Xatırladaq ki, 2014-cü il oktyabrın 18-də Gəncədə səfərdə olarkən Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva şəhərin gənc sakini Ümid Həbibovla görüşmüşdülər.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva martın 19-da ad günü münasibətilə Ümid Həbibovu Prezident Sarayına çay süfrəsinə dəvət ediblər.
Prezident İlham Əliyev: Salam.
Mehriban Əliyeva: Salam. Təbrik edirəm. Necəsən?
Ümid Həbibov: Sağ olun, yaxşıyam.
Mehriban Əliyeva: Gəlin, şəkil çəkdirək.
Prezident İlham Əliyev: Biz səninlə keçən il Gəncədə görüşmüşdük. Sən də bizi ad gününə dəvət etdin. Mən də dedim çalışacağam ki, gəlim. Amma görürsən, bu gün biz Novruz bayramını qeyd edirik, ona görə gələ bilmədim. İndi səni Bakıya dəvət etmişəm, sən də gəlmisən.
Ümid Həbibov: Mən də Sizi qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə təbrik edirəm. Daim ölkəmizin başında olasınız.
Prezident İlham Əliyev: Sağ ol. Mən də səni təbrik edirəm. Xahiş edirəm mənim təbriklərimi bütün Gəncə sakinlərinə çatdırasan. Sən çox gözəl oğlansan. Eşitmişəm ki, yaxşı oxuyursan. Çox şadam ki, gözəl gənclər, uşaqlar yetişir. Gələcəkdə sənin kimi uşaqlar ölkəmizi idarə edəcəklər. Doğum günün münasibətilə bəzi hədiyyələrimiz də var. Mən bu saatı öz adımdan sənə bağışlayıram.
Mehriban Əliyeva: Bu saat səndə yadigar qalacaq. Burada yazılıb, “Ad günün münasibətilə”.
Prezident İlham Əliyev hədiyyəni təqdim edərək dedi: Təxminən mənim saatıma oxşayır. Eyni olmasa da oxşayır.
Ümid Həbibov: Sizin məni Prezident Sarayına dəvət etməyinizin, mənimlə görüşməyinizin özü elə çox böyük hədiyyədir.
Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva da Ümid Həbibova hədiyyələr təqdim etdilər.
Sonra dövlətimizin başçısı və ailə üzvləri Ümid Həbibovla çay süfrəsi arxasında söhbət etdilər.
Ümid Həbibov: Təşəkkür edirəm. Cənab Prezident, səhv etmirəmsə, Siz bu il martın 17-də Türkiyənin Qars şəhərində TANAP layihəsinin təməlini qoydunuz. Mən Sizə, ölkəmizə uğurlar arzu edirəm. Mehriban xanım, Siz də dünən cənab Prezident ilə bərabər Bakı Olimpiya Stadionunu açılışında iştirak etdiniz. Mən Sizi televiziya vasitəsilə izlədim. Sizi birinci Avropa Oyunları münasibətilə təbrik edirəm. Bu Oyunlar ilk dəfə bizdə keçirilir. Ölkəmizin idmançılarını təbrik edir, onlara uğurlar arzulayıram.
Prezident İlham Əliyev: Sən də Oyunlara gəl.
Mehriban Əliyeva: Biz də səni Oyunlara dəvət edirik. Oyunların açılışını və bütün yarışları izləyərsən.
Prezident İlham Əliyev: Görürəm, sən də bizim fəaliyyətimizi izləyirsən. TANAP-dan danışdın, bütün Azərbaycan xalqı, sənin kimi uşaqlar gələcəkdə bu layihədən bəhrələnəcəklər.
Mehriban Əliyeva: Sən indi neçənci sinifdə oxuyursan?
Ümid Həbibov: Beşinci sinifdə.
Mehriban Əliyeva: Beşinci sinfi bitirib, altıncı sinfə keçirsən. Xarici dilləri öyrənirsən?
Ümid Həbibov: Bəli. Mən dördüncü sinfədək zəif idim. Bildiyiniz kimi, mən Gəncə şəhər 27 saylı məktəb-liseydə xüsusi istedadlıların sinfinə imtahan verərək, dördüncü sinifdə oraya qəbul olunmuşam. Dördüncü sinfi bitirəndən sonra indi orada oxuyuram.
Mehriban Əliyeva: Orada ingilis dili keçirsiniz?
Ümid Həbibov: Bu ildən ingilis dilinə, rus dilinə başlayırıq.
Mehriban Əliyeva: Əla, rus dilini də öyrənirsən.
Prezident İlham Əliyev: Rus dilini öyrənirsən, çox yaxşı. Bəs ümumiyyətlə necə oxuyursan?
Ümid Həbibov: Dərslərimiz yüksək səviyyədə keçirilir.
Prezident İlham Əliyev: Sənin üçün tort bişiriblər.
Mehriban Əliyeva: Ad günü tortunu sən gərək özün kəsəsən.
Ümid Həbibov və xanım Mehriban Əliyeva tortu kəsdilər.
Prezident İlham Əliyev: Gəncədə işlər necədir, yaxşıdır?
Ümid Həbibov: Bəli, çox yaxşıdır. Şəhərimiz gündən-günə gözəlləşir.
Prezident İlham Əliyev: Çox gözəl. Mən hər il Gəncədə oluram. Keçən il orada təsadüfən səninlə görüşdük və çox yaxşı bir görüş oldu. Dərhal gördüm ki, sən çox istedadlı, Vətənə bağlı və bilikli uşaqsan. Mənim fəaliyyətimi də izləyirsən.
Ümid Həbibov: Atam da daim xəbərləri izləyir. Mən də onunla bərabər izləyirəm.
Prezident İlham Əliyev: Bakıda olmusan?
Ümid Həbibov: Bəli, bir neçə dəfə olmuşam. Hətta İçərişəhərə də getmişəm. Qız qalasına girə bilməsəm də, görmüşəm.
Prezident İlham Əliyev: Çox yaxşı. İndi Qız qalası təmirdən sonra açılıb, gedib baxa bilərsən. Bakıda görməli yerlər çoxdur.
Ümid Həbibov: Bəli, Heydər Əliyev Mərkəzi ilə də tanış oldum.
Mehriban Əliyeva: Orada yaxşı maşın sərgisi var, ona baxdın? Maraqlıdır.
Ümid Həbibov: Bəli, gördüm. Ulu öndər Heydər Əliyevin istifadə etdiyi maşınları da gördüm.
Prezident İlham Əliyev: Gəncədə də görməli yerlər, tarixi abidələr çoxdur. Gəncə indi çox sürətlə inkişaf edir.

Напомним, что 18 октября 2014 года, будучи с визитом в Гяндже, Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева встретились с юным жителем города Умидом Габибовым.
Глава государства Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева пригласили Умида Габибова в Президентский дворец за чайный стол по случаю его дня рождения, которое отмечается 19 марта.
Президент Ильхам Алиев: Здравствуй.
Мехрибан Алиева: Здравствуй, поздравляю. Как поживаешь?
Умид Габибов: Спасибо, хорошо.
Мехрибан Алиева: Давайте сфотографируемся.
Президент Ильхам Алиев: Мы встречались с тобой в прошлом году в Гяндже. И ты пригласил нас на свой день рождения. А я сказал, что постараюсь прийти. Но, как видишь, сегодня мы отмечаем Новруз байрамы, и поэтому я не сумел прийти. А сейчас я пригласил тебя в Баку, и ты пришел.
Умид Габибов: Я также поздравляю вас с приближающимся Новруз байрамы. Желаю, чтобы Вы всегда были во главе нашей страны.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Я тоже поздравляю тебя. Прошу передать мои поздравления всем жителям Гянджи. Ты очень хороший мальчик. Я слышал, что ты хорошо учишься. Очень рад, что формируются прекрасные дети, молодежь. В будущем такие дети, как ты, будут управлять нашей страной. По случаю твоего дня рождения у нас есть некоторые подарки. От своего имени я дарю тебе эти часы.
Мехрибан Алиева: Эти часы останутся тебе на память. Там написано: «С днем рождения».
Вручая подарок, Президент Ильхам Алиев сказал: Примерно как мои часы. Не те же самые, но похожи.
Умид Габибов: То, что Вы пригласили меня в Президентский дворец, встретились со мной, само по себе является очень большим подарком.
Лейла Алиева и Арзу Алиева также вручили Умиду Габибову подарки.
Затем глава государства и члены его семьи побеседовали с Умидом Габибовым за чаепитьем.
Умид Габибов: Благодарю. Господин Президент, если не ошибаюсь, 17 марта этого года в турецком городе Карс Вы заложили фундамент проекта TANAP. Я желаю Вам и нашей стране успехов. Мехрибан ханум, а Вы вчера вместе с господином Президентом принимали участие в открытии Бакинского олимпийского стадиона. Я видел вас по телевизору. Поздравляю вас по случаю первых Европейских игр. Эти игры впервые проводятся у нас. Поздравляю спортсменов нашей страны, желаю им успехов.
Президент Ильхам Алиев: Ты тоже приезжай на игры.
Мехрибан Алиева: Мы приглашаем тебя на игры. Ты будешь наблюдать за открытием игр и всеми соревнованиями.
Президент Ильхам Алиев: Я вижу, что ты тоже отслеживаешь нашу деятельность. Говорил о TANAP. Весь азербайджанский народ, такие дети, как ты, в будущем будут получать пользу от этого проекта.
Мехрибан Алиева: В каком классе сейчас ты учишься?
Умид Габибов: В пятом классе.
Мехрибан Алиева: Окончив пятый класс, ты перейдешь в шестой. Ты изучаешь иностранные языки?
Умид Габибов: Да. До четвертого класса я слабо учился. Как Вы знаете, в четвертом классе я сдал экзамены и был принят в класс для особо одаренных в школе-лицее номер 27 города Гянджа. Сейчас, после окончания четвертого класса, я учусь там.
Мехрибан Алиева: Вы там проходите английский язык?
Умид Габибов: С этого года мы приступаем к английскому языку и русскому языку.
Мехрибан Алиева: Прекрасно, ты изучаешь и русский язык.
Президент Ильхам Алиев: Очень хорошо, что ты изучаешь русский язык. А как, вообще, твоя учеба?
Умид Габибов: Занятия у нас проводятся на высоком уровне.
Президент Ильхам Алиев: Для тебя испекли торт.
Мехрибан Алиева: Ты должен сам разрезать торт по случаю твоего дня рождения.
Умид Габибов и Мехрибан Алиева разрезали торт.
Президент Ильхам Алиев: Как дела в Гяндже, все хорошо?
Умид Габибов: Да, очень хорошо. Наш город хорошеет день ото дня.
Президент Ильхам Алиев: Прекрасно. Я каждый год бываю в Гяндже. В прошлом году там я случайно встретился с тобой, и состоялась очень хорошая встреча. Я сразу увидел, что ты – очень талантливый, привязанный к Родине и грамотный ребенок. И отслеживаешь мою деятельность.
Умид Габибов: Мой отец также постоянно следит за новостями. Я смотрю вместе с ним.
Президент Ильхам Алиев: Ты бывал в Баку?
Умид Габибов: Да, был несколько раз. И даже побывал в Ичеришехер. Я не сумел побывать в Девичьей башне, но видел ее.
Президент Ильхам Алиев: Очень хорошо. Сейчас Девичья башня открылась после ремонта, можешь пойти и посмотреть. В Баку много достопримечательностей.
Умид Габибов: Да, я также ознакомился с Центром Гейдара Алиева.
Мехрибан Алиева: Там есть хорошая выставка машин, ты видел ее? Интересно.
Умид Габибов: Да, видел. Я также видел машины, которыми пользовался великий лидер Гейдар Алиев.
Президент Ильхам Алиев: В Гяндже также много достопримечательностей и исторических памятников. Сейчас Гянджа развивается очень стремительно.