Noyabrın 13-də IDEA İctimai Birliyinin Resurs Mərkəzində Qərb, Bakı Biznes, Bakı Avrasiya, Odlar Yurdu və Azərbaycan universitetlərinin tələbələri üçün “Ekoloji menecment” mövzusunda növbəti elmi seminar təşkil edilib.
IDEA-nın ekoloji tədris proqramının tərkib hissəsi olan seminarda bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi üzrə tanınmış mütəxəssis Elman Yusifov iştirakçılara ətraf mühitin müxtəlif sahələri barədə maraqlı məlumatlar verib.
Seminar çərçivəsində, həmçinin Elman Yusifovun həmmüəllifi olduğu “Ekoloji menecment” ikicildliyinin təqdimatı olub.
Bu dərs vəsaitinin Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın baş redaktorluğu ilə nəşr edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Kitabda ətraf mühitin bütün sahələri, o cümlədən ekosistemlər, biomüxtəliflik, hüquqi tənzimlənmə, müasir dünyada müşahidə olunan qlobal ekoloji problemlər və onların həlli yolları, beynəlxalq təcrübə və s. barədə elmi araşdırmalar əks olunub. Bu kitab ətraf mühit, ekologiya və davamlı inkişaf sahələrində təhsil alan tələbələr üçün faydalı dərs vəsaiti olmaqla yanaşı, qeyd olunan sahələrdə çalışanlar üçün stolüstü kitab kimi də xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
İnteraktiv şəraitdə keçirilən seminarda gənclər ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı onları maraqlandıran mövzularda peşəkarla bilavasitə müzakirə aparmaq imkanı əldə ediblər.
Tədbirin sonunda IDEA İctimai Birliyi tərəfindən iştirakçılara ikicildlik “Ekoloji Menecment” kitabları hədiyyə olunub.

On November 13, another scientific workshop on the topic of Ecological Management was organized at the Resource Centre of IDEA Public Union for students of the Western, Baku Business, Baku Eurasia, Odlar Yurdu and Azerbaijan universities.
At the workshop, which is part of IDEA’s environmental education programme, well-known expert on protection of biological diversity Elman Yusifov gave interesting information about various fields of the environment.
Within the framework of the workshop also took place presentation of the two-volume edition “Ecological Management”, of which Elman Yusifov is the co-author.
Chief editor of this teaching aid is Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva.
The book contains scientific researches on all areas of the environment including ecosystems, biodiversity, legal regulation, global environmental challenges being observed in the world, and ways of their solution, international practice etc. This book, along with being a useful teaching aid for students studying the environment, ecology and sustainable development areas, is also of special significance as a manual for specialists working in these fields.
At the workshop, held in an interactive mode, students had a chance to have direct discussions with professionals on the interesting them topics associated with the protection of the environment.
At the end of the event, participants of the workshop were presented he two-volume edition “Ecological Management”.