ambassador said.
“I hope that when you look around this exhibition, you'll find my excitement and love for Azerbaijan in the pictures” said photographer Andrei Bronnikov. “I've worked for many publications. I've been working with BAKU Magazine for many years now, and the big difference when I work with them is the huge freedom of format which they allow me – which I don't get with other magazines. Over the last seven years I've travelled widely throughout Azerbaijan, and visited a great many places of interest there – including Lagich, Sheki, Lyankyaran, Shahdag, Ateshyakh, Gobustan, and other amazing destinations in these ancient lands”.
The places in Bronnikov's photographs include images of Baku, Gobustan, Sheki, Lagish, and Nakhchivan. In them we see both the landscapes and the people who live there – human toil and natural wonder, ancient traditions and modern innovation. In them, Bronnikov brings to subscribers of BAKU Magazine his own personal vision of Azerbaijan. It's an ability to see beauty in everyday life, and reveal that beauty in his work that stamps these photographs as real masterpieces. The ability to share that view with others is Andrei Bronnikov's artistic gift.
The opening ceremony for “Azerbaijan – Traditional & Contemporary” - an exhibition which runs through until 3rd November – was attended by many well known society personalities and politicians in Russia, along with well-known figures in the Arts world, members of the Azeri diplomatic corps in Russia, representatives of the Heydar Aliyev Foundation in Russia, and the Russia-Wide Azerbaijan Congress.
Andrei Bronnikov has been working as a photographer since 1995, and has taken pictures for numerous film projects on Russia's Channel-1 television. His pictures have been seen in exhibitions such as “The Golden Ring of Russia – Monuments of Ancient Rus” (2012); “Russian Album” (2013); and “Showcase of Author Photographs 2014” (2014). In addition to his work as a photograph, Andrei is also a geologist and traveller – he organised a number of different expeditions after graduating as a geologist from Moscow State University. A veteran of thousands of photo-shoots, his work can be found in museums and galleries in Russia, Germany, France, the United Kingdom, Italy, Namibia, and Australia.