Azərbaycanın Sankt-Peterburq şəhərindəki Baş konsulluğunun təşkilatçılığı və Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) dəstəyi ilə Rusiya Milli Kitabxanasında 20 Yanvar faciəsinin 26-cı ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycanın diaspor fəalları, ziyalılar, azərbaycanlı tələbə və gənclər, Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri və “Sekretnıye materialı” qəzetinin redaktoru Aleksandr Karpov iştirak ediblər.
Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda həyatlarını qurban vermiş şəhidlərimizin xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla anılıb.
Tədbir iştirakçılarına 20 Yanvar faciəsi mövzusunda “Qanlı Yanvara aparan yol” adlı rus dilində sənədli film nümayiş etdirilib.
Baş konsul Elşad Qulamov, “Smolnıy Universiteti” elmi-təhsil konsorsiumunun prezidenti Heydər İmanov, Rusiya Yazıçılar İttifaqının üzvü, profesor Yuri Pompeyev, Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin professoru, tarix elmləri doktoru Niyazi Niyazov, "Azərbaycan Təhsil Mərkəzi"nin rəhbəri Həsən Mənsimov, “Vətən” ictimai təşkilatının rəhbəri Məzahir Həsənov və Rusiyanın fəxri hüquqşünası Yuri Soltanov və RAGB-nin Sankt-Peterburq üzrə bölməsinin fəal üzvü, Tələbələr Şurasının sədri, Kirov adına Hərbi-Tibbi Akademiyanın tələbəsi Mehdi Əlizadə mərasimdə çıxış ediblər.
Mərasimin yekununda şəhidlərin ruhuna dualar oxunub. İştirakçılara 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş fotomateriallar nümayiş edilib.

При организационной поддержке Генконсульства Азербайджана в Санкт-Петербурге и Азербайджанской молодежной организации России (AMOР) в Национальной библиотеке России состоялась мемориальная церемония, посвященная 26-й годовщине трагедии 20 Января.
На церемонии присутствовали активисты азербайджанской диаспоры, представители интеллигенции, азербайджанские студенты и молодежь, представители российской общественности, а также редактор газеты «Секретные материалы» Александр Крапов.
В память о мучениках, отдавших свои жизни за независимость Азербайджана, прошла минута молчания.
Участникам мероприятия был показан посвященный трагедии 20 Января документальный фильм на русском языке «Дорога к Кровавому январю».
На мероприятии выступили генконсул Эльшад Гуламов, президент научно-образовательного консорциума «Смольный университет» Гейдар Иманов, член союза писателей России, профессор Юрий Помпеев, профессор Санкт-Петербургского государственного университета, доктор исторических наук Ниязи Ниязов, глава «Азербайджанского образовательного центра» Гасан Мансимов, глава общественной организации «Vətən» Мазахир Гасанов, заслуженный юрист Российской Федерации Юрий Султанов, активный член Санкт-Петербургского отделения АМОР, президент студенческого совета, студент Военно-медицинской академии имени Кирова Мехди Ализаде.
В конце церемонии была прочитана молитва мученикам. Участникам были показаны фотографии, посвященные трагедии 20 января.