Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə təsis edilmiş “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində fevralın 26-da Heydər Əliyev Mərkəzi və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun dəstəyi ilə Xocalı soyqırımının 24-cü ildönümünə həsr olunan anım mərasimi keçirilib. Tədbir çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində ölkənin tanınmış rəssamları, heykəltəraşları, eləcə də Rəssamlıq Akademiyasının tələbə və məzunlarının Xocalı faciəsini əks etdirən əsərlərindən ibarət sərgi təşkil olunub.
Anım tədbirində iştirak edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov, Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov, ictimai-siyasi xadimlər, Xocalı soyqırımı zamanı yaxınlarını itirmiş sakinlər sərgi ilə tanış olublar.
Sərgidə dünya şöhrətli fransalı heykəltəraş-rəssam, azərbaycanlıların soyqırımına həsr olunmuş 70 əsərin müəllifi olan Reno Vansan Balsanjenin (Renaud Vincent Baltzinger) Xocalı soyqırımına həsr etdiyi “Bəyaz əsər” adlı kompozisiyası da təqdim olunub. Əsərdə qətlə yetirilmiş Xocalı sakinləri - qadın və onun ətrafında uşaqlar təsvir olunur. Əsər bir tərəfdən anaya olan sevgi və hörməti, digər tərəfdən isə Vətənə-Azərbaycana bağlılığı, onun azadlığı, müstəqilliyi və bölünməzliyi uğrunda mübarizəyə hazırlığı təcəssüm etdirir.
Sərgi ilə tanışlıqdan sonra tədbir iştirakçıları Xocalı faciəsində qətlə yetirilmiş soydaşlarımızın xatirəsini bir dəqiqəlik sukutla yad ediblər.
Anım mərasimində çıxış edən heykəltəraş-rəssam Reno Vansan Balsanje Xocalı hadisələri barədə Fransanın Azərbaycandakı səfirliyində çalışmış qardaşı vasitəsilə xəbər tutduğunu bildirdi.
Onun sözlərinə görə, gözəl Azərbaycanla tanışlığı da məhz qardaşının sayəsində mümkün olub.
Fransalı sənətkar qeyd edib ki, Xocalı faciəsini daha dərindən araşdırdıqdan sonra öz təəssürat və hisslərini nümayiş olunan əsərdə ifadə edib: "Mən Xocalıda qətlə yetirilən 613 qurbanı xatırlayıram. Onlar alçaq və qorxaqcasına qətlə yetirilib. Bu gün soyqırımı qurbanlarının yad edilməsi ilə bağlı Azərbaycana gəlmişəm. Mən Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə abidə yaratdım. Bu abidəni Azərbaycan xalqına həsr etmişəm".
Heykəltəraş əlavə edib ki, Xocalı faciəsini əsl kütləvi cinayət adlandırmaq olar. Onun sözlərinə görə, beynəlxalq aləmin bu hadisəyə layiqli qiymətini verməyərək susması qəbuledilməzdir: "O insanlar alçaq şəkildə qətlə yetirilib. Bu gün Dağlıq Qarabağ azad deyilsə, azərbaycanlılar üçün bu vəziyyət qəbul edilə bilməz".
Daha sonra Xocalı sakini Ceyran Əzizova çıxış edərək Ermənistan silahlı birləşmələrinin törətdiyi amansızlıqlardan söz açıb.
O bildirib ki, Xocalı faciəsi zamanı həyat yoldaşı da daxil olmaqla, 74 qohumunu itirib: "Bu gün bu zalda əyləşənlər arasında həmin faciə zamanı ata-anasını itirən 25 nəfər də var. Onların arasında mənim qohumlarım da var. Bu faciə zamanı 26 yaşım olub, ancaq illər ötsə də, bu faciəni, onun dəhşətli izlərini unutmaq olmaz".
C.Əzizova dövlətin onlara göstərdiyi qayğıdan da razılıq edərək deyib ki, dövlətin göstərdiyi dəstək sayəsində bu gün özünü kimsəsiz saymır.
Xocalı soyqırımının ilk şahidlərindən olan və soyqırımda qətl edilmiş insanların meyitlərini götürmək üçün əraziyə uçan vertolyotu idarə etmiş ukraynalı pilot Leonid Kravets bildirib ki, Xocalı faciəsindən sonra qətlə yetirilmiş insanları öz gözləri ilə görüb və bu dəhşətli anları yaşayıb.
Faciədən sonra Xocalıya azərbaycanlı jurnalist Cingiz Mustafayevin, xarici jurnalistlərin çəkiliş qruplarını aparmaq üçün səfər etdiyini deyən Leonid Kravets Xocalı faciəsini əsl dəhşət adlandırıb: "Biz çoxlu insan meyitləri gördük. Mülki əhali - qadınlar, qocalar, uşaqlar qətlə yetirilmişdilər. Bu, şok hadisə idi, buna inanmaq çətin idi. Dəhşət o idi ki, mülki insanlar qətlə yetirilmişdi. Onların gecə vaxtı alçaqcasına, vəhşiliklə qətlə yetirilməsi ağlasığmaz idi. Məndən tez-tez soruşurlar ki, həmin vaxt nə hisslər keçirirdin? Şok hisslər. Həmin insanlar üzü Ağdama tərəf qaçırdılar. O insanlar cəmi 2 km məsafəni də qət etsəydilər, bəlkə də sağ qalardılar".
Xocalını XX əsrin ən böyük faciələrindən biri sayan pilot qeyd edib ki, dünyanın bu hadisəyə qiymət verməməsi çox təəssüfedici haldır: "Əfsuslar olsun ki, beynəlxalq təşkilatlar özlərini kar, kor, bu barədə məlumatı olmayan kimi aparırlar".
Daha sonra “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın dəstəyi ilə Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporu tərəfindən çəkilmiş “Cəhənnəmi görmüş pilot” sənədli filmi nümayiş olunub. Filmdə Xocalı soyqırımının ilk şahidlərindən olan və soyqırımda qətl edilmiş insanların meyitlərini götürmək üçün əraziyə uçan vertolyotu idarə etmiş ukraynalı pilot Leonid Kravets gördüyü dəhşətləri təsvir edir.
Tədbirdə “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində 2008-ci ildən etibarən görülmüş işlər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq kampaniyası Xocalı soyqırımının beynəlxalq səviyyədə tanıdılması, faciə zamanı zərərçəkmiş şəxslərə təzminat verilməsinə nail olunması, cinayətkarların məsuliyyətə cəlb olunması, soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində işlər aparır.
Tədbirdə “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq kampaniyasının yeni istifadəyə verilmiş saytının da təqdimatı olub. Qeyd edilib ki, kampaniyanın saytı Xocalı hadisələri ilə bağlı məlumatların, ilkin mənbəyə əsaslanan tarixi faktların, şahid ifadələrinin, nəşr və kitabların, eləcə də soyqırımı zamanı çəkilmiş foto və video materialların toplandığı geniş resurs mənbəyi olmaqla yanaşı, həm də internet istifadəçilərinin kampaniyanın gedişatında iştirakına imkan yaradan interaktiv platformadır.
Tədbirin sonunda Bakı Musiqi Akademiyasının Gənclər Kamera Orkestrinin ifasında Xocalı soyqırımına həsr olunmuş musiqi proqramı təqdim olunub.

26 февраля в рамках международной кампании «Справедливость для Ходжалы», учрежденной в 2008 году по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, при поддержке Центра Гейдара Алиева и Фонда молодежи при Президенте Азербайджана в Центре Гейдара Алиева прошла церемония почтения, посвященная 24-й годовщине Ходжалинского геноцида. В рамках мероприятия в Центре Гейдара Алиева была организована выставка работ известных художников, скульпторов страны, а также студентов и выпускников Художественной академии, посвященных Ходжалинской трагедии.
Участвовавшие в церемонии помощник Президента Азербайджана по общественно-политическим вопросам Али Гасанов, директор Центра Гейдара Алиева Анар Алакбаров, общественно-политические деятели, жители Ходжалы, потерявшие близких в Ходжалинской трагедии, ознакомились с выставкой.
На выставке также была представлена посвященная Ходжалинскому геноциду композиция «Белое произведение» всемирно известного французского художника, скульптора, автора 70 произведений, посвященных геноциду азербайджанцев, Рено Венсана Балсанже (Renaud Vincent Baltzinger).
Произведение показывает жителей Ходжалы – женщин и детей вокруг них. С одной стороны, произведение воплощает любовь и уважение к матери, с другой – привязанность к Родине – Азербайджану, борьбу за его свободу, независимость и целостность.
После ознакомления с выставкой участники мероприятия минутой молчания почтили память соотечественников, убитых в Ходжалинской трагедии.
Выступая на церемонии, Рено Венсан Балсанже сказал, что узнал о ходжалинских событиях от своего брата, работавшего в посольстве Франции в Азербайджане. По его словам, знакомство с прекрасным Азербайджаном состоялось также благодаря его брату.
Французский скульптор отметил, что после глубокого изучения Ходжалинской трагедии он выразил свои чувства и впечатления в представленных произведениях.
«Я вспоминаю 613 жертв, убитых в Ходжалы. Они были убиты подло. Я приехал сегодня в Азербайджан, чтобы почтить память жертв трагедии. Я создал произведение в память о жертвах Ходжалинской трагедии. Я посвятил его азербайджанскому народу и двум своим детям», - сказал скульптор.
Он добавил, что Ходжалинскую трагедию можно назвать настоящим массовым убийством. По его словам, неприемлемо то, что международное сообщество, умалчивая, не дает этому событию должной оценки. «Эти люди были подло убиты. Если сегодня Нагорный Карабах не освобожден, то это не может быть приемлемым для азербайджанцев», - сказал он.
Затем жительница Ходжалы Джейран Азизова рассказала о зверствах, учиненных вооруженными подразделениями Армении.
Она отметила, что во время Ходжалинской трагедии потеряла 74 родственника, включая мужа. «Сегодня среди сидящих в этом зале есть 25 человек, которые потеряли отца и мать. Среди них есть и мои родственники. Во время этой трагедии мне было 26 лет, но, несмотря на то, что прошли годы, забывать эту трагедию, ее страшные следы нельзя», - сказала Азизова.
Выразив удовлетворение заботой, оказываемой государством, Азизова сказала, что благодаря поддержке государства она не чувствует себя одинокой.
Украинский пилот Леонид Кравец, который был одним из первых свидетелей Ходжалинского геноцида и управлял вертолетом, вылетевшим на территорию для того, чтобы забрать трупы людей, убитых в результате геноцида, отметил, что после Ходжалинской трагедии своими глазами видел убитых людей и пережил эти ужасные мгновения.
Сказав, что вылетел в Ходжалы сразу после трагедии, чтобы доставить туда азербайджанского журналиста Чингиза Мустафаева и съемочные группы иностранных журналистов, Леонид Кравец назвал Ходжалинскую трагедию настоящим ужасом. «Мы видели много человеческих трупов. Было убито гражданское население – женщины, старики, дети. Это было шоком, в это трудно было поверить. Ужасно то, что были убиты гражданские лица. Немыслимо было, что они были подло и зверски убиты в ночное время. У меня часто спрашивают: что вы чувствовали тогда? Шок! Эти люди бежали в сторону Агдама. Если бы они преодолели всего два километра пути, может, они и выжили бы», - сказал Кравец.
Пилот, назвавший произошедшее в Ходжалы одной из самых больших трагедий ХХ века, подчеркнул, что очень прискорбно, что мир не дал оценку этому событию.
«К сожалению, международные организации ведут себя так, словно слепы, глухи и не знают об этом», - сказал он.
Затем был продемонстрирован документальный фильм «Пилот, который видел ад», снятый Объединенной диаспорой азербайджанцев Украины при поддержке вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в рамках международной кампании «Справедливость для Ходжалы».
Фильм рассказывает об ужасном зрелище, которое предстало взору одного из первых свидетелей Ходжалинского геноцида – украинского пилота Леонида Кравца, который управлял вертолетом, летевшим для того, чтобы забрать трупы убитых в результате геноцида людей.
На мероприятии была предоставлена информация о работе, проведенной с 2008 года в рамках международной кампании «Справедливость для Ходжалы».
Было отмечено, что международная кампания «Справедливость для Ходжалы» проводит работы по признанию Ходжалинского геноцида на международном уровне, выплате компенсаций лицам, пострадавшим во время трагедии, привлечению преступников к ответственности, увековечиванию памяти жертв геноцида.
На мероприятии также состоялась презентация нового сайта международной кампании «Справедливость для Ходжалы».
Было подчеркнуто, что сайт кампании, наряду с тем, что является обширным ресурсным источником, где собрана информация о ходжалинских событиях, исторические факты, основанные на первоисточниках, свидетельские показания, материалы изданий и книг, а также фото и видеоматериалы, снятые после геноцида, также является интерактивной платформой, создающей возможность для пользователей интернета участвовать в работе международной кампании.
В завершение мероприятия в исполнении Молодежного камерного оркестра Бакинской музыкальной академии была представлена музыкальная программа, посвященная геноциду.