Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB), Udmurtiya Respublikasında (Rusiya) fəaliyyət göstərən “Azərbaycan-Udmurtiya Dostluq İctimai Mərkəzi” regional qurumunun təşkilatçılığı və Udmurtiya Milli Siyasət Nazirliyinin dəstəyi ilə İjevskdə “Nə? Harada? Nə vaxt?” intellektual oyunu keçirilib.
“Nə? Harada? Nə vaxt?” intellekt yarışmasının 40 illik yubileyinə həsr olunmuş oyunu “Büllur bayquş” mükafatının sahibləri, əfsanəvi oyunçular Rövşən Əsgərov və Dmitri Avdeyenko idarə ediblər.
Udmurtiyanın milli siyasət naziri Larisa Buranova tədbiri açaraq respublikada Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə, eləcə də intellektual yarışmanın təşkilinə dəstəyə görə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-in sədri Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib, yarışmanın iştirakçılarına uğurlar diləyib. O qeyd edib ki, Udmurtiyada 136 xalqın nümayəndələri yaşayır. Regionda azərbaycanlıları öz ətrafında birləşdirən “Dostluq Mərkəzi” artıq uzun müddətdir fəaliyyət göstərir və digər milli qurumlar arasında böyük nüfuza malikdir. Mərkəz ən müxtəlif, o cümlədən sosial yönümlü tədbirlər keçirir, uşaq evlərinə, internat məktəblərinə yardımlar edir.
“Dostluq Mərkəzi”nin rəhbəri Zülfüqar Mirzəyev Udmurtiyada Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə göstərilən qayğıya görə Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib. Z.Mirzəyev təhsildə uğur qazanan gənclərə diplomlar və pul mükafatları təqdim edib.
İjevskin “Xalqlar dostluğu” Sarayında keçirilən oyunda bilik və erudisiya səviyyələrini yoxlamaq üçün 16 milli-mədəni birlikdən 17 komanda iştirak edib. Azərbaycanı “Odlar yurdu” və “Qız qalası” komandaları təmsil ediblər.
Rövşən Əsgərovun oyun boyu səsləndirdiyi suallar, əsasən, tarix, incəsənət, kino və ədəbiyyat sahələrinə aid idi. Gərgin və maraqlı keçən seçmə turundan sonra yarımfinala çıxan komandalar məlum olub. Turnirin breyn-rinq formasında keçən ikinci hissəsindən sonra qaliblər müəyyən edilib: birinci yerə Yəhudi Mədəniyyət Mərkəzinin “Kipİj”, ikinci yerə Udmurtiya Milli Siyasət Nazirliyinin “Minnats UR”, üçüncü yerə Kryaşelərin Milli Mədəni Mərkəzinin “Vse po QOSTu” komandaları çıxıb.
Udmurtiya milli siyasət naziri Larisa Buranova, “Dostluq Mərkəzi”nin rəhbəri Zülfüqar Mirzəyev, “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual oyununun aparıcıları Rövşən Əsgərov və Dmitri Avdeyenko qaliblərə kubokları və mükafatları təqdim ediblər.
Nazir, həmçinin “Nə? Harada? Nə zaman?” açıq turnirinin keçirilməsində fəal iştirak etdikləri üçün Rövşən Əsgərova, Dmitri Avdeyenkoya, RAGB idarə heyətinin üzvü Ayan Həsənovaya, “Azərbaycan-Udmurtiya Dostluq İctimai Mərkəzi” Regional Təşkilatının rəhbəri Zülfüqar Mirzəyevə, informasiya dəstəyinə görə isə AZƏRTAC-a təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə Pərviz Mahmudovun ifasında “Mənim Azərbaycanım”, Faiq və Rauf Mirzəyev qardaşlarının ifasında “All or me” mahnıları səslənib.

“What? Where? When?” Intellectual Game was held with organizational support of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR) and Azerbaijan-Udmurtia Friendship Public Centre regional entity operating in the Republic of Udmurtia, Russia, assisted by National Policy Ministry of Udmurtia.
Dedicated to the 40th anniversary of the intellectual game “What? Where? When?”, the game was hosted by Rovshan Asgarov and Dmitri Avdeyenko – winners of “Crystal Owl”.
Minister of national policy of Udmurtia Larisa Buranova, opening the event, thanked Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, AYOR’s chairperson Leyla Aliyeva for the activity of the Azerbaijani Diaspora in the republic and for the support provided for the organization of the intellectual competition, and wished every success to the participants of the competition. She mentioned that representatives of 137 nations are living in Udmurtia. The Friendship Centre, which brings together Azerbaijanis in the region, has been operating for long, and is enjoying much influence among other national entities. The Centre holds different events, including socially oriented actions, and provides support to children’s homes and boarding schools.
Head of the Friendship Centre Zulfugar Mirzayev thanked Leyla Aliyeva for the care shown towards the activity of the Azerbaijani Diaspora in Udmurtia. Z.Mirzayev presented diplomas and prize money to those distinguished in education.
17 teams from 16 national-cultural unions participated in the game held in “Drujba Narodov” Palace of Izhevsk, to test their knowledge. Azerbaijan was represented by “Land of Fire” and “Maiden Tower” teams.
Questions voiced by Rovshan Asgarov throughout the game related, basically, to history, art, cinema and literature. After the tense and interesting selection round, teams reaching the semifinals were announced. Winners were established after the second part of the tournament taking place in the form of a brain-ring: the first place was taken by “Kipij” team of the Jewish Cultural Centre, second place by “Minnats UR” team of the National Policy Ministry of Udmurtia, and the third place went to “Vse po GOSTu” team of the National Cultural Centre of Kryashens.
Minister of national policy of Udmurtia Larisa Buranova, head of the Friendship Centre Zulfugar Mirzayev, hosts of the intellectual game What? Where? When? Rovshan Asgarov and Dmitri Avdeyenko presented cups and awards.
The minister thanked also Rovshan Asgarov, Dmitri Avdeyenko, member of AYOR’s management board Ayan Hasanova, head of Azerbaijan –Udmurtia Friendship Centre Regional Organization Zulfugar Mirzayev for the active participation in holding of the open tournament, and AZERTAG for the information support.
Songs “My Azerbaijan” by Parviz Mahmudov and “All or me” by Faig and Rauf Mirzayev brothers were performed at the event.