BMT Sivilizasiyalar Alyansının Bakı Forumu çərçivəsində Gənclər Forumu keçirilib
Aprelin 25-də “İnklüziv cəmiyyətlərdə birgəyaşayış: çağırış və məqsəd” şüarı altında BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumu çərçivəsində Bakı Konqres Mərkəzində Gənclər Forumu keçirilib.
Forumun açılışında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri Leyla Əliyeva iştirak edib.
Bakı dünyanın ən nüfuzlu qurumlarından sayılan BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının (UNAOC) VII Qlobal Forumuna ev sahibliyi edir. Tədbir çərçivəsində Gənclər Forumunun keçirilməsi xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Bu Forum mədəniyyətlərarası dialoq, beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, gənclərin təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, yeni mənbələrin müəyyənləşdirilməsi və digər məsələlərin müzakirəsi baxımından mühüm imkandır.
Gənclər Forumunda beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, gənc liderlər, xarici və yerli gənclər təşkilatlarının rəhbərləri və təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbirdə əvvəlcə “Gənc olmayan tədbir” (Not a youth event) mövzusunda təqdimat olub. Təqdimatda qeyd edilib ki, bu Forumda qarşıda duran məqsədlərə nail olunması, gənclərin beynəlxalq əməkdaşlığının güclənməsi, yaşadığımız planeti daha yaxşı məkana çevirmək imkanları və s. məsələlər müzakirə ediləcək. Bildirilib ki, Forumda BMT-yə müraciət edən gənclər arasından iki aylıq seçim prosesindən sonra müəyyənləşdirilən 100 nəfər iştirak edir.
Sonra Gənclər Forumunun açılışı olub.
BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə ali nümayəndəsi Nasir Əbdüləziz Əl-Nasir, Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov açılış nitqləri söyləyiblər.
Leyla Əliyeva Forumda çıxış edərək dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan gəncləri ölkəmizdə salamlayıb, Bakı Forumunun qarşılıqlı anlaşmanın və əməkdaşlığın beynəlxalq miqyasda təşviqində mühüm rol oynayacağına əminliyini bildirib:
- Əminəm ki, Bakı Forumu bizim bütün dünyada anlaşma və əməkdaşlığın təbliği ilə bağlı birgə səylərimizə öz töhfəsini verəcək. Azərbaycan Şərq ilə Qərbin kəsişməsində, Şərq müdrikliyi ilə Qərb tərəqqisinin qarşılaşdığı məkanda yerləşən qədim ənənələr və zəngin tarixə malik diyardır. Qədim zamanlarda Azərbaycan tarixi İpək Yolunun üzərində əsas mərkəz olub. Bu, Azərbaycanı tolerantlıq, yeni ideyalar və dialoqa inanan ölkəyə çevirərək mədəniyyətimizə inanılmaz dərəcədə təsir edib.
Azərbaycanın bu unikal coğrafi mövqeyi onun landşaftına da öz təsirini göstərib. Ölkəmiz ecazkar başı qarlı dağlar, sıldırım qayalar, sıx meşələr, çəmənliklər, düzənliklər diyarıdır. On bir iqlim qurşağından doqquzu Azərbaycanda var. Bu, bizə çox zəngin təbii mühit və biomüxtəliflik verir. Bəxtimiz gətirib ki, biz inanılmaz tarixə, müxtəlif mədəniyyət və zəngin biomüxtəlifliyə malikik. Mən əminəm ki, bizim ölkəmizdə olmaqdan zövq alacaqsınız.
İcazə verin, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının xoşməramlı səfiri qismində bəzi fikirlərimi bildirim. Mən bilirəm ki, statistik məlumatlar dəhşətlidir. Bu gün aclıq və aclıqla əlaqədar səbəblərdən hər dörd saniyədə bir nəfər dünyasını dəyişir. Daha kədərlisi odur ki, çox tez-tez uşaqlar dünyasını dəyişir. Bütün dünyada yoxsulluğa son qoyulması 2030-cu il gündəliyinin prioritetlərinə daxildir. Aclığı sıfra endirmək təşəbbüsü ilə çıxış edən FAO bu işdə vacib rol oynayır. Buna baxmayaraq, heç bir uşağın aclıq və ya yetərincə qidalanmamadan ölmədiyi bir dünyanı təmin etmək üçün biz hamımız birlikdə işləməliyik və çox çalışmalıyıq. Ərzaq bizim mədəni kimliyimizin və köklərimizin ayrılmaz hissəsidir. O, sivilizasiyalar arasında anlaşma və hörmətin təbliğinə yol açır. Ərzaq mədəniyyətlərarası anlaşma və tolerantlığın yaradılmasında güclü alət kimi çıxış edə bilər.
2011-ci ildə IDEA - ətraf mühitin qorunması naminə beynəlxalq kampaniyaya başlandığını vurğulayan Leyla Əliyeva bildirib ki, bizim əsas məqsədimiz enerji və biliklərimizi güclü alətə çevirərək ətraf mühit məsələsini həll etməyə çalışmaqdır. Biz gələcək nəsillər üçün yaşıl, təhlükəsiz və təminatlı cəmiyyət yaratmağa çalışırıq. Bizim şüarımız “bir söz, bir gələcək”dir. Planetin mühafizəsində gənclər artıq daha mütəşəkkil qaydada, könüllü olaraq kütləvi şəkildə təbiətə sevgi və məhəbbətlərini göstərmək üçün səylə çalışırlar.
Təsisçisi olduğu IDEA kampaniyası çərçivəsində son beş ildə Azərbaycanda görülən işlərdən danışan Leyla Əliyeva bu müddətdə beş milyondan çox ağac əkildiyini bildirib. Bu yaxınlarda yerli icmalarla birgə fəaliyyətə başlandığı, ağacların kəsilməsinin qarşısının alınması üçün məlumatlandırma fəaliyyətinin, digər tədbirlərin görüldüyü, müxtəlif sənət sahələrindən tanınmış şəxslərin bu prosesə cəlb edildiyi, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq qurulduğu diqqətə çatdırılıb.
Son illər IDEA-nın nəsli kəsilmək təhlükəsi qarşısında olan heyvanların qorunması istiqamətində də mühüm tədbirlər həyata keçirdiyi qeyd edilib. Leyla Əliyeva bu sahədə Xəzər tayqası layihəsinin də həyata keçiriləcəyinə ümidvar olduğunu vurğulayıb:
Bu gün bəşəriyyət sağ qalmaq sınağı ilə üzləşib. Hazırda bizim itkilər illərlə deyil, dəqiqələrlə ölçülür. Biz burada danışarkən hər 15 dəqiqədə bir fil brakonyerlərin ucbatından ölür və hər saatda 11 minə yaxın köpək balığı insanlar tərəfindən öldürülür. Yavaş-yavaş biz elə vaxta yaxınlaşırıq ki, bütün növlərin nəsli kəsiləcək. İndi bizim hərəkətə keçmək vaxtımızdır. Vaxt gözləmir. Mən bir daha sizə burada olduğunuza, iştirak etdiyinizə görə təşəkkürümü bildirmək istərdim. Mən bilirəm ki, bizim hər birimiz ətraf mühitin qorunmasına, təkcə gələcəyimiz deyil, bu günümüz üçün müsbət təsir göstərə bilərik.
Mən bilirəm ki, bu tədbirlər çox mühümdür, bizim bir-birimizlə görüşüb, ideyaları paylaşmağımız, söhbət etməyimiz vacibdir. Lakin ən mühümü bu an nəyin baş verdiyidir. Beləliklə, düşünürəm ki, hərəkətə keçmək vaxtıdır. Sizin hamınıza ölkəmizdə yaxşı vaxt keçirməyi, sevgi, cansağlığı və xoşbəxtlik, hər şeyin mümkün olduğuna, gələcəyin yalnız daha yaşıl, daha parlaq və daha yaxşı olacağına inam arzulayıram. Təşəkkür edirəm.

25 апреля в Бакинском конгресс-центре в рамках VII Глобального форума Альянса цивилизаций ООН под лозунгом «Сосуществование в инклюзивных обществах: вызов и цель» состоялся молодежный форум.
В открытии Форума приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли Продовольственной и сельскохозяйственной организации (FAO) ООН Лейла Алиева.
Баку принимает VII Глобальный форум Альянса цивилизаций ООН (UNAOC) – одной из самых влиятельных структур мира. Проведение в рамках мероприятия Молодежного форума представляет особое значение. Нынешний форум является хорошей возможностью для межкультурного диалога, развития международного сотрудничества, поддержки инициатив молодежи, выявления новых источников и обсуждения других вопросов.
В Молодежном форуме приняли участие представители международных организаций, молодые лидеры, руководители и представители зарубежных и местных молодежных организаций.
Вначале на мероприятии состоялась презентация на тему «Немолодое мероприятие» (Not a youth event). На презентации было отмечено, что на нынешнем форуме состоится обсуждение вопросов по достижению предстоящих целей, укреплению международного сотрудничества молодежи, возможностей превращения нашей планеты в лучшее пространство и пр. Было подчеркнуто, что после двухмесячного процесса отбора среди молодежи, обратившейся в ООН, в форуме принимают участие определившиеся 100 человек.
Затем состоялось открытие Молодежного форума.
Со вступительными речами выступили верховный представитель ООН Альянса цивилизаций Насир Абдулазиз Аль-Насер, министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов.
Лейла Алиева, поприветствовав молодежь из различных стран мира в нашей стране, выразила уверенность в том, что Бакинский форум сыграет важную роль в поощрении в международном масштабе взаимопонимания и сотрудничества:
- Уверена, что Бакинский форум внесет вклад в наши совместные усилия, связанные с пропагандой взаимопонимания и сотрудничества во всем мире. Азербайджан, находящийся на стыке Востока и Запада, там, где пересекаются восточная мудрость и западный прогресс, является краем древних традиций и богатой истории. В древние времена Азербайджан являлся основным центром на историческом Шелковом пути. Превратив Азербайджан в страну толерантности, новых идей, верящую в диалог, это оказало невероятное влияние на нашу культуру.
Это уникальное географическое положение Азербайджана оказало влияние и на его ландшафт. Наша страна является потрясающим краем снежных горных вершин, отвесных скал, густых лесов, лугов, равнин. В Азербайджане имеется девять из одиннадцати климатических поясов. Это дает нам богатую природную среду и биоразнообразие. Нам посчастливилось, что мы имеем невероятную историю, различную культуру и богатое биоразнообразие. Уверена, что вы получите удовольствие от пребывания в нашей стране.
Разрешите в качестве посла доброй воли Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН поделиться некоторыми мыслями. Мне известно, что статистические данные ужасны. Сегодня из-за голода и связанных с ним причин каждые четыре секунды уходит из жизни один человек. А самое прискорбное заключается в том, что очень часто умирают дети. Ликвидация бедности во всем мире входит в приоритеты повестки дня 2030 года. FAO, выступающая с инициативой сведения к нулю голода, играет важную роль в этом деле. Несмотря на это, все мы вместе должны работать и очень постараться обеспечить мир, в котором ни один ребенок не умирает от голода или недостаточного питания. Продовольствие является неотъемлемой частью нашей культурной самобытности и корней. Оно открывает путь к пропаганде взаимопонимания и уважения между цивилизациями. Продовольствие может выступать как мощный инструмент в создании взаимопонимания и толерантности между культурами.
Подчеркнув, что в 2011 году стартовала Международная кампания во имя защиты окружающей среды - IDEA, Лейла Алиева отметила, что наша основная цель, - превратив нашу энергию и знания в мощный инструмент, постараться решить вопрос окружающей среды. Мы стараемся создать для грядущих поколений зеленое, безопасное и гарантированное общество. Наш лозунг «одно слово, одно будущее». В деле защиты планеты молодые люди уже более организованно, добровольно, в массовой форме прилагают все усилия, чтобы продемонстрировать свою любовь к природе.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, говоря о работе, проведенной за последние пять лет в Азербайджане в рамках кампании IDEA, учредителем которой она является, сообщила, что в течение этого времени было посажено более пяти миллионов деревьев. Доведено до внимания, что недавно кампания начала совместную деятельность с местными общинами, для предотвращения вырубки деревьев осуществлялась деятельность по информированию, принимались другие меры, к этому процессу привлекались известные личности разных профессий, налаживалось сотрудничество с влиятельными международными организациями.
Лейла Алиева отметила, что за последние годы IDEA осуществила важные мероприятия по защите животных, находящихся под угрозой исчезновения, Выразив надежду также на реализацию в этой области проекта «Каспийская тайга», Лейла Алиева сказала:
Сегодня человечество столкнулось с испытанием на выживание. В настоящее время наши потери измеряются не годами, а минутами. Пока мы здесь говорим, каждые 15 минут по вине браконьеров погибает один слон, и ежечасно люди убивают около 11 тысяч акул. Постепенно мы приближаемся к такому периоду, когда вымрут все виды. Сейчас пришло время, когда мы должны действовать. Время не ждет. Я еще раз хочу выразить признательность вам за то, что вы находитесь здесь, за ваше участие. Я знаю, что каждый из нас может положительно повлиять на защиту окружающей среды, не только во имя будущего, но и настоящего.
Я знаю, что это мероприятие очень значимое, нам важно встречаться, делиться идеями, беседовать. Однако самое важное это то, что происходит в этот момент. Таким образом, я полагаю, что настало время действовать. Всем вам желаю хорошо провести время в нашей стране, любви, здоровья и счастья, а также веры в то, что все возможно, будущее будет еще более зеленым, более ярким и более прекрасным. Спасибо.
После вступительных речей участвующая в мероприятии молодежь сфотографировалась на память. Форум молодежи продолжил работу заседаниями по сотрудничеству и бизнес-симпозиумом.