Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş tədbirə İtaliyanın təhsil naziri xanım Stefaniya Ciannini, İtaliya Milli Olimpiya Komitəsinin (İMOK) prezidenti Covanni Malaqo, Roma şəhərinin meri İqnatsio Marino, Avropa Olimpiya Komitəsinin (AOK) prezidenti, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin Direktorlar Şurasının üzvü və İrlandiyanın Olimpiya Şurasının prezidenti Patrik Hikki, həmçinin İtaliyanın ictimai-siyasi, mədəni dairələrinin, beynəlxalq idman ictimaiyyətinin nümayəndələri və digər nüfuzlu qonaqlar qatılıblar.
İtaliyanın Müasir İncəsənət üzrə Milli Qalereyasında təşkil olunmuş tədbirdə əvvəlcə Azərbaycan heykəltəraşlarının əl işlərindən ibarət sərgi ilə tanışlıq olub. “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarına həsr olunmuş, bürünc heykəllərdən ibarət “Biz birlikdə” adlı sərgidə 20-dən çox heykəltəraşımızın idmanın müxtəlif növlərini təsvir edən əsərləri nümayiş etdirilir.
Qonaqlara Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan haqqında müxtəlif nəşrləri, o cümlədən birinci Avropa Oyunlarına həsr olunmuş bukletləri təqdim edilib. Tədbirə qatılanlar Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, mətbəxi haqda nəşrlər, disklər və digər əyani vəsaitlərlə də tanış olublar.
Tədbirin aparıcısı “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları haqqında məlumat verib, Oyunların qədim tarixə, zəngin mədəniyyətə və adət-ənənələrə, yüksək tolerantlıq mühitinə və qonaqpərvərliyə malik Azərbaycanda keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb.
Əziz qonaqlar, hörmətli dostlar.
Qədim və gözəl Roma şəhərinə yenidən qayıtmaq və bu axşam sizinlə birlikdə olmaq mənim üçün çox xoşdur. Mən sizin hər birinizi səmimi qəlbdən salamlayıram və Azərbaycana göstərdiyiniz xoş münasibət, diqqət və marağa görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Roma şəhərində ilk Avropa Oyunlarının təqdimat mərasiminin keçirilməsi bizim üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Çünki məhz bu şəhərdə 2012-ci ilin dekabr ayında Avropa Olimpiya Komitəsinin Baş Assambleyasında bu Oyunların Azərbaycanın paytaxtında - Bakıda keçirilməsi haqqında qərar qəbul olunmuşdur. Mən çox şadam ki, bu axşam Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki və “Bakı-2015” Koordinasiya Komitəsinin sədri Spiros Kapralos bizimlədir. Mən demək istəyirəm ki, Oyunlara hazırlıq zamanı biz hər zaman sizin dəstəyinizi, köməyinizi hiss etmişik. Mən sizə və Avropa Olimpiya Komitəsinin bütün üzvlərinə təşəkkürümü bildirirəm.
Hörmətli qonaqlar, Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra İtaliya dövləti ilə əməkdaşlıq qurub və onu uğurla inkişaf etdirir. Bu əməkdaşlıq bir çox sahələri əhatə edir, o cümlədən siyasi, iqtisadi, humanitar sahələri. Parlamentlərarası dostluq qrupları, hökumətlərarası komissiyalar fəaliyyət göstərir. İtaliya bu gün Azərbaycanın ən böyük tərəfdaşlarından biridir. İtaliyanın böyük şirkətləri Azərbaycanda fəaliyyət göstərir. Ötən il təməli qoyulan “Cənub” qaz dəhlizi layihəsinin icrası ilə Azərbaycan qazı yaxın gələcəkdə Avropaya, o cümlədən İtaliyaya nəql ediləcək. Bu, həm Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi yeni töhfə olacaq, eyni zamanda, İtaliya-Azərbaycan əməkdaşlığını yeni səviyyəyə qaldıracaq.
Humanitar sahədə əməkdaşlığımız çox uğurla inkişaf edir və Romanın məşhur "Villa Borghese" parkında dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin abidəsinin ucaldılması Azərbaycan xalqı tərəfindən çox yüksək qiymətləndirilib. Azərbaycanın qədim tarixini və mədəniyyətini İtaliyada tanıdan tədbirlər, Azərbaycanın mədəniyyət günləri, sərgilər, konsertlər təkcə Romada deyil, İtaliyanın digər şəhərlərində də keçirilir. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Romanın Kapitolini Muzeyinin “Filosoflar zalı”nda təmir aparılır. Azərbaycan dövləti İtaliyanın, Romanın çoxsaylı tarixi abidələrinin qorunmasına da öz töhfəsini verib və bu barədə ötən il Azərbaycanın Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə Roma şəhər meriyası arasında saziş imzalanıb. Əminəm ki, idman sahəsində də əməkdaşlıq çox möhkəmdir və qarşıdan gələn ilk Avropa Oyunları bu əməkdaşlığı daha da gücləndirməyə yeni imkanlar yaradacaq.
Əziz dostlar, baxmayaraq ki Olimpiya Hərəkatı Avropada doğulub və sonradan bərpa olunub, bu vaxta qədər Avropa Oyunları keçirilməyib. Belə bir Oyunları ilk dəfə təşkil etmək, qəbul etmək və keçirmək, əlbəttə, ölkəmiz üçün həm böyük şərəfdir, həm də böyük məsuliyyətdir. Əlbəttə, bu qərarı qəbul edərkən Avropa Olimpiya Komitəsi bir çox faktlara əsaslanırdı: Azərbaycanda idmana dövlət tərəfindən göstərilən dəstək, idmançılarımızın uğurları, mövcud idman infrastrukturu və əlbəttə, ölkənin ümumi inkişafı. Azərbaycanda idmana, Olimpiya Hərəkatına dəstək dövlət siyasətinin prioritetlərindən biridir. Son 10 ildə ölkəmizdə 50-dən çox müasir Olimpiya mərkəzləri inşa olunub. Biz müstəqil ölkə kimi Olimpiya Oyunlarında 1996-cı ildən iştirak edirik və oyunlardan-oyunlara atletlərimizin uğurları artmaqdadır. Son Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın yığma komandası ikisi qızıl olmaqla 10 medal qazanaraq Avropa ölkələri arasında 15-ci yeri, ümumi iştirakçılar arasında isə 30-cu yeri tutmuşdur. Ötən il Çində keçirilən Yeniyetmələrin Olimpiya Oyunlarında bizim gənc atletlərimiz beşi qızıl olmaqla 12 medal qazanaraq 200-ə yaxın iştirakçı arasında 10-cu yeri tutmuşdur.
Əziz dostlar, biz yaxşı anlayırıq ki, ilk Oyunlar, onların təşkilatı gələcək Oyunların standartlarını, səviyyəsini təmin edəcək. Baxmayaraq ki, hazırlıq üçün bizim cəmi iki il yarım vaxtımız olub, Azərbaycan bu oyunları ən yüksək səviyyədə, Yay Olimpiya Oyunları səviyyəsində keçirmək əzmindədir. Bunun üçün bütün lazımi tədbirlər həyata keçirilir, Təşkilat Komitəsi çalışır. Biz beynəlxalq idman qurumları ilə, Avropa Olimpiya Komitəsi ilə sıx əlaqədə çalışırıq. Ümidvaram ki, ilk Avropa Oyunları Azərbaycanın paytaxtı Bakıda ədalət, sağlam rəqabət, dostluq və həmrəylik şəraitində keçəcək və ölkələri, xalqları, insanları bir araya gətirərək möhtəşəm idman bayramına çevriləcək.
Əziz dostlar, sonda bir daha sizin təkrarolunmaz şəhərinizdə olmağımdan məmnunluğumu bildirmək, qonaqpərvərliyinizə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Fürsətdən istifadə edərək sizi bu il ilk Avropa Oyunlarını seyr etmək üçün ölkəmizə - Azərbaycana dəvət edirəm.
Sizə xoş axşam arzulayıram. Çox sağ olun.
Sonra mərasim iştirakçıları “Bakı-2015”ə həsr olunmuş filmə baxıblar. Filmdə ilk Avropa Oyunlarına hazırlıq işləri, Bakıda yarışlarla bağlı həyata keçirilən layihələr öz əksini tapıb.
Tədbirdə çıxış edən İtaliyanın təhsil naziri xanım Stefaniya Ciannini Mehriban Əliyevanın yalnız idmanın deyil, digər sahələrin inkişafına da verdiyi töhfələrdən danışıb. O, bu tədbirin Romada keçirilməsinin Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin səviyyəsinin göstəricisi olduğunu bildirib. Nazir ilk Avropa Oyunlarının uğurla keçirilməsinə İtaliyanın da öz töhfəsini verəcəyini söyləyib, bu əhəmiyyətli idman tədbirinə hazırlığın sürətlə aparılmasını yüksək qiymətləndirib.
Avropa Olimpiya Komitəsinin (AOK) prezidenti, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin Direktorlar Şurasının üzvü və İrlandiyanın Olimpiya Şurasının prezidenti Patrik Hikki bildirib ki, Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Təşkilat Komitəsinin yarışlara böyük diqqətlə yanaşması və ciddi hazırlaşması təqdirəlayiq haldır: “Bu amil ilk Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi haqqında AOK tərəfindən qəbul edilmiş qərarın nə dərəcədə düzgün olduğunu göstərir”.
“İlk Avropa Oyunları hər kəsə - idmançılara, federasiyalara, Milli Olimpiya komitələrinə və bütünlükdə Avropa gənclərinə faydalı olacaq”, - deyə P.Hikki bildirib: “Azərbaycanın tezliklə ev sahibliyi edəcəyi bu mötəbər idman tədbiri bütün dünya gənclərini ruhlandıracaq”.
İtaliya Milli Olimpiya Komitəsinin (İMOK) prezidenti Covanni Malaqo isə “Bakı-2015”in 2016-cı ildə Rio-de-Janeyroda keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunları üçün seçmə yarışlara imkan yaratması baxımından önəmini vurğulayıb.
Covanni Malaqo Azərbaycanın bu cür möhtəşəm tədbirə ev sahibliyi etmək öhdəliyini uğurla yerinə yetirdiyini söyləyib: “Əminəm ki, bu ölkə öz qonaqpərvərliyi ilə avropalı idmansevərlərin diqqətini cəlb etməyi bacaracaq. Azərbaycanda Avropa Oyunlarına hazırlıq işlərinin sürətlə və yüksək səviyyədə aparılması bu ölkənin yarışa ciddi yanaşdığını və Avropa idman dünyasına hörmətini nümayiş etdirir. “Bakı-2015” ilk Avropa Oyunları önəmli bir idman tədbiri kimi uzun müddət yaddaşlarda qalacaq”.
Roma şəhərinin meri İqnatsio Marino Azərbaycanla İtaliya arasında mədəniyyət, idman və digər sahələrdə əlaqələrin inkişafından danışıb. Mer ilk Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Daha sonra AOK-un prezidenti Patrik Hikki “Bakı-2015” ilk Avropa Oyunlarının başlanmasına 100 gün qalması münasibətilə Mehriban Əliyevaya xatirə hədiyyəsi təqdim edib.

4 марта в городе Рим состоялась церемония презентации первых Европейских игр «Баку-2015».
В церемонии приняли участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, председатель Организационного комитета Европейских игр Мехрибан Алиева, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и Арзу Алиева.
В мероприятии, проведенном при совместной организации Фонда Гейдара Алиева и посольства Азербайджана в Италии, приняли участие министр образования Италии Стефания Джианни, президент Национального олимпийского комитета Италии (НОКИ) Джованни Малаго, мэр города Рим Игнацио Марино, президент Европейского олимпийского комитета (ЕОК), член Совета директоров Международного олимпийского комитета и президент Олимпийского Совета Ирландии Патрик Хикки, а также представители общественно-политических и культурных кругов Италии, международной спортивной общественности и другие влиятельные гости.
На мероприятии, организованном в итальянской Национальной галерее современного искусства, сначала состоялось ознакомление с выставкой работ азербайджанских скульпторов. На выставке бронзовых статуй «Мы вместе», посвященной первым Европейским играм «Баку-2015», демонстрировались произведения более 20-ти наших скульпторов, изображающих различные виды спорта.
Гостям были представлены различные издания Фонда Гейдара Алиева об Азербайджане, в том числе буклеты, посвященные первым Европейским играм. Участники мероприятия ознакомились с изданиями, повествующими об истории, культуре, искусстве Азербайджана, а также дисками и другими наглядными пособиями.
Ведущий мероприятия, проинформировав о первых Европейских играх «Баку-2015», рассказал о важности проведения Игр в Азербайджане, обладающем древней историей, богатой культурой и традициями, высокой толерантностью и гостеприимством.
Дорогие гости, уважаемые друзья.
Мне очень приятно вновь вернуться в древний и прекрасный город Рим и быть вместе с вами в этот вечер. Сердечно приветствую всех вас и выражаю глубокую признательность за доброе отношение, внимание и интерес к Азербайджану.
Проведение презентации первых Европейских игр в городе Риме имеет для нас особое значение. Потому что именно в этом городе в декабре 2012 года на Генеральной Ассамблее Европейского Олимпийского комитета было принято решение о проведении Игр в столице Азербайджана – Баку. Я очень рада, что в этот вечер вместе с нами находятся президент Европейского Олимпийского комитета Патрик Хикки и председатель Координационного комитета «Баку-2015» Спирос Капралос. Хочу сказать, что во время подготовки к Играм мы всегда ощущали вашу поддержку и помощь. Я выражаю благодарность вам и всем членам Европейского Олимпийского комитета.
Уважаемые гости, после восстановления независимости Азербайджан наладил сотрудничество с Итальянским государством и успешно развивает его. Это сотрудничество охватывает многие сферы, в том числе политическую, экономическую и гуманитарную. Действуют межпарламентские группы дружбы, межправительственные комиссии. Италия сегодня является одним из самых крупных партнеров Азербайджана. В Азербайджане действуют крупные итальянские компании. С реализацией проекта Южного газового коридора, фундамент которого был заложен в прошлом году, азербайджанский газ в ближайшем будущем будет транспортироваться в Европу, в том числе Италию. Это будет новым вкладом Азербайджана в энергетическую безопасность Европы и, в то же время, поднимает итальяно-азербайджанское сотрудничество на новый уровень.
Наше сотрудничество в гуманитарной сфере развивается очень успешно, и возведение в знаменитом римском парке Villa Borghese памятника гениальному азербайджанскому поэту Низами Гянджеви было очень высоко оценено азербайджанским народом. Мероприятия, популяризирующие в Италии древнюю историю и культуру Азербайджана, Дни культуры Азербайджана, выставки, концерты проводятся не только в Риме, но и в других итальянских городах. При поддержке Фонда Гейдара Алиева ремонтируется Зал философов в Капитолийском музее Рима. Азербайджанское государство внесло свой вклад в сохранение многочисленных исторических памятников Италии, Рима, и в прошлом году между Министерством культуры и туризма Азербайджана и мэрией города Рима было подписано соглашение об этом. Уверена, что сотрудничество в области спорта также очень прочное, и предстоящие первые Европейские игры откроют новые возможности для усиления этого сотрудничества.
Дорогие друзья, несмотря на то, что Олимпийское движение зародилось и впоследствии возобновилось в Европе, до сих пор Европейские игры не проводились. Организовать в первый раз такие Игры, принять и провести их, конечно, и большая честь, и большая ответственность для нашей страны. Разумеется, принимая это решение, Европейский Олимпийский комитет опирался на многие факты: государственная поддержка спорта в Азербайджане, успехи наших спортсменов, существующая спортивная инфраструктура и, конечно же, общее развитие страны. Поддержка спорта, Олимпийского движения – один из приоритетов государственной политики в Азербайджане. За последние 10 лет в нашей стране построено более 50 очень современных Олимпийских центров. Как независимое государство мы участвуем в Олимпийских играх с 1996 года, и от игр к играм успехи наших атлетов растут. На последних летних Олимпийских играх сборная команда Азербайджана, завоевав 10 медалей, две из которых золотые, заняла 15-е место среди европейских стран и 30-е среди всех участников. На состоявшихся в прошлом году в Китае Юношеских Олимпийских играх наши юные атлеты, завоевав 12 медалей, 5 из которых – золотые, заняли 10-е место среди почти 200 участников.
Дорогие друзья, мы хорошо понимаем, что первые Игры, их организация определят стандарты и уровень будущих Игр. Несмотря на то, что у нас было всего два с половиной года на подготовку, Азербайджан намерен провести эти Игры на самом высоком уровне, на уровне летних Олимпийских игр. Для этого принимаются все необходимые меры, Организационный комитет старается. Мы работаем в тесном контакте с международными спортивными структурами, Европейским Олимпийским комитетом. Надеюсь, что первые Европейские игры в столице Азербайджана – Баку пройдут в условиях справедливости, здоровой конкуренции, дружбы и солидарности и, собрав вместе страны, народы, людей, станут грандиозным спортивным праздником.
Дорогие друзья, в заключение еще раз хочу выразить удовлетворение тем, что нахожусь в вашем прекрасном городе, выразить глубокую признательность за ваше гостеприимство. Пользуясь случаем, приглашаю вас в этом году в нашу страну – Азербайджан посмотреть первые Европейские игры.
Желаю Вам приятного вечера. Большое спасибо.
Затем участники церемонии посмотрели фильм, посвященный «Баку-2015». В фильме нашли отражение подготовительные работы к первым Европейским играм, а также проекты, осуществляемые в связи с соревнованиями в Баку.
Выступившая на мероприятии министр образования Италии Стефания Джианни рассказала о вкладе, внесенном Мехрибан Алиевой не только в развитие спорта, но и другие сферы. Она отметила, что проведение этого мероприятия в Риме является показателем уровня азербайджано-итальянских отношений. Министр, высоко оценив ускоренную подготовку к этому важному спортивному мероприятию, сказала, что Италия также внесет свой вклад в успешное проведение первых Европейских игр.
Президент Европейского олимпийского комитета (ЕОК), член Совета директоров Международного олимпийского комитета и президент Олимпийского Совета Ирландии Патрик Хикки сообщил, что достойны похвалы высокая точность и серьезная подготовка, с которыми подходит к соревнованиям Организационный комитет, возглавляемый Мехрибан Алиевой: «Этот фактор еще раз подтверждает правильность принятого ЕОК решения о проведении первых Европейских игр в Баку».
Патрик Хикки сказал: «Первые Европейские игры будут полезны всем – спортсменам, федерациям, Национальным олимпийским комитетам и европейской молодежи в целом», – и далее отметил: «Это грандиозное спортивное мероприятие, которое в скором времени будет организовано в Азербайджане, вдохновит всю молодежь мира».
Президент Национального олимпийского комитета Италии (НОКИ) Джованни Малаго, в свою очередь, подчеркнул важность «Баку-2015» с точки зрения предоставления возможности проведения отборочных соревнований для предстоящих в 2016 году летних Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро.
Джованни Малаго отметил, что Азербайджан успешно справляется с возложенными на него обязанностями по организации такого грандиозного мероприятия: «Я уверен, что эта страна сумеет привлечь внимание европейских любителей спорта своим гостеприимством. Ускоренное проведение подготовительных работ к Европейским играм в Азербайджане на высоком уровне демонстрирует серьезность подхода этой страны к соревнованиям и уважение к спортивному миру Европы. Первые Европейские игры “Баку-2015” надолго запомнятся как одно из наиболее значительных спортивных мероприятий».
Мэр города Рим Игнацио Марино рассказал о развитии связей между Азербайджаном и Италией в культурной, спортивной и других сферах. Мэр выразил уверенность в проведении первых Европейских игр на высоком уровне.
Далее президент ЕОК Патрик Хикки вручил Мехрибан Алиевой памятный подарок по случаю 100 дней, оставшихся до начала первых Европейских игр «Баку-2015».