Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iyunun 8-də YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzinin ilk daimi məkanı ilə tanış olublar.
YARAT-ın yeni məkanı 1960-cı illərdə dəniz gəmiləri üçün texniki baza kimi fəaliyyət göstərmiş, sonradan bərpa edilmiş binada yerləşir. Bərpa nəticəsində burada ikimərtəbəli dəbdəbəli sərgi məkanı yaradılıb. Yeni kitabxananın fəaliyyət göstərəcəyi bu məkanda YARAT-ın keçirəcəyi sərgilər və il ərzində aparıcı beynəlxalq rəssamlar tərəfindən yeni yaranan hərəkatların dörd müvəqqəti sərgisi nümayiş olunacaq. Mərkəzin başlıca prinsipi təhsil proqramlarını daha da inkişaf etdirmək və beynəlxalq rəssamlar, auditoriya və institutlarla əməkdaşlığı gücləndirməkdir.

8 июня Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева ознакомились с первым постоянным пространством Центра современного искусства YARAT.
Было отмечено, что новое пространство YARAT размещается в функционировавшем в 1960-е годы как техническая база для морских судов и реставрированном впоследствии здании. В результате реставрации создано двухэтажное роскошное выставочное пространство. В этом пространстве, где будет функционировать и новая библиотека, планируется демонстрация выставок, проводимых YARAT, и четырех временных выставок движений, создаваемых в течение года ведущими художниками мира. Аудитория играет роль особого пространства для показов, перформансов и просветительских мероприятий YARAT. Главный принцип этого центра заключается в развитии образовательных программ и укреплении сотрудничества с международными аудиториями, институтами и художниками.