Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Forumun açılış mərasimində iştirak ediblər.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən IV Qlobal Bakı Forumunda bu dəfə münaqişələrin qarşısının alınmasında dinlərarası dialoqun rolu, miqrasiya, multikulturalizm və inteqrasiya məsələləri, o cümlədən qlobal təhlükəsizliyin təmin olunması kimi mühüm məsələlər müzakirə edilir. Bundan başqa, enerji və qlobal idarəçiliyin perspektivləri ilə bağlı məsələlər də Forumun gündəliyinə daxildir.
Albaniya, Monteneqro, Bolqarıstan, Gürcüstan prezidentlərinin də qatıldığı Forumda 27 sabiq prezident və 23 sabiq baş nazir də daxil olmaqla, 53 ölkədən 300-dən çox nümayəndə iştirak edir.
Forumu Misirin İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri İsmail Serageldın açıb.
Dövlətimizin başçısı tədbirdə nitq söyləyib.
Sonra Bolqarıstan Prezidenti Rosen Plevneliyev, Albaniya Prezidenti Buyar Nişani, Gürcüstan Prezidenti Giorgi Marqvelaşvili çıxış ediblər.
Daha sonra Böyük Britaniyanın Baş naziri Devid Kemeronun Foruma ünvanladığı məktub oxunub. Məktubu Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri İrfan Siddiq oxuyub.
Kanadanın Baş naziri Castin Trudeaunun, UNESCO-nun baş direktoru İrina Bokovanın Forum iştirakçılarına videomüraciətləri nümayiş etdirildikdən sonra Latviyanın sabiq Prezidenti, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri Vayra Vike-Freyberqa çıxış edib.

The 4th Global Baku Forum on “Towards a Multipolar World” embarked on its work in the Azerbaijani capital, March 10.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the Forum’s opening ceremony.
Held with the support of the Nizami Ganjavi International Centre, the 4th Global Baku Forum will this time discuss such pressing issues as the role of interreligious dialogue in preventing conflicts, as well as migration, multiculturalism and integration, and ensuring global security. Moreover, the Forum’s agenda includes issues associated with energy and perspectives of global management.
Joined by presidents of Albania, Montenegro, Bulgaria and Georgia, the Forum is attended by over 300 representatives from 53 countries, including 27 former presidents and 23 former prime ministers.
The Forum was opened by Ismail Serageldin, the director of Egypt’s Library of Alexandria, a co-chair of the Nizami Ganjavi International Centre.
The Head of the Azerbaijani State addressed the event.
Then Bulgarian President Rosen Plevneliyev, Albanian President Buyar Nishani and Georgian President Giorgi Margvelashvili took the floor.
Thereafter, a letter addressed by Great Britain’s Prime Minister David Cameron to the Forum was read by Great Britain’s Ambassador to Azerbaijan Irfan Siddig.