Mayın 10-da Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə və Heydər Əliyev Fondunun yaradılmasının 11 illiyinə həsr olunan təntənəli mərasim keçirilib.
Sonra “Heydər Əliyev” mükafatının təqdimetmə mərasimi olub.
Azərbaycanın xalq rəssamı Tahir Salahovun “Heydər Əliyev” mükafatı ilə təltif olunması haqqında Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı oxunub və Prezident İlham Əliyev mükafatı Tahir Salahova təqdim edib.
Sonra Heydər Əliyevin fəaliyyətinə həsr edilmiş videoçarx nümayiş etdirilib.
Daha sonra Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təsis edilmiş “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatının 2015-ci il qalibləri elan olunub.
Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun mədəniyyət sahəsində həyata keçirdiyi layihələrə dəstəyinə və Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğində fəal iştirakına görə tanınmış incəsənət eksperti Erve Mikaelofa və qədim muğam irsinin qorunmasına, muğam ifaçılıq məktəbinin inkişafına, yeni ifaçılar nəslinin yetişdirilməsinə, Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə xalq artisti, muğam sənətinin görkəmli nümayəndəsi Ağaxan Abdullayevə “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatlarını təqdim edib.

A ceremony took place, May 10, to mark the 92nd anniversary of national leader Heydar Aliyev and the 11th jubilee of establishing the Heydar Aliyev Foundation.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members attended the ceremony.
Then presentation of the “Heydar Aliyev” Award took place.
The Resolution of the Azerbaijani President on conferring People’s Artist of Azerbaijan Tahir Salahov on the “Heydar Aliyev” Award was read and President Ilham Aliyev presented the Award to Tahir Salahov.
Then a video film devoted to Heydar Aliyev’s activity was shown.
After the demonstration of the film, winners of the “Golden Plane” international award, instituted by the Heydar Aliyev Foundation, for 2015 were announced.
Mehriban Aliyeva presented “Golden Plane” awards to well-known culture expert Erve Mikaeloff for his support to projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in the field of culture and his active participation in promotion of Azerbaijan’s culture, and to Aghakhan Abdullayev for his contribution to preservation of ancient mugham heritage, development of mugham performance school, bringing up new generation of performers, and to development of Azerbaijani culture.