ABŞ-da “Əli və Nino” filminin premyerası olacaq
2016-cı ilin yanvarında “Əli və Nino” filminin premyerası keçiriləcək. Yazıçı Qurban Səidin dünya bestselleri, eyniadlı romanı əsasında çəkilmiş film yanvarın 21-dən 31-dək keçiriləcək ABŞ-ın nüfuzlu "Sundance" beynəlxalq film festivalında nümayiş olunacaq.
"Əli və Nino" filminin icraçı prodüseri Leyla Əliyeva, prodüseri Kris Tikyer, rejissoru "BAFTA" mükafatı sahibi Asif Kapadia, ssenari müəllifi isə "Academy Award" mükafatı laureatı Kristofer Hemptondur. Filmdə Adam Bakri, Mariya Valverde, Halit Ergenç, Mendi Petinkin, Konni Nilson, Rikkardo Samariko, Humayon Erşardi, Fəxrəddin Manafov, Əsad Bub, Numan Akar və digər məşhur aktyorlar çəkiliblər.
Qeyd edək ki, filmin çəkilişlərinə 2015-ci il fevralın 24-dən başlamış və iyun ayınadək davam etmişdi. Çəkilişlər Bakıda, tarixi İçərişəhər küçələrində və paytaxtın bir sıra məkanlarında, Qobustan, Xınalıq və s. ərazilərdə aparılıb.
Filmin yaradıcı heyəti gözəl ssenari, beynəlxalq səviyyəli komanda, çəkiliş üçün çox gözəl məkanlar və güclü aktyor heyətinə əsaslanaraq bu ekran əsərinin böyük uğur əldə edəcəyinə ilk gündən əminliyini bildirmişdi.
Bu uğur ilk dəfə olaraq  "Sundance" beynəlxalq film festivalında geniş ictimaiyyətə təqdim ediləcək. ABŞ-ın Yuta ştatının Park Siti şəhərində təşkil olunacaq festival 1985-ci ildən keçirilir. Bu il 31-ci dəfə keçiriləcək festivalda 16 bədii, 10 sənədli filmin, uşaqlar üçün 3 ekran işinin premyerası olacaq və 9 filmə baxış keçiriləcək.

A premiere of the movie “Ali and Nino” will take place in January 2016. Shot based on Gurban Said’s world bestselling novel of the same name, the film will be demonstrated at the influential “Sundance” International Movie Festival of the USA, to be held from 21 to 31 January.
The executive producer of the movie “Ali and Nino” is Leyla Aliyeva, while Kris Thykier is the producer, BAFTA winner Asif Kapadia the director, and Academy Award winner Christopher Hampton the playwright. Adam Bakri, Maria Valverde, Halit Ergenc, Mandy Patinkin, Connie Nielsen, Riccardo Scamarcio, Homayoun Ershardi, Fakhraddin Manafov, Asad Bub, Numan Acar and other famous actors and actresses acted in the movie.
Shootings of the movie started on February 24, 2015 and continued until June, taking place in Baku, historical Icherisheher streets, a number of other places of the capital, as well as Gobustan, Khynalyg and other areas of the country.
The creative team of the movie had expressed their assurance, from the first day - relying on the good script, international-level team, very beautiful places for shooting and strong team of actors - that the film would reach great achievement.
This success will first be presented to general public for the first time at “Sundance” International Movie Festival. To be organized in the city of Park City of the Utah State, USA, the Festival has been held since 1985. A premiere of 16 feature films, 10 documentaries, 3 films for children will take place at the Festival to be held for the 31st time this year, and 9 films will be reviewed within its framework.