Vyanada, Londonda, Parisdə və olduğum bir çox digər şəhərlərdə, dünyanın ən gözəl mədəniyyət mərkəzlərində “Baku” jurnalını görürəm. Bu isə o deməkdir ki, Azərbaycanda mədəni diplomatiya var.
Bu sözləri Rusiyanın sənədli film rejissoru, Moskvadakı Multimedia Art Muzeyinin direktoru Olqa Sviblova “Azərbaycan. Ənənələr və müasirlik” fotosərgisinin açılışında səsləndirib.
Oktyabrın 27-də Multimedia Art Muzeyində “Baku” jurnalının dəstəyi ilə bu nəşrin köhnə dostu, fotoqraf, Azərbaycan gözəlliklərinin vurğunu Andrey Bronnikovun sərgisi açılıb.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu fotosərginin açılışında çıxış edərək, Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin təbliğinə görə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. Diplomat Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın baş redaktorluğu ilə çıxan “Baku” jurnalının çox populyar nəşr olduğunu qeyd edib. P.Bülbüloğlu deyib: “Şimalda böyümüş, lakin bu sərgi üzərində böyük məhəbbətlə çalışmış, Azərbaycanın ruhunu əks etdirən gözəl əsərlər yaratmış gənc rus fotoqrafına böyük uğurlar arzulamaq istəyirəm”.
Fotoqraf Andrey Bronnikov isə deyib: “Ümidvaram ki, siz bu gün mənim Azərbaycana olan heyranlığımın və məhəbbətimin tarixçəsini görəcəksininiz. Mən bir çox jurnallarla əməkdaşlıq etmişəm. “Baku” jurnalı ilə də xeyli vaxtdır əməkdaşlıq edirəm və mənim bu jurnal ilə münasibətlərimi başqalarından fərqləndirən cəhət – formatın inanılmaz qədər sərbəst olmasıdır; belə azadlıq digər nəşrlər üçün sadəcə əlçatmazdır. Mən 7 il əerzində dəfələrlə Azərbaycana səfər etmişəm, müxtəlif maraqlı yerlərdə - Lahıcda, Şəkidə, Lənkəranda, Şahdağda, Atəşgahda, Qobustanda və bu qədim diyarın inciləri sayılan digər yerlərdə olmuşam”.
Andrey Bronnikovun fotoşəkillərində Bakı, Qobustan, Şəki, Lahıc, Naxçıvan mənzərələri canlanır. Təbiət və insanlar, insan əllərinin və təbiətin yaratdığı əsərlər, qədim ənənələr və müasirlik. O, “Baku” jurnalının oxucularına bir növ öz Azərbaycanını təqdim edir. Ustadın məharəti gözəlliyi adət halını almış, adiləşmiş şeylərdə axtarmağında, sezməyindədir. Gördüklərini bölüşmək bacarığı isə fotoqrafın istedadından qaynaqlanır, və Andrey Bronnikov bütün bunları bacarır.
Noyabrın 3-dək davam edəcək “Azərbaycan. Ənənələr və müasirlik” sərgisinin açılış mərasimində Rusiyanın tanınmış siyasi və ictimai xadimləri, Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin əməkdaşları, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin və Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Andrey Bronnikov fotoqrafiya ilə 1995-ci ildən məşğuldur. Rusiyanın Birinci kanalının müxtəlif kinolayihələri üçün çəkilişlər aparıb. O, “Qızıl Dairə. Qədim Rus dövlətinin abidələri” (2012), ”Rus albomu” (2013), “Müəllif fotoqraqfiyası salonu - 2014” sərgilərinin iştirakçısıdır. Andrey təkcə fotorəssam deyil, həm də geoloq və səyyahdır. Moskva Dövlət Universitetinin geologiya fakültəsini bitirəndən sonra çoxlu sayda ekspedisiya təşkil edib. O, minlərlə çəkiliş aparıb, onun fotoşəkilləri Rusiya, Almaniya, Fransa, İngiltərə, İtaliya, Namibiya və Avstraliyanın muzey kolleksiyalarında saxlanılır.

В Вене, Лондоне, Париже и во многих других городах, в замечательных культурных центрах мира, где я бываю, я вижу журнал «Баку». Это говорит о том, что в Азербайджане есть культурная дипломатия.
Об этом сказала российский режиссер-документалист, директор московского Мультимедиа Арт Музея Ольга Свиблова на открытии фотовыставки «Азербайджан. Традиции и современность».
Выставка Андрея Бронникова, давнего друга журнала «Баку», фотографа, влюбленного в красоты Азербайджана открылась 27-го октября в Мультимедиа Арт Музее при поддержке журнала «Баку».
Посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу, выступая на открытии фотовыставки, выразил благодарность президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой за осуществляемые Фондом проекты по пропаганде культуры и искусства Азербайджана. Дипломат отметил, что журнал «Баку», главным редактором которого является вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, пользуется большой популярностью. «Я хотел бы поблагодарить и пожелать больших успехов молодому художнику, русскому человеку, выросшему на Севере, но с такой любовью работавшему над этой выставкой и сделавшему замечательные фотографии, которые раскрывают душу Азербайджана», - сказал П.Бюльбюльоглу.
«Я надеюсь, что вы сегодня увидите истории моего восхищения и моей любви к Азербайджану. Я работал со многими журналами. С журналом «Баку» я сотрудничаю давно, и что отличила мое отношение с этим журналом от других – это невероятная свобода формата, которая другим просто не доступна. В течение 7 лет я много раз ездил в Азербайджан, побывал в разных интересных местах – это и Лагич, и Шеки, и Лянкяран, Шахдаг, Атешгях, Гобустан и другие жемчужины этого древнего края", - отметил фотограф, автор выставки Андрей Бронников.
На снимках Андрея Бронникова - Баку, Гобустан, Шеки, Лагич, Нахчыван. Природа и люди, творения человеческих рук и нерукотворные шедевры, древние традиции и современность. Он представляет читателям «Баку» «свой» Азербайджан. В умении увидеть прекрасное в обыденном, разглядеть красоту в привычном заключается талант мастера. А способность поделиться увиденным - дар фотографа и Андрею Бронникову это удается.
В церемонии открытия выставки «Азербайджан. Традиции и современность», которая продлится до 3 ноября, принимали участие известные политические и общественные деятели России, деятели культуры, сотрудники посольства Азербайджана в России, представители российского представительства Фонда Гейдара Алиева и Всероссийского Азербайджанского Конгресса.
Андрей Бронников занимается фотографией с 1995 года. Снимал для различных кинопроектов Первого канала России. Участник выставок «Золотое Кольцо. Памятники Древней Руси» (2012), «Русский альбом» (2013), «Салон авторской фотографии-2014» (2014). Андрей не только фотохудожник, но геолог и путешественник. Закончив геологический факультет МГУ, организовал множество экспедиций. Он провел несколько тысяч съемок, его работы находятся в музейных коллекциях России, Германии, Франции, Англии, Италии, Намибии, Австралии.