Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Forumun açılış mərasimində iştirak ediblər.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən IV Qlobal Bakı Forumunda bu dəfə münaqişələrin qarşısının alınmasında dinlərarası dialoqun rolu, miqrasiya, multikulturalizm və inteqrasiya məsələləri, o cümlədən qlobal təhlükəsizliyin təmin olunması kimi mühüm məsələlər müzakirə edilir. Bundan başqa, enerji və qlobal idarəçiliyin perspektivləri ilə bağlı məsələlər də Forumun gündəliyinə daxildir.
Albaniya, Monteneqro, Bolqarıstan, Gürcüstan prezidentlərinin də qatıldığı Forumda 27 sabiq prezident və 23 sabiq baş nazir də daxil olmaqla, 53 ölkədən 300-dən çox nümayəndə iştirak edir.
Forumu Misirin İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri İsmail Serageldın açıb.
Dövlətimizin başçısı tədbirdə nitq söyləyib.
Sonra Bolqarıstan Prezidenti Rosen Plevneliyev, Albaniya Prezidenti Buyar Nişani, Gürcüstan Prezidenti Giorgi Marqvelaşvili çıxış ediblər.
Daha sonra Böyük Britaniyanın Baş naziri Devid Kemeronun Foruma ünvanladığı məktub oxunub. Məktubu Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri İrfan Siddiq oxuyub.
Kanadanın Baş naziri Castin Trudeaunun, UNESCO-nun baş direktoru İrina Bokovanın Forum iştirakçılarına videomüraciətləri nümayiş etdirildikdən sonra Latviyanın sabiq Prezidenti, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri Vayra Vike-Freyberqa çıxış edib.

10 марта в столице Азербайджана начал работу IV Глобальный Бакинский Форум на тему «К многополярному миру».
В церемонии открытия Форума приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
На нынешнем форуме обсуждаются такие актуальные вопросы, как роль межрелигиозного диалога в предотвращении конфликтов, миграция, мультикультурализм и интеграция, обеспечение глобальной безопасности. Кроме того, в повестку дня Форума входят вопросы, связанные с энергетическими перспективами, а также глобального управления.
В работе IV Глобального Бакинского Форума принимают участие более 300 представителей из 53 стран, в том числе 27 бывших президентов и 23 бывших премьер-министров.
Форум открыл директор Александрийской библиотеки Египта, сопредседатель Международного Центра Низами Гянджеви Исмаил Серагельдин.
Глава нашего государства выступил на мероприятии с речью.
Затем выступили Президент Болгарии Росен Плевнелиев, Президент Албании Буяр Нишани, Президент Грузии Георгий Маргвелашвили.
Далее было зачитано послание премьер-министра Великобритании Дэвида Кэмерона, адресованное форуму. Письмо зачитал посол Великобритании в Азербайджане Ирфан Сиддиг.
После того, как были продемонстрированы видеообращения к участникам форума премьер-министра Канады Джастина Трюдо, генерального директора ЮНЕСКО Ирины Боковой, выступила бывший президент Латвии, сопредседатель Международного Центра Низами Гянджеви Вайра Вике-Фрейберга.