Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB), Udmurtiya Respublikasında (Rusiya) fəaliyyət göstərən “Azərbaycan-Udmurtiya Dostluq İctimai Mərkəzi” regional qurumunun təşkilatçılığı və Udmurtiya Milli Siyasət Nazirliyinin dəstəyi ilə İjevskdə “Nə? Harada? Nə vaxt?” intellektual oyunu keçirilib.
“Nə? Harada? Nə vaxt?” intellekt yarışmasının 40 illik yubileyinə həsr olunmuş oyunu “Büllur bayquş” mükafatının sahibləri, əfsanəvi oyunçular Rövşən Əsgərov və Dmitri Avdeyenko idarə ediblər.
Udmurtiyanın milli siyasət naziri Larisa Buranova tədbiri açaraq respublikada Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə, eləcə də intellektual yarışmanın təşkilinə dəstəyə görə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-in sədri Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib, yarışmanın iştirakçılarına uğurlar diləyib. O qeyd edib ki, Udmurtiyada 136 xalqın nümayəndələri yaşayır. Regionda azərbaycanlıları öz ətrafında birləşdirən “Dostluq Mərkəzi” artıq uzun müddətdir fəaliyyət göstərir və digər milli qurumlar arasında böyük nüfuza malikdir. Mərkəz ən müxtəlif, o cümlədən sosial yönümlü tədbirlər keçirir, uşaq evlərinə, internat məktəblərinə yardımlar edir.
“Dostluq Mərkəzi”nin rəhbəri Zülfüqar Mirzəyev Udmurtiyada Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə göstərilən qayğıya görə Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib. Z.Mirzəyev təhsildə uğur qazanan gənclərə diplomlar və pul mükafatları təqdim edib.
İjevskin “Xalqlar dostluğu” Sarayında keçirilən oyunda bilik və erudisiya səviyyələrini yoxlamaq üçün 16 milli-mədəni birlikdən 17 komanda iştirak edib. Azərbaycanı “Odlar yurdu” və “Qız qalası” komandaları təmsil ediblər.
Rövşən Əsgərovun oyun boyu səsləndirdiyi suallar, əsasən, tarix, incəsənət, kino və ədəbiyyat sahələrinə aid idi. Gərgin və maraqlı keçən seçmə turundan sonra yarımfinala çıxan komandalar məlum olub. Turnirin breyn-rinq formasında keçən ikinci hissəsindən sonra qaliblər müəyyən edilib: birinci yerə Yəhudi Mədəniyyət Mərkəzinin “Kipİj”, ikinci yerə Udmurtiya Milli Siyasət Nazirliyinin “Minnats UR”, üçüncü yerə Kryaşelərin Milli Mədəni Mərkəzinin “Vse po QOSTu” komandaları çıxıb.
Udmurtiya milli siyasət naziri Larisa Buranova, “Dostluq Mərkəzi”nin rəhbəri Zülfüqar Mirzəyev, “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual oyununun aparıcıları Rövşən Əsgərov və Dmitri Avdeyenko qaliblərə kubokları və mükafatları təqdim ediblər.
Nazir, həmçinin “Nə? Harada? Nə zaman?” açıq turnirinin keçirilməsində fəal iştirak etdikləri üçün Rövşən Əsgərova, Dmitri Avdeyenkoya, RAGB idarə heyətinin üzvü Ayan Həsənovaya, “Azərbaycan-Udmurtiya Dostluq İctimai Mərkəzi” Regional Təşkilatının rəhbəri Zülfüqar Mirzəyevə, informasiya dəstəyinə görə isə AZƏRTAC-a təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə Pərviz Mahmudovun ifasında “Mənim Azərbaycanım”, Faiq və Rauf Mirzəyev qardaşlarının ifasında “All or me” mahnıları səslənib.

В Ижевске при поддержке министерства национальной политики Удмуртии (РФ) Азербайджанским молодежным объединением России (АМОР) и функционирующей в Удмуртии региональной структурой «Общественный центр азербайджано-удмуртской дружбы» организована интеллектуальная игра «Что? Где? Когда?».
Игру, посвященную 40-летию «Что? Где? Когда?», вели обладатели «Хрустальной совы», легендарные знатоки Ровшан Аскеров и Дмитрий Авдеенко.
Открыв мероприятие, министр нацполитики Удмуртии Лариса Буранова поблагодарила вице-президента Фонда Гейдара Алиева, председателя АМОР Лейлу Алиеву за поддержку деятельности азербайджанской диаспоры в республике, а также организацию интеллектуальной игры. Она пожелала ее участникам успехов. Министр отметила, что в Удмуртии проживают представители 136 народов. «Центр дружбы», объединяющий вокруг себя азербайджанцев региона, функционирует уже долгое время и обладает большим авторитетом среди прочих национальных структур. Центр проводит самые разные мероприятия, в том числе социальной направленности, оказывает помощь детдомам и интернатам.
Глава «Центра дружбы» Зульфигар Мирзоев поблагодарил Лейлу Алиеву за заботу о деятельности азербайджанской диаспоры в Удмуртии. З.Мирзоев вручил дипломы и денежное награждение молодым людям, достигших успехов в образовании.
В игре, состоявшейся во дворце «Дружба народов» Ижевска, 17 команд из 16 национально-культурных объединений попытались выявить уровень своих знаний и эрудиции. Азербайджан представляли команды «Одлар юрду» и «Гыз галасы».
Вопросы, озвученные в ходе игры Ровшаном Аскеровым, в основном касались истории, искусства, кино и литературы. После напряженного и интересного отборочного тура стали известны команды, попавшие в полуфинал. После второй части турнира, проходившей в формате брейн-ринг, стали известны победители: первое место заняла команда еврейского культурного центра «КипИж», второе – команда министерства нацполитики Удмуртии – «Миннац УР», а третье – команда национально-культурного центра кряшенов «Все по ГОСТу».
Министр нацполитики Удмуртии Лариса Буранова, глава «Центра дружбы» Зульфигар Мирзоев, ведущие игры «Что? Где? Когда?» Ровшан Аскеров и Дмитрий Авдеенко вручили победителям кубок и призы.
Министр также поблагодарила Ровшана Аскерова, Дмитрия Авдеенко, члена правления АМОР Аян Гасанову, главу региональной организации «Общественный центр азербайджано-удмуртской дружбы» Зульфигара Мирзоева за активное участие в проведении турнира «Что? Где? Когда?», а также АзерТАдж за информационную поддержку.
На мероприятии прозвучали песня «Мой Азербайджан» в исполнении Парвиза Махмудова и песня «All or me» в исполнении братьев Фаига и Рауфа Мирзоевых.