Bakıda Latviya rəssamlarının sərgisi açılıb
Noyabrın 26-da Heydər Əliyev Mərkəzində Latviya rəssamlarının “Müxtəlif dənizlər. Bir dünya” adlı sərgisi açılıb.
Sərgi Azərbaycanda “Latviyanı duyun” devizi altında keçirilən Latviya günləri çərçivəsində təşkil edilib. Sərgidə tanınmış latviyalı rəssamlar Aleksey Naumov, Kristaps Zarins və Andris Vitolinsin əsərləri nümayiş olunur.
Heydər Əliyev Mərkəzinin direktorunun birinci müavini Adil Kərimli çıxış edərək bildirib ki, indiyədək Mərkəzdə 30-dək sərgi keçirilib. Latviyanın üç rəssamının 30-dan çox əsərinin yer aldığı budəfəki sərgi ölkənin incəsənətini təqdim etmək baxımından da əhəmiyyət daşıyır. A. Kərimli sərginin təşkilində əməyi olan hər kəsə, o cümlədən Latviyanın İqtisadiyyat Nazirliyinə, bu ölkənin Azərbaycandakı səfirliyinə və Latviya Rəssamlıq Akademiyasına təşəkkürünü bildirib.
Latviyanın iqtisadiyyat naziri xanım Dana Reizniece-Ozola təmsil etdiyi nazirliyin adından qonaqları salamlayaraq deyib: “Sərginin adından məlum olduğu kimi, “Müxtəlif dənizlər. Bir dünya” mövzusu bir-birindən fərqli olan iki müxtəlif ölkəni, yəni, Baltik dənizi sahilində yerləşən və onun incisi olan Latviyanı və Xəzər dənizi sahilində yerləşən və onun incisi olan Azərbaycanı bir araya gətirəcək. Düşünürəm ki, incəsənət hər bir yerdə onu dərk edən adamlar üçün maraq doğurur. Ümidvaram ki, insanlar bu peyzaj janrında əsərlərə baxanda rahatlıq tapacaqlar. Bilirəm ki, azərbaycanlılar çox dinamik insanlardır. Onlar bu rəsm əsərlərinə baxanda həm rahatlıq, eyni zamanda, bir qədər olsa da həyəcan duyacaqlar”. Latviyalı nazir sərginin xoş təəssürat yaradacağına ümidvar olduğunu deyib.
Latviyanın Azərbaycandakı səfiri Yuris Maklakovs sərginin Heydər Əliyev Mərkəzində təşkilindən qürur duyduğunu bildirib. Azərbaycanda üç aydır ki, səfir kimi fəaliyyət göstərdiyini bildirən latviyalı diplomat Mərkəzdə ilk dəfə olmasını və bu ecazkar məkanın onda böyük təəssürat yaratdığını vurğulayaraq deyib: “Gündəlik həyatımızda biz bir çox proseslərin şahidi oluruq. Lakin düşünürəm ki, biz incəsənəti unutmamalıyıq. Bu sərgi azərbaycanlıları Latviya rəssamlarının əsərləri ilə daha yaxından tanış edəcək. Belə sərgilərin sayı çox olacaq”.
Sərgidə əsərləri nümayiş olunan rəssamlardan biri, Latviya Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Aleksey Naumov çıxış edərək diqqətə çatdırıb ki, böyük həcmdə əsərlərin yer aldığı bu sərgi artıq Avropa ölkələrində, ABŞ-da və Honq-Konqda olub. O, sərgidəki əsərlərin azərbaycanlılara xoş təəssürat bağışlayacağına ümidvar olduğunu deyib.
Aleksey Naumov tanınmış peyzaj ustası və müasir Latviya plener rəngkarlığının görkəmli nümayəndəsidir. Hazırda o, Latviya Rəssamlıq Akademiyasının rektorudur. Onun 60-dan artıq fərdi sərgisi keçirilib, 40-dan çox birgə sərginin iştirakçısı olub.
Kristaps Zarins Latviya Rəssamlıq Akademiyasının prorektoru və professorudur. Latviya və digər ölkələrdə bir sıra fərdi sərgiləri keçirilib, birgə sərgilərdə iştirak edib. Onun əsərləri Latviya və Rusiyanın müxtəlif muzeylərində, Avropa ölkələrində şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır.
Andris Vitolins sənaye rəngkarlığının təmsilçilərindən biri kimi tanınır. Əsasən insan tərəfindən yaradılmış obyektlərin rəsmini çəkir, lakin yaradıcılığında təbiət mənzərələrinə də yer ayırır. İndiyə qədər 10-dan artıq fərdi sərgisi açılıb, 40-dan çox birgə sərginin iştirakçısı olub. Latviya Rəssamlıq Akademiyasının rəngkarlıq kafedrasının dosentidir.

26 ноября в Центре Гейдара Алиева открылась выставка латвийских художников под названием «Различные моря. Один мир».
Выставка организована в рамках Дней Латвии в Азербайджане, проходящих под девизом «Почувствуйте Латвию». На выставке представлены работы известных латвийских художников Алексея Наумова, Кристапса Зариньша и Андриса Витолиньша.
Первый заместитель директора Центра Гейдара Алиева Адиль Керимли, выступив на церемонии открытия, сообщил, что на сегодняшний день в центре проведено около 30 выставок. Нынешняя выставка, где представлено более 30 работ трех латвийских художников, значима также с точки зрения демонстрации искусства страны. А.Керимли выразил признательность всем, кто принимал участие в организации выставки, в том числе Министерству экономики Латвии, посольству этой страны в Азербайджане и Латвийской Академии художеств.
Министр экономики Латвии Дана Рейзниеце-Озола, приветствовав гостей от имени представляемого ею министерства, сказала: «Как явствует из названия выставки, тема «Различные моря. Один мир» соединит две различные страны, то есть Латвию – жемчужину Балтийского моря и Азербайджан –жемчужину Каспия. Считаю, что искусство повсюду представляет интерес для людей, которые его понимают. Надеюсь, что люди найдут успокоение, глядя на эти работы в жанре пейзажа. Я знаю, что азербайджанцы – очень динамичные люди. Глядя на эти работы, они почувствуют, как спокойствие, так и некоторое волнение». Латвийский министр выразила надежду, что выставка произведет на посетителей приятное впечатление.
Посол Латвии в Азербайджане Юрис Маклаковс отметил, что организация выставки в Центре Гейдара Алиева вызывает у него чувство гордости. Сообщив, что работает в Азербайджане в качестве посла три месяца, латвийский дипломат подчеркнул, что впервые находится в этом центре, и это чудесное место произвело на него глубокое впечатление. «В повседневной жизни мы становимся свидетелями многих процессов. Однако считаю, что нам не следует забывать искусство. Эта выставка ближе ознакомит азербайджанцев с работами латвийских художников. Таких выставок будет много», - сказал дипломат.
Один из художников, произведения которых представлены на выставке, ректор Латвийской Академии художеств Алексей Наумов отметил, что нынешняя выставка, где представлены масштабные работы, уже прошла в европейских странах, а также США и Гонконге. Он выразил надежду на то, что представленные на выставке произведения произведут на азербайджанцев приятное впечатление.
Затем участники мероприятия ознакомились с выставкой.
Алексей Наумов является известным мастером пейзажа и видным представителем современной латвийской пленэрной живописи. В настоящее время он является ректором Латвийской Академии художеств. Состоялись более 60-ти его персональных выставок, он участвовал в более чем 40 совместных выставках.
Кристапс Зариньш является проректором и профессором Латвийской Академии художеств. Провел ряд персональных выставок в Латвии и ряде других стран, участвовал в совместных выставках. Его работы хранятся в различных музеях Латвии и России, в частных коллекциях в европейских странах.
Андрис Витолиньш известен как представитель индустриальной живописи. В основном пишет картины объектов, созданных человеком, но в своем творчестве уделяет место и пейзажам. На сегодняшний день состоялось более 10-ти его персональных выставок, он также участвовал в более чем 40 совместных выставках. Доцент кафедры живописи Латвийской Академии художеств.