Noyabrın 4-də Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Fondun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevaya “Puşkin” medalını təqdim edib.
Təqdimetmə mərasimi Xalq Birliyi Günü şərəfinə qəbulda keçirilib. Ənənəyə görə, Rusiya dövlətinin başçısı bu tədbirdə bir sıra xarici vətəndaşlara xalqlar arasında sülhün, dostluğun, əməkdaşlığın və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmlənməsində xüsusi xidmətlərinə görə dövlət təltifləri təqdim edib.
Leyla Əliyeva fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirilməsinə görə təşəkkürünü bildirib. O, qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının böyük rus mədəniyyətinə, ədəbiyyatına və incəsənətinə dərin hörmətinin rəmzi kimi, Bakının mərkəzində dahi rus şairi Aleksandr Sergeyeviç Puşkinə abidə ucaldılıb.
Leyla Əliyeva Azərbaycan xalqının Rusiya ilə mədəni, humanitar əməkdaşlıq ənənələrini qayğı ilə qoruyub saxladığını vurğulayıb: “Rusiya-Azərbaycan münasibətləri dərin tarixi köklərə malikdir və bu gün uğurla inkişaf edir. Humanitar sahədə əməkdaşlıq bizim ikitərəfli münasibətlərimizin ayrılmaz tərkib hissəsidir. Azərbaycanda rusdilli təhsil tam həcmdə qorunub saxlanıb, təhsilin rus dilində olduğu 300-dən çox məktəb, Bakı Slavyan Universiteti, Lomonosov adına MDU-nun Bakı filialı fəaliyyət göstərir. Bu il Bakıda İ. M. Seçenov adına Moskva Birinci Dövlət Tibb Universitetinin ilk xarici filialı öz qapılarını tələbələrin üzünə açıb”.
“Mən çox şadam ki, ölkələrimiz arasında dostluğun və mehriban qonşuluğun möhkəmlənməsinə öz cüzi töhfəmi vermişəm. Hörmətli Vladimir Vladimiroviç, bu yüksək təltifə görə sizə bir daha dərin təşəkkürümü bildirirəm. Bu medalı mənə sizin təqdim etməyiniz mənim üçün xüsusilə dəyərlidir. Sizə və bütün rus xalqına xoşbəxtlik, firavanlıq və sülh arzulayıram” – deyə, Leyla Əliyeva sonda bildirib.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyeva “Puşkin” medalına “Rusiya Federasiyası ilə dostluq və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, iqtisadi əlaqələrin inkişafı və xaricdə rus dili və mədəniyyətinin qorunub saxlanılması və populyarlaşmasına verdiyi töhfələrə görə” layiq görülüb.
“Puşkin” medalı Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın layiq görüldüyü ilk Rusiya təltifi deyil. Leyla Əliyeva “Həştərxan vilayəti qarşısında xidmətlərinə görə”, “Volqoqrad vilayəti qarşısında xidmətlərə görə” medallarına, habelə III dərəcəli Müqəddəs Mələksima “Knyaginya Olqa” ordeninə layiq görülüb.

4 ноября Президент России Владимир Путин вручил медаль Пушкина вице-президенту Фонда Гейдара Алиева, главе представительства фонда в Российской Федерации Лейле Алиевой.
Церемония вручения состоялась на приеме в честь Дня народного единства. Глава Российского государства традиционно вручил ряду иностранных граждан государственные награды за особые заслуги в укреплении мира, дружбы, сотрудничества и взаимопонимания между народами.
Лейла Алиева выразила благодарность за высокую оценку своей деятельности. Она отметила, что памятник гениальному русскому поэту Александру Сергеевичу Пушкину установлен в центре Баку как символ глубокого уважения азербайджанского народа к великой русской культуре, литературе, искусству.
Лейла Алиева подчеркнула, что азербайджанский народ бережно хранит традиции культурного, гуманитарного сотрудничества с Россией: «Российско-азербайджанские отношения имеют глубокие исторические корни и успешно развиваются сегодня. Неотъемлемой частью наших двухсторонних отношений является сотрудничество в гуманитарной сфере. В Азербайджане в полном объеме сохранено русскоязычное образование, функционируют более 300 школ с обучением на русском языке, Бакинский славянский университет, Бакинский филиал МГУ им. Ломоносова. В этом году в Баку открыл свои двери студентам первый зарубежный филиал Первого Московского государственного медицинского университета им. И.М.Сеченова».
«Я очень рада, что внесла свой скромный вклад в укрепление дружбы и добрососедства между нашими странами. Еще раз выражаю Вам, уважаемый Владимир Владимирович, глубокую благодарность за столь высокую награду. Для меня особенно ценно получить эту медаль из Ваших рук. Желаю Вам и всему народу России счастья, благополучия и мира», - сказала в заключение Лейла Алиева.
Отметим, Лейла Алиева была награждена медалью Пушкина «За заслуги в укреплении дружбы и сотрудничества с Российской Федерацией, развитие экономических связей, сохранение и популяризацию русского языка и культуры за рубежом».
Медаль Пушкина – не первая российская награда вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой. Лейла Алиева была удостоена медалей «За заслуги перед Астраханской областью», «За заслуги перед Волгоградской областью», а также Ордена святой равноапостольной княгини Ольги III степени.