Oktyabrın 21-də “Hilton Baku” otelində Heydər Əliyev Fondu ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı arasında “2012-ci ildə keçiriləcək Rio+20 konfransına hazırlıq məqsədilə Azərbaycan gənclərinin səfərbər edilməsi” adlı Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən BMT-nin Azərbaycan üzrə rezident-əlaqələndiricisi Fikrət Akçura bu prosesə verdikləri dəstəyə görə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya təşəkkür etdi. Bu tədbirin milli mövqenin bəyan edilməsi üçün əla fürsət olduğunu deyən F.Akçura Azərbaycan gəncliyinin nümayəndəsi Leyla Əliyevanın elan etdiyi Ətraf Mühitin Mühafizəsi Fəaliyyəti üzrə Beynəlxalq Dialoqun xüsusi əhəmiyyətini vurğuladı.
Gələn il Rio de Janeyroda keçiriləcək konfransa qədər əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişlənəcəyinə əminliyini bildirən BMT-nin Azərbaycan üzrə rezident-əlaqələndiricisi bu ilin noyabrında gənclər üçün təşkil olunacaq beynəlxalq düşərgənin yaradılması ideyasının da böyük maraq doğurduğunu bildirdi.
Azərbaycanın hər zaman ətraf mühitlə bağlı məsələlərdə təşəbbüskarlıq göstərdiyini deyən F.Akçura sovet dövründə böyük ekoloji problemlərlə üzləşən bu ölkənin hazırda ekoloji tarazlığın qorunması işinə böyük vəsait xərclədiyini vurğuladı. O, həmçinin Azərbaycanın dünyada dayanıqlı inkişafla bağlı xüsusi mövqe nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırdı.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə çıxış etdi.
Tədbir çərçivəsində “Rio+20” konfransına hazırlıq üçün Azərbaycan gənclərinin səfərbər edilməsi ilə bağlı imzalanacaq memorandumun əhəmiyyətinə toxunan Leyla Əliyeva bu məsələdə BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə birgə fəaliyyətin əhəmiyyətindən danışaraq dedi: ““Rio+20” konfransı 1992-ci ildə keçirilmiş ətraf mühit və inkişaf məsələləri üzrə BMT-nin tarixi konfransının 20 illiyini qeyd etmək üçün təşkil olunacaqdır. Rio-de-Janeyro şəhərində baş tutacaq bu vacib konfransda biz zəmanəmizin əsas məsələlərini, xüsusilə də ətraf mühitin mühafizəsini, dayanıqlı inkişafı, yoxsulluğun azaldılmasını müzakirə edəcəyik. Sözsüz ki, qarşımızda duran çətinliklərlə bağlı müvafiq cavab tədbirlərini də burada müzakirə edəcəyik. Çalışacağıq ki, BMT-yə üzv olan ölkələr tərəfindən müvafiq siyasi iradənin göstərilməsinə nail olaq”.
Leyla Əliyeva ətraf mühitin qorunması və ekoloji problemlərin həlli istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlərdən də danışdı. Azərbaycanda ətraf mühitin qorunması məsələsinə xüsusi diqqət yetirildiyini və bu istiqamətdə bir çox uğurların qazanıldığını vurğulayan Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti fikrini belə davam etdirdi: “Qarşımızda duran əsas məqsədlərdən biri də Qəbələdə yaradılacaq düşərgədir ki, biz bununla “Rio+20” konfransını keçirmək üçün daha yaxşı hazırlıq səviyyəsinə nail ola bilək. Azərbaycana gəldikdə, biz noyabrı “Ekologiya ayı” elan etmişik və bununla bağlı qarşımızda bir sıra təşəbbüslər vardır. Bu, bilavasitə ətraf mühitə dostcasına yanaşmaqdan ibarətdir. Biz iməciliklər keçirilməsi, kütləvi halda ağacların əkilməsi, parkların yenidən qurulması, şəhər boyu quşlar üçün evciklərin quraşdırılması və nəsli kəsilməkdə olan heyvanların yenidən təbiətə qaytarılması, bundan başqa çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi və əyalətlərdə içməli suyun olmasını istəyirik.
Bizim çox gözəl bir təşəbbüsümüz də vardır. Bu təşəbbüs Azərbaycan Alpinizm Federasiyası ilə birgə irəli sürülmüşdür. Biz Azərbaycandan, Gürcüstandan, Türkiyədən, İrandan və Rusiyadan alpinistləri ekspedisiya şəklində bir araya gətirərək adı məlum olmayan zirvəyə qalxmağa şövq edəcəyik. Bu zirvənin hündürlüyü təxminən 3600 metrdir. Bu zaman onlar dağlardan, dərələrdən, kəndlərdən keçərək əraziləri təmizləyəcəklər. Onlar ərazilərdən zibilləri və digər tullantıları toplayaraq burada zibil qutuları yerləşdirəcək və bu məlumatı ətrafda yaşayan insanlara çatdıracaqlar”.
Sonra Leyla Əliyeva və Fikrət Akçura Heydər Əliyev Fondu ilə BMT-nin İnkişaf Proqramı arasında “2012-ci ildə keçiriləcək “Rio+20” konfransına hazırlıq məqsədilə Azərbaycan gənclərinin səfərbər edilməsi” adlı Anlaşma Memorandumu imzaladılar.
Mərasimdə çıxış edən ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırov son illərdə Azərbaycanda ekoloji siyasət üzrə mühüm islahatların həyata keçirildiyini, ölkəmizin bu sahədə üzərinə götürdüyü beynəlxalq öhdəlikləri uğurla icra etdiyini dedi. O bildirdi ki, Prezident İlham Əliyevin ekoloji mühitin yaxşılaşdırılması ilə bağlı gördüyü işlərə Heydər Əliyev Fondu xüsusi dəstək verir. Nəticədə Azərbaycan uzun illərdir ki, bu sahədə üzləşdiyi problemlərdən tədricən xilas olur. Əhalinin içməli suya olan tələbatı ödənilir, ölkədə nəsli kəsilməkdə olan heyvanlar tarixi yerlərinə qaytarılır.
Qlobal səviyyədə həyata keçirilən bu layihədə nailiyyətlərin davamlı olacağına əminliyini bildirən H.Bağırov həmin məsələdə gənclərin iştirakının təmin olunmasında Leyla Əliyevanın xüsusi xidmətlərinin olduğunu dedi.
Mərasimdə Ətraf Mühitin Mühafizəsi Fəaliyyəti üzrə Beynəlxalq Dialoq – IDEA-nın internet saytının (www.ideacampaign.org) təqdimatı keçirildi.
Qeyd edək ki, layihə 2012-ci ildə Braziliyanın Rio-de-Janeyro şəhərində keçiriləcək Dayanıqlı İnkişaf üzrə BMT Konfransı üçün hazırlıq prosesində gənclərin iştirakını təşviq etmək məqsədi daşıyır. Layihənin digər məqsədi isə gənclərin ölkədə dayanıqlı inkişafına nail olunması istiqamətində ortaya çıxan çatışmazlıqların aradan qaldırılmasına dair fikirlərinin nəzərə alınmasına şərait yaratmaqdır.
Cari il iyulun 12-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən irəli sürülən Ətraf Mühitin Mühafizəsi Fəaliyyəti üzrə Beynəlxalq Dialoq təşəbbüsü gənclərin dayanıqlı inkişaf üzrə qlobal hərəkata fəal qoşulması üçün platforma rolunu oynayır.
Mərasimdə Azərbaycanın dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, xarici ölkələrin Bakıdakı səfirləri, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.

В церемонии приняла участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева.
Выступивший на мероприятии резидент-координатор ООН по Азербайджану Фикрет Акчура поблагодарил первую леди Азербайджана, посла доброй воли Мехрибан Алиеву и вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлу Алиеву за поддержку этого процесса. Отметив, что данное мероприятие – это отличная возможность для заявления национальной позиции, Ф.Акчура подчеркнул особое значение Международного диалога по деятельности в области охраны окружающей среды, объявленного представителем азербайджанской молодежи Лейлой ханум Алиевой.
Выразив уверенность в том, что до конференции, которая состоится в будущем году в Рио-де-Жанейро, сотрудничество еще более расширится, резидент-координатор ООН по Азербайджану сказал, что идея создания международного лагеря для молодежи, который будет организован в ноябре этого года, также вызывает большой интерес.
Подчеркнув, что Азербайджан всегда проявляет инициативу в вопросах, связанных с окружающей средой, Ф.Акчура отметил, что эта страна, столкнувшаяся в советский период с большими экологическими проблемами, в настоящее время тратит большие средства для сохранения экологического баланса. Он также подчеркнул, что Азербайджан демонстрирует особую позицию в мире по устойчивому развитию.
На церемонии выступила вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла ханум Алиева.
Коснувшись значения Меморандума по мобилизации азербайджанской молодежи для подготовки к конференции Rio+20, который будет подписан в рамках мероприятия, Лейла Алиева отметила важность сотрудничества с Программой развития ООН в этом вопросе. Она сказала:
-Конференция Rio+20 будет организована для празднования 20-летия состоявшейся в 1992 году исторической конференции ООН по вопросам окружающей среды и развития. На этой важной конференции, которая пройдет в городе Рио-де-Жанейро, мы обсудим основные вопросы нашего времени, в частности, вопросы охраны окружающей среды, устойчивого развития, сокращение бедности. Безусловно, мы будем обсуждать также соответствующие ответные меры в связи со стоящими перед нами трудностями. Постараемся, чтобы страны-члены ООН продемонстрировали соответствующую политическую волю.
Лейла Алиева также рассказала об осуществляемых в нашей стране мерах, направленных на охрану окружающей среды и решение экологических проблем. Подчеркнув, что в Азербайджане вопросу охраны окружающей среды уделяется особое внимание и в этом направлении достигнуто много успехов, вице-президент Фонда Гейдара Алиева сказала:
-Одна из стоящих перед нами основных целей – это лагерь, который будет создан в Габале. Тем самым мы сможем достичь лучшего уровня подготовки к проведению конференции Rio+20.
Что касается Азербайджана, то мы объявили ноябрь «Месяцем экологии», в связи с чем у нас есть ряд инициатив. Они непосредственно включают дружеское отношение к окружающей среде. Мы хотим проведения субботников, массовой высадки деревьев, реконструкции парков, строительства в городе домиков для птиц, возвращения в природу вымирающих животных, кроме того, очистки загрязненных территорий и наличия питьевой воды в регионах.
У нас также есть прекрасная инициатива. Она была выдвинута совместно с Федерацией альпинизма Азербайджана. Мы приглашаем альпинистов из Азербайджана, Грузии, Турции, Ирана и России сформировать экспедицию и покорить безымянную вершину. Высота этой вершины составляет примерно 3600 метров. Во время экспедиции они, проходя через горы, ущелья и села, будут очищать территорию. Собирая с этих территорий мусор и другие отходы, они будут устанавливать здесь мусорные ящики и сообщать эту информацию живущим поблизости людям.
Затем Лейла ханум Алиева и Фикрет Акчура подписали Меморандум взаимопонимания между Фондом Гейдара Алиева и Программой развития ООН под названием «Мобилизация азербайджанской молодежи с целью подготовки к предстоящей в 2012 году конференции Rio+20».
Выступивший на церемонии министр экологии и природных ресурсов Гусейнгулу Багиров сказал, что в последние годы в Азербайджане осуществляются важные реформы по экологической политике, наша страна успешно выполняет международные обязательства, взятые на себя в этой области. Он отметил, что особую поддержку проводимой Президентом Ильхамом Алиевым работе по улучшению экологической среды оказывает Фонд Гейдара Алиева. В результате Азербайджан постепенно избавляется от проблем в этой области, с которыми он сталкивался на протяжении многих лет. Удовлетворяются потребности населения в питьевой воде, вымирающие животные возвращаются на свои исторические места в стране.
Выразив уверенность в том, что успехи в этом реализуемом на глобальном уровне проекте будут продолжительными, Г.Багиров сказал, что Лейле ханум Алиевой принадлежат особые заслуги в обеспечении участия молодежи в охране окружающей среды.
На церемонии состоялась презентация интернет-сайта Международного диалога по деятельности в области охраны окружающей среды – IDEA ( www.ideacampaign.org ).
Отметим, что проект преследует цель поощрять участие молодежи в процессе подготовки к предстоящей в 2012 году в бразильском городе Рио-де-Жанейро Конференции ООН по устойчивому развитию. Другая цель проекта – создать условия для учета мнений молодежи об устранении недостатков, возникающих на пути достижения в стране устойчивого развития.
Выдвинутая вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой ханум Алиевой 12 июня текущего года инициатива Международного диалога по деятельности в области охраны окружающей среды играет роль платформы для активного подключения молодежи к глобальному движению по устойчивому развитию.
На церемонии подписания присутствовали официальные лица государства и правительства Азербайджана, депутаты Милли Меджлиса, послы зарубежных стран в Баку, представители международных организаций, общественности.