Təbiətin gözəlliyinə, ona qarşı qayğıya, ətraf mühitin qorunması məsələlərinə və ona vurulan zərərə qarşı insanların diqqətini cəlb etmək məqsədi ilə mütəmadi olaraq yerli və beynəlxalq layihələri həyata keçirən IDEA (İnternational Dialogue for Environmental Action) - Ətraf Mühitin qorunması üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyası 22 aprel - Beynəlxalq Yer Kürəsi Gününə həsr olunmuş aksiya keçirib.
Artıq 192 ölkədə qeyd olunan Beynəlxalq Yer Kürəsi Günü hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan 1 milyarda yaxın insanı birləşdirir. Yer Kürəsi Gününü koordinasiya edən “Earth Day Network” hazırda 22000-ə yaxın təşkilatla əməkdaşlıq edir.
“Earth Day Network” ilə rəsmi tərəfdaşlıq edən IDEA Kampaniyası Beynəlxalq Yer Kürəsi Gününün Azərbaycanda qeyd olunmasına dair tədbirlər həyata keçirtməkdədir. Belə ki, insanları, xüsusən, gəncləri ətraf mühitin qorunması ilə bağlı məlumatlandırmaq məqsədi ilə IDEA Kampaniyası “Earth Day Network” tərəfindən həyata keçirilən #faceofclimate “hashtag”-i altında qlobal fotoşəkil toplanmasında iştirak edir.
Aksiya çərçivəsində IDEA Kampaniyasının fəalları təbiətin gözəlliyi və ətraf mühitin çirklənməsini əks etdirən fotoşəkillər çəkiblər. Fotoşəkillərin vasitəsilə gənclər, həmçinin ətraf mühitin qorunmasına dair ismarışlarını da çatdırıblar. Yüzə yaxın fotoşəkil “Earth Day Network”ün rəsmi saytına yüklənilib və sosial şəbəkələrdə paylaşılıb.
Beynəlxalq Yer Kürəsi Günü ilk dəfə 1970-ci ildə qeyd olunub. İlk dəfə olaraq 20 milyona yaxın insan ətraf mühitin qorunmasına diqqəti artırmaq üçün müxtəlif tədbirlər təşkil edərək öz fikirlərini ifadə ediblər. 2009-cu ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Məclisi tərəfindən qəbul olunmuş qətnaməyə əsasən, Beynəlxalq Yer Kürəsi Günü hər il aprelin 22-də qeyd olunur.
Ətraf mühitin qorunması məsələləri ilə bağlı insanları məlumatlandırmaq məqsədi ilə bir sıra beynəlxalq təşkilatlarla birlikdə layihələr həyata keçirən IDEA (İnternational Dialogue for Environmental Action) - Ətraf Mühitin qorunması üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyası 2011-ci il iyulun 12-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən başladılıb. IDEA Kampaniyası təbiətin mühafizəsi işlərinə gənclərin marağını artırmağa və onların keçirilən tədbirlərdə fəal iştirakına xüsusi əhəmiyyət verir.

Кампания IDEA провела акцию в связи с Международным днем Земли
22 апреля IDEA – Кампания международного диалога по охране окружающей среды (İnternational Dialogue for Environmental Action), регулярно реализирующая местные и международные проекты в целях привлечения внимания людей к красоте природы, заботе о ней, вопросам защиты окружающей среды и наносимому ей вреду, провела акцию, посвященную Международному дню Земли.
Отмечаемый уже в 192 государствах мира Международный день Земли объединяет около 1 миллиарда человек, проживающих в различных странах. Координирующий Международный день Земли «Earth Day Network» в настоящее время сотрудничает с около 22000 организациями.
Кампания IDEA, являющаяся официальным партнером «Earth Day Network», продолжает проводить в Азербайджане мероприятия, посвященные Международному дню Земли. Так, в целях просвещения людей, и, особенно молодежи, по защите окружающей среды, Кампания IDEA принимает участие в глобальном сборе фотографий под проводимым «Earth Day Network» #faceofclimate “hashtag”.
В рамках акции активисты Кампании IDEA сделали фотографии, отражающие красоту природы и загрязнение окружающей среды. Посредством фотографий молодые люди также довели до мира свои призывы по охране окружающей среды. Около ста фотографий размещены на официальном сайте «Earth Day Network» и распределены в социальных сетях.
Международный день Земли был впервые отмечен в 1970 году. Впервые около 20 миллионов людей проведением различных мероприятий выразили свое мнение в целях привлечения внимания к охране окружающей среды. Согласно резолюции, принятой Генеральной Ассамблеей ООН в 2009 году, Международный день Земли ежегодно отмечается 22 апреля.
IDEA – Кампания международного диалога по охране окружающей среды (İnternational Dialogue for Environmental Action), реализующая совместные проекты с рядом международных организаций в целях просвещения людей в вопросах охраны окружающей среды, была начата 12 июля 2011 года вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой. Кампания IDEA придает особое значение повышению интереса молодежи к охране окружающей среды и ее активному участию в проводимых мероприятиях.