Mərkəz Bosniya və Herseqovinadan və həmçinin regiondan olan kor və zəif görən tələbələrin biliklərə yiyələnmələri məqsədini daşıyan dövlət müəssisəsidir. 1947-ci ildə yaradılan mərkəz görmə qabiliyyətini itirən uşaqlar üçün tədris müəssisəsi kimi fəaliyyət göstərir.
Mərkəzin direktoru Damir Ovçina Leyla Əliyevaya məlumat verdi ki, iki korpusdan ibarət mərkəz müasir standartlara uyğun sürətdə yenidən qurulub. Bu, müəssisənin fəaliyyətini kompleks şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır.
Leyla Əliyeva mərkəzin əvvəlki görüntülərini əks etdirən stendə baxdı. Qeyd edildi ki, mərkəzdəki müasir idman zalı kollektivin Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya müraciətindən sonra layihəyə əlavə olunub.
Mərkəzlə tanışlıq zamanı uşaqların hazırladıqları musiqi proqramı təqdim edildi.
Qeyd edək ki, mərkəz məktəbəqədər, həmçinin ibtidai təhsili təşkil edir və həyata keçirir, kor və zəif görən uşaqların hər hansı sənətə yiyələnmələri üçün onları tərbiyələndirir. Bu qəbildən olan gənclər burada təhsil prosesi, sonradan görmə qabiliyyətini itirən tələbələr isə reabilitasiya mərhələsini keçirlər. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yenidən qurulan mərkəz kor və zəif görən gənclərin təhsilə və müxtəlif peşələrə yiyələnmələri üçün tamamilə yeni standartlar təklif edir.
Mərkəzin açılışına həsr olunan mərasimdə çıxış edən müəssisəsinin direktoru Damir Ovçina bildirdi ki, cəmi bir neçə ay əvvəl yararsız vəziyyətdə olan binada indi tədris üçün yüksək şərait var. Buna görə Heydər Əliyev Fonduna təşəkkür edən Damir Ovçina 5000 kvadratmetr sahədə aparılan yenidənqurma işlərinin təhsilin səviyyəsinə təsirsiz ötüşməyəcəyini qeyd etdi.
Kor və Zəif Görən Uşaqlar Assosiasiyasının rəhbəri Yenisa Zimiç valideynlər və şagirdlər adından Heydər Əliyev Fonduna təşəkkürünü bildirdi.
Bosniya və Herseqovinanın elm və təhsil naziri Damir Maşiç ölkəsinin baş naziri Nermin Nikşiçin adından Heydər Əliyev Fonduna minnətdarlıq etdi. Damir Maşiç Sarayevoda bir çox layihələr reallaşdıran Heydər Əliyev Fondunun mərkəzin yenidən qurulmasındakı əməyinin bu qəbildən olan uşaqlara öz potensiallarından geniş istifadə etməyə imkan verdiyini diqqətə çatdırdı. Bosniya rəsmisi Leyla Əliyevaya tərifnamə və xatirə hədiyyəsi təqdim etdi.
Sarayevo şəhəri Novi Qrad rayonu bələdiyyəsinin sədri Semir Efendiç Heydər Əliyev Fondunun bələdiyyə ərazisində ikinci layihəsinin həyata keçirilməsindən məmnun olduğunu bildirdi və bu mərkəzin ölkə üçün əhəmiyyətindən danışdı.
Bosniya və Herseqovina parlamentinin deputatı Adnan Vaşiç də fiziki imkanları məhdud uşaqlara göstərdiyi köməyə görə Heydər Əliyev Fonduna minnətdarlıq etdi.
Mərkəzdə təhsil alan uşaqlar hazırladıqları əl işlərini Leyla Əliyevaya hədiyyə etdilər.
Tədbirdə Leyla Əliyeva da çıxış etdi: “Biz bu mərkəzin yenidən qurulmasında iştirak etməyimizdən məmnunuq. On il əvvəl yaradılmış Heydər Əliyev Fondu dünyanın hər yanında mədəniyyət, təhsil, səhiyyə və xeyriyyəçilik sahələrində bir çox proqramlar həyata keçirir. Fondun təşəbbüsü ilə Azərbaycanda 400 məktəb tikilib, həmçinin Gürcüstanda, Rusiyada, Türkiyədə, Rumıniyada, Pakistanda, Hollandiyada və Misirdə müasir təhsil ocaqları inşa edilib. 2005-ci ilin dekabrında Heydər Əliyev Fondu BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə sıx əməkdaşlıq edərək gözdən əlil uşaqlara yardım edib. Fond UNİCEF, UNESCO, İSESCO, BMT və digər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq edir”.
Leyla Əliyeva dedi ki, bir müddət əvvəl Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Sarayevoda parkın və gözəl körpünün salınması, Xocalı və Serebrenitsa soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə abidənin ucaldılması xalqlarımızın yaxın keçmişinə ehtiramının nümunəsidir.
Ermənilərin Xocalıda törətdikləri dəhşətli soyqırımı barədə məlumat verən Leyla Əliyeva tarixi ədalətin öz yerini tapacağına əminliyini ifadə etdi.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yenidən qurulan mərkəzin açılışı yerli media tərəfindən geniş işıqlandırılıb. Leyla Əliyeva yerli jurnalistlərə müsahibə verib.
Sonra mərkəzin həyətini gəzən Leyla Əliyevaya məlumat verildi ki, mərkəzdə dərslər mütəmadi qaydada keçirilir. Uşaqlar bu müəssisəyə Bosniya və Herseqovinanın bütün regionlarından gəlir, bir çoxları məktəb-internatda yaşayırlar. Tədrisə tarix, ekologiya, ədəbiyyat, jurnalistika, kukla teatrı, debatlar klubu, xarici dillər, riyaziyyat, musiqi, idman və digər bölmələr daxildir. Gözdən əlillərə informasiya texnologiyalarından istifadə qaydaları da öyrədilir.Gələcəkdə Heydər Əliyev Fondu mərkəzi xüsusi avadanlıqla təmin edəcək və buraya Brayl əlifbası ilə tərtib olunan nəşrlər göndərəcək.
Leyla Əliyeva mərkəzin həyətində ağac əkdi, uşaqları Azərbaycan şirniyyatlarına qonaq etdi, onlarla söhbətləşdi.
Sarayevoya səfəri çərçivəsində Leyla Əliyeva Dostluq parkında oldu və burada Xocalı və Serebrenitsa soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan abidəni ziyarət etdi.

8 июня в столице Боснии и Герцеговины Сараево по инициативе и при поддержке Фонда Гейдара Алиева состоялось открытие после реконструкции центра для незрячих и слабовидящих детей и молодежи. В церемонии открытия приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и официальные лица Боснии и Герцеговины.
Этот центр является государственным учреждением, цель которого - приобщение к знаниям незрячих и слабовидящих учащихся из Боснии и Герцеговины, а также стран региона. Созданный в 1947 году центр функционирует как учебное заведение для детей, утративших зрение.
Директор центра Дамир Овчина проинформировал Лейлу Алиеву о том, что учреждение, состоящее из двух корпусов, было реконструировано в соответствии с современными стандартами. Это позволяет центру осуществлять комплексную деятельность.
Лейла Алиева посмотрела стенд, отражающий прежнее состояние центра. Было сообщено, что современный спортивный зал был добавлен в проект после обращения коллектива к президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой.
В ходе ознакомления с центром была представлена подготовленная детьми музыкальная программа.
Отметим, что центр организует и осуществляет дошкольное, а также начальное обучение, воспитывает незрячих и слабовидящих детей с тем, чтобы они овладели профессиями. Подростки данной категории проходят здесь процесс обучения, а учащиеся, которые являются незрячими не от рождения, а утратили зрение впоследствии, - период реабилитации. Реконструированный при поддержке Фонда Гейдара Алиева центр предлагает совершенно новые стандарты для того, что чтобы незрячие и слабовидящие молодые люди получали образование и овладевали различными профессиями.
Выступивший на церемонии, посвященной открытию центра, директор учреждения Дамир Овчина отметил, что в здании, которое всего несколько месяцев назад находилось в непригодном состоянии, сейчас созданы лучшие условия для обучения. Поблагодарив за это Фонд Гейдара Алиева, Дамир Овчина сообщил, что реконструкция, проведенная на площади 5000 квадратных метров, окажет влияние на качество обучения.
Руководитель Ассоциации незрячих и слабовидящих детей Еница Зимич от имени родителей учащихся выразила признательность Фонду Гейдара Алиева.
Министр науки и образования Боснии и Герцеговины Дамир Машич от имени премьер-министра Нермин Никшич поблагодарил Фонд Гейдара Алиева. Дамир Машич подчеркнул, что реконструкция центра при поддержке Фонда Гейдара Алиева, реализовавшего многие проекты в Сараево, позволяет людям из данной категории широко использовать свой потенциал. Официальный представитель Боснии и Герцеговины вручил Лейле Алиевой похвальную грамоту и памятный подарок.
Председатель муниципалитета района Нови Град города Сараево Семир Эфендич выразил удовлетворение осуществлением на территории муниципалитета второго проекта Фонда Гейдара Алиева и рассказал о значении этого центра для страны.
Депутат парламента Боснии и Герцеговины Аднан Васич также поблагодарил Фонд Гейдара Алиева за помощь детям с ограниченными физическими возможностями.
Обучающиеся в центре дети подарили Лейле Алиевой свои поделки.
На мероприятии также выступила Лейла Алиева: «Мы удовлетворены своим участием в реконструкции этого центра. Созданный десять лет назад Фонд Гейдара Алиева повсеместно в мире осуществляет множество программ в области культуры, образования, здравоохранения и благотворительности. По инициативе Фонда были построены 400 школ в Азербайджане, а также современные учебные заведения в Грузии, России, Румынии, Пакистане, Голландии и Египте. В декабре 2005 года Фонд Гейдара Алиева, тесно сотрудничая с Программой развития ООН, оказал помощь детям-инвалидам по зрению. Фонд сотрудничает с ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, ИСЕСКО, ООН и другими международными организациями».
Лейла Алиева сказала, что некоторое время назад при поддержке Фонда Гейдара Алиева в Сараево был заложен парк и построен красивый мост, возведен монумент памяти жертв геноцида в Ходжалы и Сребренице, что является свидетельством уважения к недавнему прошлому двух народов.
Проинформировав о чудовищном акте геноцида, совершенном армянами в Ходжалы, Лейла Алиева выразила уверенность в том, что историческая справедливость восторжествует.
Открытие центра, реконструированного при поддержке Фонда Гейдара Алиева, было широко освещено местными СМИ. Лейла Алиева дала интервью местным журналистам.
Побывавшая затем во дворе центра Лейла Алиева была проинформирована о том, что занятия здесь проводятся систематически. Дети прибывают в это учреждение со всех регионов Боснии и Герцеговины, многие живут в школе-интернате. В курс преподавания входят история, экология, литература, журналистика, иностранные языки, математика, музыка, физическая культура и другие предметы. В центре имеются кукольный театр и клуб дебатов. Инвалидов по зрению также обучают правилам пользования информационными технологиями. Было подчеркнуто, что в будущем Фонд Гейдара Алиева оснастит центр специальным оборудованием, сюда будут посланы издания, напечатанные шрифтом Брайля.
Лейла Алиева посадила во дворе центра дерево, а после угостила детей азербайджанскими сладостями, побеседовала с ними.
В рамках визита в Сараево Лейла Алиева посетила Парк дружбы и установленный здесь монумент памяти жертв геноцида в Ходжалы и Сребренице.