IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Kampaniyası 5 iyun - Dünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Günü ilə əlaqədar “Azərbaycan ekosistemləri və landşaft müxtəlifliyi” mövzusunda interaktiv seminar təşkil edib.
Ətraf mühitə və onun qorunmasına xüsusi marağı olan tələbələrin və bu sahədə çalışan müəllimlərin iştirak etdikləri seminar Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında yerləşən IDEA Resurs Mərkəzində keçirilib.
Tədbirdə ekspert qismində AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun informasiya və innovasiya şöbəsinin müdiri, professor Elman Yusifov iştirak edib.
Seminar zamanı Azərbaycanın landşaftı, fauna və florası, landşaft müxtəlifliyinin yaranma səbəbləri, həmçinin düzən və dağ landşaftlarının bitki və canlı müxtəlifliyi haqqında geniş məlumat verən ekspert bildirib ki, ölkəmizin təbiətinin, zəngin bitki və heyvanat aləminin, təbii sərvətlərərinin qorunmasında və gələcək nəsillərə çatdırılmasında gənclərin böyük rolu olmalıdır.
IDEA Kampaniyası 2011-ci il iyulun 12-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən başladılıb. Kampaniya ətraf mühitin qorunması üzrə regional və beynəlxalq əməkdaşlıq şəbəkəsi quraraq biomüxtəlifliyin qorunması ilə bağlı insanları maarifləndirmək istiqamətində müxtəlif ekoloji layihələr həyata keçirməkdədir.

Кампания IDEA отметила Всемирный день окружающей среды
В связи с Всемирным днем окружающей среды кампания IDEA (International Dialogue for Environmental Action) организовала интерактивный семинар на тему «Экосистемы Азербайджана и ландшафтное разнообразие».
Семинар, в котором приняли участие студенты, проявляющие особый интерес к окружающей среде и ее охране, а также преподаватели, работающие в этой сфере, прошел в Ресурсном центре IDEA, расположенной в Академии государственного управления при Президенте Азербайджана.
В качестве эксперта в мероприятии принял участие заведующий отделом информации и инноваций Института зоологии Национальной академии наук Азербайджана профессор Эльман Юсифов.
Подробно рассказав в ходе семинара о ландшафте Азербайджана, его флоре и фауне, о причинах появления ландшафтных различий, а также растительном и животном разнообразии равнинных и горных ландшафтов, эксперт отметил, что молодежь должна играть особую роль в сохранении и передаче будущему поколению богатой природы, растительного и животного мира, природных ресурсов нашей страны.
Кампания IDEA была начата 12 июля 2011 года вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой. Создав сеть регионального и международного партнерства по охране окружающей среды, кампания осуществляет различные экологические проекты с целью просвещения людей в вопросе защиты биоразнообразия.