Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri açılış mərasimində iştirak ediblər.
Yeni məscid 12 min kvadratmetr sahədə salınıb. Məscidin fasadı Şirvan-Abşeron memarlıq üslubunda xüsusi daşlarla üzlənib, ornamentlərin zənginliyi fasadda xüsusi arxitektura harmoniyası yaradıb. Burada 95 metr hündürlüyündə 4 minarə inşa olunub.
Ümumi sahəsi 4200 kvadratmetr olan məscidin daxilində də xüsusi bəzək elementlərindən istifadə olunub, günbəzin kənarlarına Quran ayələri yazılıb. Baş günbəz 55 metr, ikinci günbəz 35 metr hündürlüyündədir.
Məscidinin açılışı münasibətilə keçirilən mərasim “Qurani-Kərim”dən ayənin oxunması ilə başlayıb.
Tədbirdə Şimali Qafqaz Müftilərinin Əlaqələndirmə Şurasının sədri, Rusiya Federasiyası Qaraçay-Çərkəz müftisi İsmayıl Berdiyev, Rus Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının rəhbəri Aleksandr, Bakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının sədri Milix Yevdayev, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Rusiya Federasiyasındakı səlahiyyətli nümayəndəsi Şafik Pşixaçev və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə də çıxış ediblər.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Fəxri xiyabana gedərək ümummilli lider Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın məzarlarını ziyarət ediblər.

В церемонии открытия приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены семьи.
Новая мечеть расположена на территории в 12 тысяч квадратных метров. Фасад мечети облицован специальными камнями в архитектурном стиле Ширван-Абшерон; богатство орнамента придало особую гармонию архитектуре фасада. Здесь возведены 4 минарета высотой 95 метров.
В отделке внутренней части мечети общей площадью 4200 квадратных метров также использованы особые элементы украшения, по краям купола написаны аяты из Корана. Высота главного купола – 55 метров, второго купола – 35 метров.
Церемония по случаю открытия мечети началась с чтения аята из священного Корана.
На мероприятии выступили председатель координационного совета муфтиев Северного Кавказа, муфтий Карачаево-Черкессии Исмаил Бердиев, глава Бакинской и Азербайджанской епархии Русской православной церкви Александр, председатель религиозной общины горских евреев Баку Милих Евдаев, полномочный представитель Управления мусульман Кавказа в России Шафик Пшихачев и председатель Управления мусульман Кавказа, шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде.
Затем Президент Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены семьи прибыли в Аллею почетного захоронения, где посетили могилы общенационального лидера Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой.