İyunun 14-də “Qala” Dövlət Tarix-Etnoqrafiya Qoruğunda VI Beynəlxalq “Qız qalası” incəsənət festivalının bağlanış mərasimi, IV Beynəlxalq “Tullantıdan sənətə” sərgisinin və “Tullantıdan sənətə” muzeyinin açılışı olub.
Mərasimlərdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva iştirak edib.
Leyla Əliyeva əvvəlcə “Qız qalası” incəsənət festivalı çərçivəsində nümayiş olunan əsərlərlə tanış olub.
Festival Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi, IDEA İctimai Birliyi, Müasir İncəsənət Muzeyi, “Qız qalası” incəsənət qalereyası və “Bakı-2015” Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi tərəfindən həyata keçirilir.
Festivalın keçirilməsində əsas məqsəd dünyanın müxtəlif yerlərindən gəlmiş rəssamlar vasitəsilə Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətini tanıtmaq, eləcə də Bakının rəmzi olan Qız qalasının dünyada təbliğinə töhfə verməkdir. Festivalda rəssamlar Qız qalasının maketlərini öz milli üslublarında bəzəyərək fərqli mədəniyyət və adət-ənənələrin sintezini əks etdirən əsərlər yaradırlar. Festivalın təşkilatçıları diqqəti həm də ətraf mühitin mühafizəsi məsələsinə cəlb edirlər. Nəsli kəsilməkdə olan “Qafqaz beşliyi”nin simvolu kimi seçilmiş ceyran maketləri hazırlanaraq ötən il festivalda iştirak etmiş və festivalın dostları olan rəssamlar tərəfindən xüsusi rəsm üslubu və dekorasiya ilə bəzədilib. Bu il festivalda dünyanın 17 ölkəsindən 27 tanınmış rəssam iştirak edib.
Bu il festivalın iştirakçısı olan rəssamlar tərəfindən birinci Avropa Oyunlarının simvolları - Nar və Ceyran heykəlləri də rənglənib.
Festivalın sonunda bənzərsiz sənət əsərlərinə çevrilən Qız qalası və Ceyran maketləri əvvəlcə Bakı sakinləri və qonaqlar üçün İçərişəhərdə, daha sonra müxtəlif ölkələrdə sərgilənərək Azərbaycanı, onun tarixini və mədəniyyətini təmsil edəcək.
Sonra IV Beynəlxalq “Tullantıdan sənətə” sərgisinin açılışı olub.
Leyla Əliyeva sərgi ilə tanış olub.
Sərgidə 17 ölkədən 23 incəsənət nümayəndəsinin məişət tullantılarından istifadə edərək hazırladıqları sənət əsərləri yer alıb. Sərgi Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, “Təmiz Şəhər” ASC-nin təşkilatçılığı, IDEA İctimai Birliyinin, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin və “Q Gallery” incəsənət qalereyasının dəstəyi ilə reallaşdırılıb. Sərginin məqsədi tullantılara dəyər qazandırmaq, onlarla rəftarda məsuliyyətli yanaşmanı təbliğ etməkdir.
“Tullantıdan sənətə” sərgisi 2010-cu ildən etibarən Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Təmiz Şəhər” ASC-nin Qala qəsəbəsində icra etdiyi “Təmiz Qala” adlı pilot layihə çərçivəsində reallaşdırılır. Layihə çərçivəsində qəsəbə sakinləri üçün tullantıların idarə edilməsi ilə bağlı müxtəlif maarifləndirici tədbirlər keçirilir.
İyunun 14-də Qala qəsəbəsində “Tullantıdan sənətə” muzeyi də açılıb. Hər il bir neçə gün nümayiş olunan, həmçinin əvvəlki illərdə keçirilmiş “Tullantıdan sənətə” sərgilərində nümayiş olunmuş əsərlər bu muzeydə təqdim ediləcək.

Closing ceremony of the 6th International Maiden Tower Art Festival and opening of the exhibition “From Waste to Art” and the museum “From Waste to Art” took place at the Qala State History and Ethnography Museum, June 14.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva attended the ceremonies.
Leyla Aliyeva first acquainted herself with the works being displayed within the framework of the Maiden Tower Art Festival.
The Festival is held by Icherisheher State History and Architecture Reserve, following the initiative and with support from the Heydar Aliyev Foundation Festival, and organizational support of IDEA Public Union, Modern Art Museum, Maiden Tower Art Gallery, and Baku-2015 Operations Committee.
The primary objective of holding the Festival is to introduce Azerbaijan’s culture and art through artists coming from around the world, as well as contributing to worldwide promotion of the Maiden Tower - the symbol of Baku. At the Festival, artists, having decorated mock-ups of the Maiden Tower in their national style, create works reflecting the synthesis of different cultures and traditions. The organizers of the Festival draw attention also to the issue of protecting the environment. Mock-ups of a gazelle chosen as the symbol of the endangered “The Caucasian Five” were made and decorated in special painting style by artists that had participated in last year’s festival, who are considered friends of the Festival. 27 artists from 17 countries of the world have participated in this year’s festival.
Artists participating in this year’s festival have also painted statues of the pomegranate and gazelle – symbols of the 1st European Games.
Mock-ups of the Maiden Tower and Gazelle that have turned into unique works of art will first be placed in Icherisheher for residents of Baku and guests of the capital, then they will be exhibited in different countries to represent Azerbaijan, its history and culture.
Then opening of the 4th International “From Waste to Art” Exhibition took place.
Leyla Aliyeva acquainted herself with the exhibition.
Works of art made of domestic wastes by 23 artists from 17 countries are displayed at the exhibition. The exhibition took place following the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, organizational support of “Clean City” OJSC, and support from IDEA Public Union, Icherisheher State History and Architecture Reserve and “Q Gallery” Art Gallery. The objective of the exhibition is to win value for wastes and propagate responsible approach to them.
The exhibition “From Waste to Art” has been held within “Clean Qala” pilot project of Clean City OJSC as of 2010, following the initiative of the Heydar Aliyev Foundation. Within the framework of the project, various enlightening actions associated with management of wastes are held for residents of the settlement.
On June 14, the “From Waste to Art” museum was inaugurated in Qala settlement. Works displayed several days each year, as well as those from the previous years’ exhibitions will be presented in this museum.