Mərkəz Bosniya və Herseqovinadan və həmçinin regiondan olan kor və zəif görən tələbələrin biliklərə yiyələnmələri məqsədini daşıyan dövlət müəssisəsidir. 1947-ci ildə yaradılan mərkəz görmə qabiliyyətini itirən uşaqlar üçün tədris müəssisəsi kimi fəaliyyət göstərir.
Mərkəzin direktoru Damir Ovçina Leyla Əliyevaya məlumat verdi ki, iki korpusdan ibarət mərkəz müasir standartlara uyğun sürətdə yenidən qurulub. Bu, müəssisənin fəaliyyətini kompleks şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır.
Leyla Əliyeva mərkəzin əvvəlki görüntülərini əks etdirən stendə baxdı. Qeyd edildi ki, mərkəzdəki müasir idman zalı kollektivin Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya müraciətindən sonra layihəyə əlavə olunub.
Mərkəzlə tanışlıq zamanı uşaqların hazırladıqları musiqi proqramı təqdim edildi.
Qeyd edək ki, mərkəz məktəbəqədər, həmçinin ibtidai təhsili təşkil edir və həyata keçirir, kor və zəif görən uşaqların hər hansı sənətə yiyələnmələri üçün onları tərbiyələndirir. Bu qəbildən olan gənclər burada təhsil prosesi, sonradan görmə qabiliyyətini itirən tələbələr isə reabilitasiya mərhələsini keçirlər. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yenidən qurulan mərkəz kor və zəif görən gənclərin təhsilə və müxtəlif peşələrə yiyələnmələri üçün tamamilə yeni standartlar təklif edir.
Mərkəzin açılışına həsr olunan mərasimdə çıxış edən müəssisəsinin direktoru Damir Ovçina bildirdi ki, cəmi bir neçə ay əvvəl yararsız vəziyyətdə olan binada indi tədris üçün yüksək şərait var. Buna görə Heydər Əliyev Fonduna təşəkkür edən Damir Ovçina 5000 kvadratmetr sahədə aparılan yenidənqurma işlərinin təhsilin səviyyəsinə təsirsiz ötüşməyəcəyini qeyd etdi.
Kor və Zəif Görən Uşaqlar Assosiasiyasının rəhbəri Yenisa Zimiç valideynlər və şagirdlər adından Heydər Əliyev Fonduna təşəkkürünü bildirdi.
Bosniya və Herseqovinanın elm və təhsil naziri Damir Maşiç ölkəsinin baş naziri Nermin Nikşiçin adından Heydər Əliyev Fonduna minnətdarlıq etdi. Damir Maşiç Sarayevoda bir çox layihələr reallaşdıran Heydər Əliyev Fondunun mərkəzin yenidən qurulmasındakı əməyinin bu qəbildən olan uşaqlara öz potensiallarından geniş istifadə etməyə imkan verdiyini diqqətə çatdırdı. Bosniya rəsmisi Leyla Əliyevaya tərifnamə və xatirə hədiyyəsi təqdim etdi.
Sarayevo şəhəri Novi Qrad rayonu bələdiyyəsinin sədri Semir Efendiç Heydər Əliyev Fondunun bələdiyyə ərazisində ikinci layihəsinin həyata keçirilməsindən məmnun olduğunu bildirdi və bu mərkəzin ölkə üçün əhəmiyyətindən danışdı.
Bosniya və Herseqovina parlamentinin deputatı Adnan Vaşiç də fiziki imkanları məhdud uşaqlara göstərdiyi köməyə görə Heydər Əliyev Fonduna minnətdarlıq etdi.
Mərkəzdə təhsil alan uşaqlar hazırladıqları əl işlərini Leyla Əliyevaya hədiyyə etdilər.
Tədbirdə Leyla Əliyeva da çıxış etdi: “Biz bu mərkəzin yenidən qurulmasında iştirak etməyimizdən məmnunuq. On il əvvəl yaradılmış Heydər Əliyev Fondu dünyanın hər yanında mədəniyyət, təhsil, səhiyyə və xeyriyyəçilik sahələrində bir çox proqramlar həyata keçirir. Fondun təşəbbüsü ilə Azərbaycanda 400 məktəb tikilib, həmçinin Gürcüstanda, Rusiyada, Türkiyədə, Rumıniyada, Pakistanda, Hollandiyada və Misirdə müasir təhsil ocaqları inşa edilib. 2005-ci ilin dekabrında Heydər Əliyev Fondu BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə sıx əməkdaşlıq edərək gözdən əlil uşaqlara yardım edib. Fond UNİCEF, UNESCO, İSESCO, BMT və digər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq edir”.
Leyla Əliyeva dedi ki, bir müddət əvvəl Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Sarayevoda parkın və gözəl körpünün salınması, Xocalı və Serebrenitsa soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə abidənin ucaldılması xalqlarımızın yaxın keçmişinə ehtiramının nümunəsidir.
Ermənilərin Xocalıda törətdikləri dəhşətli soyqırımı barədə məlumat verən Leyla Əliyeva tarixi ədalətin öz yerini tapacağına əminliyini ifadə etdi.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yenidən qurulan mərkəzin açılışı yerli media tərəfindən geniş işıqlandırılıb. Leyla Əliyeva yerli jurnalistlərə müsahibə verib.
Sonra mərkəzin həyətini gəzən Leyla Əliyevaya məlumat verildi ki, mərkəzdə dərslər mütəmadi qaydada keçirilir. Uşaqlar bu müəssisəyə Bosniya və Herseqovinanın bütün regionlarından gəlir, bir çoxları məktəb-internatda yaşayırlar. Tədrisə tarix, ekologiya, ədəbiyyat, jurnalistika, kukla teatrı, debatlar klubu, xarici dillər, riyaziyyat, musiqi, idman və digər bölmələr daxildir. Gözdən əlillərə informasiya texnologiyalarından istifadə qaydaları da öyrədilir.Gələcəkdə Heydər Əliyev Fondu mərkəzi xüsusi avadanlıqla təmin edəcək və buraya Brayl əlifbası ilə tərtib olunan nəşrlər göndərəcək.
Leyla Əliyeva mərkəzin həyətində ağac əkdi, uşaqları Azərbaycan şirniyyatlarına qonaq etdi, onlarla söhbətləşdi.
Sarayevoya səfəri çərçivəsində Leyla Əliyeva Dostluq parkında oldu və burada Xocalı və Serebrenitsa soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan abidəni ziyarət etdi.

The Centre is a state establishment designed for the education of blind and visually impaired students from Bosnia and Herzegovina, as well as from the regions. Established in 1947, the Centre has been functioning as an education establishment intended for children with loss of vision.
Director of the Centre Damir Ovchina informed Leyla Aliyeva that the Centre, which is comprised of two buildings, has been reconstructed to modern standards. This will allow to carry out the establishment’s management in an integrated order.
Leyla Aliyeva viewed the pictures of the complex taken before the reconstruction. The state-of-the-art sports hall at the Centre has been added to the project after the collective’s appeal to Mehriban Aliyeva.
A musical program prepared by children was presented during the familiarization with the Centre.
The Centre provides preschool and primary education, and brings up blind and visually impaired children in order to help them master a profession. Youth of this kind are educated here, and those that lost their vision ability later pass the rehabilitation phase. The centre, which has been reconstructed with support from the Heydar Aliyev Foundation, offers completely new standards for blind and visually impaired youth to receive education and maser different professions.
Delivering a speech at a ceremony devoted to the opening of the Centre, Director of the Centre Damir Ovchina told that being in total disrepair just a few month ago, this building now has high level conditions for education. Thanking the Heydar Aliyev Foundation for this, Damir Ovchina said the reconstruction works carried out in a 5000 square metre-area will definitely have its positive impact on the education.
Head of the Blind and Visually Impaired Children’s Association Yenisa Zimich thanked the Heydar Aliyev Foundation on behalf of parents and children.
Bosnia and Herzegovina’s Science and Education Minister Damir Mashich thanked the Heydar Aliyev Foundation on behalf of his country’s Prime Minister Nermin Nikshich. Damir Mashich noted that the contribution made by the Heydar Aliyev Foundation, which has implemented a number of projects in Sarajevo, to the reconstruction of the Centre will allow children of this type to more broadly use their potential. A Bosnian official presented a certificate of honour and keepsake to Leyla Aliyeva.
Chairman of Sarajevo city Grad district’s municipality Semir Efendich expressed gratitude with the second project being implemented by the Heydar Aliyev Foundation in the municipality’s territory, and talked of the significance of this centre for the country.
Deputy of the Bosnia and Herzegovina Parliament Adnan Vashich too thanked the Heydar Aliyev Foundation for the support provided to physically disabled children.
Children being educated at the Centre presented their handicrafts to Leyla Aliyeva.
Leyla Aliyeva made a speech at the event: “We are pleased to have participated in the reconstruction of this centre. Being established about ten years ago, the Heydar Aliyev Foundation has been implementing a number of programs in culture, education, healthcare and charity around the world. Following the initiative of the Foundation, 400 schools have been built in Azerbaijan, state-of-the-art education establishments constructed in Georgia, Russia, Turkey, Romania, Pakistan, Netherlands and Egypt. In December 2005, in partnership with the UN Development Program, the Heydar Aliyev Foundation provided aid to visually impaired children. The Foundation has been keeping partnership relations with UNICEF, UNESCO, ISESCO, UN and other international organizations.”
Leyla Aliyeva noted that the laying out a park and building of a bridge some time ago in Sarajevo with support from the Heydar Aliyev Foundation, erection of a monument to the victims of Khojaly and Serebrenitsa genocides is a sign of respect our nations show towards our near past.
Informing of the horrible genocide committed by Armenians in Khojaly, Leyla Aliyeva expressed a hope that justice will triumph.
Inauguration of the Centre reconstructed by support from the Heydar Aliyev Foundation has widely been covered by the local media. eydarLeyla Aliyeva gave an interview to local correspondents.
While walking in the Centre’s yard, Leyla Aliyeva was informed that lessons at the Centre are conducted regularly. Children come to this establishment from all regions of Bosnia and Herzegovina, and some of them live in the boarding school. The education includes history, ecology, literature, journalism, puppet theatre, debates club, foreign languages, mathematics, music, sport and other sections. The visually impaired are taught the rules of using information technologies. In future, the Heydar Aliyev Foundation will provide the Centre with special equipment, and publications compiled in Brail alphabet will be sent here.
Leyla Aliyeva planted a tree in the Centre’s yard, let children have Azerbaijani sweets, talked with them.
Within the framework of her Sarajevo visit, Leyla Aliyeva arrived at the Friendship Park and visited the monument erected to the victims of Khojaly and Serebrenitsa genocides.