Azərbaycanın Sankt-Peterburq şəhərindəki Baş konsulluğunun təşkilatçılığı və Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) dəstəyi ilə Rusiya Milli Kitabxanasında 20 Yanvar faciəsinin 26-cı ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycanın diaspor fəalları, ziyalılar, azərbaycanlı tələbə və gənclər, Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri və “Sekretnıye materialı” qəzetinin redaktoru Aleksandr Karpov iştirak ediblər.
Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda həyatlarını qurban vermiş şəhidlərimizin xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla anılıb.
Tədbir iştirakçılarına 20 Yanvar faciəsi mövzusunda “Qanlı Yanvara aparan yol” adlı rus dilində sənədli film nümayiş etdirilib.
Baş konsul Elşad Qulamov, “Smolnıy Universiteti” elmi-təhsil konsorsiumunun prezidenti Heydər İmanov, Rusiya Yazıçılar İttifaqının üzvü, profesor Yuri Pompeyev, Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin professoru, tarix elmləri doktoru Niyazi Niyazov, "Azərbaycan Təhsil Mərkəzi"nin rəhbəri Həsən Mənsimov, “Vətən” ictimai təşkilatının rəhbəri Məzahir Həsənov və Rusiyanın fəxri hüquqşünası Yuri Soltanov və RAGB-nin Sankt-Peterburq üzrə bölməsinin fəal üzvü, Tələbələr Şurasının sədri, Kirov adına Hərbi-Tibbi Akademiyanın tələbəsi Mehdi Əlizadə mərasimdə çıxış ediblər.
Mərasimin yekununda şəhidlərin ruhuna dualar oxunub. İştirakçılara 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş fotomateriallar nümayiş edilib.

A commemoration ceremony took place at Russia’s National Library, with the organizational support of Azerbaijan’s Consulate in the city of Saint Petersburg and the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR), to mark the 26th anniversary of the 20th January tragedy.
The ceremony was attended by Azerbaijan’s Diaspora activists, intelligentsia, Azerbaijani students and youth, representatives of the Russian society, and editor of the newspaper “Sekretniye matrialy” Alexander Karpov.
The martyrs who have sacrificed their lives for Azerbaijan’s independence were remembered with a minute of silence.
The attendees of the event were shown a documentary in Russian, called “A path leading to the bloody January, devoted to the tragedy of 20th January.
Consul general Elshad Gulamov, president of the Smolny University’s scientific and educational consortium Heydar Imanov, member of the Russian Writers Union, professor Yuri Pompeyev, professor of the Saint Petersburg State University, doctor of history Niyazi Niyazov, head of the Azerbaijani Education Centre Hasan Mansimov, head of “Vatan” public organization Mazahir Hasanov, Russia’s honoured lawyer Yuri Soltanov, and active member of AYOR’s Saint Petersburg division, chairperson of the Students Board, student of the Kirov Military and Medical Academy Mehdi Alizadeh delivered a speech at the ceremony.
At the end of the ceremony, prayers from Qur’an were read in memory of the martyrs. Participants were shown photo materials related to the tragedy of 20th January.