Noyabrın 4-də Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Fondun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevaya “Puşkin” medalını təqdim edib.
Təqdimetmə mərasimi Xalq Birliyi Günü şərəfinə qəbulda keçirilib. Ənənəyə görə, Rusiya dövlətinin başçısı bu tədbirdə bir sıra xarici vətəndaşlara xalqlar arasında sülhün, dostluğun, əməkdaşlığın və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmlənməsində xüsusi xidmətlərinə görə dövlət təltifləri təqdim edib.
Leyla Əliyeva fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirilməsinə görə təşəkkürünü bildirib. O, qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının böyük rus mədəniyyətinə, ədəbiyyatına və incəsənətinə dərin hörmətinin rəmzi kimi, Bakının mərkəzində dahi rus şairi Aleksandr Sergeyeviç Puşkinə abidə ucaldılıb.
Leyla Əliyeva Azərbaycan xalqının Rusiya ilə mədəni, humanitar əməkdaşlıq ənənələrini qayğı ilə qoruyub saxladığını vurğulayıb: “Rusiya-Azərbaycan münasibətləri dərin tarixi köklərə malikdir və bu gün uğurla inkişaf edir. Humanitar sahədə əməkdaşlıq bizim ikitərəfli münasibətlərimizin ayrılmaz tərkib hissəsidir. Azərbaycanda rusdilli təhsil tam həcmdə qorunub saxlanıb, təhsilin rus dilində olduğu 300-dən çox məktəb, Bakı Slavyan Universiteti, Lomonosov adına MDU-nun Bakı filialı fəaliyyət göstərir. Bu il Bakıda İ. M. Seçenov adına Moskva Birinci Dövlət Tibb Universitetinin ilk xarici filialı öz qapılarını tələbələrin üzünə açıb”.
“Mən çox şadam ki, ölkələrimiz arasında dostluğun və mehriban qonşuluğun möhkəmlənməsinə öz cüzi töhfəmi vermişəm. Hörmətli Vladimir Vladimiroviç, bu yüksək təltifə görə sizə bir daha dərin təşəkkürümü bildirirəm. Bu medalı mənə sizin təqdim etməyiniz mənim üçün xüsusilə dəyərlidir. Sizə və bütün rus xalqına xoşbəxtlik, firavanlıq və sülh arzulayıram” – deyə, Leyla Əliyeva sonda bildirib.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyeva “Puşkin” medalına “Rusiya Federasiyası ilə dostluq və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, iqtisadi əlaqələrin inkişafı və xaricdə rus dili və mədəniyyətinin qorunub saxlanılması və populyarlaşmasına verdiyi töhfələrə görə” layiq görülüb.
“Puşkin” medalı Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın layiq görüldüyü ilk Rusiya təltifi deyil. Leyla Əliyeva “Həştərxan vilayəti qarşısında xidmətlərinə görə”, “Volqoqrad vilayəti qarşısında xidmətlərə görə” medallarına, habelə III dərəcəli Müqəddəs Mələksima “Knyaginya Olqa” ordeninə layiq görülüb.

On November 4, Russian President Vladimir Putin presented the “Pushkin” Medal to Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, head of the Foundation’s Russian Office Leyla Aliyeva.
The presentation ceremony took place at a reception in honour of the People’s Unity Day. According to the tradition, at this event, the head of the Russian state presents state decorations to a number of foreign nationals for special services to strengthening of peace, friendship, cooperation, and mutual understanding between peoples.
Leyla Aliyeva expressed her gratitude for the high appreciation of her activity. She underscored the monument erected to great Russian poet Alexander Sergeevich Pushkin in the centre of Baku, as a sign of profound respect for the great Russian culture, literature and art.
Leyla Aliyeva noted that the people of Azerbaijan has been preserving the tradition of cultural and humanitarian cooperation with Russia: “The Russian-Azerbaijani relations are tied with deep historical roots, and these relations are developing successfully today. Cooperation in the humanitarian sphere is part and parcel of our bilateral relations. Education in Russian has been maintained in Azerbaijan in full volume, there are over 300 schools teaching in Russian, and the Baku Slavic University and the Baku Branch of the Lomonosov MSU are functioning. This year, the first foreign branch of I.M.Sechenov Moscow First State Medical University opened its doors to students. ”
“I’m very glad to have made little contribution to strengthening of friendship and kind neighbourhood relations between our countries. Dear Vladimir Vladimirovich, thank you again for such a high decoration. Your presentation of this medal to me is of special significance for me. I wish You and the Russian people happiness, abundance and peace” – said Leyla Aliyeva at the end.
Leyla Aliyeva was decorated with “Pushkin” Medal for her contribution to strengthening of friendship and cooperation with the Russian Federation, development of economic ties, and for preservation and promotion of the Russian language and culture abroad” .
The “Pushkin” Medal is not the first Russian decoration of Leyla Aliyeva, the president of the Heydar Aliyev Foundation. Leyla Aliyeva has been awarded the medals “For services to Astrakhan Region”, “For services to Volgograd Region”, as well as the Saint Princess Olga Order.